+ Reply to Thread
Page 8 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8
Results 71 to 77 of 77

Thread: Cum iti dai seama ca esti insarcinata si la cat timp?

sugubina is offline Junior Member

Eu sunt insarcinata in 6 saptamani. Ca semne de sarcina am experimentat asa:
    - sani durerosi/sensibili si mariti
    - salivare din abundenta
    - greata care provine din mirosuri de tigara, de benzina..vopsea
    - nod in gat

Pana acum nu am vomitat niciodata, doar acele greturi - de toata ziua nu doar de dimineata..

Va pup.

6 weeks cu Pufi Mic

karisia's Avatar
    karisia is offline Senior Member Model

am si eu o intrebare....ce temperatura ar trebui sa ai dupa ce ai ramas insarcinata??cat iti creste temperatura si la ce nr ar trebui sa fie?peste 37?si inca ceva...?cum se ia?ca unii zic vaginal,altii sub axila...?
    multumesc

mihaeka's Avatar
    mihaeka is offline Senior Member Topmodel

Temperatura ia-o vaginal sau rectal, sub axila nu e relevanta. In mod normal la ovulatie temperatura scade, apoi incepe sa creasca, iar la menstruatie incepe iar sa scada. Daca insa se mentine ridicata mai mult timp si nu mai scade si nu iti vine nici menstruatia esti insarcinata. Poate fi peste 37, dar poate fi si sub 37, in functie de organismul tau, ideea e ca intre cea de la ovluatie si cea de dupa ovulatie trebuie sa fie o diferenta cam de 0.5 grade sau chiar mai mult. La mine de ex era 36.0-36.1 la ovulatie si catre 36.7-36.8 dupa ovulatie.

karisia's Avatar
    karisia is offline Senior Member Model

Smile

multumesc frumos pt raspuns..ne dorim si noi un bebe si ncercam cam de 2 luni,mi-am facut testele de ovulatie si cand au fost 2 linii ..am trecut la treaba..dar nu am nici un simptom de sarcina..ar fi cam o sapt de la momoentul conceptiei..asa ca...nu cred ca sunti nsarcinata...

mihaeka's Avatar
    mihaeka is offline Senior Member Topmodel

Mult succes in cazul asta. Cred ca e devreme la o saptamana de la conceptie sa ai deja simptome de sarcina, depinde de organism, eu in afara de testul pozitiv nu am avut. Mi-am luat o vreme temperatura matinala, dar ca sa evit o sarcina, o luam rectal cu termometru electronic. Nu stiu cat de eficiente sunt testele de ovulatie, dar poti afla ziua ovulatiei si folosind metoda temperaturii bazale. Gasesti aici multe informatii: http://www.fertilityfriend.com

ioapupi's Avatar
    ioapupi is offline Senior Member Manechin

Quote Originally Posted by mihaeka View Post
    Temperatura ia-o vaginal sau rectal, sub axila nu e relevanta. In mod normal la ovulatie temperatura scade, apoi incepe sa creasca, iar la menstruatie incepe iar sa scada. Daca insa se mentine ridicata mai mult timp si nu mai scade si nu iti vine nici menstruatia esti insarcinata. Poate fi peste 37, dar poate fi si sub 37, in functie de organismul tau, ideea e ca intre cea de la ovluatie si cea de dupa ovulatie trebuie sa fie o diferenta cam de 0.5 grade sau chiar mai mult. La mine de ex era 36.0-36.1 la ovulatie si catre 36.7-36.8 dupa ovulatie.
    si temp bazala se ia de dimineata sau in orice moment al zilei???
    ne-am hgotarat sa ne facem bebel deci, suntem la capitolul informare si
    felicitari tuturor gravidutelor si exgravidutelor

deea_iulyan is offline Junior Member

Default Re: Cum iti dai seama ca esti insarcinata si la cat timp?

Buna,am si eu o intrebare.........cum imi pot da seama daca sunt insarcinata?in urma cu o saptamana am hotarat impreuna cu iubitul meu sa dam viata unui bebe,de vreo cateva zile am inceput sa simt niste intepaturi in zona ovarelor(mai accentuate in partea stanga) iar la fiecare miros de mancare am o stare de voma....stari de voma mai am si atunci cand trebuie sa-mi vina dar foarte rar....noi asteptam cu nerabdare venirea unui bebe pentru ca ne dorim foarte mult

+ Reply to Thread
Page 8 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8