PDA

View Full Version : Remedii impotriva mirosului de ceapa:(

carmy
27-02-2006, 22:19
Tocmai am mancat o salata mare de varza cu ceapa (yummy)insa dupa m-au sunat niste prieteni sa iesim in oras. Oricat imi place ceapa, urasc sa miros a ceapa in public :x , asa ca am incercat sa ma spal bine pe dinti, am mancat un mar....dar fara prea mare efect :(
Aveti vreun remediu minune, pls., sa treaca mirosul de ceapa?
Thanks!

alialivali
27-02-2006, 22:22
Incearca guma Orbit....

flori78
27-02-2006, 22:26
Eu stiam ca daca bei cafea dispare mirosul. Ce-i drept nu dispare total dar nu se mai simte asa rau. Te mai speli pe dinti, bei cafea, te speli iar pe dinti. Si daca ai cuisoare poti mesteca cuisoare. Mai bine mirosi a cuisoare decat a ceapa.
Si eu am probleme din astea. SUnt terminata dupa ceapa si usturoi, dar cand vine vorba de iesit nu stiu ce sa fac mai repede sa scap de miros.

ada_bazar
27-02-2006, 22:31
Guma de mestecat. Sau daca nu mesteca niste menta au alta planta aromata...dar nu face minuni

carmy
27-02-2006, 22:34
Merci mult fetelor, cuisoarele sunt o idee foarte buna, din pacate nu am in casa dar imi voi cumpara pe viitor cel putin. Nu mestec guma din cauza plombelor :( (desi acum daca ma gandesc ar trebui sa imi cumpar niste folii mentolate sa am tot tp)si nici nu beau cafea...
ma mai spal de 3 ori pe dinti :lol:

alialivali
27-02-2006, 22:39
Ce zici de Tic Tac mentolat?
nu face minuni dar mai atenueaza....

odulcineea
27-02-2006, 22:49
tocmai mi-au spus colegele de camera ca patrunjelul e bun pt astfel de situatii...

flori78
27-02-2006, 22:51
Eu stiam ca patrunjelul este bun pt mirosul de usturoi. Ce-i drept nu am incercat cu patrunjel nici macar de curioasa pt ca imi inchipuiam ca arat ca o caprita. :D

carmy
27-02-2006, 22:59
Ce zici de Tic Tac mentolat?
nu face minuni dar mai atenueaza....

Tic Tac-ul nu e bun pt. dieta :( . Mi-am amintit ca sunt folii mentolate care se topesc in gura, eficiente dar pe termen scurt, nu am acum in casa, dar va trebui sa-mi cumpar (aici toate inchid la 18.00, nu exista nici un non-stop, off)
Patrunjelul am auzit ca e bun, dar cam greu sa ai tot tp verde in casa (poate ar trebui sa-mi iau un ghiveci cu patrunjel :lol: )

Oricum merci mult pt. toate sfaturile!

hungryeyes_ds
27-02-2006, 23:50
Era o gluma pe faza asta: "cu ce scoti mirosul de ceapa? Cu usturoi" :lol: Sau vice versa :lol:
Guma de mestecat si chiar pasta de dinti NU SUNT BUNE dupa ce mancati ceapa sau usturoi ba dimpotriva, menta amplifica mirosul, in special daca le folositi imediat dupa ce ati mancat ceapa/ustoroi
Complet nu putem sa scapam de gust sau miros dar se poate atenua...eu chiar azi am mancat usturoi si dupa am "rumegat" :lol: niste patrunjel si a dus ff bine din gust si miros...
Oricum cand le mancati, mancati ceva la urma care sa nu le aiba in compozitie pt ca le mai ia putin din miros....sau mestecati condimente, chiar si uscate...patrunjel in special! :wink:

grati
28-02-2006, 09:39
gumele nu ajuta. trebuie mancat ceva (un aliment care ajunge in stomac, pt ca de acolo vine mirosul!).

eu am incercat aseara cu portocala si s-a mai atenuat. :wink:
o sa incerc si cu patrunjel si va spun ce si cum... :wink:

adyna_29
28-02-2006, 10:46
de obicei se atenueaza cu patrunjel si eu fac la fel... sau incerc cu fucte... acum ce ai la indemana.

carmy
28-02-2006, 11:01
Merci mult fetelor, deci patrunjelul e remediul universal! Ar trebui sa ma aprovizionez, in plus are si o doza sanatoasa de vitamina C!

O zi minunata tuturor!

mini
28-02-2006, 14:56
Fetelor,

Inainte de a manca usturoi sau ceapa luati o pastila de Dosidorylsau poate la farmacie se gaseste sub alt nume, este un medicament care este ptr respiratie urat mirositoare, si se ia cu jumatate de ora inainte de masa sau si dupa, asta ca efectul sa fie cert.

Este o pastila oe baza de palnte si este magnifica, chiar daca tu simti ca mai ai gustul in gura, ceilalti nu pot sesiza!
Este chiar bun, eu utilizez de fiecare data inainte sa mananc.
Cautati la farmacie sau la plafar mai degraba dar cred ca sub alt nume.

Cu aceasta pastila scapati de probleme!

carmy
28-02-2006, 16:20
Merci, Mimi, sa inteleg ca in Be se gaseste Dosidoryl? Eu stau prin apropiere, poate gasesc pe aici, nu strica in caz de nevoie, mai ales daca e din plante :wink:

anyella17
20-05-2006, 20:06
:idea: patrunjelu face minuni!!!!inclusiv la mirosu de tutun! :wink: mesteca cateva frunze dupa! shi mai i shi sanatos! A! shi cand te speli pe dintzi spala shi limba !! acolo se ascund bacteriile urat mirositoare!!