PDA

View Full Version : dieta cu orez?

Pages : [1] 2

moncela
11-01-2006, 18:33
Buna!Am citit intr-o revista despre dieta cu orez ca elimina apa din tesuturi si ca ar fi foarte buna...
Stie cineva ce presupune si cat trebuie tinuta?

ioanaS
11-01-2006, 19:12
Buna!Am citit intr-o revista despre dieta cu orez ca elimina apa din tesuturi si ca ar fi foarte buna...

Eu personal nu am fost capabila sa o tin. Dupa citeva ore cu orez, imi trecea entuziasmul.

Nu stiu de ce, de cite ori ma trece gindul sa tin o dieta bazata pe un singur aliment, imi amintesc cite alimente gustoase si usoare exista pe lumea asta, si care nu te obliga la cosmarul zilelor de carne ori orez....
Totusi, eu cunosc o persoana care a tinut dieta cu orez, in urma cu vreo cinci ani. Era o colega de serviciu de a mamei, si venea cu orezul fiert, in punguta.... A slabit vizibil, dar sint necesare 10 zile de chin, caci cica in primele zile nu dai jos nimic, si apoi ai da ziua si Kg. Care e adevarul, eu nu stiu, si nici nu imi asum responsabilitatea sa recomand aceasta dieta.

ioanaS
11-01-2006, 19:14

Citindu-ti greutatea si virsta, eu cred ca nu merita sa te chinui. Citeva kg le dai jos lejer cu putina autodisciplina alimentara.

moncela
11-01-2006, 19:40
Ok multumesc pentru raspunsuri...
Nu vreau sa tin o dieta bazata pe un singur aliment.. acum tin o dieta disociata si ma gandeam sa includ o zi de orez.. ca nu cred ca ar face rau dar nici nu vreau sa compromit.

romanitza_old
11-01-2006, 20:26
orezul e un carbohidrat cu asimilatie lenta ca si piinea ,pastele ,cartofii.Depinde cu ce-l faci ,si cite zile il maninci.E satios,nu poti minca mai mult de 30-50g odata.Eu am o dieta cu orez,dar retetele sint in italiana ,daca cineva e interesat ....le pot traduce.Aici orezul se maninca des si retetele sint fantastic de bune si fara grasimi sau carne.E DE PREFERAT OREZUL INTEGRAL ARE CU 100 DE CALORII MAI PUTIN LA SUTA DE GRAME DECIT CEL DECORTICAT SI MAI MULTE FIBRE.DA EVITARE PENTRU CELE CARE SUFERA DE CONSTIPATIE ,DOAR DACA NU BEAU CEAI CHINEZESC ANTIADIPOS.

gaby_mp
11-01-2006, 20:33
Ok, si orezul nedecorticat asanumit integral unde se gaseste? la Plafar?

gaby_mp
11-01-2006, 20:37
Eu stiu si de dieta cu orez, dar mai multe rezultate am auzit de la cele care au tinut Oshawa, o dieta unde ai voie sa mananci numai grau, orez, (nedecorticate) mei si hrisca. E foarte greu de tinut, se tine in runde de cate 10 zile cu pauza de 3-4 zile in care mananci tot ca in timpul curei dar mai adaugi putin lapte si putine fructe si legume. Rezultatele sunt spectaculoase. E recomandata ca o cura de detoxifiere a organismului si a salvat vieti combatand chiar si cancerul. Cine mai vrea info sa dea un semn :)

romanitza_old
11-01-2006, 20:39
[quote="gaby_mp"]Ok, si orezul nedecorticat asanumit integral unde se gaseste? la Plafar?[/quote

SALUT GABY,IMI CER SCUZE CA EU NU AM MAI FOST DE 2 ANI ACASA SI NU STIU CE SE MAI GASESTE IN MAGAZINELE NOASTRE ,PRIETENELE MELE IMI SPUN CA SINT DE TOATE IN SUPERMARCHETURI SI NU M-AM GINDIT CA OREZUL INTEGRAL NU SE GASESTE .POATE IN UNELE REGIUNI ALE TARII SE GASESTE LA TARANI.

fire_fox
11-01-2006, 20:44
incearca la un supermarket mai mare si sigur gasesti, chiar si la plafare gasesti. este foarte gustos, eu una nu suport orezul alb, niciodata nu mi-a placut in schimb asta integral mi se pare mai gustos.

gaby_mp
11-01-2006, 20:46
Ok, va multumes, poate o fi la Metro dar nu l-am vazut eu

fire_fox
11-01-2006, 21:16
am impresia ca la metro sigur e, in orice caz, scrie pe eticheta, si il recunosti imediat dupa culoare, este mult mai inchis decat orezul obisnuit.

viorea
11-01-2006, 21:37
deci :) aceast regim de 10 zile se numeste oshawa.. el este conceput defapt pt imbunatatirea sanatatii si kair persoanele care nu au probleme cu greutatea recurg la el pt a curati organismul...
asa a facut tatal meu... defapt cum am mai zis, nu avea nevoie sa slabeasca, (1.75 75kg) dar a facut-o pt purificare
si a slabit 5 kg...
am citit multe cazuri ca au slabit oamenii si 15 kg in aceste zile...
acum va spun cum era... i-a fost cam greu, caci dupa prima zi orezul parca nu mai avea nici un gust... si asa mai departe.. deci putini rezista sa-l tina... in skimb poti minca cit orez doresti! kiar si 500 gr pe zi si tot slabesti

eu personal nu l-am tinut impreuna cu familia caci eram in sesiune... :)
dar la curatirea de primavara il voi tine numaidecit (in primul rind pt sanatate)
succes ;)

fire_fox
11-01-2006, 21:42
viorea poti sa ne spui mai mult, dak se poate TOTUL despre acest regim? pretty pretty pls? :floare: multumesc

gaby_mp
11-01-2006, 22:09
Viorea, imi pare rau sa te contrazic, dar Oshawa e diferit de regimul cu orez. Oshawa e ceva mai complicat. Cel cu orez e o adaptare la Oshawa. Va scriu rezumatul din tot ce am gasit pe net.
Regimul este următorul:
Timp de 10 zile se consumă numai cereale Yang – grîu, orez, mei și hrișcă – toate integrale pe cat posibil luate de la tarani din locuri unde nu au fost folosite ingrasaminte – în diferite forme de preparare, adică prin fierbere sau coacere, înmuiere în apă (cum este cazul pentru hrișcă) și neadăugînd altceva în afară de apă sau puțină sare. Nu se admite dospirea diverselor aluaturi, nici introducerea de drojdii. Nu se folosește grîul germinat sau încolțit. Se mănîncă pe săturate, în două sau mai multe mese pe zi și, în nici un caz, nu se va răbda de foame în timpul curei si se beau minim 2 l apa pe zi. În cazul unor afecțiuni cronice, sînt indicate mai multe cure succesive de cîte 10 zile, cu pauză de 3-4 zile între ele, pînă la vindecare.
După urmarea acestui regim crește vitalitatea, capacitatea de muncă, se îmbunătățesc memoria și capacitatea de concentrare, somnul devine mult mai odihnitor, tenul devine curat si luminos și se amplifica magnetismul curativ. Are loc o reîntinerire, revitalizare și regenerare a întregului organism. Pe lîngă normalizarea greutății corporale, acest regim fiind recomandat atît pentru supraponderali, cît și pentru cei care au o greutate corporală sub media normală, cu acest regim se obține o reglare a echilibrului endocrin și o detoxifiere desăvîrșită. S-a constatat că acest regim ajută și la reducerea, după caz chiar eliminarea, unor tumori maligne.
Cele mai hrănitoare și ușor de folosit preparate din regimul Oshawa sînt turtițele de făină integrală de grîu. Din surse biblice și istorice, se pare că pe vremea lui Isus, astfel de turtițe necrescute erau o mîncare destul de răspîndită, iar la "Cina cea de Taină" o astfel de "azimă" a fost ruptă și împărțită apostolilor de către Isus. Aluatul se face cu cît mai puțină apă și sare. După ce a fost bine frămîntat, se așteaptă 20 de minute și se fac turtițe, care se coc în cuptor, la foc potrivit. Nu se păstrează în pungi de plastic, ci doar de hîrtie sau textile.
Grîul se poate prepara și prin fierbere, simplu sau în asociere cu orez, hrișcă sau mei. Orezul poate fi fiert sau adăugat sub formă de făină în aluatul pentru turtițe. Boabele de hrișcă se înmoaie în apă jumătate de oră, după care se scurge apa și se mănîncă. Se mai pot prepara și prin fierbere sau adăugare, sub formă de făină, la realizarea aluaturilor. Meiul poate fi preparat tot prin înmuiere sau fierbere.
Retete diverse:
1. Grau copt Se spala foarte bine graul si se pune in tigaie cu sare si apa, atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc tare pana se evapora apa, dupa care se amesteca continuu. Este foarte important ca focul sa fie puternic, pentru ca bobul sa fie crocant si nu tare. Se coace pana cand graul isi schimba usor culoarea si este usor de mestecat. Ideal intr-un astfel de caz este folosirea unei tigai de teflon sau a unui ceaun de fonta.
2. Hrisca si mei copt Se procedeaza analog, cu precizarea ca trebuie coapte fara a fi umezite in prealabil.
3. Supa de orez cu galuste de grau Dintr-o cantitate mica de faina de grau integral, apa si sare se face o coca moale (mai moale decat cea pentru turtite) si se lasa la muiat 15-25 minute. Din aceasta se fac galustele de marime mica, care se pun in apa clocotita cu sare. Se fierb circa 10 minute, dupa care se adauga orez sau faina de orez.
4. Terci de grau si orez Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste se toarna, in ploaie, faina din grau integral si faina de orez, pana obtineti consistenta dorita. Atentie! Si graul si orezul se umfla la fiert, astfel incat va trebui sa lasati compozitia mai moale. Se fierbe circa 20-30 de minute.
5. Turtite din grau Se macina fin graul (cu ajutorul unei rasnite mecanice sau electrice), pana devine ca o faina. Se face o coca din apa, sare si faina de grau complet obtinuta anterior. Se lasa circa 2 ore la muiat, dupa care se fac turtite care se coc in tigaie, fara ulei, la foc mic. Se recomanda ca turtitele sa fie cat mai subtiri. Se procedeaza analog pentru hrisca. Se pot face turtite si din amestecul fainii de grau cu faina de hrisca. Se pot face si din faina de grau complet in care se incorporeaza cateva linguri de orez fiert. Se face un aluat mai moale in acest caz.
Sugeram si urmatoarele combinatii: orez fiert cu faina de grau copt, mei sau hrisca coapte, grau fiert cu faina de orez copt si hrisca fiarta cu faina de hrisca sau grau. Evident, insa, ca cea mai mare eficacitate o au atunci cand sunt crude, garul si hrisca fiind excelente, pentru cei cu o dantura sanatoasa.
6. Turtite din grau
Ingrediente: 500 g grau curat, 1 lingurita sare grunjoasa, 150 ml apa.
Mod de preparare: Se macina fin graul (cu o rasnita electrica sau cu o moara casnica de uruiala), obtinandu-se faina integrala, din care se face o coca cu apa si sarea. Se lasa la inmuiat 30 de minute, apoi se fac turtitele, care se coc in tigaie fara ulei, la foc mic.
7. Grau, hrisca sau mei copt
Ingrediente: 300 g grau, hrisca sau mei, 1 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se spala bine graul si se pune in tigaie sau ceaun de fonta cu apa si sare, atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc iute pana se evapora apa si se amesteca continuu pana graul isi schimba culoarea si este usor de mestecat. Hrisca si meiul pot fi coapte fara a fi umezite in prealabil.
8. Terci de grau
Ingrediente: 200 g faina de grau integrala, 400 ml apa si un varf de cutit sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se toarna (in ploaie) faina de grau integrala, pana se obtine consistenta dorita. Se fierbe 20-30 de minute.
9. Supa de orez cu galuste de grau
Ingrediente: 100 g faina de grau integrala, 100 g orez, jumatate de lingurita de sare, 500 ml apa.
Mod de preparare: Din graul macinat, putina apa si sare se face o coca moale si se lasa la inmuiat 30 de minute. Se fac galuste mici care se pun in apa clocotita cu sare, se fierb 10 minute, apoi se adauga orezul si se mai fierb 20 de minute.
10. „Lapte” de grau
Ingrediente: 40 g grau si 300 ml apa.
Mod de preparare: Se macina graul (la rasnita de cafea), se pune intr-o cana mare si se toarna apa fierbinte; se agita si se lasa la racit. Inainte de a se consuma, se amesteca continutul.
11. Pilaf” simplu
Ingrediente: 100 g orez, 300 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se spala bine orezul si se pune la fiert cu apa si sare intr-un vas de fonta, la foc moderat, 20 min
12. Hrisca cruda
Ingrediente: 200 g hrisca.
Mod de preparare: Se spala boabele de hrisca, se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Dupa 1-2 ore hrisca se inmoaie, se umfla si se poate consuma. Hrisca poate fi inlocuita cu grau, cu conditia sa fie pus la inmuiat cu o seara inainte.
13. Pasta de orez
Ingrediente: 200 g orez, 400 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se macina orezul cu o rasnita de cafea. Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se adauga faina de orez. Se fierbe 15-20 minute.
14. Placinta de grau cu orez fiert
Ingrediente: 500 g faina de grau integrala, 200 g orez, 1 lingurita de sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se prepara o coca cu apa calduta si sare din grau integral si se fierbe orezul separat cu putina sare. Se intinde coca cu un facalet pentru a obtine o foaie de placinta, dar ceva mai groasa decat cea de la patiserie. Se pune orezul fiert la mijloc si se ruleaza foaia de placinta. Se presara putina faina integrala pe tava, se aseaza 3 rulouri si se coc la foc iute 10-20 de minute. Se taie in felii groase si se mananca in decurs de 7-10 ore. 15. Fulgi din cereale (grau, orz, secara, ovaz)
Se cumpara de la supermarket sau magazine naturiste si se consuma ca atare, uscate, sau inmuiate in apa, simple sau combinate si in cantitatea pe care o dorim.
16. Turtitele multicereal
Se prepara ca si cele din grau. Pentru a pregati coca, pe langa faina integrala din grau, se folosesc suplimentar mei macinat si fiert, hrisca macinata inmuiata cu apa 2-3 ore sau orez macinat si fiert, amestecate in proportii egale sau dupa imaginatia de moment.
Reguli la iesirea din regimul cu cereale integrale Oshawa
În pauză și încă 3-4 luni după însănătoșire, se va ține o dietă lacto-vegetariană pură. Se beau 2 litri de apă plată/zi.
In prima zi, meniul va fi constituit preponderent din fructe proaspete si bine coapte, cereale, foarte putine grasimi (provenite din uleiul alimentar), legume fierte. Nu se vor consuma: carne, alcool, produse lactate, orice fel de mancare fermentata, conservata sau cu aditivi de sinteza.
In a doua zi se introduce iaurtul (nu mai mult de 200 g), polenul de albine, nucile, arahidele si alunele neprajite.
Abia in a treia zi se pot consuma mancaruri mai grele, dar in nici un caz carne, prajeli, produse de patiserie, margarina.
Cateva indicatii importante pentru a depasi cu bine anumite fenomene care pot aparea in cadrul acestui regim
In caz de avitaminoza - se va administra in fiecare dimineata un macerat vitaminizat obtinut astfel: se pune 1 lingura de pulbere de catina (Hipophae rhamnoides) si de macese (Rosa canina), obtinuta prin macinare cu rasnita electrica, intr-o cana de apa, seara; se lasa sa macereze pana a doua zi dimineata; se bea pe stomacul gol intreaga cantitate, inainte de micul dejun.
In cazul lipsei de calciu - se combina in parti egale pulberi (obtinute prin macinare cu rasnita electrica de cafea) de coada calului (Equisetum arvense), catina (Hipophae rhamnoides), urzica (Urtica dioica). Cu 10 minute inainte de fiecare masa, se consuma 1 lingurita rasa din acest amestec.
In cazul lipsei poftei de mancare - se ia dimineata 1 lingurita de pulbere de fructe uscate de coacaze rosii (Ribes rubrum) sau de catina (Hipophae rhamnoides); la pranz, se ia o jumatate de lingurita de pulbere de anghinare (Cynara scolymus), inainte de masa; seara, se ia un varf de cutit de pulbere de fenicul (Foeniculum vulgare) sau anason (Pimpinella anisum), inainte de masa.
In caz de constipatie - seara, inainte de culcare, se ia o lingurita de ulei de ricin. Acest tratament se poate face cel mult o data pe saptamana. Se mai poate face si clisma.
Exemplu de dieta:
Mic dejun: 1-2 cani „lapte” de grau.
Ora 10: 3-5 linguri hrisca cruda.
Dejun: 1) supa de orez cu galuste de grau; 2) pilaf simplu cu faina de grau copt sau turtite de grau.
Ora 17: 3-5 linguri de mei copt.
Cina: 1) terci de grau; 2) pasta de orez cu turtite de grau..

viorea
12-01-2006, 09:27
gaby... :) stii eu zic ca daca te hotarasesi sa tii dieta bzata pe orez de ce sa nu tii deacu oshawa, sanatatea are doar de citigat ;)
tatal meu spre exemplu untiliza doar orez nedecortificat si griu ;)... si fara multe retete.... dar a fost sigur oshawa ;)
despre hrishca... nu utiliza fiindca hrisca care o avem acu in vinzare este prelucrata(el mi-a spus ca cindva in tinerete vazuse cum arata hrisca neprelucrata, este alba!!!)
oki... mersi ;)

gaby_mp
12-01-2006, 15:34
Eu nu tin acum Oshawa, am tinut-o mai demult cateva zile si desi nu stiu daca am slabit, m-am simtit mult mai bine si eram foarte energica. Acum tin Weight Wachers dar cred ca o sa incep din nou Oshawa imediat ce gasesc orez si grau integral. Chiar azi am fost prin orash dar la Plafar aduc abia martea viitoare. O sa tin cont de hrisca si mei, am luat deja 2 pungutze: unul e alb-galbui si altul e de luloarea teiului. Oricum cand voi tine pe grau si orez ma voi axa, pt ca pungutele cu mei si hrisca de care spuneam sunt foarte scumpe :x

malora
12-01-2006, 17:29
Salutare!
Si eu am tinut dieta cu orez. Eu sunt una dintre fericite pt. ca eu ador tot ce e cu orez si paste...asha ca nu mi-a fost greu sa-l tin. Se cam slabeste 0,5 pe zi...dar intr-adevar cred ca se pierde mai mult apa. Eu aveam si o diureza accentuata dar culmea nici nu m-am constipat. Stiu pe cineva care tinuse o luna si ceva - orez fiert +rosii si condimente, a slabit vreo 15 kg.Totusi cred ca e exagerat si te poti imbolnavi.
Mi-am zis si eu parerea :)

rina
13-01-2006, 08:59
:wink:Buna la toata lumea.Am sa o rog pe Romanita sa-mi dea si mie dieta cu orez.Multumesc!Poti sa o scrii aici sau la adresa,corlanalexandra@yahoo.com Va pup pe toate si numai bine!

pitigoiu
23-01-2006, 11:06
Dieta cu orez e f simpla! Mananci intr-o zi 250 sau 300 gr orez fiert.
Am tinut-o mai demult (de mai multe ori) exact cu rezultatele asteptate!Adica 4 zile=4kg, 7 zile=7 kg,12 zile= 10kg dar trebuie precizat ca indiferent de perioada pe care o tii cand te opresti pui la loc 2 kg(apa eliminata!!!)

In trecut am tinut-o fara nici un fel de condiment si iti trebuie o vointa de fier!
Acum am inceput de ieri si vad ca functioneaza desi am pus in orez cubulet cu gust de pui!
Poti sa mananci un mar pe zi,intre mese.

Nu mai stiu pe unde pe net am citit ca este a doua cura ca eficacitate (fara sare sau alte condimente) in detoxifierea organismului!!(prima era tot cu ceva cereale ;cred ca Oshawa)

RebeccaMia
01-02-2006, 21:36
Nu exista nici un condiment care poate fi folosit fara sa ingrase? E cam fad orezul fara nimic :(

romanitza_old
01-02-2006, 22:12
orez cu zaferan:cumparati de la plafar zaferan si-l fierbeti un pic ca un ceai pina se face apa galbena si cu apa fierbeti orezul,cind e gata puneti o lingurita de ulei de masline si potriviti de sare.Orez cu ciuperci:fierbe orezul cu sare si o ceapa intreaga,cind e aproape gata pune ciupercile ,si un fir de ulei ,mai lasa un pic si e gata .Se mai poate face asa si cu :masline,ghebe,marar sau patrunjel si cu orice va vine in minte.Salata de orez :se fierbe orezul ,cin e gata se clateste cu apa rece (nu se fierbe pina se sfarima) si se amesteca cu:masline negre si verzi taiate bucatele ,porumb din conserva ,ton din conserva ,castraveti murati,ardei de la otet.Se pune sare dupa gust ,un fir de ulei si otet de mere sau suc de lamiie.Potriviti de gust.Pofta buna si daca mai vreti... :D

pitigoiu
01-02-2006, 22:28
Am gasit undeva cura cu un cub de Knor fiert odata cu orezul si cu un mar pe zi,undeva intre mese.Dar oricum ai nevoie de f. multa vointa!
Acuma depinde cat timp ti-ai propus sa o tii!

p.s. eu nu as risca sa amestec atatea in nici un caz,ca in raspunsul de mai sus care mie mi se pare mai mult o gluma!

romanitza_old
01-02-2006, 22:57
nu e o gluma, salata de orez se maninca aici in italia si e foarte buna si nu e calorica deloc,daca nu ai incercat .... si in restaurantele chineze e "de casa" :D

viorea
04-02-2006, 20:12
romanitza :pupic:
azi am facut familiei mele o salata cu orez.. ceva de genu celei scrise de tine ;) cel putin m-am inspirat din ea... a fost foarte buna :pupic: daca mai poti m-ai scrie cite ceva din retete... fara carne :)

romanitza_old
04-02-2006, 20:16
ok VIOREA voi face un subiect nou retete italiene sau bucataria mediteranea si o sa scriu una- doua retete pe zi ,bine? :D

pitici
27-02-2006, 18:03
Dati-mi si mie va rog reteta cu orez. Pot sa mananc mai multe zile acelas fel de mancare. Nu am incercat atatea zile, dar va rog sa-mi spune-ti si mie in ce consta aceasta. Multumesc anticipat.[/b]

romanitza_old
27-02-2006, 18:22
Dati-mi si mie va rog reteta cu orez. Pot sa mananc mai multe zile acelas fel de mancare. Nu am incercat atatea zile, dar va rog sa-mi spune-ti si mie in ce consta aceasta. Multumesc anticipat.[/b]

nu am inteles la ce reteta te referi dar orezul poti sa-l faci cu orice sau sa-l maninci ca si piine la felurile de mincare!

Budinca de orez:o ceasca de orez fiert se amesteca cu brinza de vaci slaba,indulcitor si un ou batut ,un praf de vanilie .Se da la cuptor pina se ingalbeneste usor deasupra ,se scoate si se maninca rece ca desert cu o lingurita de gem dietetic deasupra.

pitici
27-02-2006, 18:25
Am inteles ca este o cura de 10 zile. In fiecare zi se mananca acelasi fel de mancare.

carmy
27-02-2006, 19:57
daca vreti sa tineti cu orez simplu, eu va recomand orez basmati (nu e o marca, e un tip de orez) care e natural aromatizat. Tin minte odata la serviciu am facut orez basmati la microunde (l-am pus pur si simplu in apa, fara nimic) si umblau colegele din birou in birou sa intrebe cine face floricele in cuptor, asa bine mirosea, nici macar nu m-au crezut cand le-am spus, pana nu l-au vazut cu ochii lor :lol: !
Oricum cura cred ca e destul de grea, eu am tinut o zi cu orez intr-o cura disociata, si nuear ziua mea preferata:)

Cat despre salata de orez recomandata de Romanitza si eu o preparam in Italia, in diverse combinatii, e delicioasa :pofticios: si usor de facut cand aveti oaspeti nepoftiti (ia vreo 20 min cu orez prefiert si se fac cant. mari)insa nu cred ca e recomandata in dieta asta:)

mioarami
27-02-2006, 20:50
Pai cam asa e daca vrei sa tii dieta cu norez trebuie sa mananci orez gol , far nimica nici macar sare nu se adauga.Oricum eu am tinut aceasta cura si nu pot spune ca a avut ceva rezultate deosebite , unicul lucru a fost ca 2 luni nu am putut sa mai vad orez in fata mea!!

gaby_mp
27-02-2006, 21:03
Vorbim vorbim dar parca vorbim degeaba!
Tine cineva Oshawa sau dieta cu orez acum? Sau are cineva de gand sa se apuce? Intreb si eu de curiozitate ca vad ca s-a inceput de la o dieta si acum deja salivez la retetele astea :lol:

zexe
27-02-2006, 21:34
cred ca eu ma apuc de maine de orez. macar cateva zile pt detoxifiere. am exagerat cu junkfoodul in ultimul timp, nu ma simt prea bine, asa ca deja mi-am facut orezul.urati-mi succes! :)

romanitza_old
27-02-2006, 23:09
cred ca eu ma apuc de maine de orez. macar cateva zile pt detoxifiere. am exagerat cu junkfoodul in ultimul timp, nu ma simt prea bine, asa ca deja mi-am facut orezul.urati-mi succes! :)
http://digilander.libero.it/le.faccine/faccinea/mangia%20e%20beve/00010025.gif

bafta la mincat orez!sa ne spui cum a fost!

gaby_mp
01-03-2006, 20:20
Si eu tot zic ca ma apuc de Oshawa, dar astept inca un impuls...
Sper de maine sa ma apuc :)
Succes si tie si vointa maxima!

pitici
02-03-2006, 20:52
:?: :?: A tinut cineva cura de 10 zile numai cu orez fiert, fara condimente, fara nimic altceva? :shock: Daca da, astept informatii? :roll:

gaby_mp
02-03-2006, 23:18
De tinut se poate tine, au tinut-o mai multi, dar e super grea. Iti trebuie o vointa de fier! Si eu am tinut cura : mancam numai orez dar nu am rezistat decat 5 zile. Si asta mult mai demult, acum vreo 2 ani...

zexe
03-03-2006, 22:50
multumesc pt ca imi tineti pumnii :)
nu am avut net zilele astea si de aceea nu am postat.
am dat jos 2kg; inca nu am terminat cura.sincer am mai trisat cu cate un suc in oras, dar m-a ajutat destul de mult pt ca acum chiar mi-a trecut pofta nebuna de mancare din ultimele saptamani si mai ales cea de dulciuri.
p.s.: mi-am luat si supliform - ma chinui sa fac zilnici masaj 'dur'- si ceai de papadie,care e chiar ok la gust.
voi cum o duceti?

gaby_mp
04-03-2006, 13:10
Eu abia azi m-am ambitionat si am inceput-o. Mi-am fiert de ieri orez nedecorticat si pana acum am mancat vreo 100g pilaf :) m,ai pe seara mai pap cam tot vreo 100g si apa multa.
Am inceput si o cura cu apa fiarta si racita bauta dimineatza pe stomacul gol, cea de 31 zile. (prima zi se beau 500ml, a doua zi 600ml si tot asa pana ajungi sa bei in ultima zi 3,5L)
Vreau sa slabesc si voi reusi!

romanitza_old
04-03-2006, 13:56
Eu abia azi m-am ambitionat si am inceput-o. Mi-am fiert de ieri orez nedecorticat si pana acum am mancat vreo 100g pilaf :) m,ai pe seara mai pap cam tot vreo 100g si apa multa.
Am inceput si o cura cu apa fiarta si racita bauta dimineatza pe stomacul gol, cea de 31 zile. (prima zi se beau 500ml, a doua zi 600ml si tot asa pana ajungi sa bei in ultima zi 3,5L)
Vreau sa slabesc si voi reusi!

Bravo Gaby,sintem alaturi de tine! :D

pitigoiu
26-03-2006, 07:47
In sfrarsit dupa mult chin se mai misca si tikerul meu si asta datorita OREZULUI !
Pusesem la loc 2 kg si dupa doua zile de orez in sfarsit vad si eu acul cantarului la 80! :wink: Si daca treburile merg bine poate maine schimb prefixul!

Sa va spun si ce mananc: dimineata pe stomacul gol 200 ml ceai verde antiadipos si apoi un mar(sau kiwi) peste zi ori de cate ori simt nevoia - orez fiert fara nici un condiment;seara iar un mar (sau un kiwi)daca mi se face foame si ceai din nou. Fructul si ceaiul au rolul de-a ma feri de o constipatie.

E adevart ca e grea cura pt ca orezul e fad dar e cea mai eficienta pe care o stiu si ....depinde de motvatie!Noi ne-am decis sa mergem in iunie in Grecia si daca nu iau masuri drastice....in halul in care arat nu pot face nici o plaja! :oops:

pitigoiu
28-03-2006, 11:16
Uite ca am reusit sa ajung la 79 ! :lol: :lol: :lol: cu ajutorul orezului!

In ultimele zile l-am facut turtite crocante.L-am macinat prin masina de cafea si l-am prajit in tigaie amestecat cu putina apa.Am incercat si din cel fiert intreg si apoi pasta aceea prajita si e delicios....oricum o imbunatire la gust fata de cel fiert doar!

red_rose
29-03-2006, 21:23
=D> =D> de maine vreau sa incep si eu....
mai tre sa dau 4-5 kg dar e asa de greu....
sper sa reusesc cu dieta asta cu orez...
apropos, putin knorr pot sa pun?

pitigoiu
29-03-2006, 21:54
Poti! Sau poti adauga un pic de morcov sau rosie fierte! DAR orice strop de sare incetineste ritmul de slabit! si nu uita ca atunci cand te opresti pui la loc 2 kg orice ai face! :cry:

chris bv
29-03-2006, 22:09
Am o colega care mi-a spus ca a tinut cura asta cu orez si a fost eficienta. Ea a mancat numai orez fiert peste care punea sos de soia...

Eu nu stiu ce sa zic...

DADIDA
29-03-2006, 22:38
si chiar e ziua si kg ???

chris bv
29-03-2006, 22:52
Nu mai stiu exact, am uitat detaliile. Discuta a fost acum cateva zile, intamplator, iar acum mi-am adus aminte ca am vazut pe-aici subiectul asta si am intrat sa vad ce ziceti voi... Ea zice ca a slabit destul de mult...

red_rose
29-03-2006, 23:11
Poti! Sau poti adauga un pic de morcov sau rosie fierte! DAR orice strop de sare incetineste ritmul de slabit! si nu uita ca atunci cand te opresti pui la loc 2 kg orice ai face! :cry:
tks de raspuns... :pupic:
totusi knorr-ul contine sare...ce fac? :cry:

pitigoiu
29-03-2006, 23:15
Depinde mult si de organism si de cantitatea de apa pe care o bei(pt ca daca te constipi....)...

La inceput (primele 4-5 zile) asa e.Apoi un pic mai lent dar nu trebuie sa renunti!
Prima data cand am tint-o ma uitam in fiecare dimineata la cantar si credeam ca e fermecat !

red_rose
30-03-2006, 11:30
fermecat? de ce? :?
imi spui te rog cate kg ai dat jos cu aceasta dieta si in cat timp? asta ca sa ma ambitionez si mai mult... :wink:

red_rose
30-03-2006, 11:46
[quote="pitigoiu"]Dieta cu orez e f simpla! Mananci intr-o zi 250 sau 300 gr orez fiert.
Am tinut-o mai demult (de mai multe ori) exact cu rezultatele asteptate!Adica 4 zile=4kg, 7 zile=7 kg,12 zile= 10kg dar trebuie precizat ca indiferent de perioada pe care o tii cand te opresti pui la loc 2 kg(apa eliminata!!!)

am gasit raspunsul....
deci ca sa dau jos 5 kg trebuie sa o tin 7 zile...as fi f fericita daca as da 5 kg asa de repede... :wink:
acum dau fuguta la magazin sa ma aprovizionez cu orez :lol: :lol:

pitigoiu
30-03-2006, 16:45
daca o respecti vei slabi garantat!dar nu uita sa bei muuuuuuuulte lichide si ce faci dupa....trecerea cat mai lenta

red_rose
30-03-2006, 18:58
astazi a fost prima zi de orez....
nu mi-a fost greu...sunt obisnuita sa mananc acelasi fel de mancare, avand in vedere ca am tinut 2 luni disociatul 3-3-3....
in fine....sper sa reusesc...si sigur voi reusi :wink:

pitigoiu
31-03-2006, 09:37
In sfarsit 78! :D deci fix 7 zile 5.5 kg! Dar in ultima perioada am intrat in zilele critice cand se retine apa mai multa in organism. :roll:
Cateva zile o saptamana incerc ceva disociat sau vad eu ce...macar sa ma mentin si dupa maxim o saptamana mai fac 7 zile de orez.
Am inceput in sfarsit sa recunosc in oglinda forme umane, dar mai inca muuuult de dat jos! :cry:

red_rose
31-03-2006, 11:17
felicitari...
dupa cate zile de dieta se slabeste? nu e ziua si kg? eu azi sunt la a 2-a zi si nu prea vad modificari...

pitigoiu
31-03-2006, 11:28
ar trebuisa slabesti din prima zi.
Adica a doua zi dimineata cand te cantaresti sa constati ca ai un kg in minus

red_rose
31-03-2006, 11:37
da, stiam asta....
dimineata aveam cu doar 500gr mai putin.... :cry: :cry:

hanah
10-04-2006, 11:22
eu m-am apucat de ieri. va tin la curent. ieri am mancat si hrisca fiarta cu putina zaharina.azi numai orez de la plafar.

red_rose
10-04-2006, 15:56
eu am tinut-o 4 zile dar am renuntat la ea...
nu imi oferea nici un rezultat satisfacator...

hanah
11-04-2006, 10:29
am inteles ca abia dupa 4-5 zile se slabeste. oricum pe mine ma intereseaza si detoxifierea (pt ca am mancat in ultimul timp foarte multa carne, datorita regimului meu de viata)si postul. deci impusc mai multi iepuri deodata.
azi mi-am facut 200 gr de orez cu oregano si sare.ieri, din pacate, mi-a fost somn si am baut o cafea fara zahar. am dat-o in bara cu detoxifierea.
pe seara probabil ca voi manca iar niste hrisca cu zaharina. oricum abdomenul dimineata e plat, asa ca e un pas inainte.
va pup si o zi buna

red_rose
11-04-2006, 16:02
mult succes...

pitigoiu
11-04-2006, 18:05
nu fetelor! din prima zi slabesti.totul e sa eviti constipatia

Eu acu desi am trecut pe disociat si pe altele sant intepenita de 10 zile iata la 78!
Cred ca azi bag in mine de toate si maiine trec iar pe orez, ca nu mai rezist psihic!

hanah
12-04-2006, 09:45
azi mi-am luat hrisca amestecata cu un mar ras si zaharina.
ieri am mancat mai putin de 200 gr de orez si seara hrisca cu zaharina. ideea e ca am tot luat cate o lingurita pana tarziu seara pe la 9 jumate (mai reveneam in bucatarie, mai luam cate o lingurita), deci prost e ca am mancat seara. am un tranzit intestinal bun, dar asta e si de la hrisca si de la ceaiul naturavit. cat despre slabit, nu am curajul sa ma pun pe cantar. duminica cand am inceput aveam 55,7, in conditiile in care eram si in acea perioada. insa nu simt cam as fi slabit. dimineata ma scol cu burta mai supta, insa pe haine nu se vede nimic. sper in continuare.
incurajati-ma. aseara imi venea sa imi bag picioarele si sa merg cu iubi la o pizza.
va pup

hanah
13-04-2006, 17:20
raportez, desi vad ca nu prea e frecventat subiectul asta. am mancat azi numai orez cu un pic de bulion in care l-am fiert. acasa planuiesc sa nu mai mananc nimic. si astfel trece si a 5a zi. am slabit. mai ales la talie simt, insa pana duminica nu ma cantaresc.

lakefloating
15-04-2006, 16:41
Eu urmaresc subiectul.
Vreau sa incep si eu de maine, 5 zile pana vineri, cand luna este in ultimul patrar si voi tine cu lichide, dar dupa ora 12:00, ca pana atunci vreau post negru, ca e Vinerea Mare.
Voi rezista vineri pentru ca sunt libera si nu merg la servici.

lakefloating
15-04-2006, 16:42
Hanah, astept sa-mi spui rezultatul maine.

hanah
17-04-2006, 10:57
asadar, rezultatul e 1.400 kg in minus. o saptamana, in care poate as fi slabit mai mult daca nu as fi mancat indulcitor (cica retine apa in corp).
voi continua si saptamana asta (ieri am facut o mica pauza, am mancat putin peste pe langa orez si o banana. pt mine nu a fost chinuitor, pt ca de joi am inceput sa-mi pun in orez rosii taiate si ardei maruntiti. deci am incercat sa-l fac gustos. nu am folosit decat sare si oregano. in nici un caz, condimente knorr, sau concentrate, pt ca au zahar.
in plus, am mancat si hrisca cu zaharina, cum ziceam. in orice caz, ma astept la ceva mai mult dat jos saptamana asta, pt ca mananc din ce in ce mai putin. de miercuri nu mai mancat seara (adica de la 5 dupa-amiaza incolo). nu mai am pofta de mancare. ma simt tare bine si nu mai imi e atat de somn ca inainte.
am sa incerc si eu sa tin post negru vineri. stiu ca se tine de joi de la apusul soarelui si pana vineri la apusul soarelui (deci nu cum incercam eu anii trecuti, de vineri dimineata pana vineri seara). cam asa.
o saptamana buna. pupici.

hanah
17-04-2006, 11:03
aaaa, lakefloating, incearca sa nu bei cafea. pe langa faptul ca nu vei mai elimina atat de multe toxine, stii ca nu prea ajuta la slabit, chiar daca e fara zahar. eu am baut azi dimineata o cafea. nu e laudabil. am sa incerc maine sa fiu cuminte.pupici.

pitigoiu
17-04-2006, 22:31
FELICITARI pentru fetele care au slabit!
Si eu daca nu as fi asa obosita as fi fericita :lol: ca azi "serbez" 10 kg date jos ! in sfarsit s-a mai miscat cifra asta in jos!
Nu-i vorba ca pornesc cu gandul ca voi manca orez si ma trezesc cu....mere.Sper sa rezist saptamana asta pana sambata exclusiv cu acest regim...

Hanah...rezultatul e asa de mic pt ca ai folosit sare si orice alt condiment care retine apa....

lakefloating
18-04-2006, 08:58
aaaa, lakefloating, incearca sa nu bei cafea. pe langa faptul ca nu vei mai elimina atat de multe toxine, stii ca nu prea ajuta la slabit, chiar daca e fara zahar. eu am baut azi dimineata o cafea. nu e laudabil. am sa incerc maine sa fiu cuminte.pupici.

Eu nu pot fara cafea... si nu ma gandesc sa renunt la ea. Imi place gustul si la servici am o cafea super buna....Toxinele le elimin prin sport (aerobic in pantaloni de slabit).
Eu am inceput de duminica cu orez si simt ca am dat jos... nu ma cantaresc decat sambata. Iti spun atunci.
:hug:

lakefloating
18-04-2006, 09:02
si inca ceva Hanah,... facand curatenia de Paste prin dulapuri am dat peste o reteta care incepe cu o saptamana de orez, apoi alt meniu (nu mai stiu sa spun ce se mananca ca sunt la servici si nu am reteta) si se incheie cu inca o saptamana de orez...si tipa care a tinut-o a slabit 19 kg/luna :shock:
cand ajung acasa (o sa fie tarziu ca am o gramada de treburi azi) o caut si iti scriu daca te intereseaza.

lakefloating
18-04-2006, 09:07
Si eu daca nu as fi asa obosita as fi fericita ca azi "serbez" 10 kg date jos ! in sfarsit s-a mai miscat cifra asta in jos!
Nu-i vorba ca pornesc cu gandul ca voi manca orez si ma trezesc cu....mere.Sper sa rezist saptamana asta pana sambata exclusiv cu acest regim...

FELICITARI !!! tine-o tot asa.... iar pentru oboseala ia niste vitamine+minerale :hug:

hanah
18-04-2006, 10:59
felicitari pitigoiu!!!! da, stiu ca ai dreptate cu sarea, insa mi-a fost teama ca dupa 2 zile nu voi mai putea manca orez. nu pun multa sare, dar probabil ca e suficient cat sa retina apa. eu sunt multumita de acel kg, pt ca de multa vreme nu am mai dat jos. am incercat monti, dieta similara atkins, insa in afara de faptul ca ma mentin si nu mi se par grele, nu slabesc decat cateva sute de grame, pe care le pun la loc daca mananc mai mult cantitativ. asa ca pt mine conteaza si kg ala. ideea e ca dupa pasti, am sa ma apuc iar de monti cu multe legume si fructe. trebuie sa slabesc pana in 20 mai macar vreo 4-5 kg. sunt nasa de botez, asa ca intelegeti voi :wink:
in fine,sunt multumita, mai ales ca se vede. nu stiu cum naiba, dar se vede mai mult de 1,400. toata lumea imi zice si simt si eu ca parca am slabit mai mult de atat. dimineata ma scol cu burta supta si ma simt perfect fizic, dar mai ales psihic.
lakefloating, vreau cura aia, daca o gasesti. multumesc mult.
va pup fetelor.
p.s. azi am in jur de 300 de gr de orez cu rosii, ardei si dovlecel prin el. mai putina sare ca ieri.
o zi buna va doresc

lakefloating
18-04-2006, 14:24

Cum ajung acasa, o postez. Daca ajung foarte tarziu o postez maine.

Eu pana acum am tot asa vreo 300 gr orez, dar fara nimic altceva :(

_margica_
18-04-2006, 16:12

Cum ajung acasa, o postez. Daca ajung foarte tarziu o postez maine.

Eu pana acum am tot asa vreo 300 gr orez, dar fara nimic altceva :(

acu am gasit si ce dieta tii... :) ..astept si eu reteta cu tipa care a slabit 19 kg
maine fac 10 zile de dieta... :wink:

lakefloating
18-04-2006, 19:38
Asa fetele ... dieta suna in felul urmator:

Prima dieta se tine o saptamana, apoi se reia la interval de doua saptamani. In cele doua saptamani se va tine dieta 2

datorita continutului mare in potasiu, orezul ajuta la eliminarea lichidelor din organism, conducand astfel la micsorarea greutatii - uneori pana la trei kilograme zilnic. :shock:

Dieta 1
Fierbeti 250 gr. orez fara sare (deoarece ea provoaca retinerea apei in tesuturi, ceea ce constituie o cale sigura pentru acumularea grasimii sub piele). In loc de apa puteti bea suc de mere, apa minerala (la un pahar de apa minerala se adauga 1-2 lingurite de otet de mere) sau ceai de soc si mesteacan (neandulcit) rece! Impartiti orezul in cinci portii, pe care trebuie sa le consumati pe parcursul zilei de cate ori va este foame. Puteti combina orezul cu legume fierte: rosii, spanac, ceapa, verdeturi sau chiar mar la cuptor.

dieta 2
aceasta dieta este mai usoara, care permite consumul de paine, de carne alba (doar la gratar), de branzeturi si fructe proaspete. iata meniul:
mic dejun: cafea neandulcita, doua felii de paine prajita sau 30 gr. paine integrala
pranzul : pasat de legume la discretie; 100 gr carne la gratar, doua felii de paine, un fruct (kiwi sau mar)
Gustarea : un iaurt degresat, in care se adauga 2-3 picaturi de lamaie.
cina : supa de legume; 100 gr carne la gratar sau doua oua fierte tari.
(Foarte rar, in locul oualelor se poate consuma branza slaba)
Intre mese se consuma cel putin un pahar mare cu apa minerala. Efectul este garantat. Dupa o luna de zile am slabit 18 kg! Acum am din nou silueta si mananc normal. Mult succes!

Cam asta e. Ce parere aveti?
Eu nu sunt de acord cu fructul ala de la pranz; o sa-l mananc separat ca gustare de dimineata.
In loc de apa minerala cu otet de mere o sa beau apa plata cu otet de mere.
Eu am sa o incerc dupa Pasti, ca o luna nu e mult... sa vedem ce iasa! Acum sunt la faza de "incalzire". Mi-am promis ca incerc doar sa mananc doar orez, sa vad daca se poate. Si se pare ca merge! Nu mi-e chiar greu... exceptie face faptul ca eu cred ca mananc mai mult de 250 gr/zi :oops: .Dar mi-e foame... (oare orezul o fi pe lista cu alimente cu calorii negative?)... Dar si asa simt foarte bine pe haine. Nu mai am burtica !!!! :P

Astept opinii...
:kiss:

lakefloating
18-04-2006, 20:13
acu am gasit si ce dieta tii... ..astept si eu reteta cu tipa care a slabit 19 kg

Pai Margico, adevarul este ca nu prea tin nici o dieta... fac incercari. De exemplu acum mananc o oala mare de orez cu usturoi + piper (amestec praf cumparat din comert). Eu am impresia ca daca mananc iute slabesc mai usor... experimentez si eu :wink:

hanah
19-04-2006, 09:57
multumesc pt dieta, lakefloating. cu prima dieta sunt perfect de acord. si adevarul e ca nu e greu sa nu pui sare, daca pui legume. eu azi, de ex., am cam 300 gr. orez, cu bulion facut in casa, deci fara zahar, ardei si dovlecei. in borcanul de dovlecei erau si vreo 2 corcoduse :) . asa ca le/am pus si pe alea.
eu nu sunt de acord cu fructul din a doua dieta si cu painea...pai eu nu am mai mancat paine de cateva luni bune. acum cateva luni am mancat intr-o zi, asta dupa ce nu mancasem vreun an. asa ca, fie ea si prajita, dati-mi paine, ca nu slabesc garantat.
ma gandeam azi dimineata ca in perioada pastelui, sapatamana aia, o sa tin monti si dupa asta bag iar vreo saptamana orez. e minunat fetelor! ma simt atat de bine la talie, incat tot incerc sa ma apuc de suncute si nu mai sunt acolo :D . zici ca am innebunit! nu ma pot obisnui cu binele atat de repede!
va pup!

_margica_
19-04-2006, 10:44
suna bine dieta insa o putem modifica, nu??
fructul dimineata
fara paine
mi se pare prea mult o saptamana doar cu orez..mai mult de 2 zile nu stiu daca rezist...

hanah
19-04-2006, 11:58
rezisti margico, fara teama. conditia e sa-ti faci orezul gustos, nu fad...poti sa-i pui mar ras daca ti-e pofta de dulce, sau poti pune legume si verdeata in el, sau chiar ciuperci. ai sa vezi ca dupa a treia zi, daca nu mananci seara, dimineata o sa-ti fie pofta de orez. o sa uiti gustul de dupa-amiaza pana dimineata.e un truc folosit de mine cu succes. eu am tinut numai trei zile care mi s-au parut nesfarsite, cu orez gol (ma rog, eu puneam cateva frunzute de oregano). dupa aia "mi s-a schimbat viata".
rezisti, fii fara teama. eu ii fac lui iubi cartofi prajiti in fiecare seara si uite ca rezist. nici macar nu mor de pofta.
asa ca bafta fetelor si inainte!!!

lakefloating
19-04-2006, 14:01
suna bine dieta insa o putem modifica, nu??
fructul dimineata
fara paine
mi se pare prea mult o saptamana doar cu orez..mai mult de 2 zile nu stiu daca rezist...

Pai sigur ca putem modifica... fiecare cum se simte bine... eu cred ca in aceasta dieta importante sunt saptamanile cu orez...
Sigur reusesti sa tii daca iti propui asta, dar prima data termina Catalin Crisan...sa nu cumva sa renunti [-X

Eu sunt in a 3-a zi de orez exclusiv si ma simt super bine... imi vine sa ma intind toata ziua ca pisica, ceea ce la mine este semn clar ca slabesc (chestie observata de mine in timp).
:hug:

_margica_
19-04-2006, 20:20
dieta cc vreau s-o duc pana la capat.chiar ma simt bine cu ea..eu am mai incercat sa tin cura cu orez, mancand doar orez fiert simplu toata ziua..a doua zi nu stiam pe unde merg..asa cu mere si orez imbunatatit poate reusesc si eu... :)

lakefloating
22-04-2006, 20:46
http://digilander.libero.it/le.faccine/faccinea/animali/00016002.gif
PASTE FERICIT !

hanah
25-04-2006, 11:00
hristos a inviat, fetelor!
am tinut pana vineri dieta cu orez. vineri si sambata am mancat cateva fructe. stiu ca a fost mult prea putin, insa nu am avut timp de mancat si nici foame nu mi-a fost. samabata dimineata aveam 53,7. tare bineeee.
am mancat zilele astea de toate, insa nu am crapat langa masa. nu am tinut cont de ore, ci doar de cantitati. rezultatul 700 gr. in plus. rezonabil, zic eu. de azi am sa tin un pic de monti, iar de pe 2 mai, ma reapuc de orez. sper ca pana in 20 mai sa am 49-50 de kg.
va pup si spor la reapucat!!

lakefloating
26-04-2006, 22:47
hanah, cat ai slabit cu orezul, si in cat timp....

lakefloating
27-04-2006, 08:45
sunt in ziua trei cu orez.... mai am patru zile

am sa ma cantaresc duminica, sa vad cum stau... de Paste am mancat de toate, dar am incercat sa nu exagerez... asa ca voi fii multumita daca cantarul imi va arata tot 65,8 kg... iar daca va fi mai putin cu atat mai bine....

hanah
27-04-2006, 11:40
am slabit in 10 zile 2 kg. insa am mancat cu legume si cu sare.cand imi era pofta de dulce mancam hrisca cu zaharina lichida si mar ras. in doua zile din astea 10 a trebuit sa mananc in oras si am mancat pilaf, insa pe langa faptul ca era cu grasime (margarina sau ulei), era orez alb. si asta a daunat procesului de slabire.in plus, am mancat destul de mult, in ultimele zile din ce in ce mai putin. eu zic ca am slabit bine. de luni ma apuc din nou, dar de data asta mai strict. in weekend plec din bucuresti, asa ca ma voi da pe gratarele cu salata. nu am cum sa-mi fac orez.
de luni sunt alaturi de voi. mie mi s-a parut o dieta usoara si chiar m-am detixifiat. m-am simtit excelent.
astazi sunt cu salata verde cu rosi castra, ridichi, ulei de masline si otet de mere si gratar din piept de curcan. dimineata am papat capsuni cu zaharina. cam asa fetele. spor celor care sunt cu orezul.

pitigoiu
02-05-2006, 12:17
hanah nu te supara dar nu as manca 10 zile orez pt doar 2 kg.....chestia e ca tie iti place orezul si mai ales cum ti-l faci tu cu de toate...e adevarat ca e greu de tinut simplu fara alte adaosuri dar rezultatele sant pe masura!

de pasti si in saptamana trecuta am cam pus 2 kg(a fost si ziua mea si m-am destrabalat constienta fiind de ce fac) dar acu s-a ispravit! am niste castraveti si vre-o 2 zile mananc doar de astia si apoi trec la orez cat pot de mult( ca nr de zile ma refer;dar de la 4 in sus categoric) cel mult mai iau cate un mar intre mese sau mai bag cate o zi de mere sau castraveti dar disociate, nu in aceeasi zi! sa vedem ca acu sant presata de timp si as vrea sa dau 9-10 kg jos pana in 31 mai.... acu sa vedem ce-oi putea face in realitate ...ca planuri mi-am facut cu duiumul!

hanah
02-05-2006, 14:18
pitigoiu si cum iti faci orezul? eu azi l-am facut cu niste patrunjel in el si niste cozi de ceapa verde si un pic de bulion, insa fara sare. nu are nici un gust!!!!!!!!!!!! e oribil. am ajuns la serviciu si i-am pus sare din belsug. sper ca de maine sa reusesc sa mananc fara sare si fara nimic. macar trei zile.

pitigoiu
02-05-2006, 15:29
pai in principiu pt rezultate optime pun o parte orez si 4 parti apa si fierb pana scade apa! si gata!
ca sa mai "indulcesc" un pic situatia pun rar cate un cub de knor cu gust de pui dar rezultatul e mai mic si ...nu inteleg daca tot ma chinui de ce sa nu fac treaba cum trebuie! ca eu abandonez cand vad ca nu mai dau nici macar 1/2 kg pe zi (ziua 5-6)ca ma chinui, nu-i vorba, dar sa stiu pt ce!

pitigoiu
05-05-2006, 11:01
uite hanah, ca sa vezi ce face sarea !! ieri dimineata aveam 76 kg dupa ce am mancat o zi fructe si o zi castraveti.am mancat ieri salata de castraveti de aia mese cu sare, ulei de dovleac, cateva cristale de zahar si evident otet.Ei bine azi dimineata aveam iar 77!Asta face sarea! fiindca toata ziua am mancat 2 salate si am facut si un pic de miscare seara !si totusi cantarul urca....retentie hidrosalina se numeste!

hanah
05-05-2006, 12:37
nu stiu ce sa zic...daca sarea face chestia asta sau cele cateva cristale de zahar. parerea mea e totusi ca zaharul ti-a marit greutatea cu un kg. eu acum sunt cu monti, pe moment am abandonat orezul si din tot ce zice monti rezulta ca picul ala de zahar sau de amidon din ce mananci e fatal!!!!!!!
pupici

pitigoiu
05-05-2006, 14:31
pai eu daca zic cateva cristale, cateva cristale au fost. si am experianta de cand mancam normal ca daca seara(sau chiar si peste zi)mancam bazaconii (crantanele de alea sarate) a doua zi dimineata ma trezeam ca un balon! adica imi simteam degetele cand le indoiam de umflate iar inelele imi intrau in carne(care altfel imi sant bune spre largi)

Monti nu am studiat-o cu mare atentie dar pot sa iti spun ca in dieta pe acare am mai tinut-o si seaman cu atkins poti chiar sa ma manaci si cateva patratele de ciocolata! (o ciocolata cu lapte are 18 patratele ceea ce inseamna 54 puncte, deci 3 puncte la patratel in conditiile in care poti manca 40 puncte pe zi.....ti le imparti cum vrei!)

ideea e ca eu sant sigura ca de la sare !oricum nu te grasi 1 kg dintr-un varf de lingurita de zahar. ar fiu cu totul aberant! 1 kg e apa pe care am retinut-o cu sarea, eu asa zic....

pitigoiu
05-05-2006, 14:33
oricum daca pana luni nu mai dau jos(si nu prea am sanse ca plecam de acasa si nu o sa pot manca cum vreau) atunci sigur incep orezul!ca pana in 15 iunie trebuie macar 10 kg sa dau jos!

pitigoiu
08-05-2006, 21:00
gata! mi-am pus pofta in cui de orice altceva si am inceput iar orezul.acu nu prea mai am de ales.....

hanah
09-05-2006, 12:59
hai pitigoiu, hai pitigoiu!!! tin pumnii stransi. hai ca daca merge, ma motivezi si pe mine sa ma tin de nas si sa reincep :D

pitigoiu
09-05-2006, 18:17
Multumesc de incurajare!
Eu recurg la orez ca la leacul miraculos!Beau cate 2 cani de ceai verde si reusesc performanta de-a nu fi constipata, ba dimpotriva... si ca sa simt si eu un gust ceva, il mananc cu...ardei iute!
Dar merita! dupa o zi am reajuns la 77 ca incepusem sa bat aproape de 79 :oops: si maiine sper sa vad un 76...(a adevarat ca visez pizza dar imi trece repede.si e stabilit ca voi manca pizza pe saturate in 1 iunie! pana atunci orez!)
Eu zic ca e cea mai eficienta cand vrei "repede" si e f buna pt moral! Prima data cand am incercat mi s-a parut groaznic dar apoi m-am obisnuit si nu mi se
mai pare rau la gust)

hanah
10-05-2006, 12:16
deci pitigoiu, daca eu trebuie ca pana pe 19 mai sa am 50 de kg, crezi ca reusesc cu orez? cat timp imi ia sa dau 4 kg jos cu orez?

pitigoiu
11-05-2006, 11:59
am schimbat tickerul! yes! yes! yes! in sfarsit 76.

daca mananci cum mananci tu de regula orezul cu rosii si mai nu stiu ce si un pic de sare cred ca te vei incadra , la limita.daca renunti la orice contine sare poate mai repede!

acu si eu merg mai incet ca ti-am luat modelul si pun ketchup mexican + ardei iute (asa iute ca sughit dupa el)si evident ketchup-ul contine si zahar si sare si alte prostii interzise dar sper ca pana la 1 iunie sa dau jos 10 kg...adica 9(ca am schimbat tickerul)pana acu sant cu aproximatie 3 zile=2 kg

ramane de vazut ce ritm pastrez in timp pt ca la un moment dat va fi si o faza de platou... :cry:

pitigoiu
11-05-2006, 12:05
hanah bea si ceai verde antiadipos ca te va ajuta mult.si ...chestia cu sarea e f importanta!

Sweetygirl
12-05-2006, 15:39
eu urasc orezul dar am auzit ca dak mananci 200 g de orez fiert intr-o zi slabesti un kg.

Sweetygirl
12-05-2006, 15:39
eu urasc orezul dar am auzit ca dak mananci 200 g de orez fiert intr-o zi slabesti un kg.

lakefloating
12-05-2006, 19:20

la inceput... in prima saptamana... si poti slabi chiar si mai mult de 1 kg/zi... contine foarte mult potasiu si ca urmare duce la eliminarea apei din organism...

apoi vei slabi cca 1-2 kg/saptamana...

si poti sa-l combini cu legume... iar daca alegi legumele cu calorii negative, e si mai bine (ex: ceapa, usturoi, castraveti, conopida etc.)

lakefloating
12-05-2006, 19:20
si inca ceva: este vorba de 250 gr. orez cantarit nefiert... cand il vei fierbe vei constata ca ai mult, mult orez... si se fierbe fara sare!

dadia
13-05-2006, 17:52
cunosc un baiat care a slabit 20kg in 20 zile cu orez firet si apa la greu. primele 4 zile nu daduse nimic jos, dar pe urma kg. dupa kg. nu, n-a murit, traieste si n-a mai pus la loc.
am tinut si eu ceva gen 3-orez, 3-legume, 3-fructe, dar n-am ajuns la fructe si slabisem 5kg. (cand avean vreo 25 ani ) :twisted: .

pitigoiu
13-05-2006, 20:23
chiar 20kg in 20 zile? si cam cata apa inseamna "la greu"? mai mult de 2 l pe zi?

lakefloating
13-05-2006, 20:23
cunosc un baiat care a slabit 20kg in 20 zile cu orez firet si apa la greu. primele 4 zile nu daduse nimic jos, dar pe urma kg. dupa kg. nu, n-a murit, traieste si n-a mai pus la loc.
am tinut si eu ceva gen 3-orez, 3-legume, 3-fructe, dar n-am ajuns la fructe si slabisem 5kg. (cand avean vreo 25 ani ) :twisted: .

da e adevarat... numai ca este destul de greu sa mananci numai orez fiert fara sare si fara nimic altceva... trebuie sa ai nervi de otel... dar combinat din cand in cand cu legume... merge...

si baietii astia au noroc ca ei slabesc mai repede decat noi :P

dadia
13-05-2006, 20:31
sunt si mai ambitiosi. al meu daca zice ca nu mananca nimic intr-o zi, pai nu mananca... :twisted:

DADIDA
13-05-2006, 23:32
vreau si eu sa incep aceasta dieta, dar nu stiu cand si daca. bebe meu mai papa laptic doar noaptea cand se trezeste,in rest cand ii zic titi rade si nu ma baga in seama sau ma musca de san.credeti voi ca , daca ma apuc de orez de luni-fara sare , fara nici un adaos - fac bine?toata lumea imi spune sa nu ii mai dau laptic lui bebe, ca face deja 11 luni si e de ajuns.
as vrea sa ma sfatuiti totusi , voi mamicile, daca sa ma apuc de acesta cura sau nu.-daca aceasta e doar o faza la bebe sau va renunta incetul cu incetul la san.-
ma tenteaza foarte mult dieta cu orez. promite destul de mult din ceea ce am citit.
si as vrea sa vad rezultatele destul de repede ca sa pot imbraca si alte haine decat cele in care stau de cand a inceput primavara.
revin cu intrebarea: ce sfat imi dati?ma apuc de luni de cura de orez sau mai astept sa vad ce face bebe. :roll:

lakefloating
14-05-2006, 08:31
Dadida, sa-ti traiasca Andrei... e un scump...

si eu am un nepotel, care acum are un an si patru luni... e un dragut...cand vine la mine vrea doar la calculator... si sa vorbim la telefon!... poti sa-l vezi la mine in Jurnal (pagina30)...

despre dieta cu orez pot sa te asigur ca va da rezultate bune... si eu am tinut... dar nu strict numai orez, am combinat si cu legume... si asta imediat dupa pasti.... dupa Pasti aveam 69,9 kg iar acum am 63,2... deci -6,7 kg... daca vei tine doar cu orez fiert rezultatele vor fi si mai bune...

despre Andrei al tau, nu pot sa-ti dau nici un sfat... pot doar sa-ti spun ca Andrei al nostru nu mai suge de pe la 10 luni... si este foarte sanatos... nu a fost bolnav niciodata...

poate te vor sfatui alte mamici...

eu de azi voi tine un disociat...1-2 sau chiar trei saptamani... apoi trec din nou la orez...

poti sa vii si la mine in jurnal... acolo mai sunt fete care au tinut, sau care inca tin dieta cu orez...

te pup si sa ai o zi asa cum ti-o doresti...

lakefloating
14-05-2006, 08:35
si adresa jurnalului, daca te hotarasti sa ne vizitezi....

http://www.idieta.ro/forums/viewtopic.php?t=7786&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

DADIDA
15-05-2006, 09:23
multumesc mult de raspuns si o sa te vizitez.
m-am hotarat sa tin de AZI dieta cu orez. Am totusi o intrebare: pot manca orez din acesta normal?atifco sau ce alte marci mai sunt ?

DADIDA
15-05-2006, 09:39
pornesc cu 76 kg.sa vedem cat voi slabi.sper in minuni si intr-o puternica vointa.

lakefloating
15-05-2006, 10:12
multumesc mult de raspuns si o sa te vizitez.
m-am hotarat sa tin de AZI dieta cu orez. Am totusi o intrebare: pot manca orez din acesta normal?atifco sau ce alte marci mai sunt ?

eu am mancat orez normal...

lakefloating
15-05-2006, 10:13
pornesc cu 76 kg.sa vedem cat voi slabi.sper in minuni si intr-o puternica vointa.

SUCCES!

DADIDA
15-05-2006, 14:13
pana acum am rezistat eroic.
orez fiert (fara sare)+ apa, cam un 1 l si,am baut pana acum.
nu mi-e foame, dar mi-e o pofta de dulceeeeee...
dar nu ma las.sa trec macar de prima zi.
i-am spus si sotului sa imi ia ceai antiadipos, asa ca ma pun serios pe treaba.de cate ori simt nevoia de a manca altceva decat orez, intru aici si scriu, ca sa aveti pe cine va varsa nervii si pe cine certa. sunt dispusa sa iau bobarnace daca asa voi slabi.

lakefloating
15-05-2006, 15:38
o sa fie greu doar cu orez gol...

dupa 3-4 zile te vor apuca "nervii"... si nu glumesc... te vei simti super nervoasa... si fara chef de nimic... si nici nu vei mai putea sa mananci orezul...

propun sa-l combini cu ceva.... macar cu indulcitor... si din cand in cand, mananca-l impreuna cu legume....

si nu uita sa iei multivitamine, calciu si magneziu...

Spor...

jesica2710
15-05-2006, 17:10
Dieta Oshawa a mai tinut cineva? Stiu ca se tine 10 zile dar se poate slabi minim 5 kg?

Am cumparat azi hrisca si as vrea sa stiu daca in cura cu orez as putea manca si orez si hrisca. Are cumva acelasi efect hrisca (precum orezul)? :roll:

DADIDA
16-05-2006, 08:32
un kg pierdut.am 75.
good job. \:D/

jesica2710
16-05-2006, 09:18
Si eu tin o dieta ci orez si chiar as vrea sa stiu cum e cu orezul ... Se pare ca e de bine. Eu am inceput cu fructele si legumele si apoi cu orezul, lactate, carne. Tin 222.

pitigoiu
16-05-2006, 11:57
DADIDA sa nu uiti ca dupa ce te opresti din cura trebuie sa revii incet la sare si restul pt ca daca nu, vei pune rapid inapoi. oricum vei pune 1.5-2kg pt ca acum elimini multa apa pe care o sa pui la loc cand incepi sa mananci sarat.Dar bineinteles ca daca slabesti multe kg alea nu sant apa!

jesica2710
16-05-2006, 14:30
Cate kg se pot slabi din masa apei? Se observa fizic .. ca si cand am sabit din grasimi? Adica aratam mai slabe?

pitigoiu
16-05-2006, 21:47
nu sant experta dar zic ca o medie de 2 kg;oricum e in functie de organism.si astea nu se prea vad;le simti tu eventual pe incheieturile membrelor. si chestia e valabila doar la curele in care se mananca fara sare.

dadia
17-05-2006, 19:41
vreau sa ma apuc si eu de regimul asta,il tin de doua zile, dar ca de obicei am trisat. stiu ca se slabeste mult, iar eu sunt cam disperata... mai laudati-va aici cu kg in minus, poate ma motivez si eu. :wink:

DADIDA
18-05-2006, 00:25
dadia draga, eu am dat-o in bara. a venit sotul meu cu paine calda de mirosea in toata casa si nu am rezistat.oricum , vineri plec la bunici si nu voi putea manca doar orez cat o sa stau la ei, ca nu e frumos. DAR, de marti dimineata voi relua orezul. eu nu am putut tine decat o singura zi.
sotul nu ma motiveaza deloc, el spune ca ma place asa cum sunt, dar eu...
oricum, ai grija ce papi si daca esti tentata sa mananci si altceva intra la''pedepse'', fetele vor avea grija de tine... :lol:
sa ne spui daca slabesti si vreau , cand ma intorc, sa imi spui cam ce ai mancat sa fac si eu la fel,caci lakefloting a avut dreptate , nu pot numai cu orez gol.
bafta la slabit si sa imi dai vesti bune. macar tu sa ma sustii. tu si fetele de aici.

estera11
19-05-2006, 17:19
un kg pierdut.am 75.
good job. \:D/

Bravo!!!! te felicit din tot sufletul... ma bucur sa aud ca functioneaza. De azi m-am apucat si eu!! Eu am pus 3 zaharine, ca sunt inebuinita dupa dulce, si ma gandesc ca in felul asta o sa-l mananc cu placere. M-am gandit ca poimaine as putea sa pun ceva piper, am inteles ca asta arde caloriile. Ce parere aveti??
Multa bafta in continuare!!!
Pupici...

estera11
19-05-2006, 17:28
acum mi-am luat orezul de pe foc...e asa bun dar asa putin :(
eu m-am hotarat sa mananc o cana (250g)la 2 zile. asa faceti si voi?
are rezultate daca manac 250g pe zi?

dadia
19-05-2006, 19:14
dadida, mulumesc pt primire, sper sa fiu si eu mai motivata. duminica e ziua lui socra-miu si o sa fie gratar maaareee. :papica: doua zile am fost racita si am mancat altceva, numai orez nu(macar am mancat putin!). ma apuc serios de luni, promit!
:D
estera, dupa ce ca e doar orez(nu prea ai ce vitamine sa iei) mai mananci si asa putin? sa nu lesini, naibii! oricum sa ne tii la curent, poate ne inebunesti de invidie cu kg tale date jos.Bafta!

lakefloating
19-05-2006, 20:19
acum mi-am luat orezul de pe foc...e asa bun dar asa putin :(
eu m-am hotarat sa mananc o cana (250g)la 2 zile. asa faceti si voi?
are rezultate daca manac 250g pe zi?

trebuie sa mananci 250 gr/zi... dar cantarit nefiert... fiert e mult mai mult...

viky06
20-05-2006, 01:30
Dieta cu orez am incercat-o si eu dar minunea nu a tinut mult.A fost un refuz total.In regimul disociat mai merge o zi de orez.Daca voi aveti mai multa vointa, e foarte bine.Felicitari :cuplucasatorit:

ramo_2006
20-05-2006, 03:34
buna fetelor :D
si eu am incercat acum cateva luni sa tin dieta cu orez, am cumparat o groaza de orez ca deh sa am cu ce sa slabesc, dar din pacate cand mam vazut eu singura cu orezu, nu am mai avut chef sa tin, mi se parea chiar imposibil, dar stiu ca se slabeste foarte mult cu orez,
si stiu si de la profesoara mea ca si cu cartofi fierti fara sare se slabeste foarte foarte mult, exact ca orezu, din pacate mie imi lipseste vointa si motivatia, :cry:
dar stiu ca vreau sa incep si eu cat de curand numa ca eu cedez foarte repede cand e vorba de ceva bun de papa, stiu ca nu e bine daca vreau sa fiu si eu mai slaba dar................... :evil:

lakefloating
20-05-2006, 08:32
Ramo, eu mananc orez fiert fara sare... dar pun indulcitor lichid... asa e bun...

si cateodata il combin cu legume crude,... ceapa verde, castraveti, ridichi, rar rosii (am grupa BIII si ma feresc de ele, cu toate ca-mi plac)...praf de usturoi si piper, cam asta... un fel de salata cu mult orez :wink: ...

incearca... ai sa vezi ca merge, nu e greu... si rezultatele vor fi pe masura....si dupa vreo cateva saptamani nu vei mai pofti "la bun"... vei vedea rezultatele si te vei ambitiona...

nu uita... totul depinde de felul in care gandim...fii sigura ca vei reusi... si restul va fi o joaca...

pitigoiu
20-05-2006, 10:55
eu sant pentru dieta cu orez , dar e una care iti cere f multa vointa pt ca orezul necondimentat e fad iar condimentat nu mai are aceleasi rezultate;pe de alta parte e f ieftin.
pentru cele care vor dieta drastica cu rezultate rapide dar care necesita mai putina vointa le recomand cea disociata cu carne,legume,fructe(eventual si lactate pt cine crede ca are nevoie organismul ei)
rezultatele sant asemanatoare cu ale celei cu orez si efortul de vointa mult mai mic! :lol:

ramo_2006
20-05-2006, 15:12
Ramo, eu mananc orez fiert fara sare... dar pun indulcitor lichid... asa e bun...

si cateodata il combin cu legume crude,... ceapa verde, castraveti, ridichi, rar rosii (am grupa BIII si ma feresc de ele, cu toate ca-mi plac)...praf de usturoi si piper, cam asta... un fel de salata cu mult orez :wink: ...

incearca... ai sa vezi ca merge, nu e greu... si rezultatele vor fi pe masura....si dupa vreo cateva saptamani nu vei mai pofti "la bun"... vei vedea rezultatele si te vei ambitiona...

nu uita... totul depinde de felul in care gandim...fii sigura ca vei reusi... si restul va fi o joaca...

salut si multam pt incurajare, eu intradevar tre sa slabesc mam chinuit eu ceva de am dat 4 kg jos, dar mai am nevoie de mai multe kg sa dau jos, oricum stiu ca tre sa fac ceva, na la vara adica acuma in iunie plec in Spania, si na as vrea si io sa arat a fiinta umana, oricum vreau sa incep dieta cu orez care nu este decorticat, stiu eu ca ala tine mai satul (propria experienta), dar acuma nu am in dulap am numa de ala alb, tre sa dau o fuga la supermarket sa ma aprovizionez, parca ma vad deja mancand orezu si parca numa vad asa fericita, dar trebi ca este unica solutie sa slabesc repede si mult, stiu o sa ma certi unelea dintre voi, ca deh stiu ca nu trebi sa dai multi chili in scurt timp, jojo samd, dar io vreau sa incerc macar sa dea Domnu sa ma tin di dieta ca altfel am incurcato. :cuplucasatorit:

sa ma ajutati si voi, mai ma sfatuiesc cu voi si poate o sa am vointa sa tin macar 10 zili. :lol:

van tucat

ramo_2006
23-05-2006, 14:28
am o intrebare, la dieta cu orez pot sa beau apa cu o lamaie stoarsa, sau in afara de orez nu am nevoie nimic?

estera11
23-05-2006, 20:22
am o intrebare, la dieta cu orez pot sa beau apa cu o lamaie stoarsa, sau in afara de orez nu am nevoie nimic?

Ramo eu iti recomand din suflet aceasta dieta daca esti cu adevarat motivata, pentru ca nu e tocmai usoara dar cu rezultate imediate. Eu o tin de 5 zile, si azi a venit colega mea care nu m-a vazut de o sapt si a ramas surprinsa de cat am slabit. Nu am cantar dar nu mai am nici burta.
Parerea mea e ca apa cu lamaie ajuta f mult, lamaia topeste grasimile si nu aduce calorii, in plus face apa mai usor de baut.
Mult succes daca te hotarasti sa urmezi dieta asta.
te pup!!

DADIDA
23-05-2006, 23:29
am revenit in Buc. , dar de cura tot nu m-am apucat.parca nu mai am nici un chef de cura. si atat de hotarata eram inainte de a pleca , iar acum...vad ca si estera spune ca e buna dieta cu orez, poate, poate o sa imi vina mintea la cap si o sa o incep si eu.DE JOI.nu de alta, dar maine fac ceva bun de papa (nu va spun ce, oricum eu nu am mai mancat de mult)si in mod sigur nu rezist sa nu ma indop.mananc dimineata ce prepar , iar dupa amiaza poate o dau pe orez. cred ca asa e mai bine. iar de joi pana sambata numai orez.
estera , spune-ne si noua cum ai mancat orezul...

ramo_2006
24-05-2006, 00:54
:hi:

azi e prima zi la mine, sincera sa fiu tre sa ai nervi sa manci orez, nici nu am putut sa il manc tot, nu ca nu e bun, dar eu il fac tot odata, si cand il incalzesc la microunde, este foarte sec. Nu mai e cum e cand il manci proaspat fiert, poimaine ma cantaresc poate o da Domnu si am slabit ceva.
da intradevar, ai dreptate tre sa ai motivatie dar si vointa, nervi tari sa poti sa manci numa un fel de mancare dimineata, la pranz si seara. :shock:

E mai greu de cat am crezut, dar ce sa faci este unica cale de a slabi mult in scurt timp dupa cum am auzit. :lol:

Eu am mai tinut cura asta acum cativa ani, dar parca atunci mancam orezu cu placere, insa acum :(

Tinem pumni sa rezist macar mai 4 zile. :?:

te pup si mersi pt sfaturi :P

DADIDA
24-05-2006, 13:01
gata. pe la 10 am mancat 3 felii paine+ vinete cu maioneza si pe la 12 un pic de ciorbita( ce a ramas de la bebe Andrei). de acum orez si numai orez, plus apa , bineinteles.

DADIDA
24-05-2006, 13:03
iar diseara pe la 7-8 bag un kilo-kick, chiar daca sunt in prima zi de dieta.sa vedem ce imi arata cantarul maine dimineata... :roll:

DADIDA
25-05-2006, 09:16
NU SUNT IN STARE DE NIMIC. :cry: :cry:
NU AM VOINTA. :cry: :cry:
am tinut ieri cu orez pana pe la vreo 4 , iar cand s-a trezit bebe si am deschis frigiderul sa ii dau papica nu am rezistat si am dat iama in mancare. fetelor, ajutati-ma sa imi recapat vointa.

DADIDA
25-05-2006, 09:17
heeeellllooooo
unde sunteti ?
mai traiti de la atata orez?

Maybeline
25-05-2006, 16:55
DADIDA hai curaj :) :!: Gandeste-te cum or sa reactioneze rudele tale care nu te-au mai vazut demult sau prietenele acelea invidioase care or sa te barfeasca pe la spate: vai ce a slabit asta, arata mai bine ca noi :lol: Eu am tinut 2 zile dieta cu supa de varza dar sincer mi s-a scarbit de ea.. asa ca azi am papat numai orez fiert cu morcov si o lingura de vegeta. Stiu ca vegeta contine sare dar incet incet o sa pun cat mai putina pana nu o sa mai pun deloc. O sa va tin la curent cu kg in minus .. sper sa fie multeee multeeee 8) Pupici

viky06
25-05-2006, 18:36
Maibeline,
sunt si eu o luptatoare cu kilogramele in plus. :greutati: Dar te implor,spune-mi si mie cum ai slabit 7 kilograme :?: :cry:

Maybeline
25-05-2006, 20:46
7 kg le-am slabit in ultimele 4 luni pentru ca rar s-a intamplat sa mai mananc dupa 18.00, din cauza job-ului meu. In rest nu am facut absolut nimic, am mancat tot ce am vrut. Chestia e ca , desi nici acum nu mananc seara, nu slabesc nici macar un gram :roll: asta e.. s-a obisnuit corpul. Acum trebuie sa il ``atac`` cu altceva de aceea am inceput dieta cu orez. Cand se va obisnui si cu asta si nu va mai vrea sa reactioneze deloc, o sa incerc altceva.. si tot asa pana o sa ajung la greutatea pe care mi-o doresc.

Sa va impartasesc un mic secret: am atins visul de a fi slaba, de a ajunge la greutatea pe care mi-o doream si apoi m-am culcat pe o ureche, am mancat numai porcarii plus ca m-am mutat in alta tzara iar schimburile de clima si de alimentatie si-au pus si ele amprenta :grasa: . De aceea va zic din proprie exeperintza ca cel mai greu este sa te mentii in top, nu sa ajungi pana acolo. Desi pare al dracu de greu sa slabesti, este mult mai greu sa te mentii. Dar cum am reusit o data voi reusi si a doua oara, dar de data asta o sa stiu sa ma comport ca o domnisoara nu ca o maimutza scapata intre banane [-X

Multa bafta prietenele mele de suferintza 8)

Maybeline
25-05-2006, 20:50
Apropo viky06 pune-ti si tu un tiker cu greutatea pe care o ai si cea la care vrei sa ajungi. Ai sa observi ca iti da o senzatie de FOARTE BINE cand trebuie sa iti modifici tikerul pentru ca ai slabit :lol: , cel putin eu ma simt cool 8)

viky06
25-05-2006, 22:52
Maybeline,ai vazut ca mi-am pus tikerul?Ai avut dreptate,te simti altfel cand vezi de unde pornesti si unde vrei sa ajungi(prin vointa)Sa stii ca cele 2 kilograme le-am dat jos printr-un regin de circa 800 calorii pe zi si nu dupa ora 18 ,intr-o saptamana .[-X Dieta cu orez mi se pare cam drastica.Daca s-ar putea combina cu altceva... :eat:

Maybeline
26-05-2006, 00:48
Felicitari viky06 pt cele 2 kg in minus :bis: Nu tin chiar dieta cu orez ca la carte, mi-am personalizat-o ca sa pot sa rezis. O sa incetinesc procesul de slabire, dar mai bine cu pasi mici decat sa renuntz dupa 2 zile nu? :) Imi mai adaug putin morcov sau putine ciuperci in orez + ceva condimente dar incerc sa reduc cat mai mult sare, pana ajung sa nu mai pun deloc. Sarea este cheia acestei diete, deoarece orezul are mult potasiu si impiedica retinerea apei, pe cand sarea amplifica retinerea apei. Totul e sa gasesti o dieta care tii se potriveste.. eu am ales-o pe aceasta orez + legume ( ceapa, rosii, morcov). Poate incepi si tu si ne incurajam reciproc :wink: . Oricum asta seara am rezistat eroic sa nu mananc ardei umpluti facuti de soacra-mea .. dar eram cu ochii :shock: .. ma gandeam: ok! mananc .. si apoi? ma simt vinovata si imi dau seama ca nu merita sa renuntz pt un ardei.. asa ca am zis i`m cool 8) beau un ceai si imi trece :lol: . Noapte buna micile mele luptatoare

DADIDA
26-05-2006, 08:03
maybeline, multumesc mult pentru sfaturi,dar in permanenta ma vad slaba atunci cand ma apuc de o cura de slabire. intotdeauna ma vad acolo unde trebuie sa ajung si nu mai ajung , se pare ca, niciodata.
las sa treaca sambata si duminica si luni voi manca si eu orez combinat cu ceva, caci eu tineam cu orez simplu si de aceea ma apucau toate poftele cand deschideam frigiderul.
sper sa reusesc sa tin toata saptamana, macar de 3 kg sa scap , daca nu de mai multe.
ia spuneti-mi....in timpul curei cu orez pot manca si ceva fructe?ca asa se mai schimba foaia , cat de cat...

Maybeline
26-05-2006, 09:47
Draga DADIDA, tu nu esti pregatita de slabit... o femeie decisa sa puna capat situatiei, o femeie decisa sa arate asa cum vrea ea, caci ea este stapana mancarii nu mancarea stapana ei, ar incepe dieta de azi, nu ar astepta pragul acela psihologic de luni. Tot mai multe femei spun: gata de luni ma apuc, iar pana luni se mai intampla X mii de lucruri iar luni din nou nu sunt pregatite si spun: gata ma apuc de saptamana viitoare si tot asa. Eu zic mai bine sa mananci tot ce iti pofteste inima si poate va veni o zi cand vei fi pregatita si vei spune STOP! EU NU VREAU SA ARAT ASA!... iar atunci draga amica nu va mai conta ca e luni sau vineri si vei avea o vointza de fier. De abia atunci esti pregatita sa slabesti( asta am invatzat de la TEO ). Vointa inseama mai mult decat sa vrei sa slabesti, inseamna putere, pentru ca este al naibii de greu sa slabesti, mai ales dupa o anumita varsta. Poate citind ce am scris eu aici vei spune : asta e nebuna, cum adica nu sunt pregatita sa slabesc cand eu imi doresc asta din toata inima?.. dar crede-ma DADIDA ca nu esti pregatita, pentru ca atunci cand vei fi pregatita vei fi neclintita in decizii iar din vocabularul tau va disparea sintaxa: NU SUNT IN STARE DE NIMIC.

Iti doresc multa vointza si sper sa fii pregatita psihic si fizic cat mai curand, caci degeaba incerci 10 mii de diete daca tu nu esti gata :)

Sper ca nu te-am suparat, asta este pur si simplu parerea mea de care nu trebuie neaparat sa tii cont, poate doar sa te puna putin pe ganduri.

Cat despre: daca se pot manca fructe in timpul dietei cu orez.. dieta originala cu orez nu iti permitea sa mananci decat orezul fiert in apa fara nici un condiment, grau si hrisca toate necorticate. Eu una ma cunosc bine si stiu ca nu sunt in stare sa o tin asa, de aceea cum spuneam intr.un alt post, eu adaug ceapa sau putin morcov sau ciuperci la orez si din cand in cand imi mai fac o salata de rosii, plus ca pun ceva condimente cand il fierb ( cat mai putina sare, mai bine deloc ). Asa mi-am personalizat eu dieta ca sa o pot tine. Si tu poti sa adaugi fructe, de altfel multe fete au scris aici ca adauga mere :) . Vom slabi mai lent decat daca am fi mancat numai orezul fiert in apa, dar macar nu vom renuntza dupa doar 2-3 zile de regim.

Gata ca am scris prea mult :lol: Succes :!:

Maybeline
26-05-2006, 09:57
Tot eu sunt. Acum 3 zile aveam 90 de kg, dupa 2 zile de dieta cu supa de varza, ieri de dimineatza am ajuns la 89.200. Ieri am mancat numai orez si azi cand m-am cantarit surprize surprize aveam 89.700. Ca sa vedeti ce face sarea si cum retine ea apa in corp :wink: Asa ca fetelor PUNETI CE CONDIMENTE VRETI VOI DAR NU MAI PUNETI SARE. Sarea e :evil: :lol: .Ma duc sa imi fac orez fara sare :lol:

DADIDA
26-05-2006, 13:39
bine scris, maybeline.
ai scris ceea ce trebuia eu sa gandesc si sa fac.
oricum am de gand sa ma apuc de slabit, dar nu stiu care va fi acea zi.
nu dau vina nici pe bebe( ca-i mananc mancarea ce ramane) , nici pe sot care spune ca ma place asa cum sunt, ci DOAR EU SUNT VINOVATA de sunculitele care atarna pe mine.
deci, cand voi fi pregatita voi tine o cura.
nu azi.
REIAU: LUNI. LUNI INCEP SA TIN O CURA.

LUNI

LUNI

LUNI. SI IMI VOI DOVEDI CA AM VOINTA .CHIAR DACA E ZIUA DE LUNI SI NU E AZI.

Maybeline
26-05-2006, 13:55
Ma bucur foarte mult DADIDA ca nu mi-ai luat-o in nume de rau :) pentru ca eu chiar iti vreau binele chiar daca nu te cunosc... pana la urma toate suntem surori la suferintza :lol: una mai cu vointza.. alta cu mai putina, dar de aceea suntem aici sa ne sustinem una pe cealalta. Incepe cand crezi tu ca esti pregatita si tine-ma la curent caci si eu o sa fac la fel.
Azi mi-am facut orez simplu, doar fiert in apa si vad ca nu e chiar atat de rau, o sa adaug legume cand o sa simt ca nu il mai pot manca asa :roll: . Oricum am mai zis-o si o repet: nu puneti SARE! DELOC! Ce ma enerveaza este ca ma duc la Budha din 5 in 5 min de la atatea lichide :lol: dar acum 10 min mi-am luat pe mine o pereche de blugi cumparata luna trecuta si ce crezi? ii bag si ii scot de pe mine ca pe o fusta fara sa ii desfac la nasturi :lol: si asta imi da si mai multa vointza si incredere in mine 8) . Bafta :!:

DADIDA
26-05-2006, 15:29
pupicei maybeline si stiu ca imi dai sfaturi bune. dar eu sambata si duminica sunt cu sotul meu care ma pune mereu sa ii fac ceva de mancare , in special carnita. iar eu stiu ca daca zic DE AZI, nu va fi azi ci in alta zi. asa ca ma bazez pe faptul ca luni va fi la serviciu si il anunt din timp ca VOI FI LA CURA.
asa ca adio cu carnita si cu orice alte prajeli, daca vrea, sa faca atunci cand sunt eu cu bebe afara.
spune-mi de cate zile tii dieta cu orez si cat ai slabit ?la cantar ma refer.
apa beau si eu cam 1 litru si 1/2 pe zi, iar de azi am inceput sa beau si cate o cana de cea antiadipos.(nu mai mult ca bebe inca mai suge... din ani in paste ...dar mai suge...asa ca nu vreau sa ii fac rau).si sa fii sigura ca mi te voi alatura de luni.
pupicei si spor la mancat orez.

Maybeline
26-05-2006, 16:23
DADIDA asa zi-i sa-si faca singur de mancare :lol: Eu am inceput de ieri cu orez dar azi tare suparata am fost cand am vazut cantarul pt ca ieri dimineatza aveam 89.200 si azi 89.700. Am fost suparata pe mine nu pe dieta, pentru ca ieri am pus vegeta in orez , deci destul de multa sare si normal ca mi s-a retinut apa in corp. Azi l-am facut fara nici un condiment dar cand l-am mancat am pus un pic de tot de bulion si pot sa spun ca l-am mancat cu placere 8) . Astept sa vad ce verdict imi da cantarul maine . Poate mi se pare mie dar sigur am mai slabit un pic pentru ca ma simt mai usoara. Apa beau si eu cam 1 l pe zi si pe langa asta beau aproape 2 l de ceai verde. Sunt sigura ca voi slabii cu aceasta dieta. Pana luni tu papa tot ce vrei ca o sa iti fie dor de luni :lol: . Pupici :kiss:

Maybeline
27-05-2006, 12:02
Fetelorrrr.... ori am innebunit eu ori cantarul :lol: . Cum va spuneam, eu joi ( 24 mai ) am inceput dieta cu orez dar joi in loc sa slabesc m-am ingrasat jumatate de kg pt ca am pus sare cand l-am preparat. Asadar, ieri ( vineri ) l-am fiert fara sare , doar cu un pic de bulion la servire plus ca am baut fffffffff multe lichide...cam 4 l :shock: si nu exagerez deloc. Rezultatul :?: Azi ( sambata ) cantarul mi-a aratat 87.800 :shock:. Stati sa imi fac o schema ca mie nu imi vine sa cred

joi: 89.200
vineri: 89.700 ( pt ca am pus sare in orez joi )
sambata: 87.800 ( pt ca am mancat orezul vineri fara nici un condiment si am baut multe lichide )

Ce senzatie mistho sa vezi ca nu tii o dieta degeaba... sa slabesc intr-o singura zi aproape 2 kg :shock: . Sa dea Domnul sa o tin tot asa [-o< .

VOI FETELOR CE MAI ASTEPTATI SA URMATI ACEASTA DIETA 8)

pitigoiu
28-05-2006, 09:00
gata! am inceput iar cura cu orez! pt 12 zile! obiectiv :9kg!
tineti-mi pumnii sa rezist psihic! :wink:

DADIDA
28-05-2006, 10:22
felicitari fetelor pentru vointa si rezultate.
ma alatur si eu voua de maine.(chiar daca sunt in perioada aia...).mi-am anuntat sotul, fac mancare de azi sa nu mai fiu macar maine bagata in oale....si purced la orez si apa.
voi intra aici sa ma sustineti si sa ma certati daca nu merge conform planului.
incep luni , termin sambata. asta e tinta mea. cate kg vor fi, voi vedea.

Maybeline
28-05-2006, 11:30
Hai pitigoiu, hai pitigoiu :lol:
Ma bucur ca te-ai hotarat DADIDA :D
Eu fetelor de ieri si pana azi nu am mai slabit nici macar 1 gram :roll: dar nu ma descurajez 8) . Oricum cred ca stiu si cauza: ieri am stat aproape toata ziua prin Carrefour si normal, cum este foarte cald afara (37 grade), mi-era sete. Asa ca m-am dus la standurile cu bauturi sa imi iau o sticla cu apa. Culmea e toate bauturile erau puse in standuri frigorifice, numai apa nu :cry: . Totusi am zis hai sa iau o sticla ca poate e cat de cat rece de la aerul conditionat, dar de unde.. era clocita :x . Asa ca mi-am luat o sticla de Ice Tea care bineinteles avea zahar... si cred ca asta e cauza :roll: . Dar cum ziceam nu ma dau batuta 8)
Mai mult, azi-noapte am visat-o pe Teo ca imi zicea: trebuie sa dai afara vacutza din tine!!! :lol:
Curaj si vointza :!:

DADIDA
29-05-2006, 11:19
gata fetelor, ma alatur voua.
apa + orez + ceai diuretic, asta voi manca/bea azi si toata saptamana. sunt hotarata sa vad cat voi slabi.
in iulie ma duc la mare(sper) si in august voi boteza , asa ca motive sunt...si cel mai important, in iunie ii luam motul lui bebe Andrei ...asa ca....

dita_berg
29-05-2006, 11:39
:D salut fetelor. As dori sa incep cura cu orez, cit timp trebuie sa-l tin si ce sa fac sa nu ma constip. Eu sunt predispusa pt asta?

Maybeline
29-05-2006, 11:56
Bv bv Dadida stiam ca ai sa te incumeti :wink:

dita_berg dieta cu orez se tine in functie de cat vrei sa slabesti.. se zice ca ar trebui sa slabesti ziua si kg.ul. Oricum, in mare, daca tii o saptamana slabesti cam 5 kg.. si la 12 zile se zice ca slabesti 9 kg.. chestia e ca dupa ce renuntzi la dieta, 2 kg le iei aproape sigur inapoi pentru ca reprezinta apa eliminata si recuperata din organism. In primele zile o sa slabesti mai mult decat in ultimele zile. Ai grija sa bei ceai verde sau sa mananci un mar pe zi ca sa nu te constipi. NU uita de multa multa apa :wink: . Bafta :!:

dita_berg
29-05-2006, 12:01
:!: :D va multumesc fetelor, si mai ales Maybeline, am sa incep chiar de azi orezul, cu toate ca nu-mi place, dar va voi tine la curent. Tinet-mi pumnii

Maybeline
29-05-2006, 12:37
Cu multa placere dita_berg :pupic: . Unde-s multi puterea creste :grup:

pitigoiu
29-05-2006, 14:35
dupa o zi de orez "pur" am dat jos doar 700 gr !Hm! nu e nici mult nici putin;chestia e ca sant multumita pt ca daca alaltaieri ma simteam ca un balon umflat azi am o burtica supta si......sant f incantata! :D :D :D si in ritmul asta sa o tin si tot ar fi bine! ca nu inteleg oricum de ce m-am intors de la 72.8....dar peste 2 zile voi fi iar acolo asa ca nu ma mai lamentez.
INTREBARE IMPORTANTA:
oare se obisnuieste organismul cu ceaiul verde antiadipos? :(

Maybeline
29-05-2006, 18:28
Pe zi ce trece ma conving tot mai mult cat de super e dieta asta. Pe langa faptul ca slabesc, am observat ca imi scad poftele din ce in ce mai mult . De exemplu sambata am trecut nepasatoare pe langa Burger King ... eu care in fiecare sambata sunt prezenta acolo si mai si iau meniul xxl :oops: . eu care sunt fanul nr. 1 al fast-food-ului :roll: pur si simplu nu am mai simtit pofta. Acum este luni..deja este 17.30 si eu nu am mancat decat 3-4 linguri de orez ( si alea cu chiu cu vai) si o rosie mica... pur si simplu nu imi este foame. Si din cauza ca beau f multe lichide ma simt tot timpul plina ( pana la ora asta am baut deja 2 l de ceai verde).

Sunt tot mai rare momentele in care imi vine sa zic: imi pag piciorul in ea de dieta ca mie mi-e foame si ma duc sa mananc. Plus ca pantalonasii mei de casa care 2 luni de zile mi-au stat ficsi, acum imi sunt din ce in ce mai largi.. iar snuruletzul lor il strang din ce in ce mai mult :D. Aceasta senzatie nu o poti explica.. nu o poti decat simtii si e TARE BINE. Bafta :P

DADIDA
30-05-2006, 10:11
ieri am mancat orez cu castraveti si un mar toata ziulica. pofte nu prea am avut, asa cum spune si maybeline poftele cam dispar cu aceasta dieta, dar m-am simtit extrem de ametita.
sa fie oare din cauza ca sunt si in acea perioada delicata a lunii???oricum, dimineata m-am cantarit. nu stiu daca am pornit de la 74 sau de la 75, oricum cantarul arata acum un 73 daca il asez intr-un fel si un 74 daca il asez in alt fel....ciudata maimuta....
ma simt intr-adevar mai usurica, nu mai exista acea senzatie de balonare,burtica mea parca dispare vazand cu ochii, dar efectele sper sa fie de durata, nu doar cat tin cura cu orez.
va tin la curent cu ce voi face .
spor la infulecat orez.

dita_berg
30-05-2006, 11:11
:D :!: buna!!! va salut cu drag. Am cu 1.5kg mai putin am inceput cu orez de ieri si ceaiuri multe de rosmarin si c.verde. sunt binedispusa si plina de energie, sper sa ma tina cit mai mult aceasta stare, ma bucur ca, cintarul meu arata mai putin si am si scaune bune, Nu-mi vine sa cred, eu stiam ca orezul fiert simplu , fara sare se administreaza in cazul pers. cu scaune diareice. Va doresc si voua sa va simtiti la fel de SUPER!!! ca si mine si succes :D :wink:

pitigoiu
30-05-2006, 11:12
yes! in sfarsit scad iar! :D :D :D si bravo maybeline si dadida! :wink:

Maybeline
30-05-2006, 11:31
86.700 \:D/ deci no comment

pitigoiu
30-05-2006, 11:35
maybeline, de ce nu schimbi tickerul :?:

Maybeline
30-05-2006, 11:39
Uite acum l-am schimbat pitigoiule .. apropo functioneaza kilo-kick-ul... 800 gr date jos peste noapte :D asa ca, pe drumul de la servici spre casa gandeste-te daca ai ingredientele sa ti-l faci :lol:. Esti scarbici nu? :roll:

DADIDA
30-05-2006, 15:57
a 2a zi de orez...bhah ...mi s-a cam luat de orez, am mancat numai cateva linguri de azi de dimineata + un castravete si un fir de usturoi...si am baut ceai si apa...dar am mai scapat si vreo 2 biscuiti intre dintii astia care ar cam rontai ceva....dar nu ma las...am scapat de un kg se ieri pana azi, deci se poate.
in continuare ma simt cam ametita,cred ca mai tarziu mananc un mar, poate imi mai revin un pic.
abia astept sa treaca si ziua asta sa ma urc pe cantar sa ved ce surprize imi mai rezerva... :roll:

merge bine pana acum, zic eu...

DADIDA
30-05-2006, 15:59
am schimbat si eu ticker-ul sa ma simt bine...

Maybeline
30-05-2006, 16:42
Biscuiti DADIDA???? :zzzz: ... dar un morcov nu stii sa rontzai #-o .. stii ca te cert 8) . Sa nu uiti sa cauti sucurile acelea cu vitamine si 0% grasime ca alea te pun pe picioare imediat.. cel putin pe mine ma fac sa imi revin in max 5 min din ameteala aia si nici nu mi-au afectat dieta.

dita_berg felicitari :clap2: tine-o tot asa :D

Eu am mancat pana cum 2 felii de pepene care deja sunt pe calea Budhei :lol: si 1 l de ceai verde :D .. inca nu imi vine sa bag orez in gura.. numai cand ma gandesc la orez deja imi trece foamea :lol:. Sunt la a 6-a zi :)

DADIDA
30-05-2006, 17:30
biscuiti...ca aia sunt dulci. :oops:
acum voi iesi afara si caut sucul magic.pupicei.

Maybeline
30-05-2006, 17:33
Te iert dar numai datorita lui bebe :pupic:

blindless
30-05-2006, 20:11
Biscuiti DADIDA???? :zzzz: ... dar un morcov nu stii sa rontzai #-o .. stii ca te cert 8) . Sa nu uiti sa cauti sucurile acelea cu vitamine si 0% grasime ca alea te pun pe picioare imediat.. cel putin pe mine ma fac sa imi revin in max 5 min din ameteala aia si nici nu mi-au afectat dieta.

ce sucuri? :shock: :shock: :shock:
p.s. scuze dar am citit din urma pe sarite :P

Maybeline
30-05-2006, 20:37
Eu nu sunt in tzara si aici gasesc sucuri de acestea la orice magazin, sper doar ca sunt si in Romania. Pur si simplu e un suc cu o gramada de vitamine facut din diferite fructe, super bun la gust si cu 0% grasime. Cel putin pe mine ma pune imediat pe picioare.. azi mi-am facut noi provizii :lol: . Cred ca se gasesc si in tzara la un supermarket sau hiper.. merita sa le cautati. Normal ca nu or sa fie de la firma de la care cumpar eu si nu or sa se numeasca la fel.. dar cautati ceva similar. Eu am si iaurt si suc 8) si le consum cand ma simt ametita de la dieta.

dita_berg
30-05-2006, 21:06
8) salut fetelor! :D Ma bucur ca se poate si altceva pe linga orez, nu am inca ameteli dar am lucrat de noapte si dimineata am avut de umblat prin oras si am dormit dupamasa, m-am trezit la 20,00 asa ca nu as mai minca la ora asta, dar totusi imi e foame. Am mincat capsuni, sper ca nu e exagerat, si mai incolo voi lua la bord un mar si ceaiul antiadipos. Daca nu fac masaj scap si de celulita? Ce stiti despre asta, am incasat in ultimul timp destul de multa celulita si nu stiu cum sa scap de ea
Si inca ceva fetelor, felicitari si bafta!!! [-o<

dita_berg
31-05-2006, 09:31
:!: :D VICTORIE!!! :lol: Am reusit sa incap in blugii de anul trecut dragi mie, si pe care ii aveam sub ochi zilnic, ma uitam cu jind la ei, incercam sa-i trag pe mine. Azi e a 3-a zi de orez, ma simt excelent, am ajuns la 73,5kg. Va multumesc din suflet pt. suportul vostru. Va tin pumnii si voua si succes :P

DADIDA
31-05-2006, 09:43
felicitari dita_berg si tot inainte.....si eu ma simt mai usoara ''mai fulg'', am mai multa incredere in mine acum ca am mai slabit.continui sa mananc tot asa flu-flu...ca nici pofta de mancare nu mai am ...adica de orez...aseara am facut kilo-kick si de la 73 cat aveam aseara , azi am 72.
tin sa-i multumesc lui maybeline ca m-a tras de urechi , ca altfel nu mai incepeam eu cura cu orez nici la sfantu'asteapta...
apa+orez(cateva linguri, ca mai multe nu intra)+ceai antiadipos+ce am mai trisat eu pe acolo , m-au adus de la 74/75 la 72 kg in doar 2 zile.si voi continua sa tin pana sambata cand e ziua tatalui meu si incep sa fac pregatiri pentru el...sper sa nu imi scape gura la mancare...si apoi ma reapuc de luni. tinta mea e de 64 pana pe 24 iunie, cand ii luam motul lui bebe Andrei.
o sa fiu o silfida pana atunci si...am nevoie de ajutorul vostru in continuare.
pitigoiu, cum merge ?

viky06
31-05-2006, 10:37
Maybeline,de luni am inceput si eu asa cum trebuie dieta cu orez.Ma simt excelent,usoara si mi-a scazut pofta de mancare.Aseara am trisat mancand un mar.Sunt mandra ca am mai slabit inca 1 kg.Dar sa stii ca nu pot sa mananc 250 de gr.de orez pe zi.Este obligatoriu :?:
Va pup.La mai putine kilograme :!:

DADIDA
31-05-2006, 10:52
un mar pe zi se poate manca fara probleme. chiar si 2-3. iar privitor la orez, mananci cat poti, nu neaparat 250 gr., ca nimeni nu cred ca a mancat 250 gr fix( mai putin da, mai mult nu cred). bafta in continuare si bine ca ni te-ai alaturat. sa ne tii la curent cu slabitul, ok?

viky06
31-05-2006, 11:05
Dadida, multumesc pt.sfaturi si incurajari ,dar sa stii ca mai am o intrebare.In dieta cu orez a folosit cineva kilo-kick-ul :?: Daca da,cu ce ati inlocuit branza quarck :?:

pitigoiu
31-05-2006, 11:14
azi nu ma laud prea grozav....am dat jos doar 300 gr dar orice pas inainte e bun si sant optimista!

ma intreb daca sa adaug si cura de la acest link in acelasi timp ???

http://www.gardianul.ro/2006/05/31/sanatate-c18/cura_de_slabire-s20895.html

:?: :?: :?:

Maybeline
31-05-2006, 12:26
Asa.. ca vad ca sunt multe intrebari fara raspuns.

In primul rand felicitari dita_berg pt kg in minus :clap2: si felicitari pitigoiul meu scump si drag pt cele 300 de grame :floare: , decat deloc eu zic ca e super bine :) .

In al doilea rand, viky06 ma bucur ca te-ai alaturat si tu, cat despre mar, nu ai trisat deloc, este chiar recomandat pentru a nu te constipa. De asemenea marja de 250 de grame de orez este una maxima la care sigur nu o sa ajungi. Manaci cat poti.. o sa observi ca o sa mananci din ce in ce mai putin :P

In al treilea rand, da, kilo-kick-ul se poate folosi in timpul dietei cu orez in momentul in care tii dieta, nu trisezi si totusi nu mai slabesti. L-am facut si eu, l-a facut si DADIDA ( desi ea inca slabea dar asa e ea mai nerabdatoare :lol: ) si a functionat.

Si nu in ultimul rand va sfatuiesc sa cititi link-ul pe care l-a postat pitigoiu mai sus pentru ca sigur v-ar interesa.. cel putin eu si cu pitigoiu sigur o facem.

Constat cu mare placere ca s-a format o echipa aici :). Bravo fetelor :grup:

DADIDA
31-05-2006, 12:27
eu am facut aseara kilo-kick din 3 linguri de branza exquisa + un albus batut spuma + 1/2 zeama de lamaie, fara indulcitor ca nu am avut si am dat jos 1 kg.aseara aveam 73 azi dimineata aveam 72 kg.citeste si la http://www.idieta.ro/forums/viewtopic.php?t=4531&postdays=0&postorder=asc&start=165 , sa vez si alte pareri.

dita_berg
31-05-2006, 15:26
multumesc pentru felicitari, este asemeni si tie si tuturor fwetelor, probabil ca daca nu erati voi nu reuseam sa maninc doar orez.Pot spune ca sunt ambitioasa dar uneori e mai greu sa urmezi ceva asa dur fara suport si pt. asta va multumesc, si tie in mod special Maybeline :D

viky06
31-05-2006, 18:49
Fetelor,la sfarsiful celei de-a 3-a zi de dieta ma simt super incantata :lol: Sunt parca un fulg,am capatat mai multa incredere in mine iar senzatia de foame a disparut.Cred ca ar trebui sa facem si putina gimnastica. :bici: :greutati: :hop: Acum ma grabesc,am orezul pe foc :!:

DADIDA
01-06-2006, 10:15
eu ieri am cam calcat pe bec...am gatit niste ostropel din care am si ''gustat''un pic mai mult decat trebuia si o tarta cu fructe din care am mancat acum dimineata 2 felii, ca tare bine mai arata.si astfel , cantarul arata in asta dimineata 72.5 kg.c-o fi de la kilo-kick(ce s-a ''redepus''), c-o fi de la mancarea gustata, nu stiu , cert e ca am in plus,nu in minus. drept pedeapsa,azi voi face 50 abdomene si voi bea 1/2 apa in plus fata de obicei, asta ca sa compensam.....

pitigoiu
01-06-2006, 11:06
dimineata eram cam dezamagita si ma gandeam sa incerc kilo-kick dar acu vad ca am 72! de la 73! probabil ca zeama de lamaie (azi sant in a doua zi si e inca rezonabil) dar cred ca e destul de greu cand ajungi la mai multe!desi imi plac lamaiile!

DADIDA
01-06-2006, 13:31
bine pitigiu,tine-o tot asa.
eu azi m-am gandit sa mananc cateva linguri de orez, legume si fructe+ apa plata 2 litri + ceai antiadipos.tot de azi voi incepe cura cu otetul de mere cu miere.sper sa aiba efect.

viky06
01-06-2006, 13:35
Azi sunt putin dezamagita.Am scazut doar 500 gr.Dar nu ma dau batuta :lol:

pitzired
01-06-2006, 14:04
:!: :D VICTORIE!!! :lol: Am reusit sa incap in blugii de anul trecut dragi mie, si pe care ii aveam sub ochi zilnic, ma uitam cu jind la ei, incercam sa-i trag pe mine. Azi e a 3-a zi de orez, ma simt excelent, am ajuns la 73,5kg. Va multumesc din suflet pt. suportul vostru. Va tin pumnii si voua si succes :P
de la ce greutate ai ajuns?
felicitari in 1 rand eu d maine ma apuc:))

pitzired
01-06-2006, 14:09
Salutare!
Si eu am tinut dieta cu orez. Eu sunt una dintre fericite pt. ca eu ador tot ce e cu orez si paste...asha ca nu mi-a fost greu sa-l tin. Se cam slabeste 0,5 pe zi...dar intr-adevar cred ca se pierde mai mult apa. Eu aveam si o diureza accentuata dar culmea nici nu m-am constipat. Stiu pe cineva care tinuse o luna si ceva - orez fiert +rosii si condimente, a slabit vreo 15 kg.Totusi cred ca e exagerat si te poti imbolnavi.
Mi-am zis si eu parerea :)
gata p mine m-atzi convins ma apuc de maine numai ca o sa-mi fie cam greu dar incercarea moartea n-are decat sa mananc asa nesanatos

DADIDA
01-06-2006, 14:29
hai ca se largeste cercul. :lol: .
bine ai venit pitzired si iti spun din proprie experienta , ca daca rezisti prima zi, dupa aceea totul o sa mearga de la sine.o sa vezi ca va fi bine. sa ne tii la curent,da?

Maybeline
01-06-2006, 16:45
:lol: Ce mai faceti ``orezarelor`` :lol: , cum merge :?: Eu am terminat 7 zile cu orez si am slabit 3 kg :) nu e mult dar e suficient pentru o saptamana . Mult succes 8)

viky06
01-06-2006, 17:48
Felicitari,Maybeline.Sa stii ca mesajele tale imi dau vointa sa merg mai departe cu dieta noasta.Eu sunt la a 4 a zi de orez si nu ma las.Cate zile ti-ai propus sa tii aceasta dieta?Are contraindicatii pe termen mai lung?
Succes!

Maybeline
01-06-2006, 19:17
Ma bucur ca impulsioneaza pe cineva mesajele mele, asa cum si pe mine m-au impulsionat cele ale pitigoiului :D . Imi propusesem sa tin 10 zile dar am zis ca sunt suficiente 7. Nu o sa mai tin dieta asta, precum nici o dieta drastica pentru ca nu sunt de mine. Dietele astea functioneaza pentru fetele care au de dat jos sa zicem max 10 kg. Eu a trebuit sa ma gandesc serios ce e mai bine pentru organismul meu care trebuie sa dea jos cel putin 20 kg... si mi-am dat seama ca trebuie sa adopt alt stil de viatza.. nu vad alta solutie. Chiar daca nu mai tin dieta, o sa va citesc si o sa va incurajez 8)

pitigoiu
01-06-2006, 22:33
maybeline, puiutule, orice te-ai hotari sa tii noi santem langa tine!si important este sa tii ceva, sa nu te lasi pe tanjala ca ai slabit!asa ca dai inainte cu ce crezi tu ca e bine pt tine!

pitigoiu
02-06-2006, 07:41
am incercat si eu kilo-kick-ul.... :( :cry: :( absolut degeaba! ba dimpotriva! si mi s-a mai parut si scarbos la gust!

viky06
02-06-2006, 08:31
A 5 a zi dimineata.Am ajuns la 79 kg.:lol: E foarte bine.Dar ce ma fac ca maine trebuie sa intrerup dieta?M-am gandit sa mananc doar un singur fel de mancare.Carne,e bine?Imi pare rau, ca aveam un elan... :cry: Dar de duminica,gata!Trec iar la orez.
Maybeline,nu te da batuta,incearca o alta dieta care ti-a mers deoarece organismul este pregatit pt. a slabi dupa dieta cu orez.Tine-ne la curent :!: Daca renunti ne demobilizezi.

Maybeline
02-06-2006, 09:47
Eu sa renuntz :?: NEAH !!! :lol: Ati vazut drac care sa moara? :lol: Doar schimb dieta... nu ma las pana nu ma vad scandura... bine o scandura sexy 8) . M-am documentat despre noua dieta, mi-am strans materialul .. doar sa imi mai cumpar ce imi trebuie ``de-ale gurii`` si sunt gata :D .

Din pacate eu trebuie sa imi schimb tickerul pentru ca s-a intamplat ceea ce ma asteptam si ne avertiza si pitigoiu: o data ce revii la sare, recuperand apa pierduta te ingrasi pana la 2 kg ca na asa e normal pentru corp :roll: dar stiam ca o sa se intample chiar daca am avut multa grija cu ce mananc si in pauza dintre diete :wink: . Nu va descurajati fetelor, sunt sigura ca printr-o metoda sau alta, fiecare dintre noi o sa fie asa cum si-a dorit daca are vointza :D .

viky06
02-06-2006, 11:06
Maybeline,cred ca te-ai oprit cu aceasta dieta la timp pt. ca am citit ca nu e bine sa depasesti 7 zile de orez deoarece se produc dereglari in organism.Asa ca m-am gandit ca daca tot nu pot manca maine orez la petrecere, trec la regimul disociat si voi incepe cu o zi de carne.Stiu ca si aceasta dieta merge la mine.Doar ca dieta cu orez imi scadea pofta de mancare. Tu la ce dieta te-ai gandit?
Tot inainte :flower: :flower:

Maybeline
02-06-2006, 11:18
Pai daca ai observat ca dieta disociata functioneaza la organisuml tau, atunci mult succes si multa vointza :) . Eu o sa incep WW combinata cu lamaile ( a dat mai sus pitigoiul trucul cu lamaile ) pentru ca este o dieta in care nu faci foamea si este mai usor de urmat. Sper sa dea rezultate :D

viky06
03-06-2006, 09:44
Ieri seara am incheiat 5 zile de orez.M-am cantarit azi dimineata si am constatat ca am mai dat jos vreo 400 gr.Cred ca e bine :roll: Dar de azi,gata cu orezul!Trec la dieta disociata,la prima zi de carne.S-ar putea sa stagnez.Vom vedea!Sa stiti ca va voi urmari in continuare si sigur ma voi intoarce la voi pt. ca orezul e prietenul meu si voi de asemenea!
Sunt alaturi de voi in lupta cu kilogramele :duel:

DADIDA
03-06-2006, 09:53
si eu gata cu orezul. dar nu definitiv.
de luni ma apuc tot de disociat, dar nu va lipsi un bol de orez/zi, caci am vazut ca face minuni. nu stiu la altii cum a fost, dar mie mi-a taiat pofta de mancare rau de tot.
mai am si acum unele pofte, imi mai vine sa rontai si acum dar nu ca inainte.
deci de luni disociatul si faimosul orez.(spun de luni ca azi, sambata ne petrecem-e ziua lui tata-si s-ar putea sa se prelungeasca si maine).tinta mea , ma repet e macar 67-65 kg pana pe 24 iunie.

dita_berg
03-06-2006, 10:04
:!: :evil: buna fetelor. de 2 zile stationez, ceea ce ma :evil: :twisted: foarte mult. nu stiu ce sa fac , vine simbata, duminica, cind noi mincam in familie. cred ca le voi baga ceva in cuptor, cu ceas si plec la plimbare. As incerca si altceva dar nu stiu ce. Voi ce parere aveti?
Azi ar fi a 6 a zi de orez :?: :!: :)

DADIDA
03-06-2006, 10:09
dite_berg, nu te speria daca stagnezi, sperie-te daca pui inapoi.
nu e un luicru placut, dar e mai bine asa.
eu ma cantaresc in fiecare seara si dimineata si de vreo cateva zile ma invart in jurul a 72.5 -72.
seara cand ma cantaresc ma gandesc ca ''maine voi avea 71 kg'', dar acul de la cantar nu vrea sa se miste in jos.
oricum e bine cat am pierdut intr-o saptamana si simt mai mult la haine, decat la cantar.
nu te speria si mai ales nu te demoraliza.
fii in continuare pe pozitii si nu uita de APA. macar 1 si 1/2 pe zi, daca nu mai mult.....ok?

Maybeline
03-06-2006, 12:26
Ce faceti? va lasati toate odata :lol: asta e complot! numai pitigoiul ramane pe metereze :lol: .

Eu zic ca ati tinut destul cu orez, e bine sa reveniti la ganduri mai bune. Nu uitati sa introduceti sarea incetul cu incetul inapoi in alimentatie. Oricum o sa observati o crestere in greutate dar nu va speriati ca este doar apa recuperata de organism :) . Multa bafta

janatta
04-06-2006, 17:03
Ziua buna, fete dragi!
De 3 zile tin si eu dieta bazata pe cereale. Insa nu le-am gasit de cumparat nedecorticate astfel incat le am asa cum sunt in orice galantar de alimentara.
Ieri am mancat 200 de grame de fulgi de hrisca si habar n-am daca am facut bine ori ba( mentionez ca fulgii sunt de la plafar, deci sunt "virgini", adica n-au adaos de sare, zahar ori fructe ).
Vreau sa va intreb daca pot manca fulgii aia in continuare sau sa trec numai pe cereale normale "nefulguite"?
Aaaa si altceva! Daca n-am gasit cereale integrale este vreo problema? Sunt mai putin calitative, e adevarat, dar are efect negativ asupra mersului dietei?
Sa aveti succes si spor in continuare!

pitigoiu
04-06-2006, 18:02
nici macar eu nu am ramas pe metereze pt ca am fost plecata in weekend si am mancat si pizza si alte traznai! si nici nu va spun rezultatul :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
desi am tinut chestia aia cu lamaile !!!!! si singurul rezutat este o durere de stomac!
sapatamana care urmeaza voi urma o dieta cu orez bazata doar pe mere!

Maybeline
04-06-2006, 21:57
Dieta cu orez bazata doar pe mere :lol: ce tare e pitigoiul... e de la pizza nu ? :lol: . Si eu acum il trimit pe al meu iubit sa cumpere kebab caci de maine incep dieta si gata cu poftele :roll: . In rest toate bune si frumoase... am fost vineri toata ziua la plaja si m-am balacit in piscina, iar ieri am fost in Carrefour si mi-am luat cantar de bucatarie ( 40 euro :shock: ) si apoi la film. De abia astept sa vina dieta sa nu mai imi fac de cap 8)

janatta
05-06-2006, 02:49
Bre, oameni buni, da' noilor veniti nu le raspundeti?
Ca orez ii sub soare pt toata lumea....nu vi-l ia nimeni de la gura daca stricati un raspuns.
Multam fain si sa ne auzim cu bine!

Maybeline
05-06-2006, 11:12
Janatta, nu noi nu raspunde nou venitilor caci nu ne pasa de ei. Suntem un grup de fete aici si nu mai primim pe nimeni asa ca vorbesti singura :lol: . SPER CA ITI DAI SEAMA CA GLUMESC :lol: dar simteam nevoia de gluma asta nesarata pt faza cu ``nu va ia nimeni orezul de la gura``. Eu una nu ti-am raspuns pentru ca nu stiu raspunsul la intrebarile tale. Nu am mancat hrisca si nici cereale integrale, pur si simplu am mancat orez.... Hmmm recunosc ca puteam macar sa te salut, My bad :roll: Bine ai venit in grup :kiss:

dita_berg
05-06-2006, 12:06
:evil: buna fetelor!!! sunt tare necajita, simbata nu am mai luat la bord orez ci mi-am facut o salata cu varza, rosii, praz,morcovi, brinza feta, peste si ulei de masline. Asta am mincat toata ziua de simbata, duminica bineinteles ca am sarit calul si azi am de la 73 vineri la 75 si sunt suparata foc. Acum o iau de la inceput cu orezul, si deseara sper sa reusesc cu Kilo-klick? va tin la curent. Am impresia ca am eliminat doar apa din organism si acum am ajuns inapoi. Corectatima daca gresesc. Oricum nu ma las.
Am o alta dieta pe care eu am tinut-o acum 2 ani dar trebuie o vointa de fier. tine 2 saptamini:
1 zi 4-6 oua fierte tari si 2 l apa
2 zi 1kg cartofi fierti in coaja si apa 2l
3 zi 1 kg mere si 2 l apa
4 zi 500g brinza degesata si 2l apa
5 zi 1l sana sau 4 iaurt 0% grasime si 2l apa
6 zi carne pui fiert sau parizer fara grasime la discretie si 2 l apa
7 zi post cu apa 2l
urmatoarea saptamina idem iar regimul nu se reia decit cel putin dupa 1 an.
Eu am slabit 16 kg, iar in 2 ani le-am pus inapoi, dar nici nu am avut grija de mine, si in plus anul trecut m-am imbuibat cu diverse vitamine si am avut o pofta teribila de mincare. Poate voi reincepe aceasta dieta cu voi , dar de saptamina viitoare, cind vin de la nunta :D
5 zi

janatta
05-06-2006, 17:50
Janatta, nu noi nu raspunde nou venitilor caci nu ne pasa de ei. Suntem un grup de fete aici si nu mai primim pe nimeni asa ca vorbesti singura :lol: . SPER CA ITI DAI SEAMA CA GLUMESC :lol: dar simteam nevoia de gluma asta nesarata pt faza cu ``nu va ia nimeni orezul de la gura``. Eu una nu ti-am raspuns pentru ca nu stiu raspunsul la intrebarile tale. Nu am mancat hrisca si nici cereale integrale, pur si simplu am mancat orez.... Hmmm recunosc ca puteam macar sa te salut, My bad :roll: Bine ai venit in grup :kiss:

:lol: :lol: Te sarut, maybeline!
Oricum am dat-o-n bara cu orezu' pt ca asta-noapte am halit la ora 2 covrigi si cartofi copti cu unt.
Nici azi nu m-am potolit, asa ca, de maine voi relua regimu'.
Insa is derutata de cuvantul "integral" de dupa cereale :lol: , eu n-am gasit asa ceva nicaieri.
Spor mult sa aveti si zi faina!

Maybeline
05-06-2006, 18:05
:lol: ce cautai la ora aia treaza :?: vezi daca nu esti fetitza cuminte si nu te culci devreme :lol: lasa ca iti revii tu :wink:

DADIDA
06-06-2006, 09:36
buna din nou.si eu mi-am facut de cap sambata(mai putin),duminica (mai mult ca sambata)si luni(luni chiar am intrecut limita bunului simt)....drept urmare si la mine cantarul arata acum 73 kg :cry: :cry:
asa ca de azi am inceput iar cura.combin orezul (ca deja l-am fiert) cu ceea ce dadea exemplu dita_berg mai sus. asa ca voi tine astfel:
1 - orez(150 grame ) si apa 2 litri
2 - oua fierte si apa 2 litri
3 - zi 1kg cartofi fierti in coaja si apa 2l
4 - zi 1 kg mere si 2 l apa
5 - zi 500g brinza degesata si 2l apa
6 - zi 1l sana sau 4 iaurt 0% grasime si 2l apa
7 - zi carne pui fiert sau parizer fara grasime la discretie si 2 l apa
Ziua de post cu apa 2l spun de pe acum ca nu sunt in stare sa o tin , asa ca....nici nu ma gandesc la ea.
Daca dita _berg a dat in 2 saptamani 16 kg jos, sper ca eu intr-o saptamana sa alung macar 5 kg de pe mine. Chiar daca nu e o dieta bazata pe orez, eu tot aici voi scrie, ca mi-e drag de voi.
sa nu uitati sa ma trageti de urechi daca nu tin dieta corespunzator, ok ?
urati-mi bafta si orbul gainilor la celelalte alimente. :lol:

DADIDA
06-06-2006, 09:47
ah, si bine ai venit Janatta.si sa ai spor la slabit.

totusi zilele astea am continuat sa beau ceai verde( si stau pe wc intr-o zi cat stateam inainte toata saptamana :oops: ) si un pahar de apa + otet de mere cu miere.
nu stiu care sunt rezultatele,dar,dupa cat am mancat zilele astea,cred ca putea sa se depuna mai mult....zic eu ca m-au ajutat amandoua(si otetul si ceaiul)

pitigoiu
06-06-2006, 13:16
ma insriu in acelasi rand cu "evenimente tragice" in weekend mi-am facut de cap dupa cum v-am spus si acu incep sa-mi revin dar ma enerveaza f tare mersul asta cand ca racul cand normal. oricum mananc mere pana revin iar la 72(acu am 75 :cry: :cry: :cry: )si apoi trec pe atkins ca m-am saturat de atatea privatiuni!ca la atkins poti sa gusti din aproape tot ce-ti trece prin cap!....

dita_berg tu vrei sa spui ca ai slabit in 2 saptamani 16 kg cu dieta pe care ne-ai scris-o????
ca daca da de maine o incep!

pitigoiu
06-06-2006, 13:19
aaaa......pe cartofii fierti se poate pune un pic de sare?

DADIDA sa-ti dea d-zeu orbul gainilor la oricare alt aliment care nu-i pe lista...iti tin pumnii

janatta ....nu stiu ; cred ca tu vrei sa tii oshawa sau cum s-o numi...

janatta
06-06-2006, 13:48
Dadida, bine te-am gasit!

Pitigoiule, am tinut doar cateva zile saptamana trecuta cura lu' oshawa, azi am trecut la orez pur, fara alte adaosuri( sare, legume etc ).
Am observat ca daca-l fierbi la foc puternic, are alta aroma, e chiar gustos.
Sper sa pot sa-mi tin papila-n frau macar o saptamana, chiar sunt curioasa daca o sa aiba efect regimul asta.

Va sarut! Sa avem spor la slabit!

pitigoiu
06-06-2006, 14:25
janatta regimul are efect sigur....tu sa ai nervi sa-l tii cum trebuie!

janatta
06-06-2006, 14:32
janatta regimul are efect sigur....tu sa ai nervi sa-l tii cum trebuie!

Acu' dupa ce m-ai asigurat ca are efect garantat, m-as simti ca o lasa si-o tradatoare daca as ceda. :)
Diseara o sa ma duc sa-mi mai cumpar niste orez......sper sa nu ramana doar de colectie prin debara. :)

viky06
06-06-2006, 14:33
Dragele mele consumatoare de orez,sa stiti ca nu am vesti prea bune . Nici n-am continuat cu orez,nici n-am trecut la disociat ;in schimb am mancat de toate la sfarsit de saptamana :papica: De luni mi-am propus sa mananc mai cu masura .Pana vineri,ca iar incepe petrecerea :-({|= :sorcerer: Totusi sunt multumita ca stationez :D

Maybeline
06-06-2006, 14:41
Eu cred ca imi iau pistol cu aer comprimat sa va ciuruiesc dorsalele :lol: . Ati picat toate dintr-o data ca rase :lol: . Nu va acuz pt ca e oribil orezul dar apucati-va de alta dieta ca pauzele astea tare rau fac pt ca ne aruncam in mancarea ca vacile in porumb si uitam sa ne mai oprim ( vb din proprie experientza) :lol:. Chiar se slabeste 16 kg cu dieta aia? :shock: Nice, nice dar mi-am promis mie insami ca nu mai fa diete drastice, ci imi schimb modul de viata 8) .

pitigoiule, DADIDA unde ati disparut ca nu va mai prind niciodata on? macar mai povestiti pe aici cum merge cu pisicile, cu bebelul.. fiecare sa se laude cu ce are :lol:

Acum mai stau putin si imi fac ciupercutze cu maioneza... si ce credeti? imi permite dieta :lol:

pitigoiu
06-06-2006, 14:42
:lol: :lol: :lol:

Maybeline
06-06-2006, 16:45
pitigoiule nu rade ca te jumul de pene si te fac de 50 de kg direct :lol:

pitigoiu
06-06-2006, 18:19
maybeline! se pare ca eram in acelasi timp online!
eu am trecut din acest moment la atkins....deocamdata si cu completare la greu de ceai verde(1.2l/zi)vreo saptamana sa vedem ce se intampla...

dita_berg
06-06-2006, 22:37
:( Buna fetelor!!! Cred ca salutul meu e deja un cliseu. Inca ma incap blugii, desi e a 4-a zi de cind stagnez la 75kg. Sincer nu am mai tinut nici un regim dar am avut niste zile pline, am fost in garda, apropo, lucrez la spital, si nu am avut vreme nici de un pahar cu apa. Bineinteles ca seara nu am mai putut si am intrat in frigider cu totul, dar am incercat temperat.cum v-am spus in10 sunt la o nunta si din 12? sper sa inep dieta pe care am tinu-o acum un timp. Sper sa am si compania necesara, sau macar suportul necesar. Oricum imi sunteti dragi si tot pe acest forum voi intra,sper ca nu ma veti da afara. Va doresc bafta si multa vointa, cred ca asta lipseste in marea majoritate. Va pup :D :)

viky06
07-06-2006, 11:25
Dragele mele,tot la voi ma intorc si ma confesez.Sunt intr-o dieta usor hipocalorica pana luni.Dar tare as vrea ca de luni sa reincep dieta cu orez deoarece sunt constienta ca orezul m-a ajutat mult:am si slabit si nici n-am mai pus pe mine.Astazi am fost super incantata ca m-am putut imbraca cu haine care nu ma mai cuprindeau.Abia astept sa treaca sfarsitul de saptamana care este cam incarcat in evenimente :roll:

Maybeline
07-06-2006, 11:50
dita, viky haideti fetelor nu va descurajati :wink: suntem alaturi de voi orice ati alege

Lynette
07-06-2006, 12:00
Fetelor, de luni ma alatur si eu voua.
Trebuie sa slabesc neaparat si dupa indelungate studii printre mesajele de pe forum am hotarat sa trec si eu pe orez.
Pana acum am tinut un fel de dieta cu salate, iaurturi, cereale.. + otet de mere, dar rezultatele nu sunt chiar asa cum as dori eu, asa ca o incerc ceva mai drastic, sper sa functioneze.

ayanaa
07-06-2006, 12:16
ce dieta cu orez?..ca am citit toate dietele..problema-i de care sa ma apuc?:)))))) pupici

Maybeline
07-06-2006, 12:17
Lynette tu faci ce vrei cu viata ta, dar eu zic ca daca vrei sa dai jos 16 kg mai bine adopti o dieta de lunga durata, cu rezultate mai lente dar sigure. O sa slabesti cu orez dar o sa poti sa o tii atat de mult incat sa slabesti 16 kg? si te-ai gandit daca te opresti ca o sa pui inapoi rapid pe tine? Dieta asta eu o recomand celor care vor sa slabeasca MAX 10 kg... dar voi faceti cum vreti... eu am renuntzat sa mai cred in minuni si adopt experientza :wink:

viky06
07-06-2006, 12:42
Maybeline multumesc pt. incurajare!Sa stii ca nu ma dau batuta;mai ales ca tu ai acel talent de a ma incuraja sa ma ridic si sa merg mai departe!Cand zic ca renunt, intru pe forum si citesc ce mai zici,ce sfaturi ne mai dai.Si atunci imi propun sa nu ma las.Iti promit!

Lynette
07-06-2006, 12:58
Maybeline
Iti multumesc pentru grija. Esti o draguta :)

Eu nu vreau decat sa dau un sut in fund kg care nu se mai departeaza de mine si sa oblig cumva acul ala ticalos de la cantar sa se deplaseze in jos.
Nu intentionez sa tin aceasta dieta pe timp nelimitat, dar macar 5 - 10 zile ca sa ies din faza asta de platou in care stau de prea multe zile... si apoi ma intorc la iaurturile si salatele mele.
Oare nu e bine asa ? Ce crezi ?

Maybeline
07-06-2006, 15:15
Lynette pai asa zii fetitza draga, mi se pare ok sa tii dieta max 10 zile ca sa treci pragul psihologic. E super naspa cand nu se mai misca cantarul :evil: . Si sigur dupa ce tii dieta si vezi ca ai dat cateva kg jos o sa ai mai multa motivatie pt o dieta sanatoasa 8)

Maybeline
07-06-2006, 15:17
Lynette pai asa zii fetitza draga, mi se pare ok sa tii dieta max 10 zile ca sa treci pragul psihologic. E super naspa cand nu se mai misca cantarul :evil: . Si sigur dupa ce tii dieta si vezi ca ai dat cateva kg jos o sa ai mai multa motivatie pt o dieta sanatoasa 8)

viky si pe mine m-au ajutat si ma ajuta unele persoane ( printre care e si pitigoiul) atunci cand era sa cedez, mi se pare normal sa ajut si eu la randul meu :). Multa bafta

Lynette
08-06-2006, 08:27
Maybeline multumesc pt raspuns si incurajare.
E tare frustant sa vezi cantarul blocat in acelasi punct de zile intregi :(
Sper sa reusesc sa tin dieta asta si sa slabesc inca putin.

O zi frumoasa sa aveti fetelor si kg cat mai putine :)

DADIDA
08-06-2006, 10:22
eu nu m-am mai apucat de nici o cura. m-am bagat pe pufuleti , iaurt degresat, lapte si fructe de azi.
sa vedem ce o sa fie. iar diseara fac un kk.rezultatele dimineata.

viky06
08-06-2006, 11:44
Inca 1 kg.Uraaaaa... :clap2:

Maybeline
08-06-2006, 12:40
Bravo viky :D

Lynette
08-06-2006, 13:02
viky06 wow... tine-o tot asa :)

ayanaa
08-06-2006, 13:07
Lynette..o intrebare ..in cat timp ai dat jos cele 7 kg?

Lynette
08-06-2006, 13:56
Cam intr-o luna si jumatate.

Maybeline
14-06-2006, 18:51
Ce faceti fetelor cum merge ? :)

pitigoiu
14-06-2006, 21:57
de maine din nou orez ca nu se mai poate! extrema urgenta! :( :( :(

Maybeline
15-06-2006, 00:03
pitigoiule iti doresc multa vointza, caci eu nu as mai putea sa pun orez nesarat in gura :roll: