PDA

View Full Version : Cum iti dai seama ca esti insarcinata si la cat timp?

Pri-kindel
31-10-2006, 15:06
Cum isi da seama o femeie de faptul ca e insarcinata?
Daca incerci sa ai un bebe, cam la cat timp incepi sa ai greturi, reactii diverse care sa arate ca esti insarcinata?
STIU CA SUNT SUBIECTE PE ACEASTA TEMA? STIU CA SUNT ARTICOLE? DAR VREAU SA AFLU TOTUL DE LA CELE CARE SUNT DEJA GRAVIDE SAU CARE SUNT DEJA MAMICI;;
Oricum, contez pe voi atunci cand o sa descopar ca o sa fiu mamica. O sa am nevoie de sfaturile si ajutorul vostru moral.
Pupici!

maniucu
31-10-2006, 16:35
buna!eu nu am trecut prin asa ceva, dar stiu de la o prietena care a ramas insarcinata ca din prima saptamana si- a dat seama, intrucat ii era cam rau, ametea, si mai ales ii era pofta de bere si de ciocolata.
oricum cred ca simptomele difera putin de la femeie la femeie.

dianacojanu
31-10-2006, 16:44
Cred ca a cam exagerat prietena ta cand a spus ca a avut simptome din prima saptamana!Inainte de data probabila a ciclului, singurul simptom care poate aparea este marirea sanilor si schimbarea formei mamelonului, care creste in dimensiuni. Cat despre greturi, ameteli, ele apar cam dupa sapt. a 6-a de sarcina, sau pot sa nu apara deloc.Cel mai sigur e un test de sarcina, care poate fi facut in ziua cand trebuia sa-ti vina menstruatia. Inainte de aceasta zi nu e prea sigur.

SIM_THEO
31-10-2006, 17:10
E greu sa distingi primele semne ale sarcinii(usoara tensiune la sani sau mici crampe abdominale ) pentru ca se pot confunda usor cu apropierea de o noua menstruatie. Eu am avut crampe ceva mai pronuntate si am mers la medic dar aveam sa aflu abia dupa vreo 3 saptamani ca sunt insarcinata pentru ca nu se vedea la ecograf. In general primul semn e lipsa menstruatiei. Eu nu am avut greturi dar stiu ca ele apar mai tarziu cand deja stii ca esti insarcinata.
Eu te sfatuiesc la prima zi de intarziere sa-ti faci un test care te va lamuri.La medic poti merge abia la o sapt de intarziere pentru ca mai devreme nu se vede nimic.

Empa
31-10-2006, 17:44
Inca din prima saptamana prietena mea avea o pofta nebuna de tot ce inseamna proteina. Ar fi mancat non stop, branza, carnitza, lapte, fasole, mazare sub toate formele;asta in conditiile in care ea ciugulea de obicei.

dodonesa
31-10-2006, 20:20
Eu am avut greturi de cind s-a lipit, nici nu trecuse termenul cind trebuia sa-mi vina ciclul si au tinut pina cind a miscat.

Pri-kindel
31-10-2006, 22:52
Da, stiam ca fiecare femeie reactioaneaza diferit. Si mai stiu ca unele nu au deloc greturi...iar in ceea ce priveste poftele, eu cred ca e doar un fel de satisfacere a mofturilor. Sunt curioasa cand o sa fiu insarcinata, daca o sa am sau nu pofte...
Abia astept momentul ala!

olguta
31-10-2006, 22:56
Tineti-va bine...in dimineata zilei de 24.03.2001 (intr-o sambata), ne-am trezit, ne-am iubit si i-am spus sotului meu: azi am ramas insarcinata...si asa a fost; in data de 25.12.2001 am nascut-o pe Antonia; amuzante erau vizitele la medici, (au fost 4 medici pe parcursul sarcinii) cand incercau sa-mi calculeze varsta sarcinii iar eu le spuneam: sunt insarcinata din data de 24.03!

dodonesa
01-11-2006, 01:18
Da, stiam ca fiecare femeie reactioaneaza diferit. Si mai stiu ca unele nu au deloc greturi...iar in ceea ce priveste poftele, eu cred ca e doar un fel de satisfacere a mofturilor. Sunt curioasa cand o sa fiu insarcinata, daca o sa am sau nu pofte...
Abia astept momentul ala!

Daca n-ai fost insarcinata cum poti sa te pronunti referitor la pofte? :shock:
Afla ca nu-i asa si e cumplit sa poftesti si sa nu ai atunci sa maninci ce ai poftit, eu am pierdut un copil asa, am poftit in jurul orelor 20 la bomboane de ciocolata, doar fiindca am vazut cutia goala. O pastrase fata sa puna culori d-astea micute in ea ca sa nu le mai vad imprastiate in toata casa. Cind am vazut-o am simtit gustul acelor bomboane in gura si parca si mirosul il aveam in nari, m-a luat cu rau, peste doua ore si ceva l-am trimis la non stop sa-mi ia bomboane din acelea, am mincat dar raul a continuat, un rau cumplit in tot corpul si a doua zi dimineata am avortat. Asa ca nu e de gluma!

Pri-kindel
01-11-2006, 20:35
N_ai citit cu atentie mesajul meu, Dodonesa. Habr nu am si tocmai de asta am si scris, pentru ca as vrea sa aflu. Nu stiu daca e adevarat sau nu. Nu am nici cea mai mica experienta referitor la sarcina...Am citit mult despre sarcina, si din ce am citit stiu ca fiecare femeie, corpul fiecareia reactioneaza diferit...
N-am argumentat ca sunt sau nu false ci doar ca mie acum, cand nu sunt gravida imi par niste scuze.
Tu, care ai fost insarcinata spui ca nu. Ok! Te cred pe cuvant!
Tocmai de-asta si scriu aici, pentru ca sunt reactii pe care nu le cunosc, de care ma tem si despre care vreau sa aflu mai multe de la persoane care au trecut deja prin asa ceva.
Merci de raspuns! ;)

dianacojanu
02-11-2006, 07:53
Sa stii ca nici eu nu am poftit nimic in timpul sarcinii. Deci...

Pri-kindel
05-11-2006, 13:57
Ati avut ceva reactii ciudate? Gen.. greturi, dureri de burta, de ovare ( spus cineva de dureri ca la ciclu)... Alte detalii care sa indice o eventuala sarcina?
Mai astept cateva zile... si poate o sa-mi fac un test de sarcina.
Am arsuri la stomac, dureri de ovare si stari de greata cam toata ziua. Poate sa fie si altceva, nu neaparat o sarcina, insa sper in a doua varianta!

dianacojanu
05-11-2006, 14:05
Dureri de ovare da, dar greturi nu. Ai grija ca nu cumva, din dorinta prea mare de a fi insarcinata, sa-ti induci singura toate starile astea. Eu am patit-o!

Pri-kindel
05-11-2006, 14:11
Sa stii ca m-am gandit si la ce spui tu.
E drept ca devine un fel de obsesie la un moment dat.
Si tu ti-ai dirit la fel de mult un bebe?
Ce-i drept abia de luna asta am inceput sa .. facem eforturi pentru a avea un bebe. Inainte ne protejam cu calendarul ( asa a ramas o prietena insarcinata. Tinea cont cand e ovulatia, nu se iubeau atunci si hop, acum are un flacau), iar acum am decis sa nu ne mai protejam de loc. E prima incercare. Am ceva emotii!
Tare imi doresc un bebe! Simt ca e momentul ca fiu mamica. Am 28 ani. Cred ca organismul cere!

dianacojanu
05-11-2006, 15:15
eu am inceput de pe la 26 si am ramas gravida la 30. Sper sa-ti mearga...nu te mai stresa, e mai usor si vine si bebele mai repede. Succes!

a_da
05-11-2006, 20:11
Buna Pri-kindel!

Eu am aflat de o saptamana ca sunt insarcinata. Am tot asteptat sa-mi vina menstruatia, aveam dureri si credeam ca intarzie din cauza frigului. Mi-am facut testul Shure-Check si a iesi clar pozitiv. Suntem f fericiti. De simtit nu simt decat ca sunt f obosita, parca as dormi tot timpul. Nu poftesc, inca, nu am greturi, parca si durerile mi-au mai trecut. Incerc sa nu ma mai obosesc. Sper sa fie bine. Inca nu am fost la doctor.
Sper sa reusiti si voi(noi am asteptat vreo 6 luni decand am renuntat la anticonceptionale. Am fost avertizata ca nu voi ramane din prima. Am aproape 30 de ani si imi era un pic teama ca nu se va intampla.

Multa bafta!

http://bd.lilypie.com/Yxg-/.png (http://lilypie.com)

Pri-kindel
05-11-2006, 20:17
A_da, sincer sunt extrem de fericita pentru tine. Eu ador copiii si de fiecare data cand aud de o sarcina nu pot decat sa ma bucur, cu toate ca sunt si un pic invidioasa pentru ca si eu vreau bebe.. dar;; o sa vina ea si vremea mea.
E super!
Sa ma tii la curent cu reactiile corpului, schimbari etc etc. Sunt foarte curioasa. Stiu ca organismele reactioneaza diferit, dar parca citind ce se intampla altor persoane, ma pregatesc mai bine pentru moment.., chiar daca in final nu esti niciodata pregatit pentru ceea ce astepti ;)

Pri-kindel
17-11-2006, 19:06
Buna!
Din experientele voastre....un test poate sa iasa negativ, adica sa aiba o singura linie si totusi sa fii insarcinata? Ati auzit cumva de asta? Sunt chiar atat de sigure testele?
Eu mi-am facut un test cu a doua urina. De fapt oarecum tot prima. M-am trezit la ora 5 dimineata, am facut pipi, am adormit pe la 7 si ceva si m-am trezit la 8. Atunci am facut si testul. Asta pentru ca nu mi-a venit inca ciclul.
Si repet intrebarea:Din experientele voastre....un test poate sa iasa negativ, adica sa aiba o singura linie si totusi sa fii insarcinata?

a_da
21-11-2006, 20:21
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu prea am auzit. Testu negativ aste e. In zilele noastre testele sunt f perfectionate. Eu am asteptat 2 saptamani peste ziua cand trebuia sa-mi vina ciclul, tot asa ca sa nu ma amagesc. Pentru siguranta mi-am mai luat un test de la alta firma. Testul Shure Check scrie ca se poate face in orice moment al zilei.
Cauze de lipsa a menstruatiei mai sunt si altele. Poate doar intarzie...

Iti tin pumnii!!!

codri
22-11-2006, 10:27
fetelor, dar pt a vedea daca esti insarcinata la ce medic trebuie s amergi prima data? la egograf sau la ginecolog?

codri
22-11-2006, 10:33
fetelor, dar pt a vedea daca esti insarcinata la ce medic trebuie s amergi prima data? la egograf sau la ginecolog?

codri
22-11-2006, 10:43

sodiana
22-11-2006, 12:21

fa un test de sarcina si vei vedea daca esti insarcinata. Daca testul a iesit pozitiv dute la un medic ginecolog ca va stii el daca sa-ti faca ecografie sau nu.

Pri-kindel
22-11-2006, 15:56
Mi-a venit pana la urma, insa cu o intarziere de cateva zile bune. Pentru asta si alte motive, mi-am facut programare la ginecolog.
Ginecologul m-a avertizat deja ca daca vreau un bebe sa-i spun. Din cauza problemelor pe care le-am avut in trecut este posibil ori sa raman insarcinata mult mai greu ori sa nu raman deloc.
In afara de asta, de cateva luni ciclul meu e total aiurea. Vine cand ii tuna si se termina tot cand ii tuna. Daca de obicei ma tinea sase zile, acum nu ma tine decat o zi sau doua.. insa mai sunt scurgeri. Nu pot spune nici ca s-a terminat nici ca am.. E ceva ciudat la mijloc.
Sunt curioasa ce o sa zica medicul.
....si dezamagita ca nu pot avea un bebe :(

Snoo
03-12-2006, 17:04
Am si eu o problema legata de acest topic...
Am avut contacte sexuale neprotejate si am dureri foarte mari de ovare, sunt foarte obosita si am o pofta de nebuna de mancare...
Am avut ciclu, dar de 6 zile cu mici pete.. (ceea ce la mine nu e normal) lucru care nu mi s-a intamplat niciodata. Mi-e sa nu fie sangerari.
Am citit ca exista situatii in care inca mai sangerezi chiar daca ai ramas insarcinata.
Voi face marti testul, dar sunt curioasa ce parere aveti voi.

Mititica
04-12-2006, 02:10
Am si eu o problema legata de acest topic...
Am avut contacte sexuale neprotejate si am dureri foarte mari de ovare, sunt foarte obosita si am o pofta de nebuna de mancare...
Am avut ciclu, dar de 6 zile cu mici pete.. (ceea ce la mine nu e normal) lucru care nu mi s-a intamplat niciodata. Mi-e sa nu fie sangerari.
Am citit ca exista situatii in care inca mai sangerezi chiar daca ai ramas insarcinata.
Voi face marti testul, dar sunt curioasa ce parere aveti voi.

Parerea mea e sa-ti faci un test de sarcina si sa mergi la un control.
Eu cand am ramas insarcinata eram foarte obosita si am papat tot ce mi-a picat pe masa.
Ca ai sangerari si dureri mari de ovare nu e bine deloc. Eu prima sarcina am pierdut-o si aveam dureri mari si am sangerat.
ORicum , mergi la medic asa e cel mai bine.
Numai sanatate!

Snoo
04-12-2006, 07:41
Multumesc mult Mititica :floare:

loredaname
16-01-2007, 06:36
Buna ziua dragele mele mamici :) ....ma adresez dvs pentru ca cum s a mentionat si mai sus afli mai multe de la adevaratele "mamici" :)!

Am si eu o "problema".... in a 13 zi de la ciclu (considerata a fi fertila ....se zice ...) eu si sotul am avut contact si s a intimplat ca o foarte minuscula picatura ...de la dumnealui :) sa se fi strecurat .Se spune ca lichidul de inainte ejacularii propriu zise contine un nr f scazut de spermatozoizi si .etc etc .
Astazi 15.01 ar fi trabuit sa vina ciclu (in ultima vreme imi vine la 25 zile , si nu a venit am avut f putin maroniu si astazi dupa contactul sexual am avut putin roshiatic .Simptome sunt ...dureri de sini , imbalonare , dureri de cap, vare etc ..... E ciclu care s a gindit sa intirzie putin sau e o posibila singerare la inceput de sarcina ????

Daca ar fi sa fiu insarcinata ar trebui sa fiu cam in 2 saptamini ...e posibil acest spotting??

Va multumesc anticipat~pentru raspuns :)!!!

Pri-kindel
16-01-2007, 13:35
Buna Loredaname!
Din pacate nu stiu ce sa-ti raspuns, insa am si eu o problema.
E drept ca la mine a devenit un fel de obsesie faptul ca vreau un bebe. Poate ca din tot ceea ce citesc imiinduc anumite strari, insa ceea ce mi se intampla de la o vreme nu e deloc vorba de a induce ceva.. si nu stiu, nu cred ca e vorba despre sarcina, cu toate ca mi-ar placea!
De vreo doua luni, hai sa zic mai exact o luna.. mai dur, ma simt extrem de prost. Am senzatii de voma, ametesc, imi este rau tot timpul, ma doare capul in partea dinspre ceafa, am senzatia ca urmeaza sa cad daca nu ma tin repede de ceva.. in fin, nici macar nu stiu sa descriu toate strarile pe care le am.
O prietena mi-a spus ca e foarte posibil sa fiu insarcinata, insa pe de o parte nu cred ca se poate, pentru ca am ciclu. Ea mi-a spus ca mai sunt femei care sunt sau au fost insarcinate si au avut ciclu, insa nu cunosc pe nimeni sa fi fost in situatia asta, ca sa-mi spuna si mie ce se intampla in acele perioade. Daca careva dintre voi a avut probleme de genul asta, chiar as vrea sa raspunda. Pe de alta parte, am facut dragoste, fara sa ne dam seama, exact in ziua a 14....Dar atunci cum se explica ciclul?
In fine, cred ca innebunesc usor usor...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mititica
16-01-2007, 16:40
Buna ziua dragele mele mamici :) ....ma adresez dvs pentru ca cum s a mentionat si mai sus afli mai multe de la adevaratele "mamici" :)!

Am si eu o "problema".... in a 13 zi de la ciclu (considerata a fi fertila ....se zice ...) eu si sotul am avut contact si s a intimplat ca o foarte minuscula picatura ...de la dumnealui :) sa se fi strecurat .Se spune ca lichidul de inainte ejacularii propriu zise contine un nr f scazut de spermatozoizi si .etc etc .
Astazi 15.01 ar fi trabuit sa vina ciclu (in ultima vreme imi vine la 25 zile , si nu a venit am avut f putin maroniu si astazi dupa contactul sexual am avut putin roshiatic .Simptome sunt ...dureri de sini , imbalonare , dureri de cap, vare etc ..... E ciclu care s a gindit sa intirzie putin sau e o posibila singerare la inceput de sarcina ????

Daca ar fi sa fiu insarcinata ar trebui sa fiu cam in 2 saptamini ...e posibil acest spotting??

Va multumesc anticipat~pentru raspuns :)!!!

Buna,
Poate a intraziat sau poate esti insarcinata :lol:
MErgi si cumpara un test de sarcina si fa-l maine dimineata.
Orice sangerare este ingrijoratoare atata timp cat este rosie.
Bafta si sa fie ce-ti doresti!

daisy_dee
30-01-2007, 14:42
prichindel,stiu si cazuri in care testul a aratat negativ si erau insarcinate si un caz cu ciclu pana in al doilea trimestru.In prima varianta testul a fost facut prea devreme si nu arata realitatea,sau era un test prost (din experienta testul Femina e de proasta calitate) si a doua varianta,femeia nu a stiut ca e gravida,se simtea normal si ciclu era prezent lunar.
Dc vrei bebe,nu te stresa faceti mereu sex neprotejat,nu te spala dupa, macar 10-15 min stai asa.Unii doctori recomanda sa stai cu picioarele sus pe perete (dupa actul sexual),o pozitie favorabila fecundarii.
Eu mam casatorit la 21 si imediat am vrut bebe,sotul meu nu vroia asa ca tot incercam sa il pacalesc.Nu mi-a reusit insa peste 1 an s-a intamplat sa raman si tare m-am bucurat.E intr-adevar super sa ai copil dar si sa fi gravida.La prima sarcina nu prea am avut simptome,nu am vomitat niciodata,nu am avut arsuri,insa mereu imi era cald - asta era o problema.
sa ne mai ti la curent!

tatia_p
03-02-2007, 18:25
buna mamici
am si eu o intrebare:
in ziua care trebuia sa-ti vina ciclul si nu a venit si ai ramas insarcinata cat se considera?
sper ca m-am exprimat bine.
va multumesc anticipat

Mititica
04-02-2007, 17:41
buna mamici
am si eu o intrebare:
in ziua care trebuia sa-ti vina ciclul si nu a venit si ai ramas insarcinata cat se considera?
va multumesc anticipat
Buna,
Din cate stiu eu se considera 4 saptamini de sarcina(1luna); varsta embrionului -2 saptamini.

Felicitari!

tatia_p
04-02-2007, 19:41
buna mamici
am si eu o intrebare:
va multumesc anticipat
Buna,
Din cate stiu eu se considera 4 saptamini de sarcina(1luna); varsta embrionului -2 saptamini.

Felicitari!

mersi mult
eu nu stiu daca sunt insarcinata,dar ne dorim foarte mult sa se intamle!!
pe 14 trebuie sa imi vina,acuma sa vedem daca s-a prins ceva :spermatozoid:

Mititica
05-02-2007, 20:48
Atunci bafta!
Daca nu s-a prins acum, se prinde mai traziu sigur!

Snoo
10-03-2007, 20:18
tatia multa bafta si in cazul in care esti felicitari!

tatia_p
10-03-2007, 20:30
tatia multa bafta si in cazul in care esti felicitari!

buna snoo
din pacate nu am ramas luna trecuta, sa vedem luna asta cum va fi.
oricum luna trecuta am incercat prima data,asa ca nu disper, dar mi-ar fi placut sa fi ramas din prima :roll:

Snoo
11-03-2007, 14:12
tatia am vazut pe forum ca majoritatea fetelor au ramas insarcinate dupa o perioada mai lunga de timp.
Si la mama a fost mai greu, dar a avut rabdare (din fericire pt mine :lol: )

enyko
11-03-2007, 23:53
Buna fetelor
-eu ecest :baby: o astept de 4 ani
-de ce ? pt. ca aveam probleme endo si ca eram
:grasa:
-am reusit sa slabesc (la rec. dr.-lor)si iata minunea sunt :gravida:
-eu am aflat ca sunt la 6-7 sap.
-problem este ca cu sarcina am trecut peste un ciclu
-pe :baby: nu o afecteaza cu nimic
-mai sigur incepeam sa-mi fac grij de ce imi itirzie ciclu(o aveam regulata la 28 de zile)
-intr-o zi de dim. dupa ce mi-am terminat toaleta mi-am luat med. si pe scurt timp am dato afara
-mai tirziu spre ameaza am mincat o farfurie de supa si tot la scurt timp afara cu ea
-spre seara a venit o prietena dea mea la mine si mi-a zis ca arat jalnic si facea glume ca sunt insarcinata si ca ea vrea sa fiie nasa
-ma scos la plimbare si intre timp am luat un test de sarcina
-in dim cealalta la prima urinate HOPA eram
:gravida:
-ca sa ramii insarcinata trebuie sa-o dorest din tot sufletu,
-nu stiu eczact cind am ramas dar mi sa spus ca atunci rami cind ti-o doresti cu adevarat, cind "sexul"era ceva fenomenal si cind :love3: este fff mare sau pe furis ,sacuns etc.
-va doresc subces si sarcina usoara
-sa fii:mamica: sau :gravida: este un lucru nespus de fericit(pt. este)

loredaname
13-03-2007, 14:58
Buna ziua :)

Ca sa trec direct la subiect vreau sa va intreb cit intirzie ciclu in mod normal ca sa te puna pe ginduri ca ai fi insarcinata? Nu cred ca sunt deoarece eu si sotul meu am hotarit ca eu sa fac o pauza de anticonceptionale si raportul se realizeaza cu prezervativ si nu s au intimplat accidente in ceea ce priveste prezervativul. Ar fi trebuit sa vina la 28-29 de zile acum sunt in a 30 e ora 3 pm si ciclu n a venit :) . Ce spune ti? La cite zile testul barza arata daca esti gravida sau nu???

Va multumesc anticipat
Loredana

Mititica
13-03-2007, 18:11
Buna ziua :)

Ca sa trec direct la subiect vreau sa va intreb cit intirzie ciclu in mod normal ca sa te puna pe ginduri ca ai fi insarcinata? Nu cred ca sunt deoarece eu si sotul meu am hotarit ca eu sa fac o pauza de anticonceptionale si raportul se realizeaza cu prezervativ si nu s au intimplat accidente in ceea ce priveste prezervativul. Ar fi trebuit sa vina la 28-29 de zile acum sunt in a 30 e ora 3 pm si ciclu n a venit :) . Ce spune ti? La cite zile testul barza arata daca esti gravida sau nu???

Va multumesc anticipat
Loredana

Eu am facut dupa 2 zile de intarziere, a iesit pozitiv!
Incearca sa faci un test, vezi ce rezultat ai.
Bafta!

enyko
14-03-2007, 11:22
Buna
-eu ultima mensa am avuto pe 17 sep.
-dupa o luna jum incepeam sa-mi fac grij ca dece nu vine?
-ignoram presupusa sarcina pt ca nu aveam motive sa ramin
-facind un test dupa ce intr-o zi am varsat de 2-3x si ma simteam la pamint, si a iesit ozitiv
-ziua urm. am repetato si tot pozitiv
-sincer nu stiu pe ce data am ramas insarcinata
-dupa calendar sunt in 24-25 de sap. de sarcina si dupa eco 25-26 de sap.
-dupa auzite cel mai precis este dupa o intirziere de 10 zile sa faci un test
-dar fiindca ai intrerupt anti. este posipbil si o delegrare hormonala
-dupa parerea mea nu-ti face grij si mai asteapta putin
Bafta si :dual: :pupic:

loredaname
16-03-2007, 14:59
Buna ziua din nou dragele mele :) tot eu ...sunt in a 32 zi si menstruatia tot nu a venit .... citeodata imi vine ciclu si la 30 de zile sau la 28- 29 de zile..acu nush ce sa zic a intirziat 2 zile doar (daca tre sa consider ca vine la 30 de zile) sau a intirziat 4 zile daca ar veni la 28 de zile . Ieri dimineata cu prima urina am facut un test si a ieshit Negativ , si alaltaieri seara si tot negativ , nu stiu ce sa zic .
Nu am greturi sau ceva de genu asta, ma doare capul putin si am dureri abdominale asha ca la ciclu si normal citeva coshuri pe fata , putin sinii dureroshi dar nimic special .
Apropo am uitat sa zic ca ultima ovulatie a fost pe 26 februarie , crede ti ca testele de urina ar fi aratat realitatea???
Va multumesc!

Pri-kindel
16-04-2007, 17:12
Buna fetele! Buna Lori!

N-am mai fost de ceva vreme pe aici. Din lipsa de timp.
Ia zi Lori, cum e cu testele din martie?
Eu n-am mai avut motive sa fac teste. Nici n-am avut intarzieri, nici sex prea des n-am facut. Da, o sa radeti, dar asta e situatia. Si in plus, mi-am luat gandul ca bebe o sa vina cand vreau eu.
Asa ca.. il las pe el sa hotarasca.
Cineva vorbea aici de faptul ca era :grasa: inainte Chiar as vrea cateva delatii legate de problema asta.
Eu am 96 de kilograme :grasa:. Mi s-a spus ca si greutatea :grasa: poate sa fie un motiv sa nu ramai insarcinata, insa vad destul de des pe strazi femei plinute, pot spune chiar :grasa: si care sunt insarcinate. Sincer nu stiu ce legatura are sarcina cu greutatea.
Stie cineva sa-mi explice?
Pupici!

a_da
15-05-2007, 15:44
eu si sotul meu am hotarit ca eu sa fac o pauza de anticonceptionale si raportul se realizeaza cu prezervativ si nu s au intimplat accidente in ceea ce priveste prezervativul. Ar fi trebuit sa vina la 28-29 de zile acum sunt in a 30 e ora 3 pm si ciclu n a venit :) . Ce spune ti? La cite zile testul barza arata daca esti gravida sau nu???

Dupa anticonceptionale ciclul este neregulat, ovarele isi reiau mai greu activitatea( au fost "adormite"). Mie imi intarzia si o saptamana( cu prezervativ, ca oricum vreo 3 luni nu e bine sa ramai insarcinata de la intrerupere). Asa ca testul poti sa-l faci daca vrei din prima zi de intarziere( dar, repet, prezervativul isi face datoria si sunt alte motive de intarziere).
Bafta tuturor aspiratelor la mamica.

Pri-kindel
23-05-2007, 14:09
Buna fetele!

Uite ca se fac 9 luni de cand fac sex neprotejat si nici pana acum nu s-a intamplat sa raman insarcinata.
Unii spun ca ar fi greutatea, altii problemele pe care le-am avut in trecut. In fine!
Eu imi doresc un bebe la nebunie. Urmeaza sa ne mutam intr-un apartament mai mare si sunt nerabdatoare sa ii pregatesc camera, chiar daca inca nu sunt gravida. Vreau sa-i arat lu' bebe ca este asteptat, ca are un locusor al lui!
Ma oftica ideea ca nu pot sa devin mama, dar..sper sa se intample intr-o zi!

PupÓci!

a_da
23-05-2007, 22:38
Nu dispera draga Pri-kindel

Uite am gasit un articol care explica obezitatea si infertilitatea in cazul ovarelor polichistice

http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/news/sindromul_ovarelor_polichistice_poate_duce_la_infe rtilitate_136858.html

tu la ce medici ai fost. Ginecolog? Poate ar fi cazul sa mergi si la un endocrinolog.

Bafta multa!!
http://bf.lilypie.com/Sp9yp3/.png (http://lilypie.com)

angelyca100
18-06-2007, 21:06
Sal fetelor!In ianuarie m-am hotarat impreuna cu sotul meu sa avem un copil.In aprilie am ramas insarcianta dar din nefericire am pierdut sarcina la 1 luna(sarcina ectopica).Doctorii mi-au spuns sa astept 2 cicluri si sa incerc din noi dar problema mea este ca am menstruatiile ffffff neregulate:ultima am avut-o in ianuarie si in mai adata cu pierderea sarcinii.Am reusit sa aflu cand sunt la ovulatie luindu-mi temperatura bazala,de aceea le incurajej pe toate fetele sa folosesca aceasta metoda.Va rog sa-mi spuneti daca a mai patit cineva asa ca mine?

Mititica
18-06-2007, 22:05
Sal fetelor!In ianuarie m-am hotarat impreuna cu sotul meu sa avem un copil.In aprilie am ramas insarcianta dar din nefericire am pierdut sarcina la 1 luna(sarcina ectopica).Doctorii mi-au spuns sa astept 2 cicluri si sa incerc din noi dar problema mea este ca am menstruatiile ffffff neregulate:ultima am avut-o in ianuarie si in mai adata cu pierderea sarcinii.Am reusit sa aflu cand sunt la ovulatie luindu-mi temperatura bazala,de aceea le incurajej pe toate fetele sa folosesca aceasta metoda.Va rog sa-mi spuneti daca a mai patit cineva asa ca mine?

Am pierdut si eu o sarcina in luna a 2 a , dar nu a fost extrauterina.
Doctora mea mi-a spus ca pot sa ramin insarcinata dupa prima menstruatie. Dupa pierderea sarcinii menstra a aparut parca la 2-3 saptamini, oricum repede si de-atunci si pana am ramas insarcinata iar,am avut o menstruatie regulata ca si inainte.
In mai am pierdut sarcina si in octombrie am ramas iar insarcinata.
Acum sunt in 38 saptamini, am avut o sarcina fara nici o problema si astept sa imi vad baietelul care nu vrea inca sa iasa de acolo.
Iti doresc sa ai parte de o noua sarcina si fara probleme!
Numai bine!

irinagogan
14-07-2007, 17:47
Dupa cate zile e bine sa-ti faci testul de sarcina?

astrolog_nic
17-07-2007, 20:04
Am reusit sa aflu cand sunt la ovulatie luindu-mi temperatura bazala,de aceea le incurajej pe toate fetele sa folosesca aceasta metoda.

Da nu e mai simplu sa-ti cumperi de la farmacie niste teste de ovulatie,pe care sa le folosesti in intervalul in care banuiesti ca esti la ovulatie(nu se poate sa nu ai niste semne:intepaturi intr-un ovar,o secretie gelatinoasa,etc)?.Astfel,poti sti exact care este momentul(testul functioneaza pe acelasi principiu ca si cel de sarcina,adica in momentul in care iti apar doua linii clare,ai 24 ore sa treci la treaba :D )

nicoleta_oana
22-07-2007, 22:08
buna fetelor va urmaresc cu mare interes.ma numesc nicoleta sunt din timisoara am 23 de ani si sunt casatorita.imi doresc si eu foarte mult un bebe,sunt ingrijorata pt ca luna aceasta desi am luat pastile anticonceptionale nu mi a venit ciclul...mai are timp sa apara maine ca pe pastile scrie ca daca nu iti vine ciclu sa nu incepi o alta folie si sa consulti medicul ginecolog.eu nu cred ca aveam cum sa raman gravida,mi e teama de vreo dereglare :cry: nu stiu ce sa zic inca.oricum vreau sa merg la medicul ginecolog sa vorbesc cu el despre intreruperea pastilelor si pregatirea pt o sarcina :D abia astept sa fiu :gravida:

cristyangeleu
26-08-2007, 22:49
Am si io o dilema mare de tot. De 1 sapt jumate imi e rau si greata dupa ce mananc. Iar menstruatia nu mi-a venit de aproape 2 luni. Cu toate astea testul de sarcina facut acum 1 luna juma a aratat negativ. Intreabarea sau ma bine zis dilema mea ar fi sa imi iau altu sau sa mai astept menstruatia? :?: :shock:

Oricum daca ar fi sa fiu ar fi un mare soc pentru iubitu meu.

a_da
27-08-2007, 08:44
Draga Cristy

Eu iti recomand sa mai faci odata testul. Asa scapi de dilema. Poate primul test era facut prea devreme.
Daca iese tot negativ mergi totusi la un medic. Poate fi o boala( de ex hepatita). Si nici nu e in regula daca nu ai menstruatie de 2 luni si nu e sarcina. Tot la doctor trebuie sa ajungi.
Asa ca mergi la farmacie si ia-ti un test( sau 2 de la firme diferite).

Multa bafta!

cristyangeleu
28-08-2007, 09:22
sunt happy.

AlinaC22
29-08-2007, 11:11
buna!
cand ramai insarcinata ai si scurgeri vaginale?
[/list][/list]

Shoarecu
14-10-2007, 00:22
ei bine. Am o veste buna. O sa avem un bebe. Sper sa fie bine de data asta... Oricum abia astept :)

Intradevar ... o veste superba ... sa-ti traiasca si sa fi fericita.

Pri-kindel
02-11-2007, 15:53
Buna Fetele!

Da, cred ca ar trebui sa vad ce zice si un medic endocrinolog.
Deocamdata sunt in teste cu medicul ginecolog, care nu e din Romania, pentru ca am plecat de doi ani in strainatate.
Ginecoloaga pe care o am acum este tare dulce. O iubesc la nebunie, daca se poate spune asa, pentru ca simt ca imi face hatarul. In fine, numai hatar nu poate fi, atata timp cat in 10 ani de viata sexuala nu am ramas niciodata gravida.
Am facut in septembrie o histerosalpingografie care m-a durut extrem de tare. Ginecoloaga mi-a explicat ca am avut trompele infundate cu o mucoasa, iar durerea resimtita a fost momentul in care mucoasa a eliberat trompele uterine. Deci de acum sunt sanse mai mari sa raman insarcinata.. Cu toate ca mai sunt niste "problemutze".
Mi-a dat sa fac niste analize, printre care si prolactina. M-am interesat pe net si s-ar parea ca daca prolactina este mare in analize, ea actioneaza ca un anticonceptional pentru organism, plus ca duce la diverse dereglari hormonale in organism.
SIncer am mare noroc ca am dat peste gineco asta. O duce mintea destul de departe. Cea pe care o aveam inainte nu o puteam suferi, pentru ca nu ma lua niciodata in serios.. Si uite ca totusi am niste probleme, exact asa cum am presimtit eu!
In fine, sper ca suntem pe drumul cel bun. Si sotul meu este programat la endocrinolog si cred ca dupa el urmez si eu. O sa avem "parte" mai mult a sigur de o inseminare artificiala. Ma inspaimanta un pic ideea ca nu va fi pe cale naturala, dar.. vrem copii!

a_da
09-11-2007, 23:52
Buna Fetele!

In fine, sper ca suntem pe drumul cel bun. Si sotul meu este programat la endocrinolog si cred ca dupa el urmez si eu. O sa avem "parte" mai mult a sigur de o inseminare artificiala. Ma inspaimanta un pic ideea ca nu va fi pe cale naturala, dar.. vrem copii!

Ma bucur ca ai parte de medic competent.
Ai tot drptul sa iti fie teama de inseminare. Mult curaj. Chiar daca nu vei reusi din prima sa nu deznadajduiesti. Vine el si bebele!

Bafta!

cocktail
28-11-2007, 13:38
cu noile tratamente, sansele de esec sunt tot mai mic..cunosc un cuplu care s-au chinuit" ani de zile si acum in sfarsit au un bebe...au facut tratamente, au mers regulat la doctor si rezultatul nu a ezitat sa apara...succes!

a_da
07-12-2007, 21:19
buna!
cand ramai insarcinata ai si scurgeri vaginale?

Draga Alina,

iti raspund cam tarziu. Sunt intr-adevar niste scurgeri alb-transparente, dar nu sunt obligatorii. Daca scurgerea e abundenta, urat mirositoare, sau usturatoare e posibil sa fie Candida sau alta infectie. Oricum la primul control ( chiar daca esti insarcinata sau nu) se face ex de secretie.

Isabellaaaaa
02-02-2009, 15:20
sunt noua aici si as avea si eu niste probleme.Deci ai inceput sa ma doara sanii d vreo luna-doua,am greturi,sunt obosita,iar acum o saptamana am avut o tentativa de a face sex,dar baiatul nu m-a penetrat foarte adanc decat putin.Credeti ca sunt insarcinata sau e din cauza ca iau anticonceptionale deoarece mie nu mi s-a oprit ciclu de vreo 3 luni:)...Am uitat sa mentionez ca sunt inca virgina si menstruatia mi-a venit

mira-lia
02-02-2009, 15:23
sunt noua aici si as avea si eu niste probleme.Deci ai inceput sa ma doara sanii d vreo luna-doua,am greturi,sunt obosita,iar acum o saptamana am avut o tentativa de a face sex,dar baiatul nu m-a penetrat foarte adanc decat putin.Credeti ca sunt insarcinata sau e din cauza ca iau anticonceptionale deoarece mie nu mi s-a oprit ciclu de vreo 3 luni:)...Am uitat sa mentionez ca sunt inca virgina si menstruatia mi-a venit
:shock::shock::shock:

nu zau??? doamne iarta-ma, dar intrebarea astea e ciudata raaaauuuu!!#-o

ade_adelutza
04-02-2009, 00:14

waaaw:))...in primu rand te intreb, cati ani ai??:D:D>...a doua chestie...cum esti virgina daca "baiatul nu te-a penetrat numai putin"???:)))....cum sa fi insarcinata daca sustii ca tu nu ai intretinut nici un fel de relatie sexuala??!!!:)

katja08
04-02-2009, 11:11
Acum 3 ani am ramas insarcinata, din motive obiective am fost nevoita sa fac avort, lucru care m-a ravasit enorm si m-a urmareste...dupa aceasta experienta am luat anticonceptionale cam 2 ani....in urma cu un an am renuntat la ele si am zis cand vrea sa apara sa apara un BB.
Am incercat, am incercat si nu reuseam....mi-era frica sa ma duc la un medic...asa ca am asteptat....dar de acuma eram cam dezamagita...si aproape in fiecare luna inainte sa imi vina CM faceam cate un test care iesea negativ.....si luna asta cu 3-4 zile inainte sa imi vina am facut un test banda care spre bucuria mea avea liniuta de control bine conturata si cealalta foarte putin vizibila....a doua zi dimineata mai fac un test de data asta caseta......prima linie la fel conturata a doua o idee mai colorata decat cea de pe celalalt test....
Acum sunt in asteptare.....sa vad vine sau nu vine....eu sper sa nu....voi ce credeti?

Snoo
04-02-2009, 11:40
Eu zic ca esti :P
Nu de alta, dar in trecut ti-au iesit bine, negative, deci reactioneaza la organismul tau.
Si ti-au iesit doua pozitive, al doilea dimineata cand hormonul e mai concentrat.
Felicitari!

S-ar putea sa mai ai o menstruatie falsa, adica un pic de spotting :P Mergi la un ecograf sa iti confirme.

Snoo
04-02-2009, 11:44

Draga mea, tu cum iei anticonceptionalele alea? Fara pauza pe luna?

katja08
04-02-2009, 14:16
Eu zic ca esti :P
Nu de alta, dar in trecut ti-au iesit bine, negative, deci reactioneaza la organismul tau.
Si ti-au iesit doua pozitive, al doilea dimineata cand hormonul e mai concentrat.
Felicitari!

S-ar putea sa mai ai o menstruatie falsa, adica un pic de spotting :P Mergi la un ecograf sa iti confirme.

Sa speram.....Oricum eu imi doresc foarte mult....Adica amandoi ne doream si acum nu stim cum sa reactionam....Sper sa fie....Vom vedea....Trebuie sa mai avem rabdare.....cateva zile...pentru ca dupa calculele mele sarcina ar avea de la ultimul CM 1 luna iar ovulul fecundat vreo 2 saptamani...

selena21
25-08-2009, 16:23
buna fetelor!ma dor sanii f rau...areolele...s-au cam inchis la culoare....acum 2 sapt am facut drag cu prietenul dar ne-am protejat...insa acum 2 luni am facut neprotejat...el s-a ferit...sper eu...am facut teste de sarcina..au iesit negative...care ar fi cauza?nu iau anticonceptionale...

Didiutza
25-08-2009, 20:08
poate fi doar senzatia ca esti insarcinata si eu am patit'o si faza e cu cat speri sa iti vina ciclul cu atat vine mai greu, pentru ca esti stresata si influenteaza starea hormonala

sugubina
09-09-2009, 20:58
Eu sunt insarcinata in 6 saptamani. Ca semne de sarcina am experimentat asa:
- sani durerosi/sensibili si mariti
- salivare din abundenta
- greata care provine din mirosuri de tigara, de benzina..vopsea
- nod in gat

Pana acum nu am vomitat niciodata, doar acele greturi - de toata ziua nu doar de dimineata..

Va pup.

6 weeks cu Pufi Mic

karisia
22-11-2009, 13:15
am si eu o intrebare....ce temperatura ar trebui sa ai dupa ce ai ramas insarcinata??cat iti creste temperatura si la ce nr ar trebui sa fie?peste 37?si inca ceva...?cum se ia?ca unii zic vaginal,altii sub axila...?
multumesc

mihaeka
22-11-2009, 15:23
Temperatura ia-o vaginal sau rectal, sub axila nu e relevanta. In mod normal la ovulatie temperatura scade, apoi incepe sa creasca, iar la menstruatie incepe iar sa scada. Daca insa se mentine ridicata mai mult timp si nu mai scade si nu iti vine nici menstruatia esti insarcinata. Poate fi peste 37, dar poate fi si sub 37, in functie de organismul tau, ideea e ca intre cea de la ovluatie si cea de dupa ovulatie trebuie sa fie o diferenta cam de 0.5 grade sau chiar mai mult. La mine de ex era 36.0-36.1 la ovulatie si catre 36.7-36.8 dupa ovulatie.

karisia
23-11-2009, 20:40
multumesc frumos pt raspuns..ne dorim si noi un bebe si ncercam cam de 2 luni,mi-am facut testele de ovulatie si cand au fost 2 linii ..am trecut la treaba..dar nu am nici un simptom de sarcina..ar fi cam o sapt de la momoentul conceptiei..asa ca...nu cred ca sunti nsarcinata...

mihaeka
23-11-2009, 20:51
Mult succes in cazul asta. :) Cred ca e devreme la o saptamana de la conceptie sa ai deja simptome de sarcina, depinde de organism, eu in afara de testul pozitiv nu am avut. Mi-am luat o vreme temperatura matinala, dar ca sa evit o sarcina, o luam rectal cu termometru electronic. Nu stiu cat de eficiente sunt testele de ovulatie, dar poti afla ziua ovulatiei si folosind metoda temperaturii bazale. Gasesti aici multe informatii: http://www.fertilityfriend.com

ioapupi
27-01-2010, 15:25
Temperatura ia-o vaginal sau rectal, sub axila nu e relevanta. In mod normal la ovulatie temperatura scade, apoi incepe sa creasca, iar la menstruatie incepe iar sa scada. Daca insa se mentine ridicata mai mult timp si nu mai scade si nu iti vine nici menstruatia esti insarcinata. Poate fi peste 37, dar poate fi si sub 37, in functie de organismul tau, ideea e ca intre cea de la ovluatie si cea de dupa ovulatie trebuie sa fie o diferenta cam de 0.5 grade sau chiar mai mult. La mine de ex era 36.0-36.1 la ovulatie si catre 36.7-36.8 dupa ovulatie.

si temp bazala se ia de dimineata sau in orice moment al zilei???
ne-am hgotarat sa ne facem bebel deci, suntem la capitolul informare si :sexinpat:
felicitari tuturor gravidutelor si exgravidutelor :kiss:

deea_iulyan
23-08-2012, 17:50
Buna,am si eu o intrebare.........cum imi pot da seama daca sunt insarcinata?in urma cu o saptamana am hotarat impreuna cu iubitul meu sa dam viata unui bebe,de vreo cateva zile am inceput sa simt niste intepaturi in zona ovarelor(mai accentuate in partea stanga) iar la fiecare miros de mancare am o stare de voma....stari de voma mai am si atunci cand trebuie sa-mi vina dar foarte rar....noi asteptam cu nerabdare venirea unui bebe pentru ca ne dorim foarte mult