PDA

View Full Version : de ce e buna apa plata cu lamaie?

suzana
12-10-2004, 10:44
tot am citit ca apa plata cu lamaie este buna pentru slabit...imi poate spune si mie cineva de ce este asa???

larisa1
12-10-2004, 13:03
pentru ca lamaia arde grasimile si mai sunt cateva explicatii mai stiintifice pe care cred ca le gasesti printre articole

suzana
12-10-2004, 16:30
multumesc pentru raspuns... :D

andra76
23-11-2004, 10:46
Si in plus mai bei si apa...si daca ati observat apa plata nu prea are un gust apetisant si atunci...pui lamaie. Am incercat si eu...merge!

roxi79
23-11-2004, 12:35
....si merge foarte bine (as adauga eu)! :lol:

suzana
23-11-2004, 20:46
pai eu nu stiu voi cum reusiti pentru ca si eu am incercat dar dupa o saptamana asa de greata imi era ca n-am mai putut continua....de atunci nu suport nici sa vad lamaia...si eu nu-s genul caruia sa nu-i placa ceva
Felicitari ca voi ati reusit

roxi79
24-11-2004, 00:23
Multumim...
Sau...de ce nu incerci cu cateva pastilute de zaharina ca sa fie ca un cico?

pbcristina
24-11-2004, 16:31
da sa o faci ca o limonda!
eu cand eram mica numai limonada ma tratam vara pe calduri...si mama imi punea miere in ea,pt ca spunea ca zaharul nu e bun<mami ii spune ca e un dusman al sanatatii noastre>!

roxi79
24-11-2004, 19:16
da...si mierea e o solutie dar...nu prea multa!

pbcristina
25-11-2004, 18:06
da normal ca nu prea multa!

roxi79
26-11-2004, 02:35
:lol:

alina maria
26-11-2004, 11:40
Lamaia este buna la mai multe:in utilizarile interne ucide bacteriile,dezinfecteaza,stimuleaza globulele albe (leucocitele)in lupta pentru apararea organismului impotriva agentilor patogeni.De asemenea este si forte racoritoare ,scade temperatura corpului,este un bun tonic.In utilizarile externe e un bun cicatrizant,stopeaza mancarimile,e buna in sinuzite,otite,hemoragii nazale,afte ,stomatite,negi,rani,tratamente cosmetice,unghii casante si multe altele.
In curele de slabire lamaia este folosita foarte des deoarece este un bun depurativ.Dar atentie iti poate face pofta de mancare(e bogata in vitamine).Puteti incepe sa beti suc sau daca nu puteti face un decoct:se fierb doua lamaiun sfert de ora intr-un litru de apa (apa va scadea).Se beau doua cani dimineata pe stomacul gol.Sau daca nu le fierbeti puteti sa taiati lamaia bucati mai mici si sa le opariti cu o cana de apa .Tot asa se beau pe stomacul gol.Ajuta la arderea grasimilor din corp.
Dupa o cura de lamai nu numai ca pierzi ceva din greutate dar faci si o cura de eliminare a toxinelor ,iti cureti foarte bine ficatul.

roxi79
26-11-2004, 13:11
am sa incerc si varianta asta....

pbcristina
26-11-2004, 15:20
:D
da uite alina_maria are dreptate!
:wink:

roxi79
26-11-2004, 15:45
dar...eu voi folosi varianta cu bucati mai mici de lamaie si oparite cu o cana de apa fierbinte...voi putea sa mananc si bucatile de lamaie sau...nu mai apa aia?

pbcristina
26-11-2004, 15:51
eu iarna,pun o lamaie taiata in bucati,in apa<intr-un ibric..>si o pun la foc.si iese un ceai de lamaie.
dar mama imi spune ca sa lamaia isi pierde proprietatile!? :)

roxi79
26-11-2004, 16:21
si eu ma gandeam ca isi pierde eva din proprietati dar,,, :cry: but

alina maria
29-11-2004, 12:39
Eu acum tin o cura cu suc de lamaie.Incep cu o lamaie (suc)pana la cinci si inapoi.Nu pot face fata la mai mult de cinci lamai.Cumparati-va acum ca sunt mai ieftine si se tin mai mult .Pe Sarbatori se vor scumpi cu siguranta ,iar daca incercati sa beti si voi suc, nu-l beti pe stomacul gol!!

roxi79
29-11-2004, 17:16
pai...tu cum bei sucul asta?Este vreo regula sau ...asa...

pbcristina
29-11-2004, 18:50
zi-ne mai multe,alina maria!
cand bei?!si daca ai slabit? :)

roxi79
29-11-2004, 18:58
:?:

pbcristina
30-11-2004, 18:35
alina nu vrei sa spui?!
:(

roxi79
01-12-2004, 12:31
:?:

brotacel
01-12-2004, 12:41
am citit si eu undeva de o cura cu suc de lamaie. poate despre aceea e vorba. se bea in prima zi sucul de la o lamaie(nediluat cu apa) apoi se creste nr de lamai in fiecare zi , adica a doua zi sucul de la doua lamai,a treia zi de la trei lamai si tot asa pana la sapte lamai. apoi se descreste pana se ajunge iar la o lamaie. se poate manca orice in timpul acestui regim dar cred ca nu trebuie exagerat.o prietena a mea l-a tinut si in doua saptamani a slabit 4 kg

roxi79
01-12-2004, 12:55
mERITA INCERCAT,NU?

pbcristina
02-12-2004, 15:20
da merita!
am citit si eu undeva!despre o chestie asemanatoare!
dar nu am crezut!
mi-a mai spus mama despre o dieta<care a citit-o...>.dar mi se pare cam prosteasca!

roxi79
03-12-2004, 08:52
eu de luni o sa incep sa beau sucul de la o lamaie, la 2,,,pana la 7lamai...si apoi voi scadea nr lamailor si sper si a kg....pupici dulci...si acrisori de lamai!

pbcristina
03-12-2004, 14:43
cred ca incep si eu de luni sa beau sucul de la o lamaie 2 ...3....4...5...6...7.
! :wink: poate merge!

roxi79
04-12-2004, 12:21
sa speram ca av merge...as avea nevoie sa mearga...multa nevoie...

brotacel
05-12-2004, 19:09
de luni sunt alaturi de voi cu acest regim. am cautat in niste carti mai multe informatii despre lamaie pentru ca imi era teama sa nu-mi distrug stomacul, sa am arsuri sau mai stiu eu ce.dar ghiciti ce am aflat? una dintre recomandarile lamaiei este pt tratamentul hiperaciditatii si ulcerului de stomac. asa ca m-am linistit. lamaia e folosita pentru foarte multe afectiuni. am ramas foarte surprinsa!asa ca...merita incercata!

piersicuta
05-12-2004, 21:38
Eu aveam intr-o perioada probleme mari cu balonarile, si cu arsurile la stomac, si mi-a dat cineva o reteta care mi-a rezolvat problemele: 250mlulei de masline presat la rece,1kg miere de albine si 4 lamai trecute prin masina de tocat carne. Se amesteca totul si se tine in borcane la frigider.
Se iau 3 linguri pe zi cu 30 min. inaintea meselor.
Preparatul este delicios, si te obliga sa ai o ordine cu mesele, nu mai poti manca orice oricand pentru ca trebuie sa iei preparatul. Mie mi-au trecut balonarile complet atunci si eram foarte multumita.Este foarte bun si pentru ficat.
stiu ca nu este o cura de slabire reteta mea , dar tin sa o stiti si voi pentru sanatatea voastra si a celor din jurul vostru. :D

brotacel
06-12-2004, 15:37
prima lamaie :rolley: am baut sucul neindulcit si fara apa!am si eu o intrebare: cand e mai bine sa bem sucul asta? adica dimineata , dupa masa, inainte de masa....cand? voi cum faceti?(azi l-am baut pe la ora 16 ca abia atunci am avut timp sa cumpar lamai)

pbcristina
07-12-2004, 15:56
brotacel eu il beau dimineata!!!dar nu stiu daca ar fi vreo regula cand sa se bea sucul acesta de la lamai!!

brotacel
07-12-2004, 19:52
thanks! cred ca o sa-l beau ....cand pot. azi: doua lamai! :D

piersicuta
07-12-2004, 21:33
Cel mai bine se bea inainte de masa, pe stomacul gol. Vitaminele se absorb atunci cum trebuie si rezulta o pofta de viata si o energie crescuta.
Si dimineata e foarte bine pentru ca si atunci ai mare nevoie de energie. :D
va pup!!!

scumpy
08-12-2004, 10:24
Eu ma gandeam sa tin aceasta cura impreuna cu cea de usturoi - de Sarbatori! Pentru a nu lua in greutate foarte mult, pentru a mentine un echilibru si pentru a avea energie si pentru a sta cat mai departe de mine raceala! Voi ce ziceti???? :wink:

buli
08-12-2004, 17:40
si pe langa sucul de lamaie ce mancati?ma tenteaza pentru 4 zile sa tin si eu :oops: pentru dezintoxicare nu pt. altceva..si pt. cresterea imunitatii

scumpy
08-12-2004, 18:25
Eu voi papa aproape orice! Pentru ca intentionez sa o tin in perioada Sarbatorilor si deci sigur nu ma voi putea abtine de la multe! Oricum carne mai putina (daca se poate) si putina miscare (daca am timp intre doua colinde si o sarma) Te pup si spor la treaba in cazul in care ta apuci de ea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

brotacel
08-12-2004, 21:18
buna idee cu tinutul de sarbatori, ca te obliga sa fii atenta cum mananci. eu am zis sa o tin inainte tot asa pt dezintoxicare. daca si slabesc nu ma supar absolut deloc :wink: .sunt la a treia zi si am fost si foarte atenta cu ce mananc in rest: adica numai lucruri "permise" si pe cat posibil nu mai mult de 1000 de calorii.si aerobic. pana acum a mers. mai departe....vom vedea [-o<

pbcristina
10-12-2004, 17:02
da ! eu mananc sanatos...fara prajeli si................<stiti in continuare>
si in plus mie imi place lamaia fffff mult!
scumpy cred ca e o idee buna ceea ce tu ai de gand!! :wink:

new.me
28-05-2005, 09:47
Voi cata lamaie a-ti pus la 2 l. de apa plata.

Stiu ca e foarte buna. Utilizeaza cineva cunoscut....si chiar ba slabit...

deedee22
31-05-2005, 20:44
Buna! Am baut si eu apa plata cu lamaie pana mi s-a acrit! La propriu :D
Eu puneam 4 lamai la 2 l de apa plata.Le storceam si le strecuram in sticla.Normal, trebuia inainte sa beau un pahar din sticla, ca sa incapa lamaia.Nu mai stiu ce sa fac.Mai nou am citit ca este asa-zisul "hormonul de stres" care iti poate da de furca chiar daca tii regim, prin simplul fapt ca te stresezi.Si eu sunt in sesiune acum :((
Va pup si bafta la scaderea marimilor la haine;)

michelle_p
02-06-2005, 11:18
Vrei sa spui ca nu ajuta chiar deloc?

deedee22
02-06-2005, 17:10
Mai, un lucru bun cred ca face, adica scade cat de cat pofta de mancare dar nu a avut efectele pe care le doream.Acum, imi dau si eu cu parerea, tu poti sa incerci...
Bafta!
Te pup!
:wink:

Deedee22[/quote]

yum-yum
04-06-2005, 20:33
bai, eu zic k nu-i rea lamaia aia, dar intrebarea mea este: suporta gura sucul de la 7 lamai? k pe mine dupa una ma ustura toata gura, limba, cerul gurii..nu cred ca as putea bea sucul a 7 lamai intr-o zi. mi se pare enorm....cat despre apa plata cu lamaie, am incercat, dar tot mai buna mi se pare aia simpla. eu beau numai apa plata izvorul minunilor, k mi se pare cea mai buna. are un gust ff bun, pot sa beau linistita si 2 l fara sa-mi vina sa vars, si chiar daca nu e tocmai scoasa din frigider.

pinkangel
18-03-2006, 18:55
EU LOCUIESC IN ALTA TARA...ALTA DECIT ROMINIA DAR NU DESPRE ASTA VREAU SA VORBESC CI DESPRE FAPTUL CA NU AU APA MINERALA CI DOAR UN FEL DE SIFON SI APA PLATA FOARTE MULTA...APA PLATA ESTE FOARTE BUNA PENTRU CA EVITAM BALONARILE IAR IN COMBINATIE CU CITRICE SI GHEATA INAINTE DE MASA SI DUPA NE SCAPA DE FOAMEA DE LUP AVEM O SENZATIE DE SATIETATE SI ARDE CALORIILE DECI SPOR LA BAUT PESTE 2 LITRI DE APA SAU PREFERABIL CEAI....IAR INAINTE DE CULCARE FIERFINTE....DIMINEATA PE STOMACUL GOL UN PAHAR DE APA CALDUTA ....E FOARTE BUN PT REVIGORAREA ORGANISMULUI :wink: :wink: :wink:

tineghe
18-04-2006, 11:25
As vrea sa stiu daca lamaia are acelasi efect daca se mananca feliute subtiri fara coaja ca si lamaia fiarta in apa si luata pe stomacul gol? :roll:

danabogdan
28-09-2006, 22:22
Buna fetelor.javascript:emoticon(':D')
Very HappyAm si eu o intrebarejavascript:emoticon(':?:')
Question se poate bea sucul de la lamii si cu apa sau doar simplu? :D Si cita apa se poate pune la 7 lamii?Vreau sa incerc si eu daca ziceti ca merita.
Va pupik. :P

paula25bv
17-10-2006, 11:21
am tot urmarit ceea ce ati scris despre lamaie ceea ce doresc sa va spun este ca orice aliment folosit peste masura dauneaza grav sanatatii de exemplu mi se pare superexagerat sa bei sucul de la 7 lamai pe stomacul gol o face el bine ptr mai multe functii ale corpului uman dar inimii nu . acum nu simtim dar in timp se va simti lamaia slabeste inima.Aveti grija fetelor ceea ce faceti si ptr 4 kg sa va puneti viatza in pericol nu merita mai bine slabiti sanatos sunt destule diete sanatoase dar cel mai inportant este autocontrolul nu uitati daca ai minte sanatoasa ai si corp sanatos.va urez mult succes . va pupik :)

flory23
09-11-2006, 13:23
a recomanda o dieta cu lamaie care da rezultate, eu o tin de o saptamana si ma simt mai bine, rezultate inca nu am vazut dar ma cantaresc dupa o luna ce inchei aceasta dieta, si apoi vad daca continui sau nu
v-o dau si voua cine stie va poate ajuta:

Se pregateste de seara pentru dimineata o jumatate de lamaie si un pliculet de ceai musetel, se pune intr-un castron si se opareste cu 200 ml apa.

Se acopera si se lasa pana dimineata dimineata prepari aceeasi cantitate pentru seara timp de o luna slabesti 6 kg si poti manca orice in tot acest timp este o dieta si pentru schimbarea metabolismului.

succes

static
11-11-2006, 14:58
buna!eu am incercat cura cu lamai,insa nu a dat niciun rezultat.medicul mi-a spus sa mananc o lamaie dupa ce mananc orice fel de dulciuri,pentru ca astfel caloriile se depun mai putin,sau deloc,si a avut dreptate :wink: .am si eu o intrebare,acea jumatate de lamaie,se stoarce sau se pune pur si simplu impreuna cu musetelul ?

flory23
11-11-2006, 22:33
salve, lamaia o tai feliuti si o pui in cana alaturi de pliculetul de ceai dupa care adaugi apa fierbinte, daca respecti dieta cam dupa 2 saptamani vei vedea ca da rezultate
bafta

maiya
12-01-2007, 07:50
stim toti de ce e buna apa :)

uitati aici de ce e buna lamaia:

http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=696&&idart=6872&&numecap=Forma%20maxim%E3&&cc=vitamina%20c

Claryss
27-01-2007, 09:50
Eu tin acum regimul Scarsdale,dar de luni intru la regimul de mentinere.M-am gandit ca in acest timp pot tine si eu cura cu lamaie(n-am incercat niciodata si sunt curioasa :D )

mireya
04-02-2007, 17:34
da...si mierea e o solutie dar...nu prea multa!

mi-ati putea da mai multe informatii despre miere?:D

Claryss
24-02-2007, 20:25
Si eu am tinut cura cu lamaie :evil: .la inceput mi s-a parut o joaca dar cand am ajuns la 6-7 lamai pe zi mi-am dat seama ca este "criminal"sa bei asa ceva :lol: .Am rezistat cu greu,si nu m-am lasat pentru ca,de felul meu,sunt ambitioasa si-mi place sa duc la bun sfarsit o treaba inceputa :D ,dar....nu voi mai tine aceata cura in viata mea :!: .Acum nu mai suport nici mirosul,nici aspectul lamaiei :lol: .

Pentru mine a fost deosebit de benefica pentru ca sunt fumatoare si se cerea o cura de dezintoxicare,dar de slabit....n-am vazut niciun rezultat :evil:

O recomand oricui poate si are curajul necesar,dar nu cred ca trebuie sa va faceti prea mari sperante ca ve-ti slabi :? .Eu am tinut si regimul mentinere din Scarsdale,in acelasi timp si s-au dus 1,800kg.,dar asta se datoreaza alimentatiei,nicidecum limonadelor :lol:

kagome
05-03-2007, 17:00
mey fetelor nu cred k e as agreu s folosesti lamaia.eu beau de aproape 1 lun aapa plata cu lamaie.si nu imi pun o lamaie intreaga in apa.nu e buna nici chiar asa multa lamaie.eu imi pun catev apicaturi k s dea gust.conteaza mult gustul si chiar nu mai simt nevoia s beau altceva.inainte nu puteam sta fara cola sau pepsi.acum emai bine:D:D:

Claryss
07-03-2007, 16:12
Kagome,chiar mi-ai dat o idee foarte buna :D .Daca tot am tinut cura cu lamaie ca sa scot tutunul din mine,acum cred ca voi incerca iar,poate renunt si la cola :lol: .Doar cu cateva picatuir la un pahar cu apa,cum zici tu... :P

kagome
07-03-2007, 16:57
claryss m bucur k ti-am dta o idee asa buna si sper s te ajute.:Dacum as vrea eu s ,m ajuti spunandumi in cat timp ai slabit si cam c ai mankt.k avem aproape aceeasi greutate,ma rog u aveai.:-p:-peu km vreau s dau jos 10 kile si m gandeam k poate ai sa imi dia si mie niste idei in plus

Claryss
07-03-2007, 18:52
Draga Kagone,eu am tinut regimul Scarsdale timp de 2 luni,altermand 2 saptamani de regim cu 2 saptamani de mentinere :D

Vezi ca sunt mai multe topicuri pe aici cu acest regim,dar cauta-l pe cel unde am scris eu ce greseli contine :evil: De exemplu cel scris pe pagina idieta este gresit... :roll:

kagome
16-03-2007, 14:18
hai s ma bag si eu in discutie.nu stiu prea multe despre lamaie dar stiu k e buna l slabit ptr k elimina toxinele din corp si mai arde din grasimi dar asta nu inseamna k o s incep s a mananc lamaia k p o portocala sau un mar,nu.eu imi pun cateva picaturi de lamaie in sticla cu apa k s ii deu un anume gust si mai pun si multa lamaie si in ceaiul p kre il beu k s nu folosesc zahar.incercati as as a vedeti k e bine.adik ptr mine e bine,astfel am uitat complet de fanta,cole,pepsi,prigat si toate sucurile care mai sunt.acum ma car oriunde cu mine cu sticla de apa cu lamaie,:Dchiar si acuma am sticla de un litru juma din care in juma de ora am baut jumate:)):):.pan diseara ajung s beau 3 litri