PDA

View Full Version : dieta disociata- 15-20kg in 90 zile

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

millenna
09-05-2007, 21:45
multumesc pentru raspuns livia! sper ca pofta de floricele ti-a trecut daca nu esti la carbohidrati :( :roll: ....of , eu vorbesc ca sunt abia in a treia zi de cura! dar sper ca terapia de grup pe care o aplicati aici sa functioneze si la mine si sa dau jos afurisitele astea de kg care se tin scai ! va pup pe toate ! urmeaza a patra zi ...si uite asa o sa ajung eu la a 90 a zi si sa vedeti ce de haine noi va trebui sa imi mai cumpar :)

nusarich
10-05-2007, 09:05
buna dimineata!
bine ai venit, millenna!

azi am si eu zi de carbohidrati. la serviciu mananc niste feliute de cereale si diseara nu prea stiu, as face un pilaf sau niste paste, o sa vad cand ajung acasa.
ieri am tot incercat sa intru pe site, dar nu am putut. am plombita noua, sunt tare mandra!

anael
10-05-2007, 10:11
buna dimineata fetelor :floare:
eu azi pap:2 felii wasa cu branza degresata,1 rosie ,1 castravete;la pranz peste cu legume, seara fructe;ma simt f. bine si nici nu mai poftesc la inghetata :ups:
spor la topit!millenna si eu de abia astept sa-mi cumpar haine ptr.noua silueta :dieta:

nusarich
10-05-2007, 10:20
eu azi pap:2 felii wasa cu branza degresata,1 rosie ,1 castravete;la pranz peste cu legume, seara fructe;ma simt f. bine si nici nu mai poftesc la inghetata :ups:
spor la topit!millenna si eu de abia astept sa-mi cumpar haine ptr.noua silueta :dieta:

bravo pentru renuntarea la inghetata! azi cica eu as putea sa pap putina inghetata seara...
si eu am cam renuntat la dulciuri, si dupa cum stiam, daca trec cateva zile fara sa mananc nimic dulce, imi trece pofta si ma cumintesc. bine ar fi sa fie tot asa!

jlo
10-05-2007, 13:23
buna fetelor, bine ai venit, millenna!

eu azi am fructe,mi-am cumparat pepene galben si rosu, ceea ce voi manca acum. si eu abia astept sa imi cumpar haine noi, nu mai intru prin magazine ca zic ca slabesc :D , asa ca astept sa schimb marimea la haine 8) .

spor la slabit! :hop:

livia1981
10-05-2007, 13:24
Off abia am reusit sa intru...Idieta merge din ce in ce mai rau ziua...
Ieri am papat asa:
dimineata 2 oua fierte cu putin hrean
pranz: 1/2 iaurt milli cu 0,1% grasime si 2 baghete integrale (pe astea le-am facut eu din faina integrala de grau si secara, au iesit super)
cina: 300g capsuni
Azi, in caz ca nu mai reusesc sa intru
dimineata: 2 mere
pranz: 2 pulpite de pui la gratar cu salata de varza
seara: iaurt
:pupic:

nusarich
10-05-2007, 13:29
livia, cum faci bagheta integrala (cantitati, ordinea in care le pui...)? mie imi trebuie detalii asa ca la prosti, ca nu ma pricep sa fac paine deloc deloc...

jlo
10-05-2007, 13:30
si abia astept sa slabesc si sa pun si eu poza cu mine cu 97kg si dupa :lol: ...

livia1981
10-05-2007, 13:51
Am facut asa:
Aproximativ 500g faina integrala de grau, tot atat faina integrala de secara (le-am luat de la un magazin naturist). Am pus putina sare, cam 3 linguri ulei si 2 plicuri drojdie uscata nedizolvata. Am framantat cu apa calduta un aluat mai moale, ca si lobul de la ureche :lol: . l-am lasat o ora sa creasca, am intins o foaie si am taiat bucati de 2cm latime si 15-20 lungime, pe care le-am rasucit si le-am copt in tava putin unsa. Eu zic ca sunt sanatoase,satioase, n-au E-uri si chiar sunt bune la gust.
Am pus si o poza.
http://i192.photobucket.com/albums/z170/livia11/Image001.jpg

nusarich
10-05-2007, 14:15
merci mult, livia. arata super :pofticios: !

anael
10-05-2007, 16:04
livia,daca tot ai postat baghetele,mi-am permis sa pap si eu vreo 2 :icecream:;tareeeeeeeeeeeee bune!incerc sa le prepar si eu sambata;pupici fetelor!

jlo
10-05-2007, 16:15
am gasit dieta asta la alt subiect cum vi se pare?

ZIUA I
- mic dejun - ora 8-9: 1 iaurt degresat (0. 1 %grasime) si cereale integrate - gustare - ora 10-11: 2 kiwi
- pranz - ora 14: piept pui la gratar si salata de varza - gustare - ora 16-17: 1 mar
- cina maxim ora 19: piept pui la gratar si salata de varza

ZIUA II
- mic dejun - ora 8-9: 1 pahar lapte degresat, 1 felie branza de vaci, un ou fiert, o felie paine prajita

gustare - ora 10-11: 1 mar
- pranz - ora 14: peste la gratar sau la cuptor, salata sezon - gustare - ora 16-17: 1 mar
- cina maxim ora 19: peste la gratar sau la cuptor si salata de varza

ZIUA III
- mic dejun - ora 8-9: 1 portocala, 1 kiwi, lmar
- gustare - ora 10-11: 1 iaurt degresat
- pranz - ora 14: piept pui la gratar si salata de sezon
- gustare - ora 16-17: 1 iaurt degresat sau un iaurt cu fructe - cina maxim ora 19: 1 portocala si 1 kiwi

ZIUA IV
- mic dejun - ora 8-9: peste la cuptor, branza de vaci, 1 ou fiert - gustare - 10-11: 2 kiwi
- pranz - ora 14: peste la gratar sau cuptor, salata de sezon
- gustare - ora 16-17: 1 iaurt degresat sau de baut
- cina maxim ora 19: peste la gratar sau la cuptor, salata de sezon

ZIUA V
- mic dejun - ora 8-9: salata de sezon, branza vaci - gustare - ora 10-11: 1 iaurt fructe
- pranz - ora 14: piept pui la gratar sau la cuptor, salata de varza - gustare - ora 16-17: 2 kiwi
- cina maxim ora 19: 1 conserva ton in ulei sau apa (ton bucati), salata de sezon

ZIUA VI
- mic dejun - ora 8-9: 1 pahar lapte degresat, 1 felie branza vaci, 1 ou fiert, 1 felie paine prajita
- gustare - ora 10-11: 1 iaurt degresat sau de baut
- pranz - ora 14: peste la gratar sau la cuptor, salata varza - gustare - ora 16-17: 1 iaurt degresat sau de baut
- cina maxim ora 19: peste la gratar sau la cuptor, salata de sezon

pe mine ma tenteazasa o tin, insa nu cred ca o sa mananc masa de la 8-9.

livia1981
10-05-2007, 17:31
merci mult, livia. arata super :pofticios: !
Pentru putin, mie mi se par chiar urate, din cauza fainii integrale au iesit cam negre, dar important e ca sunt bune la gust si mai ales sanatoase. :P

livia1981
10-05-2007, 17:39
Am vazut si eu dieta asta de slabire rapida, nu stiu ce sa zic, pare interesanta, iar fetele ziceau ca au slabit 4 kg pe saptamana :shock: , dar sa pap in fiecare zi acelasi lucru, adica carne cu salata la pranz si seara...
Jlo daca o ti sa ne spui si noua cum ti se pare, cum e si daca chiar slabesti cu ea.
Eu nu mai stiu cum sa fac, saptamana trecuta am tinut dieta de 90 zile si am dat jos 2 kg, saptamana asta am zis ca tin disociat pe mese si n-am slabit nimic pana acum...poate ma reapuc de ea de luni, sa vad cum decurg lucrurile zilele astea.

millenna
10-05-2007, 19:21
buna seara tuturor! mi s-a parut infernala ziua de fructe ...atata dulce si mi se strapezesc dintii ingrozitor. am mancat o punga de pufuleti si cateva seminte de floarea soarelui. e de rau???
stie cineva vreo reteta de mancare din fructe? ma gandeam ca daca imi fac ceva gatit poate merge ziua asta mai usor pentru mine . voi ce mancati in ziua asta ? ce anume tine de foame(ma refer la fructe) dar fara sa creeze senzatia asta de lesin ? eu am mancat struguri si banane (2 banane pt ca mi se strapezisera dintii, as fi vrut sa mananc numai struguri , dar nu am reusit)

livia1981
10-05-2007, 19:27
buna seara tuturor! mi s-a parut infernala ziua de fructe ...atata dulce si mi se strapezesc dintii ingrozitor. am mancat o punga de pufuleti si cateva seminte de floarea soarelui. e de rau???
stie cineva vreo reteta de mancare din fructe? ma gandeam ca daca imi fac ceva gatit poate merge ziua asta mai usor pentru mine . voi ce mancati in ziua asta ? ce anume tine de foame(ma refer la fructe) dar fara sa creeze senzatia asta de lesin ? eu am mancat struguri si banane (2 banane pt ca mi se strapezisera dintii, as fi vrut sa mananc numai struguri , dar nu am reusit)
Semintele cred ca sunt ok la fructe, mai ales cele de dovleac, dar pufuletii :roll: , parca mergeau mai bine la carbo cu toate ca au ulei...
Eu la ziua de fructe mi-am facut compot cu zaharina, daca nu-ti place dulce poti sa-l faci fara zaharina. Compotul de mere mai verzi iasa putin acrisor si e foarte bun cu scortisoara si/sau cuisoare.
Hai ca a trecut si asta...maine e o noua zi :lol:

millenna
10-05-2007, 20:18
buna livia! vreau sa te intreb tot referitor la ziua de fructe...ai mancat vreodata mango? cum ti se pare si cum l-ai preparat?
la ceea ce am spus mai devreme ca nu imi place dulcele, ma refeream strict la zaharul pe care il contin fructele fara alte adaosuri de zahar sau zaharina , si la acest dulce spun eu ca ''ma lesina''...iar fructele acre cum sunt merele , portocalele acestea imi strapezesc dintii atat de rau ! asa ca parca as sari ziua de fructe , dar cred ca as da peste cap toata dieta si nu as mai obtine rezultatul asteptat.
tu la ce zi esti ?

livia1981
10-05-2007, 20:31
N-am mancat niciodata mango, am baut doar suc din comert. Mie mi s-a parut asemanator la gust cu cel de porto, deci n-am idee de cum se prepara :roll: .
Cat despre dieta, spre rusinea mea am renuntat saptamana trecuta la ea, acum pap disociat pe mese. Se pare ca-mi primesc si pedeapsa, saptamana asta n-am miscat deloc acul cantarului, asa ca o sa revin la dieta.

livia1981
10-05-2007, 20:36
la ceea ce am spus mai devreme ca nu imi place dulcele, ma refeream strict la zaharul pe care il contin fructele fara alte adaosuri de zahar sau zaharina
Eu nu pot sa inteleg cum de mai exista oameni la care nu le place dulcele, eu as fi in stare sa pap un kg de cioco si o galeata de inghetata :lol: cat despre fructe, imi plac toate cat mai dulci sa fie :pofticios:
De-ar fi si la mine asa, n-as mai avea de lucru cu kg astea... :pupic:

millenna
10-05-2007, 21:13
da..legat de fructe ce sa zic? si eu ma intelegeam destul de bine cu ele acum cativa ani buni , de la un timp insa am observat ca nu prea le mai agreez.
regret nespus ca nu ma pot bucura de acest deliciu , eu ma impac ff bine cu legumele , de orice fel si gatite in toate modurile cu putinta.
stiu ca suna ciodat dar mie nu imi place ciocolata ! mai bine mananc cartofi si salata si o friptura decat ciocolata sau alte dulciuri ..

millenna
10-05-2007, 21:29
jlo , te rog sa ma lamuresti si pe mine cu lactatele; am inteles ca in prima zi se pot consuma , adica in loc de carne cu salata sa mananc un iaurt cu salata si apoi sa beau supa ? tu cum ai procedat cand ai tinut prima oara acest regim? cand mancai lactatele si ce anume si cat?
va pup pe toate si va multumesc pentru primire
inca o intrebare ; cine face pilates si exercitii cu bicicleta eliptica ? as vrea sa stiu si eu cand si cum sa le combin, ce fac prima oara bicicleta sau pilates?

jlo
10-05-2007, 22:20
millena, inlocuiesti carnea cu lactate, dar orice fel de lactate, iaurt, branza, lapte. acum cantitatea o alegi tu dar nici sa mananci prea mult,poti manca si oua.eu in ziua de proteine mancam pui tot timpul.

nusarich
11-05-2007, 09:14
buna dimineata tuturor!

azi sunt si eu la ziua de fructe. am papat de dimineata o salata de fructe, la pranz nu am nimic la mine, dar ma pastrez pentru diseara, tot cu salata de fructe. referitor la fructe, parerea mea e ca cel mai bine le combini in salata, eu imi fac de obicei din grepfruit, mere, pere, cand am pun si kiwi, plus fructe uscate (4-5 curmale, 2-3-4 smochine) si mai ales nuci prajite in cuptor (de fapt mai mult uscate in cuptor). iese super la gust, plus ca nu se simte nici gustul un pic amarui al grepfruitului, nici cel super dulce al fructelor uscate. si le si combini si nu te saturi numai de un fruct.

millenna, din cate stiam eu strugurii au o cantitate foarte mare de zahar. de-asta ti s-au parut asa dulci. incearca sa-i combini cu ceva. eu mananc numai mere golden, care sunt mai dulci un pic decat cele ionatane, dar nu atat de dulci incat sa ti se faca rau.

a, m-am cantarit ieri cand am ajuns de la serviciu si aveam 63 kg. abia maine dimineata ma pot cantari si eu normal (musafirul pleaca dimineata la curs si pot intra in sufragerie, la cantar) si poate atunci ma si deconstip, ca ieri eram full...

Crista38
11-05-2007, 12:31
buna tuturor! :D

Imi pare bine ca am descoperit subiectul asta pentru ca aceasta cura mi se pare cea mai acceptabila. In plus am si incercat-o anul trecut si in 2 saptamanai am slabit 4kg. A venit Craciunul si m-am dat peste cap, la fel de Pasti... Nu pot sa ma abtin de la bunatati... Nu pot sa le ignor, sunt prea pofticioasa.

Dar m-am hotarit de luni sa incep aceasta dieta, prima zi o sa mananc fructe (ca e dupa weekend).

Sper sa reusesc...

nusarich
11-05-2007, 12:45
crista, bine ai venit!

parerea mea este sa incepi totusi cu ziua de proteine, pentru ca dupa o perioada in care mananci normal o zi de proteine e mai usurica decat o zi de fructe. dar, daca vrei sa tii totusi ziua de fructe, e absolut in regula. dupa ea va urma ziua de proteine. cred ca si ordinea conteaza, ca mie mi s-a mai intamplat sa schimb ordinea zilelor dar nu am avut progrese remarcabile...

Crista38
11-05-2007, 12:55
De fapt de marti incep dieta, luni o sa mananc doar fructe pentru ca oricum in weekend mananc mai mult... :D
Cred ca ordinea e importanta...
Am aflat de cura asta dintr-o cartulie care era la o "saunabelt". Apropos, voi ati folosit saunabelt si beautystar?
Saunabelt e o centura pe care o pui in jurul taliei, se incalzeste si transpiri in zona de contact.
Beautystar este aparatul ala cu curele si role care vibreaza.

nusarich
11-05-2007, 12:59
eu n-am folosit centuri si aparate din astea, doar creme anticelulita, desi nici pe alea prea serios...
daca vrei sa incepi dieta si tii luni ziua de fructe, eu zic ca e ok, ca oricum dupa ziua de fructe vine ziua de proteine, asa ca nu-i mare problema.
eu zisesem sa incepi cu ziua de proteine tocmai pentru ca dupa we e mai usor, ca in we cam toate mancam mai mult putin decat de obicei si sa nu-ti fie foame tare, dar daca poti manca numai fructe e super!

tatum
11-05-2007, 13:02
buna fetelor si felicitari pentru rezultate. Si eu tin tot un fel de disociat, de 10 zile.... sper sa pot sa tin mai departe ca am de dat jos o gramada de kg.

nusarich
11-05-2007, 13:08
bun venit, tatum si spor la slabit!

millenna
11-05-2007, 20:43
buna seara tuturor! nusarich multam de sfaturi voi tine seama de ele ..cred ca nucile in salata de fructe imi vor usura ziua de fructe , care mi se pare infernala ! strugurii erau f dulci mancati dimineata pe stomacul gol, dar sotului meu i s-au parut acri ..., oricum nu ma gandisem nici la varianta cu smochine si curmale , dar nu au f multe calorii?
am o nelamurire legata de ceea ce inseamna "la fel ca la pranz "
adica daca la pranz am mancat salata+ pui , seara nu trebuie sa mananc tot salata +pui?
am vazut ca unele fete mananca la cele doua mese diferit , bineinteles tot din aceeasi grupa de alimente , adica salata +ou sau salata+branza
eu am perceput din cele scrise despre dieta de jlo ca seara trebuie ''la fel ca la pranz" am inteles gresit?
exista pe undeva dieta asta mai detaliat explicata? nu vreau sa insist cu prea multe intrebari , dar chiar nu inteleg anumite lucruri si eu chiar as vrea ca rezultatele sa se vada , nu stiu ce sa zic dar cred ca eu gresesc pe undeva ca acul de la cantar nu s-a miscat deloc si tin dieta de 5 zile. am inteles de la multe fete ca au dat jos in prima saptamana ceva kg. nu vreau sa ma demoralizeze acest lucru si vreau sa continuu ce am inceput .

livia1981
11-05-2007, 23:21
Eu azi am fost la lucru toata ziua , iar acum seara la cumparaturi cu sotul, asa ca n-am avut timp nici sa-mi fac raportul pe ziua de azi. Deci:
la ora 6: un capuccino
la ora 11: 200g chefir cu 2 batoane din alea integrale, le-am terminat si n-am gasit azi faina integrala sa fac altele, dar vad eu maine...
la 16: un mar si un ceai de slabit
la 20: 4 felii de orez expandat si putin cola light.
Maine as vrea sa ma cantaresc, daca nu se vede nimic trec la dieta de 90 zile.

nusarich
11-05-2007, 23:35
millenna, sunt mai multi factori care actioneaza la inceputul dietei. ai mai tinut o dieta inainte de asta? daca da, e firesc ca organismul sa nu reactioneze imediat. pe de alta parte, in primele zile se pierde cel mai mult apa, asa ca acele kilograme minus la cantar sunt mai mult lichid, mai putin grasime. poate organismul tau are nevoie de ceva timp sa reactioneze. nu dispera, o sa vezi rezultatele, te asigur.

cu mancatul aceluiasi fel de mancare la pranz si seara, ideal e sa poti manca asa. multe dintre noi nu am mancat asa si totusi s-a vazut diferenta la cantar. toata chestia e sa fie alimente din aceeasi grupa. stiu ca am mai discutat cu fetele mai vechi pe forum si eu una nu pot manca acelasi lucru si la pranz si seara (mai ales in ziua de proteine) in primul rand pentru ca nu am pauza de masa si mananc peste tastatura/hartii/telefoane si alte cele si in al doilea rand pentru ca n-as putea, m-as plictisi si cel mai probabil as renunta la dieta. 90 de zile e totusi o perioada lunga si daca nu avem destula rabdare si motivatie suntem tentate sa renuntam. iar noi nu vrem asta, nu?

spor la slabit tuturor si apa cat mai multa!

millenna
12-05-2007, 10:32
nusarich, am mai tinut diete inainte si stiu ca fiecare organism reactioneaza diferit .eu am ales aceasta dieta tocmai pentru ca am citit ca toate fetele care au tinut-o au slabit, mai mult sau mai putin,dar au slabit. la mine in 6 zile de dieta , in care am mancat si la pranz si seara exact acelasi fel, asa cum este scris in dieta , nu s-a miscat acul cantarului deloc, nici 100 gr. vroiam sa stiu, tu , de exemplu , ai dat jos ceva la inceput? eu stiam ca tocvmai la inceputul unei diete dai mai mult jos , exact apa de care zici, apoi urmeaza perioadele de stagnare...
cu riscul de a ma repeta , jlo, de unde ai luat dieta?scrie mai multe despre ea? eu stiu ca aici s-a discutat mult pe seama ei...,dar in 100 de pagini sa stau si sa caut cine stie ce...nu prea am timp.

livia1981
12-05-2007, 15:22
Va rog, sa-mi spuna si mie cineva...Daca am papat la pranz 4 feliute de parizer de pasare si 300g lapte batut, m-am incadrat la ziua proteine?
Eu am gasit si in alta parte dieta asta, doar putin modificata, acum o caut si o postez aici.

livia1981
12-05-2007, 15:24
Dieta de 90 zile
Este vorba despre un regim care se reia in mod identic din 4 in 4 zile si dureaza 90 de zile, timp in care se pot pierde intre 15 si 20 de kilograme. Daca se doreste o slabire mai redusa, dieta se poate intrerupe, dar schimbarea metabolismului nu va mai avea loc. Punctul forte al dietei consta in faptul ca veti slabi doar atat cat aveti nevoie, respectiv pana cand corpul dvs. va ajunge la greutatea optima, iar slabirea va fi uniforma.
Micul dejun (este identic in cele 90 de zile): doar cateva fructe (mere, pere, banane, citrice, struguri etc.).
Prima zi - PROTEINE
Pranz: carne fiarta sau fripta - 3 felii (200 g), 1 felie paine (de preferat integrala), salata verde - nelimitat (fara ulei). Dupa masa se beau 250 ml de supa calda (doar lichid, pastele adaugate sunt interzise: galusti, taietei etc.). In loc de carne, se pot consuma 3 oua fierte sau lapte sau iaurt sau branza. Cina: la fel ca si pranzul, dar fara supa.
Atentie: daca la pranz ati mancat carne, acelasi fel il veti consuma si la cina!
Ziua a doua - FIBRE
Pranz: legume, verdeturi de orice fel (fasole, mazare, linte, fasole verde, morcovi, rosii, cartofi etc.), crude sau fierte, cu adaos pentru gust (sare, piper, Vegeta, bulion etc. - fara ulei), 1 felie paine integrala, salata verde. (Cantitatea de legume sa corespunda cu cea care incape intr-o farfurie adanca!) Cina: la fel ca si pranzul, dar jumatate de cantitate.
Ziua a treia - CARBOHIDRATI
Pranz: Paste fainoase fierte (de preferat integrale) cu sos de rosii (ketchup) sau un blat de pizza cu sos de rosii. Cina: 2 felii mici de tort sau 2-3 colacei dulci sau 3 portii de inghetata si, obligatoriu, o bucatica de ciocolata amara (pentru evitarea eventualelor alergii provocate de dieta).
Ziua a patra - FRUCTE
Pranz: amestec de fructe, in cantitati nelimitate. Cina: la fel.
In timpul curei, o data pe luna, dupa ziua de fructe, se va tine obligatoriu o zi de dieta doar cu apa. In aceasta zi se beau cel putin 2 litri de apa plata sau minerala. In timpul curei, cafeaua si ceaiul fara zahar se admit in cantitati nelimitate. Dupa terminarea curei, se poate manca normal, cu recomandarea ca micul dejun sa fie compus numai din fructe, timp de inca 90 de zile. Daca in aceasta perioada mai slabiti circa 3 kg, inseamna ca schimbarea metabolismului a avut loc. Daca doriti sa mai slabiti, dieta trebuie repetata, dar numai dupa o pauza de cel putin 3 luni.
Nu va speriati de cantitatea de mancare pe care o consumati. Chiar daca pare mare, greutatea corpului dvs. se va diminua! Nu va pierdeti speranta daca in primele 10 zile nu slabiti, pentru ca in continuare veti pierde rapid 3-4 kg. Important:
- nu se schimba ordinea meniurilor (proteine cu fructe etc.).
- nu se va neglija nimic din meniul zilnic, fiecare aliment avand un rol bine definit pentru organism!

millenna
12-05-2007, 15:40
livia esti o scumpica , m-am mai lamurit la unele intrebari ...
este posibil ca eu sa nu fi slabit ca in loc de salata verde, am folosit la salata si rosii si castraveti..si ceapa si usturoi verde , asta la ziua de proteine ; iar la ziua de carbo am mancat paste cu usturoi si salata de varza
trebuie folosita numai salata verde ? sau mai pot folosi si alte cruditati pt salate?

livia1981
12-05-2007, 16:01
Nu stiu ce sa zic in privinta salatelor, am mai spus ca mama si sora mea tin acesta dieta si ele au papat mai mult salata verde, dar si de legume crude amestecate, asta la ziua de legume...eu nu stau cu ele, poate ca ar fi mai bine si asa m-as tine de dieta. Cat despre slabit am subliniat partea cu "Nu va pierdeti speranta daca in primele 10 zile nu slabiti, pentru ca in continuare veti pierde rapid 3-4 kg. "
Nu cred ca n-ai slabit din cauza salatelor pe care le-ai papat, poate organismul tau are nevoie de o acomodare cu dieta. :pupic:

nusarich
12-05-2007, 20:18
bun gasit tuturor!

millenna, si eu sunt de acord cu livia, probabil ca organismul tau are nevoie de un pic de acomodare cu dieta. eu zic sa o tii in continuare asa cum trebuie si o sa vezi rezultate. la mine a functionat chiar daca in ziua de proteine am mancat diferit la cina fata de pranz si fara supa de carne (care mie imi face super acid in stomac). plus ca salata de la pranz de multe ori a fost seara sau n-a fost deloc. eu la ziua de proteine de obicei mananc la pranz ceva lactate (iaurt, branza), mai rar ou, iar seara de cele mai multe ori peste sau iaurt. dar repet, la mine functioneaza. in sensul ca m-am reapucat de dieta dupa Sf. Gheorghe si am slabit deja 2kg. probabil ca daca as tine dieta ca la carte as slabi mai mult, dar eu zic ca e destul de bine. in fond, prefer sa slabesc mai incet si de durata, decat sa slabesc repede cateva kilograme si sa le pun la loc sau sa stagnez dupa aia cateva luni.

cat priveste detaliile suplimentare pe care le-a gasit livia (multumim pentru ele) sunt foarte bune! ma cam da pe mine peste cap ciocolata aia din ziua de carbo, ca daca gust mi-e ca nu ma mai pot opri, si de cele mai multe ori prefer sa elimin complet dulcele daca vreau sa nu ma mai tenteze. asa "functionez" eu, ce pot face...
sper sa dau in continuare jos cate kilograme trebuie, fara sa am cine stie ce urmari uratele...

a, si trebuie sa fac sport! e cel mai bun redresor de stare de spirit proasta. o spun din experienta.

spor la slabit tuturor!

n_andi
13-05-2007, 07:12
Bun găsit tuturor :P
Mă bucur că mi-am găsit parteneri pentru a ține dieza de 90de zile. Am făcut această detă acum vreo 2 ani, numai că n-am dus-o până la sfârșit. În 5 săptămâni am slăbit 8 kg, și am rămas la această greutate cca 1/2 an, după care am rșmas însărcinată și nici în timpul sarcinii nu m-am îngrășat -10 kg, care după naștere au dispărut. În schim m-am îngrășat în timpul alăptării.
Sper că mă veți accepta în compania voastră, pentru că din experiență știu că este mult mai ușor dacă ai pe cineva să te susțină. Mi-am început dieta în 07.05.2007 și până acum am slțbit 3 kg.

n_andi
13-05-2007, 07:20
Bun găsit tuturor :P
Mă bucur că mi-am găsit parteneri pentru a ține dieta de 90de zile. Am făcut această dietă acum vreo 2 ani, numai că n-am dus-o până la sfârșit. În 5 săptămâni am slăbit 8 kg, și am rămas la această greutate cca 1/2 an, după care am rămas însărcinată și nici în timpul sarcinii nu m-am îngrășat -10 kg, care după naștere au dispărut. În schimb m-am îngrășat în timpul alăptării.
Sper că mă veți accepta în compania voastră, pentru că din experiență știu că este mult mai ușor dacă ai pe cineva să te susțină. Mi-am început dieta în 07.05.2007 și până acum am slăbit 3 kg.
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wMbPnGa/weight.png
(http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wMbPnGa/)

jlo
13-05-2007, 09:24
buna dimineata fetelor

-dieta o am de la o fata pe care am cunoscut-o pe alt forum, care mi-a zis ca a tinut multe fete de pe forumul respectiv si toate au slabit, am cautat-o si pe internet, o cauti in google si o gasesti
-nu e bine sa mananci usturoi, eu am fost la nutritionist si mi-a zis sa nu mananc deloc usturoi, iar la aste persoane le-a zis de rosii, insa cred ca trebuie sa se obisnuiasca corpul cu dieta, si eu am patit sa am perioade si sa nu slabesc

va pup si va doresc o zi buna

nusarich
13-05-2007, 14:24
bine ai venit, andi! spor la slabit! mai ales ca ai experienta cu dieta asta.

eu azi am zi de legume, ce-mi place mie ziua asta! si totusi s-ar putea ca diseara sa pap ceva proteine, ca se anunta niste pui la cuptor. oricum, o sa fie numai proteine, nu le combin cu nimic.

livia1981
13-05-2007, 14:36
Bine ai venit n_andi :floare: , te rugam sa ne mai povestesti si noua din experienta ta in legatura cu dieta, mie cel putin imi prinde foarte bine orice sfat.
Pupicesc toate fetele care se tin de dieta!

livia1981
13-05-2007, 22:58
Tot cautand detalii despre dieta, uitati ce am gasit:
1. Pastele, pe langa rosii, bulion, se pot manca si cu legume fierte
2. Cantitatea de ciocolata de menaj - 1 patratel mare sau 3-4 patratele mici (un rand)
3. In ziua de fructe se pot manca si fructe uscate si alune, migdale, fistic in cantitati nu foarte mari
4. Pizza - se poate manca o pizza de marime normala sau 2 felii MARI
5. Intre pranz si cina se pot manca fructe (2 max) dar la 4 ore dupa pranz si cu cel putin o ora inainte de cina.
6. In ziua de proteine se mananca supa de carne (nu de legume)
7. Cantitatea de paste/legume consumata - o portie normala (o farfurie nu foarte plina)
8. Alcool - se poate bea cateodata un pahar de vin, daca se poate in ziua de carbohidrati. Alcoolul este un carbohidrat, si se descompune la fel cu celelalte.
Ce ziceti?

nusarich
14-05-2007, 08:35
buna dimineata tuturor!

interesante detaliile, livia. multumim :floare: .
m-am decis sa tin disociatul pe zile in continuare, pentru ca ieri seara (in ziua de legume) am papat ceva carnita de pui si vita si cantarul a luat-o razna. asa ca voi respecta zilele din dieta, ca vad ca e singura posibilitate de a da jos.

azi sunt in ziua de carbohidrati. asa ca voi papa niste felii de cereale la serviciu, iar diseara o sa vad ce gasesc pe acasa. poate niste paste, desi nu sunt sigura. oricum, ca sa nu poftesc la altele, mi-am cumparat un baton fitness cu ciocolata. macar nu pap prea multe calorii...

fetele care vor sa tina ziua de apa, am aflat ca pe 16 e luna noua si e bine pentru organism. ce ziceti, incercam?

anael
14-05-2007, 09:19
buna dimineata tuturor! :floare:
nu sunt de acord cu unele detalii;nu cu toate;dar aceasta este o dieta,in sensul ca:
- nu amesteci carbo decat cu proteine;
- alunele......etc = f.multe calorii(mananci 10 alune,faci 20 min. bicicleta,asa spunea o antrenoare de aerobic);
- pizza?nicidecum cand avem de dat jos peste 5 kg;
pastele sau orezul 150gr.cantarite dupa fierbere,adica mai putin decat incape pe o farfurioara de tort;
- alcool - cateodata;eu cred ca mai bine f.rar;

de fapt,in orice dieta este vb.si de organismul fiecareia;am inteles ca cineva nu a slabit in prima sapt.deloc?eu nu am reusit sa dau prea multe kg.jos( la un moment dat doar 500gr. in 2 sapt);pentru ca nu respectam niste reguli de nutritie;adica:
vrem sa dam peste 5 kg.jos?
- in ziua de proteine doar la pranz papam carne;seara lactate;fructele de la micul dejun,doar acelea care te ajuta sa slabesti;NU:struguri,pepene galben,prune,banane;
- in ziua de legume;nu mazare,fasole uscata;fasole verde,salate;rosiile slabesc; :wink: castraveti;
- pentru ziua de carbohidrati;faimoasele rondelele de orez pe care le papa nusarich;sau orez cu bobul lung fiert;asezonat cu un sos din 2 rosii;dar fara legume;
- si ziua de fructe;doar fructele care nu contin multe zaharuri:mere,portocale,kiwi,pepene verde,mandarine,cirese,capsune,visine;am cautat pe net si cam acestea ar fi;si caisele;

eu tin disociat pe mese;azi pap:100gr.branza vaci,1 rosie ,1 castravete,la pranz ton cu salata varza si seara 1 iaurt degresat;si multa apa;
spor la topit suncute,vorba inteleptei ghem :floare:

Crista38
14-05-2007, 09:30
eu n-am folosit centuri si aparate din astea, doar creme anticelulita, desi nici pe alea prea serios...
daca vrei sa incepi dieta si tii luni ziua de fructe, eu zic ca e ok, ca oricum dupa ziua de fructe vine ziua de proteine, asa ca nu-i mare problema.
eu zisesem sa incepi cu ziua de proteine tocmai pentru ca dupa we e mai usor, ca in we cam toate mancam mai mult putin decat de obicei si sa nu-ti fie foame tare, dar daca poti manca numai fructe e super!
Buna dimineata!
Asa e Nusarich! :D Incerc! Maine o sa-ti spun daca am reusit.

Am mancat 1 mar si am baut suc de portocale (pe cutie zice ca n-are zahar)

livia1981
14-05-2007, 17:08
Cerd ca ai mare dreptate anael, si mie mi s-a parut cam ciudat ce zicea acolo, deja nu mai era diosociat pe zile amestecand legume cu carbo, iar la alcool stiu ca are multe calorii pe gram, vreo 7 parca.
Imi vine sa ma bat singura ](*,) desteapta cum sunt am renuntat la dieta disociata de 90 zile, in favoarea celei disociate pe mese :roll: si saptamana trecuta n-am slabit nimic, nici un gram :cuplucasatorit:
Acum vizionam emisiunile cu Dr. Stroescu, pare faorte interesanta dieta lui vegetariana...nu mai stiu cum sa fac :ups:

jlo
14-05-2007, 19:23
buna fetelor :!:

eu m-am cantarit si am 96.200kg, am slabit dar putin, adevarul e ca nu am tinut zilele de dieta exact, am mai sarit peste fructe si am mancat protine :roll: cred ca de aia nu am avut progrese mari, dar vreau sa ma tin exact de ea si as tine si eu ziua de apa. as incerca cel putin.

n_andi
14-05-2007, 19:55
Bună fetelor! :lol:
Din ceea ce am citit până acum pe alte siteuri,
-alcoolul este interzis
-în ziua de carbohidrați se pot mânca: paste făinoase, orez, suc de roșii, ceapă călită și ciuperci în nici un caz legume fierte sau crude
-în ziua de fructe se pot mânca fructe și chiar alune cca 20 de buc.-în cazul în care nu mai poți de foame
Există o versiune nouă a dietei de 90 de zile, la care se repetă 5 zile, nu patru și care nu este chiar așa de drastic- mă refer la ziua cu lichide. În acesta sunt incluse cereale și în ziua de lichide care este a cincea zi. Sunt incluse mici gustări de cereale -în fiecare zi care dau senzația de plin a stomacului. Eu chiar am probleme cu fructele, mai bine rabd i zi numai cu apă și ceai decît fructe. Menționez că înainte de a începe dieta eram înnebunită după fructe.
Poți să-ți aleg alimentele în așa fel încât să nu conțină grăsimi și atunci dieta este mai eficientă. Poți să nu te ții de ea, dar rareori altfel nu are efect.
Acum vă las că mi-a veni tfamilionul-îmi pare rău că pot veni așa de rar. Țineți-vă de dietă pentru că merită, nu vă descurajați- o să fie zile când scîderea greutății stagnează, dar întotdeauna , dacă continui și nu trișezi vei avea rezultatele dorite.
De exemplu la mine scăderea de greutate se vedea după ziua de carbuhidrați și nu după lichide. Nu înțeleg fenomenul dar asta e.
Vă pup.

nusarich
15-05-2007, 08:38
buna dimineata!

eu azi sunt la ziua de fructe. de dimineata am papat o para, iar diseara voi papa salata de fructe cu ceva nuci prin ea. eu am slabit frumos saptamana trecuta, pana duminica, atunci cand am papat proteine seara (in ziua de legume). asa ca ma voi tine de dieta asa cum trebuie, cate 4 zile si ziua de apa de doua ori pe luna, cand e luna plina si luna noua. asta ca sa ma si detoxific un piculet.

Crista38
15-05-2007, 08:54
Buna dimineata!

Am reusit sa mananc doar fructe ieri, a fost chiar bine, nu mi-a fost prea foame.
Azi sunt la proteine! O sa mananc copanele de pui.
Deocamdata am mancat un mar si ma tot uit la al doilea... si nu cred ca-l pot manca!
Fiica-mea (13 ani) ma vegheaza cu ochi de vultur sa nu cad in pacat si sa mananc ce nu trebuie. :lol:

Crista38
15-05-2007, 08:58
buna dimineata!

eu azi sunt la ziua de fructe. de dimineata am papat o para, iar diseara voi papa salata de fructe cu ceva nuci prin ea. eu am slabit frumos saptamana trecuta, pana duminica, atunci cand am papat proteine seara (in ziua de legume). asa ca ma voi tine de dieta asa cum trebuie, cate 4 zile si ziua de apa de doua ori pe luna, cand e luna plina si luna noua. asta ca sa ma si detoxific un piculet.
Nusarich, de cand tii dieta?

nusarich
15-05-2007, 09:04
crista, eu tin dieta de mai multa vreme, cu ceva intreruperi si "interpretari", dar m-am reapucat de ea dupa Sf. Gheorghe. deci e aproape o luna. eu am zis sa tin ziua de apa conform fazelor lunii, mai ales pentru detoxifiere.

Crista38
15-05-2007, 09:38
Nusarich ,
Cand se slabeste mai repede? Cand creste sau descreste luna? Ai mai tinut vreo zi doar cu apa?

nusarich
15-05-2007, 10:40
Nusarich ,
Cand se slabeste mai repede? Cand creste sau descreste luna? Ai mai tinut vreo zi doar cu apa?

eu din cate am citit pe la viata mea de unshpe milioane de ani stiam ca se slabeste cel mai bine cand luna este in descrestere. eu am incercat si cand luna este in crestere si am slabit. deci... se poate oricum.
am mai tinut zile cu apa si nu am patit nimic. adica am slabit un piculet.

millenna
15-05-2007, 11:50
buna fetelor!
stiti cumva daca putem manca mamaliguta si porumb fiert? la ce zile ? multumesc
in sfarsit am dat si eu jos 2 kg , dupa 8 zile de dieta.si eu vreau sa tin ziua de apa , dar astept inca doua saptamani , ca sa fie o zi pe luna ...acum cu cresterea lunii cu descresterea nu stiu ....eu continuu cu dieta si cu bicicleta eliptica , care cred ca m-a ajutat mai mult decat dieta .

nusarich
15-05-2007, 14:06
buna fetelor!
stiti cumva daca putem manca mamaliguta si porumb fiert? la ce zile ? multumesc
in sfarsit am dat si eu jos 2 kg , dupa 8 zile de dieta.si eu vreau sa tin ziua de apa , dar astept inca doua saptamani , ca sa fie o zi pe luna ...acum cu cresterea lunii cu descresterea nu stiu ....eu continuu cu dieta si cu bicicleta eliptica , care cred ca m-a ajutat mai mult decat dieta .

eu cred ca mamaliguta si porumb fiert si paste de porumb (am gasit si de-astea) se pot manca in ziua de proteine. parerea mea. voi ce spuneti?

jlo
15-05-2007, 15:47
buna fetelor
pai faina de porumb are multe glucide deci cred ca mai bine in ziua de carbohidratii sa mananci mamaliga si porumb.

eu azi am tinut proteine, am mancat o felie de pepene rosu de dimineata si acum o salata verde cu piept de pui.

spor la slabit :!:

n_andi
15-05-2007, 15:52
Bună fetelor , am ajuns din fericire iarîși în fața calculatorului.
Se poate mînca mămăliguță și porumb în ziua de legume, dar în cantități reduse.
Esența acestei diete este disocierea nu înfometarea. Kilogramele în plus nu s-au adunat de ieri pe azi ci într-o anumită peioadă de timp și necesită timp pentru a scăpa de ele.
Este foarte important să nu privați organismul -în zilele în care se poate- de nimic asta înseamnă o varietate mare de alimente, pentru ca organismul să poată funcționa normal și după dietă.
Este importantă și cantitatea pe care o mâncați, presupun că toată lumea reduce sau încearcă să reducă-un truc- : luați o farfurie mai mică și urâtă în care de obicei nu vă place să serviți mâncarea sau dacă nu aveți cumpărați una.
Beți ceai verde. Înainte de culcare beți un pahar mare de apă cu multă lămâie, aceasta va arde grăsimile și în timpul somnului.
Vă doresc în continuare o zi cu cât mai multe grăsimi arse. Marele mîncător de grăsimi să fie cu voi.

millenna
16-05-2007, 08:06
fetelor va multumesc pentru raspunsuri , care au fost trei la numar dar toate trei diferite :shock:
nu stiu ce sa aleg pt mamaliguta mea ! o mai mananc sau mi-e gandul la ea inca 80 de zile?

nusarich
16-05-2007, 10:04
millenna, pai doua din noi ti-am raspuns ca in ziua de carbohidrati poti papa mamaliguta. andi a zis ca si in ziua de legume, dar in cantitati reduse. concluzia... poti papa doua zile, in cantitati reduse :lol: .

azi tin ziua de apa. momentan e bine, nu mi-e foame, desi imi cam lipsesc fructele de dimineata. sper sa trec cu bine pete ziua de azi.

Crista38
16-05-2007, 10:29
Buna fetelor!

Sunt la ziua a doua, am mancat doua mere si la pranz o sa mananc o salata orientala.
O sa-mi fac diseara niste batoane din faina de ovaz+feina de grau integrale amandoua pentru maine.
(am vazut o poza in paginile anterioare si mi-au facut cu ochiu').
Va pup pe toate colegele de dieta!:lol:

Crista38
16-05-2007, 10:33
millenna, pai doua din noi ti-am raspuns ca in ziua de carbohidrati poti papa mamaliguta. andi a zis ca si in ziua de legume, dar in cantitati reduse. concluzia... poti papa doua zile, in cantitati reduse :lol: .

azi tin ziua de apa. momentan e bine, nu mi-e foame, desi imi cam lipsesc fructele de dimineata. sper sa trec cu bine pete ziua de azi.
nusarich, ai mai tinut zile "de apa" pana acum?
Succes!

jlo
16-05-2007, 10:47
buna dimineata :hi:
nusarich felicitari pt ziua de apa :!:
eu azi am legume si nu stiu ce sa mananc, am papat o felie de pepene rosu, iar acum la 10.30 am programare la dentist :smile_dead: , care deja nu il mai suport...
dati-mi niste idei care sa nu contina cartofi, va rog.

nusarich
16-05-2007, 10:51
am mai tinut ziua de apa, normal. deci nu e o noutate. ii targ cu apa, ceai, cafea... chestii lichide. diseara o sa vad ce zic broscutele...

Crista38
16-05-2007, 11:09
Presupun ca su de fructe n-ai voie... :roll:
Nu stiu daca as putea sa beau doar apa o zi intreaga...

Crista38
16-05-2007, 11:24
jlo, sa-ti dau cateva idei:
- poti sa-ti faci o salata cu de toate:rosii, castraveti, salata verde, masline
- mancarica de mazare, spanac dar presupun ca nu ai timp de gatit
- fasole batuta la conserva de la Mandy, am mancat eu si e foarte buna
- un borcan de fasole verde - il faci salata.
Succes :lol:

Crista38
16-05-2007, 11:44
Presupun ca su de fructe n-ai voie... :roll:
Nu stiu daca as putea sa beau doar apa o zi intreaga...
sorry :lol: voiam sa spun "suc de fructe"

nusarich
16-05-2007, 12:56
probabil ca as putea bea si suc de fructe, dar cum cel din comert nu prea imi place ar trebui sa fac acasa, asa ca pana acasa mai am ceva-ceva de tras... de pahar

anael
16-05-2007, 17:15
pentru ziua de legume:una vanata coapta si curatata se amesteca cu doi ardei copti curatati si taiati felii, cu sucul de la doua rosii potrivite( le fac suc cu blenderul); se pun untr-un vas cu o lingurita ulei masline si se lasa pe foc mic 20 min; mare grija sa nu se prinda; se mai toarna apa ,daca scade;reteta este pentru 2 portii, adica pranz si seara; optional se poate adauga un catel usturoi taiat marunt;
sau
ardei taiati marunt,dovlecei rondele,suc de rosii si ceapa rondele, se inabusa pe foc mic,ca la reteta precedenta;
sau
mazare congelata ,suc rosii, marar;la fel ca mod de preparare;
pentru salate: de sfecla coapta, de varza rosie si alba,rosii usturoi si patrunjel;

anael
16-05-2007, 17:22
legume;varza este f. coapta in perioada aceasta;1 lingurita ulei si 2 cani apa se dau in clocot cu sare, piper, foi dafin; se adauga varza fideluta, se pune capac( sa nu se evapore apa),se lasa sa fiarba 20min, dupa care se adauga sucul de la 2 rosii,se mai fierbe 10 min, se adauga marar si, pofta buna!e reteta de 1 portie!

anael
16-05-2007, 17:29
eu mananc paste integrale, orez brun cu suc de rosii si desert fibrobarin ziua de carbo;

anael
16-05-2007, 17:32
[quote="anael"]:) 1 cutie ton in suc propriu sau ulei(fiindca scurgeti si sucul si uleiul)se amesteca intr-un castron cu 1 pachet branza vaci(acela de 250 gr. de la milli );se asezoneaza cu cateva picaturi de lamaie, daca va place;se papa salata goala sau cu paine prajita;sau
1 cutie ton fara suc sau ulei, se amesteca cu varza care a fost pregatita in prealabil ptr. salata;
pestele mai poate fi gatit si in cuptorul cu microunde; iese ca si cand ar fi gatit la aburi;asezonat cu lamaie , se mananca rece!

anael
16-05-2007, 17:37
[quote="o reteta de fasole grasa:fasolea fiarta cu sare se scurge si se lasa la racit;se prepara un sos din:ulei, otet,sare,patrunjel,marar,usturoi; :wink:[/quote]

anamea
16-05-2007, 18:06
Buna fetele, tocmai am sosit si eu pe acest forum cautand o dieta de slabit, cred ca de luni am sa incep aceasta dieta, va dati seama ca nu am citit tot ce s-a scris pana acum, dar voi recupera.

Ar trebui sa dau jos cel putin 15-20 de kg si am o mare problema mananc noaptea si trebuie sa ma dezobisnuiesc de aces obicei prostesc.

Multumesc celor care imi voteaza fetita. Mai multe poze cu noi, aici http://community.webshots.com/user/anamea11

nusarich
17-05-2007, 08:43
buna dimineata!

bine ai venit, ana! si spor la slabit! cu mancatul noaptea, va trebui sa te dezobisnuiesti de sportul asta, ca nu face bine la kilograme, stii si tu...
principiile dietei sunt foarte bine enuntate pe prima pagina, astea ar trebui respectate cat mai corect. restul de pagini le poti citi pe parcurs, incet-incet.

am trecut cu bine peste ziua de apa, azi-dimineata avem 62 kg inainte de a merge la baie. asa ca eu zic ca a dat ceva rezultate. sa vedem ce zice maine cantarul. oricum, m-am simtit bine. in afara de faptul ca am visat ca vroiam sa tin ziua de apa si mancam niste nuci :lol: ...

azi e zi de proteine. am papat de dimineata o para si niste nuci (evident) si am la mine un iaurt, sper sa scap cu atat azi. si am o pofta nebuna de peste, abia astept sa ajung acasa sa mananc...

anael
17-05-2007, 09:07
bine ai venit,catalina! :floare:
si va votam,bineinteles!
important este ca inainte de a incepe dieta sa-ti stabilesti niste reguli conforme si cu ceea ce iti place tie sa papi,dar care sa fie si in concordanta cu dieta;iti urez spor la topit suncute, iar daca ai nevoie de sfaturi intreaba-ne si-ti vom raspunde;

eu voi tine luni ziua de apa;in rest, nu am slabit zilele acestea dar mi-am mentinut greutatea;mai caut in primele pagini sa mai gasesc retete,ca atunci eram mai inventive :wink:
va doresc tuturor o zi buna la topit suncute!

anael
17-05-2007, 09:15
buna seara tuturor! (sau, ma rog, buna dimineata la ora asta...)
hai sa va povestesc: eu astazi am mancat ce-i drept, cam mult, dar numai proteine. dupa marul + 3 boabe de struguri de dimineata, la pranz am mancat niste cremwursti de curcan (sunt mai putin grasi) si o salata de rosii. apoi am mai trebaluit prin casa, am si dormit putin dupa care am pus niste felii de carnita de porc la gratar si niste peste in punga la cuptor. si eu am mancat o felie de carnita de porc si o bucatica de merlucius facut la cuptor, cu multa lamaie. peste l-am facut asa: am pus in punga respectiva cateva bucati de peste, peste care am pus niste condimente (pentru pui, ca de-astea aveam), niste ierburi aromate si un strop de ulei, ca sa fie macar un pic acolo. am adaugat un deget de apa si am inchis punga. am gaurit-o cu o scobitoare si am bagat-o la cuptor. a iesit o mininatie de peste! am adaugat lamaie si un praf de sare cand am mancat. mie mi-a placut mai mult decat carnita de porc, plus ca e mult mai usor si mai sanatos...
mai am pentru peste cateva zile vreo 4 bucati de peste si abia astept sa le mananc. pana atunci stau bine la frigider.

pentru maine m-am gandit sa fac niste legume la cuptor: un dovlecel, o vanata, unul-doi morcovei, unul-doi ardei kapia si la fel ardei gras, le tai cubulete, le pun intr-un vas, adaug un strop de ulei de masline (de-asta folosesc in general) si le amestec bine. le pun in tava in strat relativ subtire, sa nu se prea suprapuna, si le bag la cuptor, fara nimic altceva, la 140 grade C pentru vreo ora-o ora si jumatate. s-ar putea pune si cartofi pentru cei care pot manca si cartofi. iese o garnitura super si pentru restul familiei, iar pentru noi merg de minune in ziua de legume. sare se adauga la servire. ma gandesc ca s-ar putea sa mai fi dat cineva reteta asta. daca da, imi cer scuze ca n-am retinut-o, eu am gasit-o pe culinar.

n_andi
17-05-2007, 12:36
Bună, fetelor!
Vreau să vă felicit pentru ambiția voastră și o salut și pe cea mai nouă membră a grupului. Din păcate iarăși am făcut-o la ziua de fructe, dar nu-i nimic măine va fi o zi de lichide și recuperez.
Data trecută parcă a fost mai ușor.
Am citit la un alt forum din străinătate -că a doamnă care face a patra oară această dietă a slăbit până acum 24 de kg.
Deci, aveți încredere și ambiție, și spor la treabă. Marele mâncător de Grăsimi fie cu voi.

jlo
17-05-2007, 14:51
bine ai venit printre noi anamea.
nusarich felicitari pt ziua de apa si kg dat jos.
anael mersi de retete.
eu ieri am sarit un pic calu :evil: am mancat un hamburgar..... :oops: , asa ca azi pap proteine, deci de dimineata am papat o felie de pepene rosu, iar acum vreau sa imi fac o salata verde cu rosii si piept de pui prajit pe grill.
m-am cantarit azi si am 96,600 cel putin am scapat de 98 cat aveam la inceput.

livia1981
17-05-2007, 19:16
Pup toate fetele care se tin de dieta :pupic: ...era sa va pierd, de cateva zile n-am mai primit nici o notificare de raspuns la subiectul asta si am crezut ca n-ati mai scris nimic, nici nu m-am gandit sa intru si sa vad... :cry:
Vad ca va tineti de treaba, felicitarile mele si va rog sa primiti un sfat: nu va lasati de dieta ca mine...de 2 saptamani n-am miscat cantarul! Asta drept pedeapsa...rusinica!

GABELU
17-05-2007, 22:39
cam dificila aceasta cura.
si dupa parerea mea mananci si cam mult pe zi.
dar poate fi o.k.
merita incercata.
am o obiectie in ce priveste scaderea tensiunii.daca ai probleme cu tensiunea(prea mica)ce faci?

anael
18-05-2007, 08:17
buna dimineata tuturor :floare:
n_andi,marele mancator de grasimi sa fie si cu tine :wink: imi place mult expresia :D
sfarsit de saptamana;maine as vrea sa gatesc ceva bun din legume;[b]nusarich,ma inspir din reteta ta de amestec de legume;
va urez o zi topitoare :wink:

n_andi
18-05-2007, 10:04
Bună fetelor :lol: Marele Mâncător de grăsimi s-a îndurat de mine și n-am pus nici un gram pe mine după dezmătul de ieri. Azi iarăși fac zi de fructe și sun t ferm hotărâtă să mă țin de ea.
La sfârșit de săptămână-azi- soțul pleacă la Timișoara așa că eu voi rămâne cu copii și sper că o să fiu așa de ocupată că nu o să am timp să mă gândesc la mâncare, darămite să și mămânc.
Ar trebui să facem un club în care să ne întâlnim.... știu că e imposibil, eu sunt din Tg. Mureș și voi probabil din cele 7 colțuri ale țării. Dar oricum ar fi fost bine.
<Vă las pt.că fiica mea urlă, îi e fomică. M-am dus.
Marele Mâncător de Grăsimi fie cu voi.

livia1981
18-05-2007, 12:11
cam dificila aceasta cura.
si dupa parerea mea mananci si cam mult pe zi.
dar poate fi o.k.
merita incercata.
am o obiectie in ce priveste scaderea tensiunii.daca ai probleme cu tensiunea(prea mica)ce faci?
Bei cafea :wink:
Cura este super, pe verificate. Mama mea a slabit 12 kg si sora-mea 9, nu s-au tinut exact de dieta. Au calcat muuult pe langa mai ales cu Pastele. Asa ca se poate slabi, chiar daca aparent papi mult.

n_andi
19-05-2007, 18:52
Bună ,fetelor :P
Sunt foarte bucuroasă, pentru că am mai pierdut pe undeva încă un kilogram. Ieri mi-am cumpărat un ceai chinezesc pentru slăbit și am impresia, că funcționează, deși nu sunt adepta ceaiurilor pt slăbit- nu am avut încredere în acțiunea lor.
Sper că aveți un sfîrșit de săptămână plăcut-aveți grijă- tentații sunt la tot pasul, dar aveți un țel... deci tot înainte cu Marele Mâncător de Grăsimi.

cicuskaa@yahoo.
19-05-2007, 20:17
Buna tuturor..
Surioara mea face aceasta dieta si a dat jos:D 14 kg pana acuma. De luni si eu ma apuc...nu stiu daca o sa reusesc dar incerc(m-am mai apucat de 2-3 ori de ea si dupa 2 zile m-am lasat:oops:).
Problema mea mare e cu ciocolata...mananc zilnic 1-2 table de ciocolata...e ca un drog pt mine daca nu mananc incepe sa ma doara capul si nu imi gasesc locul....cu ce as putea reduce aceasta pofta de ciocolata(mentionez ca de mica sunt asa).
O zi frumoasa..

millenna
19-05-2007, 21:18
n_andi doamna care spui ca aslabit 24 kg nu da si alte informatii? ce a mai mancat ? cum si-a mai potolit foamea ? detalii care ne-ar putea interesa? pe ce site ai citit despre ea?
fetelor vreau sa va intreb daca la ziua de proteine pot manca doar iaurt cu fulgi de porumb ( am unii special pt dieta) , pt ca eu nu pot sa inghit iaurtul cu salata ! mi se pare imposibil ..nici nu ma pot gandi macar !

livia1981
20-05-2007, 11:43
Stiu ca duminica nu e o zi pt inceput diete, dar m-am hotarat definitiv si irevocabil...de azi incep iar dieta.
Ma primiti si pe mine? Am nevoie de sustinere, chiar daca am vazut ca se slabeste foarte frumos.
Mi-am socotit si turele la lucru..acum o sa am ziua de fructe cand sunt de servici ..asa imi e mai usor sa le pregatesc si sa le transport cu mine.
Sper sa rezit tentatiilor, pentru ca nu se mai poate altfel...Marele mancator de grasimi sa ma ajute si pe mine [-o<

anael
21-05-2007, 08:31
buna dimineata fetelor! :floare:
millenna, in ziua de proteine poti papa lactate dar cu fulgi f.putini sau deloc(parerea mea);ptr. ca trebuie sa papi disociat;eu fulgii i-as papa in ziua de carbo, acolo i-as incadra;dar daca nu poti,cativa fulgi n-o sa tina in loc dieta!asa ca spor la topit suncute!
livia,bineinteles ca te primim!spor la topit suncute si tie si tuturor fetelor!
nusarich,cand tinem ziua de apa?ca am uitat :oops:

nusarich
21-05-2007, 09:21
buna dimineata tuturor! si "La Multi Ani!" tuturor imparatilor sfinti de azi!

millenna, si eu zic ca ai putea papa iaurtul fara fulgi, e mai bine asa, ca sa fie doar proteine. daca chiar nu poti si nu poti, pune cativa lugi, dar sa fie din cei naturali, nu procesati. parerea mea.
livia, bafta la dieta!
cicuskaa, bine ai venit! chestia cu ciocolata e destul de uratica, dar trebuie sa renunti la ea. fara suparare, e nociva! am testat asta pe pielea mea proprie si personala. e la fel ca si cafeaua, da dependenta mai ceva ca tutunul. si asta stiu pe pielea mea.
gabelu, poti bea cafea. sau ceai negru/verde. si eu am tensiunea foarte mica pentru inaltimea si kilogramele mele si toti doctorii ma intreaba daca nu ma ia ameteala. ma ia, dar ma lasa in timp util...

anael, ziua de apa o tinem cand spui tu. :pupic:

jlo
21-05-2007, 12:07
buna dimineata fetelor :!:
Bun venit la noile fete si la cat mai putine kg!

eu azi am proteine si tot de azi am sa imi modific un pic dieta, adica la masa de seara o sa mananc tot timpul pepene verde.
azi am baut un suc de portocale, facut din 2 portocale, la amiaza o sa pap pulpe la gratar si seara pepene.

nusarich
21-05-2007, 12:29
declar ziua de azi zi de tortura!!!!

am avut cativa colegi elene si constantin si uite cum am dat-o-n bara rau de tot!!! asa ca sunt un porc si jumatate si m-am suparat tare de tot pe mine. in afara de faptul ca slabesc super super greu, uite cum dau cu oistea-n gard!!!! :(

cand ziceai ca tinem ziua de apa, anael? ca sa ma pregatesc sufleteste...

livia1981
21-05-2007, 15:43
Nusarich la fel am facut si eu :oops: , nici n-am inceput bine ca am dat-o deja in bara azi cu sarbatoritii astia...ne redresam noi cumva, daca nu se poate altfel macar asa ::cuplucasatorit:
Si eu vreau zi de apa, cand o programati? Voi stiati un truc cu luna plina sau noua, e bine sa tinem ziua de apa atunci?

n_andi
21-05-2007, 17:36
Bună fetelor,
M-ați întrebat cum de a reușit doamna aceea să slșbească 24 de kg.
Probabil toți știți că o dietă, cură de slăbire începe prin schimbarea modului de gândire referitor la alimntație deci din creier. Părerea mea este. că dacă vreți într-adevăr să faceți o dietă- care este concepută pt. oameni și nu pt. sfinți sau roboți, pe parcursul dietei apar și unele momente în care mai greșești, greșeli care se pot corecta prin continuarea dietei- deci nu trebuie să aveți încontinuu sentimentul de vinovăție, deoarece aceasta v-ar putea provoca să mâncați mai mult. Dar nu vă faceți un obicei din aceasta.Se poate slăbi mult dacă în ziua repectivă- de exemplu de proteine nu măncați bacon ci pețte sau produse din lapte cu cantitate de grăsimi reduse și cît mai multă salată și lichide.
Cicuskaa intră pe mindmegette/hu și vei vedea mai multe detalii despre dieta de 90 de zile.

millenna
21-05-2007, 18:35
buna fetelor ...sunt ff trista ..duminica e zi de cantar la mine . am inceput dieta de 2 saptamani , in prima saptamana am slabit 2 kg, iar aaseara la cantar, la sfarsitul celei de-a doua saptamani am pus un kg si jumatate !!! ma cuprinde disperarea ....nu am mancat nimic interzis , poate doar mai mult ..adica inca un pumn de friucte dimineata si salata f multa pe langa ce imi pun ca fel principal acolo. mai ma omor si cu bicicleta eliptica ...degeaba . a mai patit careva asa ceva? nu am pus gura pe farama de paine , nu am pus gura pe nimic dulce ...v-am zis ca singurul pacat a fost ca am mancat salata aia mai multa .retin apa asa mult ? ce sa fac? oricum foamea nu mi-o pot stapani decat f greu ..am si dureri de cap ....nu stiu ce sa fac

nusarich
21-05-2007, 18:43
ei, am ajuns acasa si voi papa o salata de rosii cu niste branza si apoi niste peste. asta daca imi va mai fi foame. dupa ziua de azi, cred ca nu voi mai participa la nici o zi de nastere/onomastica de prin jurul meu pana la vara. nu de alta, dar azi mi-a fost cam rau dupa ce am mancat un super tort de nuci cu crema de unt cu nuci. probabil ca ficatul meu a refuzat sa mai proceseze ceva si de-asta am avut asa o stare de rau...

anael
21-05-2007, 18:48
buna seara fetelor!
nusarich,hai sa tinem ziua de apa vineri,ce zici? si cine mai doreste este binevenita!este o detoxifiere,care merita efortul! si as tine o zi la 2 saptamani! ca uite ,a venit vara si eu tot cu suncutele pe mine!ce ziceti?ne incumetam?
millenna,stiu cum e sa nu dai jos,atunci cand tii cura ;dar nu te nelinisti,tine cura in continuare;dar eventual papa mai des,dar nu mai mult cantitativ la aceeasi masa!si bea tooooooooone de apa!crede-ma,ca va functiona!tu mananci si alune?

nusarich
21-05-2007, 19:18
anael, pentru mine e ok vineri. e bine ca sunt si la serviciu si parca trece ziua mai repede. cu ziua de apa la 2 saptamani iarasi sunt de acord. ma gandeam ca putem tine ziua de apa cand e Luna Plian si Luna noua, ca sa fie ok si pentru detoxifiere. Am citit ca la Luna Plina e cel mai bine a tii o zi de lichide din punctul asta de vedere (al detoxifierii).

millenna
21-05-2007, 21:19
anael, eu nu ma ingrijorez daca nu dau jos atat de tare . supararea mea vine din faptul ca am mai pus 1kg jumate in a doua sapt . alune nu mananc , am mai mancat seminte , dar f putine

jlo
21-05-2007, 21:41
si la mine a fost azi zi de cantarire, de dimineata m-am cantarit si aveam 98,200 ma ingrasasem, ceea ce ma facut sa imi schimb un pic dieta si spre socarea mea va zic ca m-am cantarit acum si am 96,800 am slabit 1,4kg si nu-mi vine sa cred, dar e adevarat, si stiti ce am mancat: 400g suc natural de portocale, 200g cafea, 250g ceai antiadipos azi e prima zi cand beau, la ora 17.30 am mancat un piept de pui 200g fara paine si fara salata si 1.5l apa, insa nu imi vine sa cred, niciodata nu am slabit intr-o zi atat :shock:
nusarich si anael, am sa tin si eu cu voi ziua de apa, putem bea si suc natural nu?
va pup pe toate si la cat mai putine kg :!: :dieta:

livia1981
21-05-2007, 21:57
Eu mi-am ispasit o parte din pacate, am facut 35 minute bicicleta eliptica, niciodata n-am ajuns la performanta asta de cand o am, de vre-un an. Eram constienta de ce am facut azi si m-am redresat putin.
Maine am carbohidrati, pt mine asta e cea mai grea zi...prajiturile le-am papat azi :oops: asa ca maine la cina o sa servesc bicicleta.
Multa bafta fetelor, la invins kilograme!

n_andi
21-05-2007, 23:37
Milenna nu te îngrijora. Nu ești cumva la ciclu?
Atunci ți se pare(ața arată cântarul) că îți crește greutatea. După ce se termină greutatea revine la normal. Încearcă să bei 2-3 l de apă.

n_andi
21-05-2007, 23:43
Fetelor încercați să țineți ziua de apă după cea de fructe. Așa are efect. În orice caz și eu vreu să mă alătur vouă dar vinerea nu-mi pică nicicum ziua de apă. Mâine am zi de fructe. Sper să ne sincronizăm cumva-cândva.

anael
22-05-2007, 08:14
bine,atunci tinem vineri si intre timp sa aflam cand e luna noua sa tinem si atunci;nusarich,sa ne spui cand e luna noua :D
vineri putem bea:suc natural facut din portocale sau mere(dar nu mai mult de 300ml,ceai din fructe,cafea si multa apa;daca va pregatiti de joi cu toate,ziua de vineri va trece usor;eu asa fac;imi pregatesc de joi,ca altfel as fi tentata sa pap :ups:

nusarich
22-05-2007, 14:16
anael si celelalte fete care vor, tinem vineri ziua de apa si va tin la curent cu fazele lunii.
la mine pica exact cum trebuie ziua de apa, ca joi sunt la ziua de fructe.

azi am papat niste salata orientala cam ciudata la gust, dar doar de-asta am gasit la billa asa ca n-am facut nazuri. am in frigider o supica de legume, poate mananc si de-aia putina inainte de dentist. o sa vad daca ma mai tenteaza ceva dupa.

livia1981
22-05-2007, 21:01
Buna fetelor! Eu azi in loc de macaroane, pe care nu le-am putut manca, mi-am fiert niste grau, am pus putina cacao si zaharina lichida, a iesit un fel de coliva...dar a fost buna la gust.
Sper ca n-am gresit cu graul ala , dar din cate stiu eu intra la carbo.
Maine zi de fructe... o sa vad eu ce iasa.

jlo
22-05-2007, 23:40
buna seara fetelor :!:

eu azi am avut zi de legume si am mancat:
400ml suc natural de portocale
250ml ceai antiadipos
200ml cafea
la ora 17 am mancat o saltata facuta dintr-o rosie si un pic de ceapa
ora 21 o felie pepene rosu
1.5l apa

si bucuria cea mare e ca azi dimineata aveam 96.8kg ai acum am 95.6kg si azi am slabit 1.2kg. nu stiu cum dar vad ca incep sa slabesc, poate ca mi-am schimbat dieta si pe deasupra beau si ceai, ca inainte nu beam.

va pup, noapte buna!

anael
23-05-2007, 08:33
ma bucur mult ca ai inceput sa topesti suncutele jlo!tine-o tot asa!sa nu mai pui nici un gram,ca nu te lasam!esti pe val :surf: felicitari! :cheers:
nusarich,ma bucur ca ziua de apa se incadreaza ok si ptr.tine;fetelor,va asteptam vineri la ziua de apa!am gasit in comert un ceai de arbore rosu cu aroma de vanilie!se poate bea zahar!ceai de rooibos

Rooibos este bogat în anti-oxidanți și flavonoide și în comparație cu ceaiul normal conține mai mari concentrații în aceste substanțe. Cu toate că nu a fost dovedită științific să trateze nici o afectiune, multe cercetări sunt făcute asupra posibilelor afectiuni ce le poate trata ceaiul de rooibos. Anti-oxidanții activi ce se găsesc în rooibos sunt cuercetine, luteolin, isocuercetrin și rutin. Rooibos nu conține cofeină și are puțin conținut în tanin.

cautati-l pe cel care are arome;am gasit si cu aroma de mar si scortisoara;o zi frumoasa fetelor!

nusarich
23-05-2007, 09:06
buna dimineata si de la mine!

azi e zi de carbohidrati. am luat de dimineata din billa niste painica neagra (pentru la job) si mai am niste felii de cereale. iar acasa nu cred ca voi mai papa nimic, ca eu cam stau pe loc. o sa incerc sa-i dau cu ceai si atat, sa vad... sau poate vreo salata de rosii, ca tot sunt in toata piata.

jlo, bravo pentru cantar! tine-o tot asa!
livia, da, graul e tot la carbo incadrat. mi-ai dat o idee pentru cand voi avea timp sa-mi fac ceva de genul asta ca dulce...

livia1981
23-05-2007, 20:51
Fetelor a mai trecut o zi...tare greu. Si asta de fructe mi se pare nasoala, acum nu mai stiu ce-mi place...
Maine iar carne, si inca o runda de 4 zile pe care sper sa le duc la bun sfarsit fara abateri :lol:
Cine-mi poate spune daca la ziua de carne pot papa ciolan afumat? Am o pofta :pofticios: ...in alta parte pe forum am gasit ca n-ar fi bun, pt ca este afumat si in plus contine ceva deasupra care este incadrat la carbo :roll: . Inca nu stiu ce voi papa maine. Pentru toate fetele cuminti :pupic:

n_andi
23-05-2007, 23:18
Bună fetelor,
Am ajuns și eu în sfârșit. Văd că vă țineți tare. Jlo te felicit. :dual: Marele Mâncător de grăsimi probabil te are în vizor, deci e bine. Puteți mânca ciolan afumat în ziua de proteine liniștit, mare atenție la grăsimi!!!!!!!!!!! :roll: Eu am probleme cu ziua de fructe, iar în celelalte zi am poftă de fructe. Asta e. Noapte bună, vă las :(

millenna
24-05-2007, 08:02
buna fetelor!
livia si eu cred ca poti manca ciolan afumat in ziua de proteine. eu as vrea sa mananc iaurt , dar daca mananc numai iaurt gol voi fi cu foamea in gat toata ziua , daca il amestec cu salata imi provoaca aciditate in stomac (pe mine ma cam chinuie gastrita cand fac asocieri din astea, din aceasta cauza cred ca trec si f greu peste ziua de fructe). stiu ca mi s-a mai spus , dar cu ce asociati voi iaurtul?
n_andi[b]in cat tip ai slabit tu? de cand ai inceput dieta? ai slabit cu dieta asta atat? va multumesc si va urez multa rabdare !

anael
24-05-2007, 08:20
eu azi pap:dimineata iaurt si graham,la pranz peste(ton)cu salata varza,ceva fructe la 16 si inca un iaurt pe seara;o zi buna la topit!

nusarich
24-05-2007, 08:41
buna dimineata tuturor!

eu azi am zi de fructe, o sa vad ce pot gasi in billa sa pap. iar maine, apa!!!!!!!!

vad ca va tineti de treaba. foarte bine!

millenna, iaurtul il poti papa gol daca nu poti cu salata. dar in ziua de proteine, poti sa ramai daca vrei, la lactate, eu zic ca ramai in limita proteinelor si nici nu le amesteci foarte tare. asa ca ai putea papa branzica cu salata (chiar si de rosii), ceva cascaval mai slab, branzica fagaras sau perle de branza cu smantana, sau chiar sa-ti cumperi tu din piata branza proaspata in care sa pui marar si patrunjel tocat marunt (si ardei, ceapa verde, daca iti plac). sunt foarte sanatoase, slabe si pline de vitamine acum, primavara. sper sa-ti fi dat ceva idei. poti sa combini branza dulce cu ce iti place tie, normal. si daca ti se pare prea fada, poti adauga niste smantanica slaba, nu cred ca o sa fie mare bai.

livia1981
24-05-2007, 13:47
Eu pap iaurt gol, numai sa fie ceva mai gras, de 2,8 sau 3,5% grasime...ala cu 0,1% n-are nici un gust si nu-l pot manca. Na ca mi-ati facut pofta de iaurt :oops:
Pana acum am papat peste din conserva in suc propriu si o cafea cu lapte si zahar...mi-a fost pofta de ea, n-am baut de cateva zile...ce pofte mai am si eu...

anael
24-05-2007, 15:04
livia, incearca iaurtul de 0.1% de la zuzu;este in ambalaj verde;este diferit de iaurturile fara grasime care se gasesc pe piata;chiar e bun; :D

jlo
24-05-2007, 15:08
buna fetelor :hi:

ieri nu am putut intra, am avut zi de carbohidrati, am mancat ca de obicei dimineata, iar pe la 16 o farfurie de orez fiert prajit in putin de ulei de masline =P~ ,e f. bun si drept rasplalata azi am 96 fix. bine ca azi am zi de fructe si trebuie sa dau ceva jos :wink: , decoamdata nu am mancat nimic, decat lichide(vad ca se poate) pe la 16 am sa imi fac o salata din cateva capsuni,un kiwi si o portocala, iar pe seara o felie de pepene rosu.

anael si nusarich maine tin si eu ziua de apa.

eu cred ca daca vrem sa slabim cu dieta asta mai trebuie sa taiem din meniu, iar carnea afumata eu nu o vad chiar ok pt dieta, eu cum am tinut saptamana asta am avut rezultate si asa am sa o tin, in plus m-am invatat sa nu mananc nimic pana la 16 si nu gust nici mancarea care o gatesc sotului meu, lucru care inainte il faceam, de data asta ma tin bine :D

va pup si la cat mai putine kg :!:

livia1981
24-05-2007, 15:58
anael mersi pentru sfat, o sa incerc si iaurtul ala de la zuzu, chiar n-am mancat
jlo nu sunt eu in masura sa dau sfaturi, dar mi se pare super putin ce papi tu acolo, organismul tau se va obisnui asa si nu cred ca e bine, e ok pt ca te ambitioneaza sa vezi cum se misca cantarul, dar pe termen lung e stresant, n-o sa poti tine asa la nesfarsit. Ai mare grija de tine si de bebe!

millenna
24-05-2007, 23:16
nusarich esti o dulcica ! serios fetelor , daca tot sunteti asa de dulci la ce va mai zboara mintea la nu stiu ce ''ceva dulce?''
iaurt gol nu pot manca toata ziua la proteine ...de fapt cred ca as putea, dar sigur a doua zi as calca stramb sau la propriu ca as ameti, sau la figurat ca as infuleca mai mult si organismul meu ''frustrat ''ar transforma tot in grasimi . de ce spun asta , pt ca nu e pt prima oara cand tin dieta , numai ca acum incerc sa o tin asa cum e scris la carte, dar si adaptata la cerintele organismului meu , pe care acum il stiu f bine cum reactioneaza daca nu ma satur .
de aceea am ales aceasta dieta , unde scrie ca nu e importanta cantitatea ci asocierea alimentelor . eu am obsertvat ca daca manac salata (verde cu ceapa, ridichi si putin rosii sau castraveti ) in zilele de proteine si legume , ma satur f repede, ba chiar sunt la a treia saptamana si incep sa mananc din ce in ce mai putin fata de cum mancam in primele zile .
in ziua de fructe pepenele verde ma satura cel mai bine .
credeti-ma ca nu simt deloc nevoia de dulce ....si chiar va recomand tuturor sa mancati o bucatica in ziua indicata , veti sti ca aveti voie atunci si nu va va mai tenta in restul zilelor (eu metoda asta am adoptat-o in general cu dulcele si am ajuns sa mananc de doua ori pe an , la craciun si la paste )acum simt ca e nevoie seara in ziua de carbohidrati , pt ca daca seara am mancat ceva dulce , ziua de fructe mi s-a parut floare la ureche .
doar ca as vrea sa nu privez organismul de nimic ce are nevoie ...ei bine iuartul nu l-am putut asocia cu nimic si nu am mancat iaurt de 3 saptamani de cand sunt la dieta . lapte nu beau defel ...am o problema aici , iaurt gol toata ziua ? e indicat ?
jlo, eu am slabit doar 2 kg si jumatate in 3 sapt de dieta , si crede-ma ca am mancat pe saturate , si totul gatit cat se poate de dietetic .stiu ca alte fete au slabit mai mult , stiu ca imi propusesem sa slabesc si eu mai mult ...daca nu se poate asta e , dar nu mai fac greseala sa ma infometez doar de dragul cantarului . daca cineva a gresit mult in legatura cu dietele , atunci eu sunt aceea .
am inceput sa tin dieta cu ani in urma...pana am ajuns sa manac pe zi o rosie si o lingura de branzica degresata . am slabit peste 20 de kg in vreo 7 luni ...si nu m-am oprit ...ei bine fetelor am inceput sa sufar de boala de ''a nu manca '' imi imaginam ca daca bag in gura alt fruct decat mere , ma ingras ...regimul consta in alune, mere, portocale, iaurt , seminte si popcorn ..cea mai mare prostie . tot timpul imi era foame , dar eram multumita ca slabeam ...numai ca m-am imbolnavit , am facut o infectie banala, dar pt ca organismul meu era f slab vitaminizat , am fost f aproape de septicemie...
bineinteles ca mi s-a impus sa mananc , la inceput mi-a fost greu dar apoi am inceput sa devorez ...eram cu totul alta persoana ..kg au revenit .au trecut vreo 5 ani de atunci , ani prin care am trecut de niste etape ,1am constientizat problema pe care o aveam 2 am inceput sa imi schimb stilul vestimentar , 3 am inceput sa lupt cu painea si cu dulcele ...ei bine aici lupta a fost ceva mai lunga dar am invins .
cu un singur aspect nu m-am putut impaca sub nicio forma cu grasimea care ma invaluie si in momentul de fata . stiam ca trebuie sa incep o dieta , dar sa nu fie ceva frustrant , sa nu ma infometez si sa nu ma faca sa renunt dupa cateva zile . sa nu fie nici greu de tinut , sa imi placa ce trebuie sa mananc . am inceput de-a lungul timpului o gramada de diete , dar am clacat . ei bine m-am oprit si am cautat pana am ales conform dorintelor mele tocmai aceasta dieta. jlo, ceea ce ai scris tu la inceputul acestui subiect, cand ai prezentat dieta , m-a motivat f mult in alegrea mea . obiectivele mele sunt:
sa nu ma infometez
sa nu fiu frustrata
sa nu imi fie gandul la mancare
sa nu ametesc
si sa slabesc ! acum numai dumnezeu ma poate ajuta sa ajung la performanta celor 20 de kg in minus . dar chiar daca pana in prezent am dat jos numai 2 kg si jumatate , mi-am indeplinit toate obiectivele . si mi-am mai fixat un scop si sper sa ma ajute dumnezeu > sa imi schimb stilul de viata si cel alimentar, adica,
mancat dimineata
fara excese ,
gatit cat mai dietetic
un program al meselor regulat .
inainte de a incepe toate acestea am vorbit f mult pe aceasta tema cu sotul meu , el este de acord cu mine in toate privintele si sa stiti fetelor ca mananca ce gatesc eu pt mine , numai ca mai adauga la legume carnita de la sziua de proteine,sau la paste mai adauga ceva pe langa ...in general ceea ce imi gatesc pt mine ...pot manca si sotul si baiatul meu , chiar daca ei nu mananca disociat ca mine , eu nu fac un efort in a le gati cine stie ce mancaruri speciale si sa imi faca cu ochiul...
schimbarea stilului alimentar il vrem pt. toata familia si in primul rand vreau ca eu sa slabesc acum, dar vreau sa imi educ copilul sa manance cat mai corect si sanatos...
nu vreau sa sfatuiesc pe nimeni in nimic , pt ca inteleg pe oricine care vrea sa slabeasac cu orice chip si cat mai repede, nu stiu daca v-am plictisit , imi cer scuze , dar am invatat din greselile mele . eu nu am ascultat niciun sfat ..poate daca ascultam acum nu as mai fi tinut vreo dieta , ca nu as mai fi avut nevoie . jlo, nu te infometa.pune mana si mananca pranzul pana in ora 16 , bineinteles ceea ce este permis in ziua respectiva
va pup pe toate si va doresc multa rabdare !

n_andi
25-05-2007, 00:09
Milenna, cred că tu m-ai întrebat în cât timp am slăbit-din 7 mai anul acesta am început dieta. Și mie mi se pare cam rapid slăbitul, dar trec pe seama că acum am terminat alăptatul, și kg astea au fost acumulate în trei luni, în afară de acesta beau în jur de trei l de ceai verde și cam de două ori pe zi ceai antiadipos. Seara după ora 18 nu mînânc, am redus cantitatea de pâine și mâine am zi de carbohidrați :D . Probabil că o să înceapă să stagneze slăbitul în zilele ce urmează, dacă nu, :baschet: pielea mea se va deplasa fără mine.

n_andi
25-05-2007, 00:12
Sau poate mi s-a stricat cântarul :lol: :lol: [-o<

anael
25-05-2007, 08:37
buna dimineata! :floare:
ptr. mine azi e zi de apa!nusarich,tinem amandoua?atunci,bafta multa!eu am inceput cu o cafea :D
va doresc tuturor o zi numai buna la topit :!:

nusarich
25-05-2007, 09:20
buna dimineata! :floare:
ptr. mine azi e zi de apa!nusarich,tinem amandoua?atunci,bafta multa!eu am inceput cu o cafea :D
va doresc tuturor o zi numai buna la topit :!:

tinem!!!! si eu tot cu o cafea (mai slaba, ca n-am apreciat cantitatea corect) am inceput ziua. si acum ii dau cu apa si ceai verde (cu fructe de padure) si... cafea. am ocolit azi-dimineata strugurii pe care ii mai aveam la serviciu, asa ca nu mai am tentatii deocamdata.

bafta si tie, anael!
si bafta si tie, jlo!

anael
25-05-2007, 14:05
buna fetelor :floare:
nusarich,eu am baut cam 1.5 l apa pana acum si vreo 2 pahare de santal de pere;ca e dulceeeeeee si-mi tine de foame!pupici! :kiss:

livia1981
25-05-2007, 16:32
Buna fetelor!
Millenna cam asa am patit si eu cu dietele, de 6 ani ma lupt sa slabesc, am tinut cred ca toate dietele posibile. Un singur lucru n-am reusit sa fac in acest timp, sa invat a manca sanatos. M-am imbolnavit de stomac, ceva anemie, la un moment dat lesinam in autobuzul cu care mergeam la servici si toate astea din cauza dietelor drastice. In plus acumulam repede tot ce dadeam jos, pt ca reveneam de fiecare data la ceea ce mancam inainte de cura: dulciuri, grasimi, prajeli, paine, in cantitati mari ca sa acopar frustrarea. Nu mai vreau asa!
Fetelor, haideti sa facem cumva , ceva sa ne mentinem silueta si sa fim sanatoase, ceea ce e cel mai important. Si eu inca mai sunt curioasa de dietele cu care se slabeste repede, dar de data asta vreau sa ma si mentin. Tocmai de aceea am intrat aici cu voi, v-am urmarit o perioada din umbra pana sa reusesc sa scriu.
Nusarich si eu am incercat sa tin azi ziua de apa, cu toate ca aveam legume in plan. Am reusit pana la 3, cand am ametit in fata frigiderului, asa ca am renuntat si am papat niste capsuni, deocamdata.
Va pup pe toate!

nusarich
25-05-2007, 19:05
hehe... eu rezist eroic, dupa ce mama lui iube ne-a gatit niste minunatii la cuptor. nu dulce, ci chestii de felul 2 (nu va povestesc, ca mi-e ca va omor instant). asa ca voi baga o parte din mancarica la coneglator (dupa ce se va termina de facut in cuptor) si o vom manca saptamana viitoare.

deci: pana la aceasta ora (19.00) am baut cred ca vreo 2 l de apa, un pahar de suc de portocale si un pahar mare de socata (fara zahar, cu indulcitor si multa lamaie). si acum ii trag iar cu apa la greu. a, am mai baut ceai verde si cafea (probabil ca o sa-mi mai fac una acum). asa ca se cam duce si ziua de apa de azi...

livia, ai dreptate, trebuie sa invatam sa mancam sanatos. mica mare problema pe care o avem noi acum (sau marea majoritate dintre noi) este o greutate in plus. adica acele kilograme pe care le vrem plecate definitiv de la noi. asa ca eu zic sa le luam pe rand. putem sa tinem o dieta (care da rezultate la noi, indiferent care ar fi ea), care sa ne ajute sa slabim. incet sau mai repede. aici se pune problema.
incet poate insemna si un alt stil de viata (pentru mine asta va fi cel de mentinere), in care sa papam dulce numai o data-de doua ori pe saptamana (oricum zaharul este un drog), in schimb sa papam fructe, legume, lactate, carnita mai putin sau chiar deloc prelucrata.
repede, inseamna sa tinem o dieta mai stricta, care sa ne permita sa scadem in greutate si sa ramanem totusi sanatoase.
important ar trebui sa fie, iarasi, sportul. pentru ca pe parcursul pierderii kilogramelor se pierde si elasticitatea plielii, si atunci ne trezim dupa 3-4 luni de dieta ca ne atarna toate cele... si clar, nu vrem asta!
de-asta zic ca trebuie sa ne stabilim clar prioritatile si sa actionam in consecinta. nu de alta, dar "lucram" pe corpul nostru, si ar trebui sa avem drag de el, chiar daca acum nu ne place asa de tare cum arata el, trebuie sa-l protejam si sa-l ocrotim.

pentru mine, una, mentinerea inseamna in primul rand hrana sanatoasa, o disciplina a mancarii (nu ma refer neaparat la ora de masa, cat mai ales la respectarea unor principii sanatoase, legate de amestecul alimentelor, timpul de digestie...) si ceva sport (chiar si mers pe jos, cand nu avem altceva la dispozitie). sau exercitii de streching, aerobic, coarda, tenis, role, orice ne ajuta sa punem sangele si inima in miscare. chiar si urcatul scarilor poate fi un sport. eu stau la et. 5 (+2 nivele parterul), si de cateva zile tot gafai pe scari pana acasa. o sa ajung eu la un moment dat sa nu mai gafai (poate chiar sa ajung inaintea liftului, mai stii speedy gonzales ce ma aflu...)

hai, ca v-am facut capul calendar, ce mai... sper sa nu va fi plictisit :oops:
va las, ma duc sa ma mai adap un pic ca mi s-a facut sete...

livia1981
25-05-2007, 19:19
Felicitari nusarich, pentru ziua de apa...eu n-am fost in stare sa o tin, cateodata mi-e ciuda pe mine, dar asta e.
Si ai dreptate, asa cum e corpul nostru trebuie sa-l iubim si sa avem grija de el. Deci mergem inainte!

nusarich
25-05-2007, 19:54
livia, nu te supara asa pe tine, o sa tii ziua de apa atunci cand o sa te simti in stare. macar stii ca daca vrei cu orice pret, poti, daca ai rezistat atat, sigur vei reusi atunci cand iti vei propune.

anael
25-05-2007, 21:59
am tinut ziua de apa eroic! :greutati:

jlo
25-05-2007, 23:06
buna seara fetelor! :flower:

si eu am tinut ziua de apa azi am baut
200ml suc natural de portocale
200ml ceai antiadipos
2,5l apa

si am ajuns la 94,80 :bis:

cat despre dieta mea sunt constienta ca manac prea putin, dar altfel nu slabesc, cand am mancat normal toate mesele nu am slabit deloc chiar nu ma infometez, pur si simplu nu mai imi e foame :!: :!: ,o sa o tin asa cat rezist iar cand nu mai rezist am sa imi fac niste analize sa vad cu sunt 8) am slabit enorm de mult de luni, aste 5 zile si asta ma ambitioneaza si mai tare,maine am zi de proteine, de dimineata o tin ca de obicei si pe la 17 am sa imi fac un piept de pui la grill.

va doresc we placul si la cat mai putine kg :!:

jlo
25-05-2007, 23:18
la mine deja a inceput sa se vada diferenta de kg, am slabit mult la burta si la fata, parca imi atarna burta :? , am inceput sa imi fac masaje cu crema anticelulitica si de azi fac si bicicletacate 15 minute pe zi, ma incanta cand ma urc pe cantar si vad ca am mai putin, imi doresc f.f. mult sa slabesc

anael
26-05-2007, 08:36
ma bucur mult ptr. tine,jlo!tine-o tot asa! :floare:

millenna
26-05-2007, 09:36
buna dimineata fetelor! ma bucur mult pt tine jlo ca ai slabit ! greutatea asta o aveai dupa nastere? , cate kg ai luat in timpul sarcinii . eu am pornit de la 69 si am ajuns la 90 aproximativ, nu mai stiu exact.oricum cand am venit acasa de la spital aveam cu 10 kg in munus. in timpul alaptarii am mai slabit 8 kg , adica intr-un an de zile , dar dupa ce am terminat alaptarea , aceste kg s-au depus la loc . cred ca tu esti un caz mai fericit . oricum eu sunt f constienta ca daca nu fac miscare nu voi slabi in veci .
maine am zi de proteine , pot sa mananc branza cu salata si apoi iaurt simplu in locul supitei? ce ziceti? pt ca nu am mancat de 3 saptamani la ziua de proteine decat pui , simt lipsa lactatelor . eu nu mananc decat branza si iaurt, laptele nu imi place .

jlo
26-05-2007, 10:58
buna dimineata fetelor!

millenna,o cred ca e ok sa manaci branza cu salata si dupa iaurtul, eu cu ingrasatu e o poveste, dupa ce am nascut am ramas cu 91kg, in timpul alaptatului si eu am slabit si am ajuns pe la 86kg, cand am lasat alaptatul am inceput sa ma ingras, dar de cand am inceput sa iau anticonceptionale nu ma opream din ingrasat, pana am ajuns la 98,200kg, incepusem sa ma ingrijorez, daca nu faceam dieta asa sticta ajungeam la 100 :shock: ,numai gravida am avut 99kg.tu śprobabi slabesti mai greu, asa cum slabesc si eu, eu deaiai mi-am schimbat dieta, adevarul e ca acuma ma simt slabita, acum imi beau paharul cu suc natural de portocale si ala ma mai invioreaza :wink:

jlo
26-05-2007, 11:06
anael si nusarich cat ati slabit dupa ziua de apa?cate kg mai aveti?

anael
26-05-2007, 13:25
eu nu am dat jos la ziua de apa, ca rusii sunt pe baricade :oops:

nusarich
26-05-2007, 16:43
bine v-am regasit!

jlo, felicitari pentru cantar!

anael, nici eu n-am dat jos dupa ziua de apa, de fapt cred ca am dat jos daca stau sa ma gandesc ca o luasem cam razna dupa ziua de luni cand mi-a fost foarte rau de la o feliuta de tort cu crema de unt... asa ca azi-dimineata aveam 62 kg (fara a vizita tronul...). am papat azi la pranz o salata care avea in ea ou, ceva cartofi, ceva morcovi, ceapa verde si cam atat. apoi, dupa vreo 3 ore am papat un iaurtel cu fructe, iar acum vreo ora am papat cina (zic eu) - un soi de gulas din care am ales numai carnita si un pic de sos si salata (salata verde, castraveti, rosie, ceapa). s-ar putea sa mai atentez la un iaurt diseara de tot, cand s-o potoli dogoarea.
si eu as vrea sa scad cantitatile un pic, dar cred ca se apropie rusii, ca prea sunt fomista. oricum, aseara mi-a fost foarte rau, in sensul ca aveam o stare de lesin de nu puteam sta dreapta in picioare. asa ca pe la 1 m-am sculat din pat (inca nu adormisem de caldura) si am mancat niste capsuni de la frigider. si un calciu, ca sa nu ma ia ameteala mai tare... cred ca a fost de la caldura de ieri, ca am tot umblat prin caldura, soare, praf, am stat si destul de mult in masina de la serviciu spre casa, asa ca s-or fi adunat pe capul meu...

jlo
26-05-2007, 17:07
eu azi am macat pe la 11 o felie de paine prajita cu sunca presata de pui, iar acum am facut o salata cu biof cu pui, cred ca am sa mananc si eu un pic pe la 17 cand o sa fie ultima masa. Si eu saptamana ce vine o sa am ciclu, sper sa slabesc totusi si in saptamana asta ceva, docamdata nu am pofte.

Fete multumesc de felicitari!

livia1981
26-05-2007, 19:19
Azi am avut zi de cantar si nimic...imi vine sa arunc cantarul ala pe geam, nu pot intelege de ce nu scad in greutate!? De 3 saptamani am aceleasi kg.
Asa ca am hotarat: azi si maine fructe, trebuia sa fie ziua de macaroane, dar pt ca oricum nu-mi plac am declarat 2 zile de fructe. Sa vedem luni, poate se indura Mancatorul ala de grasimi si de mine :roll:
jlo felicitari pentru kilogramele pirdute, totusi sunt multe, cred ca esti mandra de tine, numai te rog sa ai grija.

amihaela78
26-05-2007, 19:48
exista un rezumat al acestei diete ???!!, ca nu am rabdare sa citesc atatea pagine...merci!

n_andi
27-05-2007, 23:16
Fetelor, vă felicit pt. ziua de lichide și nu vă descurajați, la mine niciodată nu sa mițcat acul cântarului după ziua de lichide, DAR vreau să vă atrag atenția că ziua de lichide se ține strict după ziua de fructe, altfel nu prea are efect.
Livia, poate mănânci cantități prea mari, sau mult prea mici și organismul depozitează orice cantitate. Dar nu te descuraja poți să faci niște exerciții de gimnastică, să alergi etc. și vei vedea că dacă te ții de dietă va funcționa. Apropo bei destule lichide 2-3 l , încearcă ceaiul antiadipos, se găsește în farmacii. Una dintre motivele de mai sus poate fi cauza stagnării, sau ți s-a stricat cântarul. :D
Eu astăzi am avut zi de proteine și nu spun ce am mâncat pt. că asta chiar nu ține de nici o dietă, mai ales cantitățile. O să vedem mâine dimineață rezultatul.
MMG fie cu voi și în noaptea asta.

anael
28-05-2007, 08:36
de saptamana aceasta voi merge la sala din nou;sper ca Marele Mancator de Grasimi sa ma viziteze si pe mine :D
un rezumat al dietei,
mihaela, poti gasi chiar pe prima pagina,postat de jlo; :wink:
spor la topit suncute tuturor si o zi frumoasa!

nusarich
28-05-2007, 09:03
buna dimineata fetelor!

eu azi sunt in ziua de carbo. ieri am mancat ca porcul, asa ca nu m-am cantarit sa vad cat ma umileste cantarul...
azi o sa pap niste feliute de cereale la pranz si diseara acasa am niste ardei umplut cu orez, deja nu-l mai pot manca pe cel umplut cu carnita si orez...
m-am apucat si un pic de sport, am facut cateva zile niste callanetics si vad ca in curand imi trece si febra. aseara eram super obosita, dar am zis ca daca tot n-am la ce ma uita la tv si ma si ingrozisem de celulita de pe picioare, mai bine fac un pic de sport. si am facut, aproape 20 de minute. oricum, e bine ca ma tine (inca, sa nu-mi fie de deochi).

n_andi
28-05-2007, 13:50
Bună fetelo, și eu am mâncat ieri ca porcul iar azi sunt pe moderat. Aunt invidioasă pe voi, că ați reușit să faceți mișcsre mai ale callaneticsul, dă rezultate f. bune. Eu nu am timp, iar când aș avea nu mai am energia necesară. Fetița mea azi face 6 luni și așa vorbește - pe limba ei, că nici măcar gândurile nu-mi aud. MMg fie cu voi.

livia1981
28-05-2007, 13:54
Buna fetelor, am revenit si eu cu vesti proaspete.
Am fost pedepsita pt ca am renuntat la dieta asta ](*,) , de mancat n-am mancat mult, eu zic ca suficient pentru mine, iar cantarul meu care deja e veteran, il am de 6 ani si cate o vazut la viata lui...nu era stricat pt ca mi-am cantarit sotul si avea 90 kg nu 52 ... :wink: .Am baut si ceai antiadipos din ala chinezesc, mie mi-a reglat foarte bine organismul, aveam mari probleme cu constipatia inainte, iar sport fac bicicleta eliptica aproape in fiecare zi si merg muuult pe jos, la cumparaturi, la platit facturi, prin magazine, chiar imi place...
Dupa 2 zile de fructe sau relativ , ca ieri o fost duminica :P am dat jos kilogramul ala care ma necajea...asa ca am schimbat deja tikerul \:D/ .
Sunt forte bucuroasa, si deci se poate, asa ca inainte cu dieta disociata...
Va pupicesc pe toate!

nusarich
28-05-2007, 13:59
Bună fetelo, și eu am mâncat ieri ca porcul iar azi sunt pe moderat. Aunt invidioasă pe voi, că ați reușit să faceți mișcsre mai ale callaneticsul, dă rezultate f. bune. Eu nu am timp, iar când aș avea nu mai am energia necesară. Fetița mea azi face 6 luni și așa vorbește - pe limba ei, că nici măcar gândurile nu-mi aud. MMg fie cu voi.

La Multi Ani! pentru micuta ta!
Dupa ce va incepe sa mearga, sa vezi ce de sport vei face pe langa ea (sau mai degraba dupa poponetzul ei...)

livia1981
28-05-2007, 14:04
N-andi sa cresca mare fetita ta, sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea!
Am uitat sa vad spun ca azi sunt la ziua de proteine, am papat dimineata 2 pere, la pranz o cana de iaurt 2% grasime si o cafea cu lapte si zaharina, (nu mi-o place, dar asta e). Diseara voi papa tot lapte si iaurt, iar la noapte pt ca sunt de servici, cred ca pap doar o cafea. :pupic:

jlo
28-05-2007, 14:28
buna fetelor!
si eu am inceput sa fac mai mult sport, sambata si duminica m-am invelit pe burta si pe picioare cu folie transparenta si am facut in cate 1h de bicicleta, asa se transpira enorm de mult vreau sa fac in fiecare zi asa.
azi am si eu zi de carbohidrati, imi fac un orez,iar de dimineata ca de obicei, suc natural de portocale, ceai antiadipos si APA.

livia felicitari pt kg jos!

jlo
28-05-2007, 14:30
buna fetelor!
si eu am inceput sa fac mai mult sport, sambata si duminica m-am invelit pe burta si pe picioare cu folie transparenta si am facut cate 1h de bicicleta, asa se transpira enorm de mult vreau sa fac in fiecare zi asa.
azi am si eu zi de carbohidrati, imi fac un orez,iar de dimineata ca de obicei, suc natural de portocale, ceai antiadipos si APA.

jlo
28-05-2007, 14:31
buna fetelor!
si eu am inceput sa fac mai mult sport, sambata si duminica m-am invelit pe burta si pe picioare cu folie transparenta si am facut cate 1h de bicicleta, asa se transpira enorm de mult vreau sa fac in fiecare zi asa.

jlo
28-05-2007, 14:31
buna fetelor!
azi am si eu zi de carbohidrati, imi fac un orez,iar de dimineata ca de obicei, suc natural de portocale, ceai antiadipos, cafea si APA.

jlo
28-05-2007, 14:35
buna fetelor!
azi am si eu zi de carbohidrati, imi fac un orez,iar de dimineata ca de obicei, suc natural de portocale, ceai antiadipos, cafea si APA.

jlo
28-05-2007, 15:51
ultimul mesaj a intrat de 5 ori si nu pot sa il sterg :?

jlo
28-05-2007, 15:54
ultimul mesaj a intrat de 5 ori si nu pot sa il sterg :?

millenna
28-05-2007, 17:05
felicitari tuturor fetelor care s-au apucat si de sport. calaneticsul da rezultate? eu cu folia am incercat sa ma infasor , dar cred ca sufar de vreun fel de claustrofobie ca nu am putut-o suporta. oricum am de gand sa mai incerc.
de vreo patru zile ma confrunt cu o problema cam suparatoare.ma doare stomacul. voi ati avut astfel de probleme de-a lungul dietei? imi recomanda cineva vreun ceai sa imi potoleasca durerea? am pierdut 4 kg , dar durerea pe care am crezut intial ca nu trebuie sa o bag in seama ca va trece, vad ca nu mai imi da pace acum . cine ma poate ajuta in aceasta privinta? a mai patit cineva asa ceva? va multumesc!

n_andi
28-05-2007, 17:12
Bună, fetelor. vă mulțumesc pt. felicitările pt. cea mică. Mâine mergem la vaccinat deja mă ia cu friguri. După masa suntem programați la oftalmolog , se pare că fetița are o conjunctivită iar cu băiețelul mergem la control. Pe mine mă doare gâtul și nu vrea să-mi treacă, am luat paracetamol, algocalmin, paragrippe, homeogene și cred că voi ajunge la antibiotice, numai asta mică să nu ia, chiar nu mi-ar lipsi. Am făcut la prânz ghiveci cu orez și mi-e poftă de fructe-interesant în ziua de fructe nu prea mă paște această doleanță.
Mîine am carbohidrați și încă nu știu ce voi pregăti. De obicei fac tocăniță de ciuperci cu macaroane sau ravioli, dar acum nu am chef de nimic.
vai , asta mică iarăși și-a scos șosetuțele, dar vorbește în continuu și nici nu observ când face năzdrăvenii. Acum vă las în grija Marelui Mâncător de Grăsimi.

n_andi
28-05-2007, 20:18
Milenna, nu știu dacă este normal să te doară burta de atâta timp. Ar trebui să te duci la medic, sau măcar să ții o pauză în dietă să vezi dacă dieta este cauza.
Aveți grijă de voi.

ANASTASIA37
28-05-2007, 21:45
:lol:
Ma alatur si eu voua, dragelor, colegelor de suferinta!!Parca suporti mai usor in grup, nu -i asa? :wink: De ieri am inceput si eu cura de slabire disociata,dupa ce am tinut-o o saptamina pe cea de 13 zile(si n-am mai putut continua)....Am slabit in acea saptamina 3 kg.Acum vreau sa continui cu ce disociata,mi se pare mai simpla si mai putin costisitoare...De fapt este cura:celor bolnavi cu inima"=e asemanatoare cu cea disociata, doar ca in fiecare zi se poate minca si o supa de legume.
Ma ajuta foarte mult acest site,o sa-l consult zilnic!!!!

millenna
29-05-2007, 08:13
n_andi, nu stiu daca de la dieta ma doare stomacul.eu mananc , si mananc cat se poate de regulat , nu ma infometez, probleme cu gastrita am avut mereu .sub nicio forma nu intrerup dieta. banuiesc ca este de la o aspirina pe care am inghitit-o fara sa o mai mestec , nefiind tamponata. oricum azi ma duc la doctor .sper sa nu ploua ca azi il am pe prichindel cu mine. multumesc pt ca ma incurajezi.
azi am zi de carbo si nu stiu ce as putea sa imi mai fac?nu sunt prea multe optinuni aici nu? ce ziceti de aluatul foitaj? e bun ? daca nu il umplu cu nimic si fac saleuri la cuptor? ma gandesc ca tot cam ca aluatul de pizza este...cu toate ca e congelat si are conservanti si nu prea este sanatos...dar parca mai ies din monotonia pastelor....astept verdictul vostru . pot sa mananc sau nu foitaj din comert?

nusarich
29-05-2007, 11:28
buna dimineata tuturor!

anastasia, bine ai venit si spor la lupta impotriva kilogramelor in plus!

azi sunt la ziua de fructe. am papat pana acum o para, mai am una pe mai tarziu un pic si diseara nu stiu, trebuie sa merg prin piata. mai am acasa o para, dar parca n-as manca tot asta toata ziua.

n_andi, ai grija cu racelile, ca pe multi am auzit ca se plang de gat si nu e tocmai o perioada in care sa stai imbrobodit... iubi al meu a luat homeogene 9 pentru gat si vad ca i-a mai trecut. sper de tot.

millenna, cu durerile de stomac, ce fructe papi tu dimineata? poate sunt cam acide si iti ataca stomacul, ce zici? portocalele si merele sunt cam acide, ai grija...
referitor la aluatul de foietaj, eu zic ca e mai bine sa-l ocolesti, sau sa-l folosesti asa, o data la cateva saptamani. iti spun si de ce: in afara de conservanti, aluatul asta e foarte gras, dovada ca atunci cand il folosesti nu mai pui nimic in tava, asezi preparatele direct pe folia de copt.
de ce nu incerci ceva cu orez, de genul pilaf cu legume, sau ceva cu paste (paste cu rosii, sau cu ceva sosulet gatit de tine cu multe verdeturi...)

nusarich
29-05-2007, 11:37
buna dimineata tuturor!

anastasia, bine ai venit si spor la lupta impotriva kilogramelor in plus!

azi sunt la ziua de fructe. am papat pana acum o para, mai am una pe mai tarziu un pic si diseara nu stiu, trebuie sa merg prin piata. mai am acasa o para, dar parca n-as manca tot asta toata ziua.

n_andi, ai grija cu racelile, ca pe multi am auzit ca se plang de gat si nu e tocmai o perioada in care sa stai imbrobodit... iubi al meu a luat homeogene 9 pentru gat si vad ca i-a mai trecut. sper de tot.

millenna, cu durerile de stomac, ce fructe papi tu dimineata? poate sunt cam acide si iti ataca stomacul, ce zici? portocalele si merele sunt cam acide, ai grija...
referitor la aluatul de foietaj, eu zic ca e mai bine sa-l ocolesti, sau sa-l folosesti asa, o data la cateva saptamani. iti spun si de ce: in afara de conservanti, aluatul asta e foarte gras, dovada ca atunci cand il folosesti nu mai pui nimic in tava, asezi preparatele direct pe folia de copt.
de ce nu incerci ceva cu orez, de genul pilaf cu legume, sau ceva cu paste (paste cu rosii, sau cu ceva sosulet gatit de tine cu multe verdeturi...)

jlo
29-05-2007, 13:31
buna dimineata fetelor!

si eu sunt azi la fructe, de dimineata am baut un suc de portocale natural si cafea, iar restul zilei vreau sa pap pepene rosu. cantarul imi arata 95kg, vad ca iar nu mai scad, oare din cauza ca fac bicicleta?

anastasia, bine ai venit!

nusarich
29-05-2007, 14:31
buna dimineata fetelor!

si eu sunt azi la fructe, de dimineata am baut un suc de portocale natural si cafea, iar restul zilei vreau sa pap pepene rosu. cantarul imi arata 95kg, vad ca iar nu mai scad, oare din cauza ca fac bicicleta?

anastasia, bine ai venit!

jlo, nu cred ca are cum sa fie doar din cauza bicicletei asa de repede. poate fi in schimb din pricina retentiei de apa. sau din cauza la sarea de bucatarie. eu din cauza asta am schimbat sarea, imi cumpar doar de la plafar, sare fara iod.
se poate ca dupa ce faci mai multa bicicleta sau sport sustinut (de regula dupa cel putin o luna) cantarul sa-ti arate mai mult, dar atunci deja vezi pe haine ca dai jos, ca se aseaza altfel pe tine. de-asta am zis ca poate fi de la altceva. faci bicicleta de mult timp? eu am renuntat la fitnes tocmai pentru ca in decurs de vreo 6 luni nu numai ca aveam aceeasi greutat pe cantar, dar muschii incepusera sa se formeze in locul grasimutzelor si atunci nu mai eram pufoasa, eram de-a dreptul musculoasa, in conditiile in care eu vroiam sa slabesc, asa ca am hotarat atunci sa dau jos intai o parte din kilograme si abia dupa sa ma apuc de sport, dar un sport mai usor, nu fitness.

livia1981
29-05-2007, 14:53
se poate ca dupa ce faci mai multa bicicleta sau sport sustinut (de regula dupa cel putin o luna) cantarul sa-ti arate mai mult, dar atunci deja vezi pe haine ca dai jos, ca se aseaza altfel pe tine. de-asta am zis ca poate fi de la altceva. faci bicicleta de mult timp?
Se poate si asa ceva, eu m-am gandit ca doar la sportivii de performanta sau cei care fregventeaza sala anii de zile se intampla asta...
Pai nu mai fac bici decat de intretinere, eu am crezut ca daca fac mai mult dau mai repede jos kg, arzand mai multe calorii.
Ce-i drept pe haine simt ca am dat mai mult, si la picioare si la maini se vede mai mult de 3-4 kg...nu stiu cum e treaba...
Azi legume, am facut o minunatie de ciulama de ciuperci pt pranz si ciuperci umplute pt cina...

nusarich
29-05-2007, 15:42
cu sportul, eu am vazut pe pielea mea ce si cum, in sensul ca atunci cand mergeam la fitness mi-au "crescut" muschi in locul grasimutzelor, dar cantarul zicea acelasi lucru, desi pe haine se vedea un piculet ceva-ceva. dar... cand am inceput sa tin o cura de slabire si sa cresc numarul de repetari, dar la intensitate mica, deja dadeam jos kilograme (in afara de faptul ca muschiuletii ramaneau acolo unde le era locul). de-asta am testat si aerobicul (si il recomand cu caldura, daca aveti posibilitatea si timpul necesar) sau callanetics-ul sau pilates. mie astea mi se par mai bune pentru mine pentru ca imi intaresc muschii si duc la subtierea depunerilor de grasime. asta la mine. v-am povestit din experienta. se poate ca la unele din voi sa functioneze sportul sustinut, cu greutati din ce in ce mai mari.

jlo
29-05-2007, 16:06
bicicleta nu fac de mult, de vineri, insa cum a zis si livia ma chinui sa fac cat mai mult ca ma gandesc ca slabesc, poate retin apa si deaia nu am mai slabit :cry:

livia1981
29-05-2007, 17:19
Jlo ziceai ca saptamana asta vine si la tine mos craciun, asa ca inainte de asta toate femeile retin apa in organism. Eu zic sa nu te astepti sa slabesti acum, mai stai cateva zile...
Fetelor azi am invatat ceva nou, chiar n-am stiut de chestia cu sportul, nici prin cap nu-mi trecea asa ceva, deci totul trebuie cu masura si dieta si sportul... :roll:

n_andi
29-05-2007, 18:33
Bună fetelor,
Am ajuns pe antibiotice, spre aeară așa am răgușit, că fiul meu m-a întrebet - mami îți va reveni vocea vreodată?
Deja, mă simt mai bine, deși mă simt așa de obosită, azi am fost la vaccin cu fetița și este mai agitată ca de obicei, iar tăticul mă ajută și el ca de obicei :( Az am avut zi de carbohidrați, și am mâncat o roșie lângă tocănița de ceapă. După care am mâncat clătie cu nuci. Mâine urmează ziua de fructe, dar la cum mă doare gâtul nu aș mai mânca cel puțin o lună de zile. Acum mă duc mă cheamă aia mică.

livia1981
29-05-2007, 22:43
Na ca-m facut-o lata, dupa ce mi-am pregatit si cina si tot...
Am fost invitata la cules de cirese...si sa te tii cand m-am vazut eu in pom, cum n-am mancat de cativa ani cirese (din cauza continutului de proteine :lol: ), am dat iama si cred ca am papat un kg :oops: . Deci asa s-a dus ziua de legume cu fructe.
Va pup pe toate si noapte buna!

livia1981
29-05-2007, 22:47
Bună fetelor,
Am ajuns pe antibiotice, spre aeară așa am răgușit, că fiul meu m-a întrebet - mami îți va reveni vocea vreodată?
Deja, mă simt mai bine, deși mă simt așa de obosită, azi am fost la vaccin cu fetița și este mai agitată ca de obicei, iar tăticul mă ajută și el ca de obicei :( Az am avut zi de carbohidrați, și am mâncat o roșie lângă tocănița de ceapă. După care am mâncat clătie cu nuci. Mâine urmează ziua de fructe, dar la cum mă doare gâtul nu aș mai mânca cel puțin o lună de zile. Acum mă duc mă cheamă aia mică.
Eu am tot timpul in casa Hexoral Spray, cand ma doare gatul imi dau seara inainte de culcare un puf si dimineata nu mai am nimic, e super bun si costa in jur de 20 lei.
Insanatosire grabnica si multa sanatate!

jlo
29-05-2007, 23:35
fetelor am calcat stramb :oops: :!: si asta din cauza sotului meu care ma pus sa ai fac un sendvici cu bacon si cascaval si mi sa facut o pofta nebuna ca nu m-am putut abtine si am mancat si eu unul :?. cred ca am poftele astea si pt ca trebuie sa imi vine rusii :roll: ...ma dispera ](*,)

anael
30-05-2007, 08:28
nu uitati sa beti si multe lichide in fiecare zi!o zi buna la topit va doresc tuturor!

nusarich
30-05-2007, 08:36
fetelor am calcat stramb :oops: :!: si asta din cauza sotului meu care ma pus sa ai fac un sendvici cu bacon si cascaval si mi sa facut o pofta nebuna ca nu m-am putut abtine si am mancat si eu unul :?. cred ca am poftele astea si pt ca trebuie sa imi vine rusii :roll: ...ma dispera ](*,)

buna dimineata tuturor!

si eu am cam pacatuit aseara cu o salata de rosii cu putina branza. si pentru ca ma apucase ora 23 si ma uitam la tv, iar stomacul meu vocifera intruna, am mai bagat si ceva fulgi se porumb. abia astept sa vina si sa treaca rusii astia odata ca sunt disperata deja. nu-mi pot potoli foamea...

nusarich
30-05-2007, 08:39
am uitat sa va spun: pe 01.06 este luna plina, pe 15.06 este luna noua. asta pentru fetele interesate

anael
30-05-2007, 09:21
am uitat sa va spun: pe 01.06 este luna plina, pe 15.06 este luna noua. asta pentru fetele interesate
eu as tine pe 1 ziua de apa din nou;fiindca nu strica la cate suncute am :wink:

millenna
30-05-2007, 11:59
buna fetelor!
am trecut ziua de carbohidrati tot cu paste cu sos de rosii, iar seara cu floricele , am facut cateva cu caramel.chiar nu am luat aluatul ala din comert , pt ca nu e sanatos, dar data viitoare poate daca am timp imi fac eu un foitaj proaspat, in casa.
vad ca pe aici luna plina isi cam face de cap ...
ati cam calcat stramb, dar cred ca nu e cazul sa va cramponati de asta si sa mergeti mai departe, chiar daca kg stau pe loc si ati gustat din mancarea sotului!
n-andi, lamureste-ma si pe mine de ce la ziua de carbohidrati mananci tocanita de ceapa? nu e tocanita buna pt ziua de legume?
liviaspui ca nu ai mancat de nu stiu cand cirese din cauza continutului de proteine?????doamne si cat de sanatoase sunt! nu mai zic ca au efecte ca si ceaiul antiadipos.
apoi legat de sport sunteti in dilema daca sa faceti sau nu ? pai dieta cu sportul sunt indicate daca vrei sa slabesti . subliniez ca nu trebuie exagerat nici intr-o parte nici in cealalta , dar spuneti ca nu dati jos cu sportul....pai daca aveti rabdare veti vedea rezultatele. muschii , nu numai ca dau un aspect placut ochiului , dar prin muschi ardem grasimi! nu cred ca face cineva exercitii pt culturism ca sa se sperie ca se umfla exagerat , dar pana la urma decat un corp slabit si cu pielea atarnand, mai bine un corp mai plinut , dar tonifiat!
jlo, nu stiu de ce , dar am impresia ca treci prin faze prin care am trecut si eu si ma debusolam .
ca sa va infrangeti poftele , eu zic ca trebuie ca in ziua de carbo sa mancati acel dulce seara , asa cum e indicat in dieta , iar la masa saturati-va , dar cu ceea ce va este indicat in ziua respectiva.
nu mai stai sa numarati in fiecare aliment cate proteine are , cate glucide s.a.m.d,va supuneti singure la chin
bananele sunt fructe? mancati dimineata si in ziua de fructe! cartofii sunt legume, atunci mancati in ziua de legume ....nu exagerati nici mancand prea mult, dar nici sa nu mai mancati nimic , ba ca au prea mult zahar , ba ca au nu stiu cate proteine!
va este pofta de bacon cu cascaval? nu-i nimic , macati-l dar la ziua de proteine, nu e un pacat asa de mare!
eu cred ca pt dieta asta nu a fost indicat sa fim atente la ce contine fiecare aliment in parte> pt numarat calorii, glucide, lipide sunt alte diete....
eu ma rog la dumnezeu sa imi dea rabdare , ca vad ca rezultate dieta are...si credeti-ma ca ma satur de fiecare data la masa , cu ceea ce imi este permis in ziua respectiva . daca mi-e pofta de ceva , ma gandesc la ce zi se incadreaza si imi fac tura urmatoare.
va pup pe toate si va doresc multa rabdare!daca am gresit cu ceva , va rog corectati-ma!

livia1981
30-05-2007, 14:11
M-am cantarit azi dimineata si surpriza 50kg \:D/, azi sunt happy.
Millenna da chiar n-am mancat de vreo 4-5 ani, deloc, cirese, imi plac dar...au cucotzi. Ieri din pom am mancat foarte multe, aseara dupa ce le-am spalat au inceput aia mici sa iasa si nu-mi mai trebuie. A si nici efect laxativ n-au avut, pana acum , sper sa nu-si faca efectul pe drum.
Nusarich mersi pt informatie, maine am fructe, deci vineri as putea si eu sa tin ziua de apa, dar...sunt de noapte la lucru si nu stiu daca rezist.
Azi carbo, am papat orez cu ciuperci si salata de castraveti fara ulei. Sper sa fie bine, diseara pap si eu ceva cioco neagra, ca de mult n-am mai mancat.

jlo
30-05-2007, 15:57
eu azi avem zi de proteine, dar a facut gradinita fetitei mele masa cu parintii si am mancat orez cu un pic de pui, oricum azi restul zilei nu mai pap decat pepene rosu.

livia felicitari pt kg dat jos :bis:

n_andi
30-05-2007, 18:37
Bună fetelor, Mersi pt .sfaturi.
Livia crd că o să aplic ideea cu Hexoralul.
Milenna, în ziua de carbohidrați în afară de tăiței singurele legume preparate sunt ceapa, roșia și ciupercile. Unii mai mănâncă și orez Orezul se poate folosi în ambele zile și de ch și de legume, dar trebuie să alegi una și să te ții de ea.

În fine azi în ziua de fructe deja am mâncat și pâine cu unt, am avut o amețeală, de la răceală sau din cauza vremii-oricum asta e scuza pe care o aplic pt. destrăbălarea mea.
Mâine țin zi de fructe și poimâine zi de apă.
Vă salut și vă doresc o seară bună cu MMG.
Vă pup.

livia1981
30-05-2007, 21:16
Dupa ce am vazut azi ca, cantarul tine cu mine, mi-am luat-o in cap...
Am umblat prin oras vreo 4 ore pe jos, mi s-a facut foame si mi-am cumparat 2 piersici, copil cuminte.
Dar cand am ajuns acasa, mi-era asa foame ca n-am rezistat si am zis ca decat sa calc pe bec si sa rup frigiderul pe la 9-10 seara, mi-am facut repede o salata de castraveti cu ceapa si rosii, pe care am papat-o cu putina branza si cateva bucatele de carnat de casa. Bineinteles ciocolata de rigoare ca doar o fost zi de carbo :roll:

millenna
31-05-2007, 07:46
n-andi multumesc pt raspuns. de unde stii toate amanuntele astea?
eu la inceputul dietei am tot intrebat daca mai stie cineva altceva decat ceea ce a scris jlo la inceput, cand ne-a prezentat aceasta dieta.
exista detalieri ale acestei diete pe undeva? as vrea sa citesc si eu pt ca eu scuzati-ma dar m-am zapacit .
de ce nu pot gati in ziua de carbo usturoi cu rosii de exemplu? pt ca usuroiul are carbohidrati mai multi.
daca dieta a fost conceputa de medici pt sportivi de ce se mai pun intrebari daca sa se faca sau nu sport? ba ca nu mananc banane sau cirese, pt ca nu stiu ce contin... cu riscul de a ma repeta , va rog, exista undeva alte detalii despre dieta asta ? ce fructe, ce legume ? etc , pt ca pe mine m-ati zapacit de tot

anael
31-05-2007, 08:30
pt ca pe mine m-ati zapacit de tot[/quote :?:

anael
31-05-2007, 08:31
Buna tuturor. va propun o dieta care am mai tinut-o in urma ca cateva luni si am fost multumita, la inceput am slabit 5 kg in 15 zile, dupa care am stationat vreo 2 saptamani si dupa care am schimbat dieta. Eu vreau sa incep de luni, si vreau sa o tin toate zilele, daca mai vrea cineva sa tina cu mine, m-as bucura foarte mult. Dieta e urmatoarea

Dieta de mai jos a fost creata de medici de sport din America. Nu reprezinta nici un pericol, chiar si medicii homeopati il recomanda. Rezultatul este pierderea in greutate de 15-20 kg in 90 zile, precum si scaderea tensiunii arteriale. Pe langa pierderea surplusuli de greutate, dieta modifica metabolismul, prin care se garanteaza ca kg pierdute nu se iau inapoi. Daca se doreste o pierdere in greutate mai mica, dieta poate fi oprita inainte de scurgerea celor 90 zile, dar in acest caz nu se petrece schimbarea mai sus amintita.

Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta - 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- De obicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos

millenna
31-05-2007, 08:40
multumesc , dar oricum am specificat ca daca exista altundeva detalii despre dieta in afara de ceea ce a scris jlo la inceput.
si cand zic detalii ma refer , de exemplu , la ziua de carbohidrati , daca acolo scrie sos de rosii sau bulion cu paste sau blat de pizza, de ce singurele legume pe care le pot gati sunt ceapa, rosiile si ciupercile , cum a zis n-andi .
eu stiu ce a scris jlo la inceputul rubricii , si nu inteleg de unde alte amanunte ca cele de mai sus? jlo , cand ne-a redat dieta, nu a specificat ca in ziua de carbo am voie numai rosii , ceapa si ciuperci sau ca in ziua de fructe , ciresele ar contine nu stiu ce si ca nu sunt bune ....
cam aceste amanunte ma zapacesc pe mine , de unde le scoate fiecare? din experienta proprie sau sunt specificate pe undeva, referitor la aceasta dieta?

anael
31-05-2007, 08:51
buna millenna :floare:
fetele nu te-au zapacit :D
deci
:arrow: la micul dejun nu ai voie sa papi banane;toata lumea stie ca ele ,desi sunt f.bune nu se papa in diete;
:arrow: in ziua de proteine eu nu sunt de acord cu cascavalul;fiindca e foarte gras;sau oua prajite; :evil:
:arrow: la salata eu pun o lingurita ulei de masline,ca doar merit,fiindca nu pap cascaval;
:arrow: am mai citit pe net in legatura cu aceasta dieta,ca ,seara mancam la fel ca la pranz,dar pe jumatate :!:
:arrow: legume: fasole verde sau galbena nu uscata,mazare mai putin,spanac la greu,nu cartofi sau f.putini,nu ketchup,fa-ti suc din 2 rosii la mixer cu un catel usturoi si putina sare;paine cu legume?nu;
:arrow: carbohidrati:paste ,dar baza sa fie orezul,de preferat cel cu bobul lung;
:arrow: tort,inghetata.....etc.la carbo,doar in vise(parerea mea)sau la ocazii deosebite;ptr. ca nu avem voie zahar in cafea,dar o data la 4 zile avem voie tort si alte chestii?nu;
eu ti-am redat aici niste principii de bun simt ptr. o dieta de slabire
fiecare dintre noi decidem sa papam ce vrem,eu stiu ca am cam demontat rau dieta propusa de jlo;de fapt,chiar de cand a postar jol dieta,ne-am sfatuit una pe alta;deci tu poti intreba,ca sigur iti vom raspunde;in timpul celor 100 pagini scrise,ne-am si lasat de ea,am incercat altceva(de pilda eu tin dieta disociata pe mese)dar am ramas consecvente;
asa ca,daca ti-am fost de folos cu lunga mea explicatie,m-as bucura;
spor la topit suncute fetelor,eu vineri,tin ziua de apa;cine mai vrea,ca sunt locuri limitate :drunk:

anael
31-05-2007, 08:57
millenna, dieta o postasem ptr. mine sa ma uit pe ea atunci cand iti dadeam raspuns; :wink:
si la carbo,doar rosii si usturoi folosesti,ca altfel nu mai e zi de carbo;ciupercile,merg ok si in ziua de proteine(eu sunt vegetariana si in ziua de proteine mananc soia si ciuperci) :D

millenna
31-05-2007, 08:59
da, chiar ca iti multumesc , eu chiar vroiam sa stiu daca exista amanunte sau sunt de la voi putere, adica ''chestii de bun simt ''cum ai zis tu anael,intr-o dieta.
daca acolo in dieta nu sunt specificate toate acestea ce mi-ai scris tu mai devreme, inseamna ca eu, daca mananc banane, nu incalc regulile dietei.
singurul lucru pe care il fac eu , este ca nu mananc niciun gram de paine , si pana acum( tin de o luna dieta )nu am mancat niciodata la carbo blat de pizza, numai paste cu sos de rosii, iar seara floricele de porumb .
azi sunt la prima zi de apa. sper sa o duc la bun sfarsit.
am slabit pana acum 4 kg. sunt putine?

millenna
31-05-2007, 09:05
anael, tu in cat timp ai slabit aceste 5 kg?
chiar zilele astea intrebam daca pot sa mananc foitaj in loc de paste sau blat de pizza.e cam incert cu foitajul, pt ca asa cum mi s-a spus pe forum are multe grasimi . m-am cam plictisit de paste! sunt cam putine variantele pt ziua asta , la fructe variatia este suficienta, ca si la legume , dar la carbo parca m-am saturat de atata paste , chiar daca nu mananc decat la masa de pranz. ai alte idei? in afara de paste, blat si orez?

anael
31-05-2007, 09:29
Dar in fond ce sunt carbohidratii? Carbohidratii sau glucidele reprezinta o categorie foarte importanta de nutrienti, utilizati in organism in principal pentru rolul lor energetic. 1 gram de carbohidrati genereaza 4 kilocalorii. Ei reprezinta principala sursa de energie pentru corpul uman, fiind rapid disponibili si putand fi depozitati la nivel muscular sub forma de glicogen. Principalul secret consta in a alege exact carbohidratii potriviti, precum si cantitatea necesara.

Carbohidratii simplii se gasesc in alimente precum mierea, dulciurile rafinate si sucuri, fiind rapid digerati si utilizabili imediat pentru energie. Acesti carbohidrati ridica rapid nivelul glicemiei (glucoza din sange). Inaintea unui antrenament cardio intens, utilizarea carbohidratilor simplii este o idee buna (nu si daca tineti cura de slabire).

Carbohidratii complecsi necesita un timp mai lung pentru a fi digerati si se gasesc in alimente precum cerealele integrale, legumele si fructele. Digestia si absorbtia lor se produce mai lent decat in cazul carbohidratilor simplii, ceea ce nu produce un raspuns insulinic atat de rapid. Carbohidratii complecsi sunt desfacuti pana la forma de monozaharide pentru a putea fi utilizati de catre celule. Retineti ca alimentele bogate in carbohidrati complecsi sunt cea mai buna alegere deoarece au continut redus in grasimi, sunt bogate in fibre, vitamine si minerale.

Gandirea din spatele regimurilor sarace in carbohidrati ar putea fi rezumata astfel: consumand multi carbohidrati va fi stimulata excesiv productia de insulina, ceea ce conduce la supraalimentare, obezitate si in cele din urma la rezistenta la insulina. Excesul de glucide in sange este transformat in lipide, sub influenta insulinei, care apoi sunt depozitate la nivelul celulelor adipoase.

Dar cat inseamna “putini carbohidrati”?

- Nutritionistii recomanda sa consumam nu mai putin de 120 g de carbohidrati pe zi

- Doza zilnica recomandata (RDA) este de 300 g de carbohidrati pentru un regim de 2000 kcal (adica in jur de 60% din totalul caloric)

- Regimul Atkins recomanda initial 20 g /zi, adica mai putin de 5%

- Regimul The Zone recomanda mentinerea crabohidratilor la 40% din totalul caloric zilnic

Conform unor studii publicate in New England Journal of ********, cei care au urmat timp de 6 luni regimuri cu putini carbohidrati au inregistrat scaderi in greutate mai importante decat cei care au urmat regimuri sarace in grasimi. In plus, cei care au urmat regimul Atkins au inregistrat o cresterea a nivelului HDL colesterolului (cel “bun”). Dupa un an de la incetarea curei de slabire, participantii au recastigat o treime din kilogramele date jos anterior.

Nu se pune problema ca dietele cu putini carbohidrati nu ar fi eficiente, insa sunt ele 100% sigure?

Multi dintre nutritionisti nu prea se dau in vant dupa aceste diete. Principala preocupare este legata de faptul ca multe dintre alimentele bogate in proteine au si un continut important de grasimi saturate, iar dietele cu procent mare de lipide sunt factori favorizanti pentru boli cardiace, afectiuni renale si hepatice, cancer, osteoporoza. Desi spuneam anterior ca regimul Atkins creste HDL colesterolul… ei bine, medicii spun ca este doar un beneficiu minor.

American Heart Association a studiat cinci dintre cele mai populare regimuri bogate in proteine si a ajuns la concluzia ca acestea incurajeaza scaderea rapida a greutatii, insa consecintele consumului crescut de lipide (subsecvent acestor diete) pot fi grave.

Atunci cum trebuie sa arate regimul perfect pentru a slabi? Din pacate nu exista raspunsuri definitive deocamdata. Totusi iata cateva idei utile:

- Educa-te continuu din surse de incredere.

- Bazeaza-te si pe instinct. Orice regim care restrictioneaza o intreaga grupa de alimente despre care tu stii ca sunt sanatoase (de exemplu, fructele) ar trebui sa iti ridice semne de intrebare serioase.

- Alege calea moderatiei. Nici carbohidratii si nici proteinele sau lipidele nu sunt dusmani. Prea mult din fiecare poate sa fie un inamic.

- Nu renunta complet la carbohidrati. Alege acele alimente care contin carbohidrati complecsi (cereale, fructe, legume).

- Aminteste-ti ca cele mai multe regimuri se bazeaza pe deficitul caloric, adica sa consumi prin efort mai multe calorii decat aduci in corp prin alimentatie.

- Nu uita ca efortul fizic este o componenta de baza a programului de slabire.

cred ca merita citit si luat in seama acest articol;eu am slabit in vreo 2 luni,dar sunt f. fericita,ca nu reuseam sa dau jos decat f.putin;am probleme cu tiroida,de aceea; :cry:

millenna
31-05-2007, 10:52
ma bucur ca mai merge cineva pe aceste principii, trebuie cate putin din toate ..si treaba cu sportul e la locul ei ca sa zic asa .
eu vad ca am dat 2 kg in ultima saptamana dupa ce mi-a trecut menstruatia, dar stiu din proprie experienta ca dupa aceasta va urma o perioada de stagnare . pana la urma nu stiu daca e atat de important timpul , ci faptul ca dam jos. si eu am probleme cu stomacul si ceva cu fierea si daca as manca numai fructe acide pe stomacul gol ar fi nepotrivit pt mine. cred ca e bine sa ne incadram in dieta , dar sa tinem cont de regulile de disociere. va pup si multa rabdare!

nusarich
31-05-2007, 11:39
buna dimineata ... pe la pranz. de azi-dimineata ma chinui sa scriu mesajul asta.

anael, foarte utile informatiile pe care ni le-ai dat. multumim!
si eu sunt de principui ca trebuie sa papam din toate grupele alimentare, pentru ca altfel apar in timp niste carente care foarte greu se pot readuce la normal.

azi sunt in ziua de legume. voi papa acasa salata de legume, abia astept. la serviciu am niste caise uscate (si pentru efectul pe care il pot avea in combinatie cu apa, ca sunt cam constipata). de cateva zile nu m-am mai cantarit dimineata, sper sa nici nu o fac pana in we. de slabit n-am slabit, dar sper si eu...

n_andi
31-05-2007, 12:31
Bună fetelor,
M-ați întrbat de unde știu atâtea detalii.Am mai ținut această dietă acum doi ani, iar detaliile le știu de pe un site din Ungaria.Metoda se îmbunătrtățește în continuu, acum există o altă variantă, c5 zile repetate al 5-lea fiind cea de lichide în care sunt introduse și alimente fibroase, cereale, etc.
Despre proveniența cu medicii spăortivi nu poate să dovedească nimeni nimic, însă s-a ajuns la concluzia că esteo metodă a unui dietetician american- puțin modificată care după cum se vede dă roade. Cei care au făcut această dietă-l-i se scade tensiunea, glicemia, chiar am citit la o participată a cărei soț avea diabet, că rezultatele lui sd-au îmbunătățitfoarte mult în timpul acestei diete spre uimirea medicilor.
Banane se pot mânca atât dimineața cât și în ziua de fructe.Depinde de cât de drastică vrei să fie dieta.
Scuzați-mă pt. greșeli, dar o am pe cea mică în brațe și se mișcă în continuu.
Acum vă las în grija Marelui Mâncător de grăsimi.

nusarich
31-05-2007, 12:36
n_andi, multumim. mai tine-ne la curent cu detaliile pe care le mai descoperi, ca unele din noi nu stim ungureste...

nusarich
31-05-2007, 12:38
deci: maine zi de apa. cine se inscrie?
eu sunt una.

jlo
31-05-2007, 12:47
buna dimineata fetelor! :flower:

zi de legume azi si pt mine, nu m-am hotarat inca ce mananc, de dimineata o cafea si apa.

nusurich azi noapte la mine a fost luna plina, deci ar trebui sa slabesc nu? nu prea am dat importanta la luna pt ca nu credeam in asta dar mai facut curioasa si sa vedem cum reactioneaza corpul meu zilele aste, ce ma dispera e ca o sa am musafiri pana duminica si iar trebuie sa gatesc...iar tentatia e mare :?

anael multumim pt informatii, stiti ce fac eu in general, ma uit pe lista de calorii cand am o nelamurire, si acolo vine cati carbohidrati, proteine s.s.m.d au fiecare aliment si ma inspir f mult pt ziua respectiva, de ex cartoful are multi carbohidrati, eu cred ca e mai bine sa il mancam in ziua de carbohidrati.dar eu incerc pe cat posibil sa il evit.

eu astept cu nerabdare sa vine luni, ca imi pleaca si musafirii si rusii si ma voi apuca iar strict de dieta la fel ca saptamana trecuta, ca trebuie sa slabesc pana pe 17 iulie vreau sa ajung la 80kg, ca vin in tara si nu vreau sa merg asa.Sper sa reusesc!

n_andi
31-05-2007, 13:08
Bună, fetelor
Am reușit să mă furișez înapoi -că cea mică a adormit. Seara înainte de culcare beți apă plată cu lămâie , pt că astfel și în timpul somnului Marele mâncător de grăsimi va fi ocupat - se vor arde grăsimile . Mâncați cât mai multe portocale -există și o dietă nouă numai cu portocale.Cred că azi voi ține zi de apă și așa aș vrea ți mâine, dar deocamdată să rămânem la ziua de azi.

n_andi
31-05-2007, 13:15
Jlo-ai grijă, cartofii se mănâncă în ziua de legume- cu carbohidrații -există simpli și compuși - nu mă pricep deci nu mă bag dar dieta scrie clar, că se mănâncă în ziua de legume- și funcționează așa. Tu faci o dietă drastică, încearcă s-o faci din plăcere, cu plăcere imaginându-te la cum vei arăta la sfârșit. Normal că o faci cum vrei- dar dacă există o cale mai ușoaară, de ce să n-o folosești.
Spor la treabă fetelor.

anael
31-05-2007, 15:18
si eu tin ziua de apa :D maine;pana acum suntem doua;

n_andi
31-05-2007, 15:49
Bună, fetelor, azi vin mai des. :lol: Până acum am reușit să țin ziua de apă, dar știu că punctul critic este pe la 6 seara. Tinți pumnii. Deși până acum nu mi se pare groaznic, însă nu știu mâine cum va fi.Deși am băut în fiecare zi ceai antiadipos și ceai verde m-am constipat, curios, pt. că eu niciodată nu am astfel de probleme, nici măcar în timpul sarcinii- Cum vă merge fetelor?
Săptămâna viitoare vine soacra mea șl cred că de aceea nu mai am poftă de mâncare :( :disputa: Sunt rea. Anul acesta trebuie s-o suport încă de trei ori. În iulie facem botezul și de ziua morților. Gata nu mă mai gândesc la ...

nusarich
31-05-2007, 20:27
bine v-am gasit!

jlo, daca vrei sa tii cu noi ziua de apa, ok. nu stiu cum e cu fazele lunii prin alte parti, eu am intrat pe site-ul de la observatorul astronomic din Bucuresti, de acolo am luat datele pe care vi le-am spus. oricum, cu musafirii e mai grau si sa tii dieta si sa tii ziua de apa, asa ca te inteleg.

n_andi, sa nu faci greseala de a tine doua zile de apa una dupa cealalta, poti sa faci cine stie ce alte chestii. gandeste-te numai ca trebuie sa fim si sanatoase, nu numai frumoase. doua zile de apa te slabesc destul de tare. ai grija de tine! cu ceaiul verde si eu m-am constipat, ce e mai grav e ca mie nu-mi trece cu nimic, cred ca dupa ziua de apa ma voi arunca in lapte cu rosii... doar-doar se arata ceva.

asta-seara iar am dat-o putin in bara, am papat salata de rosii cu branza de oaie. trebuie neaparat sa ma cumintesc, altfel nici nu mai are sens sa tin dieta, mai mult rau imi fac. sper sa-mi revin.

livia1981
31-05-2007, 21:52
Millenna chiar imi pare rau ca te-am incurcat, eu am zis ca nu pap cirese din cauza viermilor :oops: , care sunt carne si contin proteine :lol: , nu ca n-ar fi bune. Imi cer scuze!
Nusarich iti tin pumnii stransi maine la ziua de apa, nu stiu cum reusesti...felicitari!
De cand n-am mai facut sport aiurea, ci asa de intretinere, am dat jos kg. Cred ca asta era stagnarea mea...eu trageam la fiarele alea cica sa slabesc mai repede.

n_andi
31-05-2007, 22:20
Bună, fetelor :lol: :D
Am reușit să fac ziua de apă, fără nici o greșeală. Mâine nu o să țin zi de apă , ci de lichide cu suc de portocale, suc de căpșuni și ceai. Trebuie să fac asta pt. că nu m-am ținut de nici o zi de fructe și acum stagnez. Și în tura trecută când am făcut dieta îmi era mai ușor să țin ziua de apă decât de fructe. De când fac dieta asta parcă nu-mi mai plac așa de tare fructele. Cine ține cu mine mâine zi de apă sau de sucuri?

anael
01-06-2007, 08:27
am inceput ziua cu o cafea si un pahar de apa;bafta tuturor fetelor care tin azi ziua de apa :surf:

millenna
01-06-2007, 08:35
livia , sa stii ca in sinea mea mi-am zis ''ce-o fi avand fata asta cu ciresele ca au proteine, poate doar viermii lor sa aiba...!!!'' si am preferat sa o las asa , dar uite ca tu ai pus punctul pe i .zapaceala mea provine de la faptul ca eu la inceput am intrebat de detalii despre dieta, dar nu mi s-au dat altele, decat ca fiecare vine prin prisma cunostintelor acumulate cu noi idei, care nu sunt stipulate in dieta data de jlo.oricum, de asta suntem aici, sa impartasim si sa ne fie impartasite alte idei, acum ramanand la latitudinea fiecareia daca le adoptam ori ba.
n-andi , eu nu as trece de ziua de fructe daca nu as rontai seminte .mai sunt de ajutor si smochinele si curmalele, dar mie nu prea imi plac . pepenele rosu cred ca satura cel mai bine.
vad ca dorinta de a da jos e mare , de aceea exesul de zel ca sa zic asa ...eu sunt de principiul ca ziua de apa trebuie tinuta numai dupa ziua de fructe si numai o data pe luna, nicidecum altfel, iar ceea ce mancam trebuie sa ne faca placere, dieta trebuie sa ne indrume catre un stil de viata, nicidecum sa ne frustreze.

n_andi
01-06-2007, 08:36
Bună dimineața fetelor :D
Am băut primul pahar de suc de portocale, bine ar fi să-mi rezolve și problema cu stomacul.
Anael ne ținem de mână și facem și ziua de lichide, tu de apă iar eu de sucuri. Când vrei să mănânci altceva fi atentă, cș mș uit la tine :) :wink:
Deci spor la treabă. Marele Mâncător de Grăsimi azi este cu noi. :twisted:

n_andi
01-06-2007, 08:43
Milenna, în ceea ce fac nu este nici un exces de zel, problem a este că nu am conștiința împăcată pt. că am reușit până acum să țin așa cum trebuie numai o singură zi de fructe. Eu de obicei mâncam și alune, dar spre seară deja nu mai puteam și deși nu-mi era foame, creierul îmi zicea, acum poftești ceva . Acest lucru, sper că acum o să reușesc să elimin. Zi de apă poți face după fiecare zi de fructe, asta însemnînd fiecare a 5. zi. În tura trecută eu așa am făcut.
În noua versiune a dietei, cinci zile se repetă , a cincea fiind de apă, la care se adaugă și cereale.

millenna
01-06-2007, 08:45
referitor la ziua de apa , am spus ca o tin ieri , insa nu se implineste o luna decat dupa inca o serie de 4 zile, asa ca ieri am fost la proteine.mi-am facut peste la gratar, pe care l-am condimentat si am presarat pe el si verdeata si putin usturoi verde . toata familia s-a infruptat , eu gatesc pentru doua familii in majoritatea timpului, dar ceea ce gatesc pt mine in ziua respectiva, restul isi mai aseaza cate ceva in farfurie pe langa felul principal.cred ca faptul ca ei mananca ceea ce eu am in program este de foarte mare folos. nu ma gandesc prea tare ca tin dieta si nici nu imi face cu ochiul ce au ceilalti in farfurie.
gatesc dietetic, fara ulei si grasimi, dar ceilalti tot timpul isi mai adauga cate ceva. pana acum nu am calcat decat o data stramb cu o punga de pufuleti in prima zi de fructe.
va pup pe toate si va doresc multa rabdare!

millenna
01-06-2007, 08:58
n-andi , daca nu poti tine ziua de apa, atunci nu o tine , mananca ce este indicat in dieta, iar daca tii zi de apa la fiecare a 5 a zi , atunci aceasta nu mai este dieta postata de jlo, este alta dieta , sau ma rog alta versiune .
eu am ales aceasta dieta dupa ce am frunzarit tot cam ce se poate prin forumuri pe aici, tocmai pt ca mi s-a parut cea mai potrivita , fara sa fiu tentata sau sugrumata de foame si sa ma arunc pe frigider apoi. ca am mai tinut diete care efectiv ma aruncau pe frigider, nu ca nu as avea eu vointa , dar erau diete neechilibrate si fara sa vreau ma infometau f tare, rezultatul fiind mai mult decat dezastruos.
in privinta variantei noi, cu a 5-a zi de fiecare data apa, poate ca intr-un viitor , voi fi pregatita sa o tin, deci nu zic nu, dar important este sa pornesc la drum stiind ca pot . acum sigur nu as putea asa ceva.
cine poate , sa o tina, cine nu , nu inteleg de ce sa se chinuie?exista pentru fiecare o varianta , ramane la latitudinea fiecareia ce alege.

anael
01-06-2007, 09:06
nusarich,n_andi,spor la baut cat mai multe lichide azi;va ofer si eu un ceai cu gheata :cocktail: :wink:

n_andi
01-06-2007, 09:23
Anael mersi pt. ospitalitate, am crezut că și tu faci azi zi de apă.
Spor la topit grăsimi pt. toată lumea. :wink:

millenna
01-06-2007, 09:24
am uitat ce era cel mai important astazi
LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR !SA VA CREASCA SANATOSI SI SA AVETI PARTE DE FERICIRE ALATURI DE EI !

nusarich
01-06-2007, 10:21
buna dimineata tuturor!

in primul rand, "La multi ani!" tuturor copilasilor vostri!
millenna, ai dreptate cand spui ca e mai usor sa gatesti macar o parte din mancare pentru toata familia. cam asa fac si eu (iubi mai adauga el una-alta pe langa ce pun eu in farfurie, ca el nu e la cura).
n_andi, daca iti este mai usor, bea sucuri de fructe in ziua de apa. mie mi se pare ca mai bine tin de foame fructele decat sucul lor, dar poti incerca.

anael, si eu tot cu cafea slaba + apa mi-am inceput ziua. iar acum beau un ceai verde cu fructe de padure si ... apa. a, si intre timp am baut un suc natural de portocale, dupa care am baut, evident, tot apa. sper sa avem rabdare si o zi usoara azi.

bafta la topit suncute!

livia1981
01-06-2007, 12:50
La multi ani pt totii copii, si de ce nu pt toate fetele de aici, deoarece cat timp avem parinti tot copii suntem si noi.
Felicitari pt fetele care au putete si mai ales vointa de a tine ziua de apa.
Eu azi proteine, pana acum am papat vreo 2 mere facute suc cu putina apa si scortisoara. Pana diseara mai vedem...

anael
01-06-2007, 13:02
Anael mersi pt. ospitalitate, am crezut că și tu faci azi zi de apă.
Spor la topit grăsimi pt. toată lumea. :wink:
da, si eu tn ziua de apa :D

n_andi
01-06-2007, 13:07
Bună fetelor,
Până acum totul e bine. Am băut suc de portocale, și după ziua de ieri , de apă, mă mir, că tot nu îmi este foame. De obicei altă dată, dacă nu mâncam de dimineață până la prânz îmi era gândul tot la mâncare.Adevărat, că nici atunci nu-mi era foame ci numai pofte aveam.Mâine dimineață o să mă cântăresc. Spuneți-mi ce să beau ca să-mi rezolv problema cu stomacul.
Spor la topit șunculițe.
La mulți ani tuturor , atât vouă , cât și copiilor voștri. :mamica:
Nusarich, cum te descurci.
Eu pe la 6 seara o să am probleme.
Sper să le trec cu bine.

n_andi
01-06-2007, 13:11
Așa de tare mi-a plăcut iconița, că trebuie să vă trimit încă o dată. :mamica: :mamica:

n_andi
01-06-2007, 18:15
Bună fetelor , unde sunteți?
Atunci când aș avea timp voi sunteți ocupate. Până acum merge bine cu ziua de lichide.

nusarich
01-06-2007, 21:18
bine v-am regasit!

azi a fost relativ ok cu ziua de apa. relativ pentru ca sunt inainte de rusi si am niste pofte... ca sa nu mai zic ca am fost si la cumparaturi, ca avea nevoie iubi de incaltari si am fost prin metro, bricostore (ca sa-mi iau eu niste pliculete parfumate), prin carrefour, prin selgros... noroc ca dupa aia am ajuns acasa. adica acum vreo jumatate de ora. si ma doare capul de nu mai stiu cum sa-l tin nemiscat, ca daca il misc e de rau.

acum nici nu-mi mai e foame, deja mi-a trecut. dar trebuie sa marturisesc ca am baut niste pepsi twist cu lamaie, ca si-asa nu am vrut nimic de la iubi de ziua copilului (eu i-am luat lui cioco de care ii place, el n-a reusit dragul de el sa ma tenteze cu nimic pana la pepsiul ala).

n_andi, incearca niste suc de rosii daca ai, poate isi face efectul. eu m-am rezolvat dupa pepsi.

nusarich
02-06-2007, 21:04
vad ca n-ati mai trecut pe aici...

eu azi am papat aproape 1 kg de cirese. fara proteine. cel putin n-am stiut...

millenna
02-06-2007, 23:02
buna fetelor!!! apropo de cirese, cat de mult imi plac , dar dupa toate discutiile ca au '' proteine '' , nu mai pot sa le gust !!!! m-am pregatit pt ziua de maine de fructe cu pepene , capsuni si jumatate de strugure. sper sa nu patesc ca daca trecuta cand pepenele a fost stricat, iar capsunile s-au inmuiat ...eu nu mai stiu, zau ,de unde, si la ce sa ma uit cand cumpar fructe sa fie sanatoase!
apoi vreau sa tin ziua de apa. va intreb pe cele care ati tinut aceasta zi , ati baut sucuri de morcov, de mar sau zeama de compot fara zahar? sau alte sucuri facute in casa?

nusarich
02-06-2007, 23:38
millenna, eu n-am baut decat o data suc de portocale proaspat stors. in rest, apa, cafea, ceai si cam atat.

n_andi
03-06-2007, 09:25
Bună fetelor, am trecut cu bine peste cele două zile de lichide și ziua de suc de fructe a fost ușoară, o singură dată am fost tentată, dar repede mi-am revenit. Ieri am avut zi de proteine și abia ma putut mânca, problema cu stomacul s-a rezolvat. Azi iarăși trebuie să fac zi de proteine pt, că îmi serbez ziua de naștere și intru într-un alt deceniu. De aici încep să număr invers. În fine mi-am invitat familia la resturant, poate ați auzit de el Excalibur se numește , unde se servește în rochii de epocă și toată atmosfera este de sec. XVIII.
Vă pup , trebuie să plec, -îmi țiuie urechile așa îmi urlă fiica.
Marele Mâncător de Grăsimi fie cu voi. :lol:

grasana29
03-06-2007, 10:29
sa ne tii la curent cu kg pierdute:)

jlo
03-06-2007, 12:09
buna dimineata fetelor :!:

nusarich,n_andi si anael felicitari pt ziua de apa! Cum stati cu kg?

La mine acum au plecat musafirii si astept sa imi plece si rusii 8) , de maine intru in forta :greutati: , ca am tras chiulul destule zile, ai multumesc cantarului ca imi arata 96kg, deci sigur maine am la loc 95kg dupa ce imi pleaca ultimi musafiri.

n_andi La Multi Ani !

http://i78.photobucket.com/albums/j95/red__rose/anniversary/gamjh.jpg

nusarich
03-06-2007, 20:10
jlo, a fost ok cu ziua de apa, dar kilogramele tot alea sunt. ziceam eu bine ca trebuie sa ma cumintesc, ca uite cum stagnez eu frumos, cand toata lumea slabeste.

n_andi, La Multi Ani! sa fii fericita, sanatoasa, sa ai parte de bucurii alaturi de cei dragi si cat mai curand sa ne spui ca dieta a functionat si ai ajuns unde vroiai! distractie placuta!

n_andi
04-06-2007, 00:20
Bună fetelor :)
Am ajuns și eu în sfârșit să vă povestesc evenimentele ultimelor zile.
În primul rând vreau să vă mulțumesc pt. urările de bine.
După zilele de lichid am pierdut 1 kg. Mâine am să încerc iarăși să țin zi de fructe sau de sucuri pt. că cele 2 zile de proteine m-au cam terminat. Dacă mă gândesc la mâncare mi-e deja greață.
Vă povestesc cum a fost la restaurant-am luat prânzul am fost 6 persoane dintre care 2 copii unul de 9 ani și una de 6 luni. Când ne-au adus comanda pe un platou de vreo 80cm am rămas cu gura căscată, aveam pe platou toate pt. o zi de proteine și aici mă refer la carne- 2 pui gril, cârnăcior, costiță afumată, suncă, cartofi prăjiți-din care nu am putut mînca, castrabeți, roșii, măsline, mazăre, morcovi, banane. În fine , jumătate a rămas pe platou și acestea au fost împachetate și le-am adus acasă. Mă simt ca o gâscă umplută.
Nici nu am curajul să mă cântăresc acum.
Sper ca voi v-ați ținut de dietă-mă refer la cantități.
Nusarich fi liniștită, o să pornească scăderea de greutate într-o zi, două.
Vă pup și mă duc la culcare.

n_andi
04-06-2007, 00:25
Nusarich-este foarte important să știi, dacă kg-le sunt mai puține și scăderea în greutate este mai lentă, ai răbdare. O cunoștință care a făcut această dietă a pornit de la 84 de kg, în iulie acum 2 ani-acum are 62 de kg. și a slăbit 3 kg. din februarie până acum. Deci trebuie să ai răbdare și persverență. SOmn ușor cu Marele Mâncător de Grăsimi.

nusarich
04-06-2007, 10:08
buna dimineata tuturor!

probabil din cauza rusilor n-am dat jos deloc in ziua de apa, pentru ca si az-dinimeata aveam tot 62kg inainte de a iesi afara. iar dupa, cad blugii de pe mine. si s-a mai "restrans" si burtica. asa ca ma tin de treaba in continuare. mai e un pic pana la ziua mea si vreau sa arat si sa ma simt bine.

azi e zi de carbohidrati. asa ca am niste feliute de cereale expandate la mine si un baton fitness. am zis ca daca tot avem voie sa papam dulce, macar sa pap un dulce cu mai putine calorii.
acasa o sa pap niste ardei umpluti cu orez si probabil niste rosii.

samsi
04-06-2007, 12:08
Ceau fetelor!Nu am mai scris de mult....dar sa stiti ca v-am urmarit progresele!Eu am renuntat acum o luna la regim.....spre rusinea mea!Dar de azi vreau sa o iau de la inceput!Voi ce ziceti ,e bine?O sa dea rezultate?Eu sper si cred ca da.Am zis ca macar o luna sa mai tin pana la concediu :)Felicitari voua !Pusi!

jlo
04-06-2007, 14:30
buna fetelor :flower:

eu mi-am inceput ziua cu o cafea mare, acum mi-am facut un ceai antiadipos, iar mai tarziu pe la 16-17 o sa mananc piept de pui la grill si cat mai multa apa.

nusarich tin-o tot asa, daca se vede pe haine ca ai slabit e super.

samsi bine ai revenit printre noi.

spor la slabit :!:

nusarich
04-06-2007, 15:22
samsi, bine ai revevnit! spor la slabeala!

jlo, tot nu reusesc sa inteleg cum de reusesti sa nu mananci toata ziua, eu mananc destul de mult, sunt cam fomista, stiu... daca tu te simti bine, bravo tie! da-mi si mie un pic de rezistenta de stomac.

jlo
04-06-2007, 15:33
eu de felul meu sunt fomista si pofticioasa, ca de aia am ajuns pana la 98, dar acum 2 saptamani cand am slabit 3 kg, ma ambitionea forte mult cantarul si adevarul e ca ma abtin mult, cand mi se face foame beau apa sa imi mai treaca si incerc sa nu ma gandesc la mancare, azi mie un pic greu ca saptamana trecuta am cam mancat, dar dupa 2 zile se invata stomacul si nu imi mai e foame. eu vreau neaparat sa ajung la 80kg pana pe 17 iulie.

millenna
04-06-2007, 16:17
buna fetelor ! sunt la zi de apa . pana acum am baut vreun litru si o cescuta de cafea . eu nu sunt consumatoare de cafea, dar azi am baut.
jlo, de ce nu incerci sa mananci pana in ora 16 ceea ce mananci dupa ?
daca tu ti-ai propus sa slabesti pana pe data de 17, cand probabil revii in tara, vei slabi si iti urez toata bafta, dar gandeste-te ca abtinandu-te atat s-ar putea sa cazi in ispita bunatatilor pregatite de cei care te vor intampina.si eu cred ca daca tu slabesti, in ritmul asta , nemancand pana la 16, se pierd nu grasimile, ci se pierde apa din muschi...si asta din pacate nu este bine. oricum eu va urez tuturor multa bafta si cat mai multa vointa!

nusarich
04-06-2007, 18:56
ei, si eu tot vreo 10 kg as vrea sa dau jos pana pe la jumatatea lui iulie, dar e tare greu, mai ales ca eu trebuie sa mananc, ca altfel ma ia ameteala. probabil am si cea probleme cu glicemia, de imi cere stomacul atata mancare... sper sa-mi mai revin cu poftele. am eu in plan multe, sa vad cat ma tine... pofta de mancare

anael
05-06-2007, 08:22
n_andi,la multi ani si din partea mea! :bis: :bis: :bis:
Marele Mancator de Grasimi sa ia cu el tot ce vrei tu sa-i dai! :wink:
cred ca azi voi mai tine o zi de lichide!ca ma doare gatul si nu pot papa nimic :cry:
o zi buna la topit tuturor!

millenna
05-06-2007, 08:30
buna tuturor ! n-andi sa fii fericita si sa ai parte de tot ce te poate multumi pe lumea asta si tot ce iti dresti ! cam tarziu urarile mele, dar sper sa fie primite.
am trecut prima zi de apa. am baut cam vreun litrU si jumatate de apa plata, la 15 am baut o cafeluta cu zaharina si seara un ceai de plante cu zaharina .nu am fost tentata de nimic , nici macar o gura de suc .
rezultatul ....NICI UN GRAM JOS !!!!!!!!!!!
PARCA ACUL CANTARULUI TINDE SA O IA IN DREAPTA DECAT IN STANGA. si sunt la cateva zile dupa terminarea menstruatiei. eu cred ca ma sugrum de pomana cu ziua asta de apa!!! voi toate dati jos la ziua asta?

jlo
05-06-2007, 13:27
buna fetelor! :flower:

azi am zi de legume, am sa imi fac o salata din rosii, salata verde si un pic de ceapa. Cantarul mi-a aratat azi 95,200kg si sunt dupa ciclu, eu zic ca e bine.

millenna eu sunt constienta ca o sa mananc cand ajung in Ro, dar asta e, sa vedem cate kg o sa am cand plec si cu cate kg o sa vin..

nusarich
05-06-2007, 14:09
milenna, nici eu n-am dat deloc jos la ultima zi de apa. dar stii si tu cum e, cantarul iti arata cat papi dupa cateva zile.
plus ca eu am observat la mine: daca ma cantaresc imediat ce ma scol din pat dimineata imi arata niste kilograme de ma ia ameteala. dar, daca dupa ce ma trezec beau o gura de cafea si mai stau un pic sa-si faca efectul, sa merg si eu la toaleta ca omul normal la stomacul lui, sigur imi arata mai putin decat prima data. de-asta eu de multe ori nu iau in considerare greutatea din timpul saptamanii, cand plec de acasa pe 6.30 si n-am timp de lalait prin casa, ci greutatea din we, cand pot dormi pana pe la 7-8, pot sta oricat in baie...

nusarich
05-06-2007, 14:38
milenna, nici eu n-am dat deloc jos la ultima zi de apa. dar stii si tu cum e, cantarul iti arata cat papi dupa cateva zile.
plus ca eu am observat la mine: daca ma cantaresc imediat ce ma scol din pat dimineata imi arata niste kilograme de ma ia ameteala. dar, daca dupa ce ma trezec beau o gura de cafea si mai stau un pic sa-si faca efectul, sa merg si eu la toaleta ca omul normal la stomacul lui, sigur imi arata mai putin decat prima data. de-asta eu de multe ori nu iau in considerare greutatea din timpul saptamanii, cand plec de acasa pe 6.30 si n-am timp de lalait prin casa, ci greutatea din we, cand pot dormi pana pe la 7-8, pot sta oricat in baie...

millenna
05-06-2007, 18:52
nusarich si eu iau in considerare greutatea de dupa ...golirea distinselor mele matze
in alta ordine de idei, dumnealor, ma refer tot la distinsele", azi mi-au chiorait cum nu au facut-o o luna intreaga.si parca am mancat mai mult decat de obicei.
care este rostul acestui post?ce contributie aduce ziua de apa in slabit? eu daca gasesc logica unui lucru il pot accepta si intelege mai usor .poate ma lamuriti si pe mine !
parca te-am intrebat si pe tine in cat timp ai slabit? vrei sa imi mai zici inca o data?

nusarich
05-06-2007, 19:22
millenna, eu am slabit in mai multe etape si cu mai multe "diete", in primul rand o recomadare medicala de a nu mai manca chestii acide (de la carne, zahar, fructe cu exceptia grepfruit-urilor, pana la lactate cu exceptia celor de capra). apoi, a fost o perioada cand am tinut weight watchers si a mers ceva-ceva, pana m-am blocat definitiv. si atunci mi-a povestit sorela mea de dieta asta. si am tot tinut-o, o perioada am facut pauza... eh, cam asta e in mare.

chestia cu apa e un soi de post, de curatare a organismului.

n_andi
06-06-2007, 04:08
Bună fetelor!
VĂ mulțumesc pt. urările voastre de bine. :)
Milenna rostul zilei de lichide nu este să pierzi din greutate, ci detoxifierea organismului. V-am atras atenția, să nu așteptați mare lucru, nici după ziua de fructe și nici după cea de apă. Dieta funcționează mâncând ceea ce avem voie- prin disociere- nu vă desscurajați, va funcționa. Aveți răbdare.
la mine stganează iarăși. Știam că după pierderea accelerată de greutate va urma această perioadă, dar și așa suport destul de greu. Spor la slșbit. Marele Mâncător de Grăsimi cred că o să aibă probleme cu mune, dacă nu-și vede de treabă. :lol:

n_andi
06-06-2007, 04:10
Mă scuzați, la ora asta am o groază de greșeli . :D

nusarich
06-06-2007, 08:28
buna dimineata tuturor!

azi e zi de proteine. nu stiu ce voi manca, dar voi manca ceva cu siguranta, pentru ca la 6 seara ma duc sa-mi scot o masea de minte. sper sa nu ma doara, ca deja tremur...

anael
06-06-2007, 11:29
buna ziua tuturor :floare:
si eu consider ziua de apa ca o detoxifiere a organismului;de fapt,asa spun specialistii; si anume, ca organismul elimina toxine atunci cand nu primeste nimic solid;mie nu mi se pare grea ziua de apa,fiindca am grija sa beau lichide diferite si asa trece mai usor ziua; :wink:
millenna,dar tu cate kg.ai? ca nu-ti vedem tickerul;tu ce parere ai?ce aduce ziua de apa in aceasta dieta?
logica mea spune asa;ca aceasta zi de lichide si nu de apa...........e binevenita ptr. organismul meu;
stii de ce ti-am enumerat si eu cateva intrebari?fiindca nu te inteleg;nutritionistii spun in felul urmator:daca timp de doua saptamani nu reusesti sa dai jos cu o dieta cel putin 2 kg,atunci ea nu este buna ptr. organismul tau;tu de 2 sapt. dupa cum inteleg,nu prea esti multumita de ea;nici eu nu am fost incantata de unele prescriptii din ea,asa ca am personalizat-o ptr. mine;eu mananc disociat pe mese;si vad ca acum merge;nusarich,stie f. bine cat ma chinui si eu din toamna sa dau jos ;
:greutati:
va urez tuturor o zi buna la topit!

jlo
06-06-2007, 13:10
buna fetelor! :flower:

azi am zi de carbohidrati, am sa imi fac un orez. Vad ca chiar daca am tinut dieta strict tot nu am slabit deloc, cantarul si azi imi arata 95,200 :( , sa vad maine.

nusarich bafta la dentist :doctor: si mie imi e cam teama cand merg la el..

n_andi
06-06-2007, 17:06
Am pierdut o jum[tate de pagin[. Am scris ;i am ]nchis ]nainte s[ v-o trimit. Nu v[ mai scriu ]nc[ o dat[ numai pentru nusarich]'i 'in pumnii.

n_andi
06-06-2007, 17:10
Acuma chiar am scris aiurea. Am fost atentă la fiica mea, de două zile tot plânge- nu încontinuu, ci mai mult ca de obicei și sunt destul de stresată, și acum mă bucur pt. că este în toane bune. Vorbește cu cărticica lui, mai ales când o bagă în guriță- nu știu ce vrea să spună atunci.
Mâine am zi de fructe-iarăși, sunt curioasă cum o să meargă.
Spor la treabă cu Marele ....știți voi cine.