PDA

View Full Version : Se poate provoca menstruatia sa vina mai repede?

adybubu
17-12-2005, 00:59
Buna fetelor! Nu sunt chiar asa noua pe acest forum, il citesc in fiecare zi insa nu prea m-am omorat sa si raspund. :oops: Am si eu o intrebare: stie cineva cum se poate (daca se poate) provoca menstruatia sa vina mai repede? Problema mea este ca mi-a intarziat o saptamana (sigur nu sunt insarcinata!!) iar eu pe 23 plec la munte de Craciun cu prietenul meu. Si tare mi-e frica ca imi face o "surpriza" exact cand mi-e lumea mai draga si se duce naibii vacanta noastra. Mi-a stricat toate socotelile intarziatul asta... Stiu de metoda cu Orgametril, dar e prea tarziu pentru ea acum. Nu stiu ce s-ar intampla daca iau 2 pastile de Postinor, adica o doza mare de progesteron. Offf...daca a mai fost cineva in situatia asta si a incercat ceva eficient, o rog foarte tare sa-mi dea si mie un sfat! Multumiri anticipate!

honey79
17-12-2005, 01:04
De ce nu faci o vizita medicului tau ginecolog pentru a-i cere sfaturi . Cred eu ca e mai indicat , decat sa te apuci sa iei pastile asa de capul tau.
Pupicei si...distractie placuta la munte. :wink:

daconst
17-12-2005, 01:07
Daca ai lua pilule ar fi mult mai simplu...asa fara e mai greu ca pot fi diferite cauze..Postinorul n-are rost sa-l iei,mai ales daca nu exista riscul sa ramai insarcinata..si e si foarte daunator organismului..
Ai putea in schimb sa iei pilule si sigur nu-ti mai vine pina intrerupi pilulele..si asa rezolvi si perioada cu muntele..Prietenele mele fac asa,desi in rest nu iau pilule..
In rest ce ar mai putea ajuta ar fi o pardida de sex adevarata...si atunci trebuie sa vina.. :oops:
Cam atat imi vine la ora asta in minte,dar poate au fetele o alta idee..Eu iau pilule si jonglez cu ele cind vreau sa-mi programez menstruatia :wink:

daconst
17-12-2005, 01:08
Hei,Honey,nici tu n-ai somn??? :lol:

ioanaza
17-12-2005, 06:45
Am folosit Vitamina K cand mai eram la mare, sa-mi intarzie, dar sa-mi vina mai devreme, nu stiu. Oricum, nu e bine sa-l fortezi tu. Fa si o vizita la doctor.
Distractie placuta la munte!

miss_julie
17-12-2005, 06:52
cum ti-ai administrat vitamina k? de unde stii de metoda asta (doctor, farmacista, prietene, mama)? care-s riscurile, contraindicatiile, si efectele secundare?
stiu, cam multe intrebari, dar n-am folosit niciodata asta si vreau sa stiu tot :)

ioanaza
17-12-2005, 06:59
Toate informatiile le obti din farmacie. eram la mare, am intrat in farmacie, mi-am spus oful si asta mi s-a oferit. N-am avut nici un fel de probleme. In momentul in care n-am mai luat vitamina K, mi-a venit

miss_julie
17-12-2005, 07:09
ooookey, am inteles
merci :)

kady
17-12-2005, 08:12
neatza..nu lua orgametrilfara sfatul unuimedic..eu amluat mult timp..si acum suport reactiile adverse...

stlizi
17-12-2005, 08:57
poti sa faci sa vina mai repede daca iei anticonceptionale si cand vrei sa vina le opresti nu trebuie sa iei toata folia si la 2 trei zile dupa ce le-ai oprit vine. asa poti sa o si intarzai, iei in continuare o folie dupa alta fara sa intrerupi.

adelaar
17-12-2005, 09:03
consider ca nu faceti bine
cel mai bine e sa consultati un medic ginecolog

stlizi
17-12-2005, 09:20
asta cu anticonceptionalele nu e nimic grav. nu te afecteaza cu nimic, chiar si pe prospectul lor scrie asta. dar ca sa stai linistita poti sa consulti si un medic.

muaks
17-12-2005, 09:50
Cum au zis shi fetele.......cu anticonceptionale. Pupici :pupic:

drosophila
17-12-2005, 12:10
Interesanta chestia asta cu intarziatul si venitul mai repede al ciclului. Niciodata nu mi-a trecut prin cap asa ceva, n-am avut nevoie. Partea cu luatul fara pauza a anticonceptionalelor am citit-o si eu pe prospect. Sincera sa fiu nu as incerca nici una din metodele astea, mai ales jucatul cu hormonii, nu stii cum iti poate afecta organismul.

elena sandu
17-12-2005, 12:59
din cate stiu eu exista niste injectii care iti provoca intarzierea cu 1 saptamana 2
cunosc un caz care tot asa a vrut sa plece in strainatate si a facut aceasta injectie

drosophila
17-12-2005, 13:01
Mi se pare straniu si nefiresc. Probabil ca sunt incuiata. Ma mai gandesc.

(M-am mai gandit: mi-am aminit de filmul ala cu Arnold si Danny de Vito - "gravidul")

Eliana
17-12-2005, 13:14
Pt a grabi...stiu ca e necesar 2-3 bai cat suporti tu de calde, in zona...! Fara pastile!
Distractie placuta la munte! :) :wink:

elena sandu
17-12-2005, 13:21
nu stiu cat tine cu baile
dar incearca

drosophila
17-12-2005, 13:21
Asta mi se pare mai OK. Dar cu pastilele... :roll:

elena sandu
17-12-2005, 13:23
nu stiu ca exista pastile pt asa ceva anticonceptionalele sti ca regleaza problemele menstruale

chupa_chups
17-12-2005, 13:24
daca iei vitamina k inainte sa ti vine o sa ti intarzie...daca iei in timp ce ai...iti micsoreaza fluxul si durata...eu am luat cand am avut si amers

elena sandu
17-12-2005, 13:26
dar durerile cu ce atenuati?

drosophila
17-12-2005, 13:29
Chiar, cu ce atenuati durerile, spuneti repede, ca ma doar burta.

Chupa_chups, banuiesc ca daca iau anticonceptionale nu mai e valabila faza cu viatmina k, nu?

honey79
17-12-2005, 13:34
dar durerile cu ce atenuati?
Pampprin. Nu stiu daca in Romania se gasesc, dar sunt foarte bune. Eu iau cam o pastila pe zi, in primele 2 zile, si nu mai am probleme.
Sau, ceai de galbenele + coada soricelului.Cate 2-3 cani/zi, neindulcit.
Pupicei.

chupa_chups
17-12-2005, 13:35
mmm asta nu stiu...vitamina k e folosita in general pt stoparea hemoragiilor de orice tip.Iar pt durei:nurofen pt dureri...k algocalminul e prea usor..sau vidan..dar atentie...insa ceva mai babeste..care uneori functioneaza..asta in cazul in care e raceala...si nu altceva mai complicat...apa fierbinte cu un pum de sare gronjoasa si dupa intr o patura....;)

drosophila
17-12-2005, 13:43
Merci de raspunsuri, fetelor, si scuze ca am deviat putin. V-am pupat! :wink:

adinalianaadina
17-12-2005, 14:00
Mama mai ia aspirina cand vrea sa i se declanseze, adica atunci cand are foarte putin sau deloc cateva zile, dar stie ca trebuie sa-i vina si e balonata si tot tacamul si o chinuie. N-am incercat sincer ca eu am luat pilule si nu a fost cazul, desi acum am intrerupt, fac pauza ca sa mai functioneze organismul si singur, si ma chinuie de inebunesc, sunt nervoasa, agitata mai tot timpul, deprimata si am chef intr-una de cioco :cry: naspa rau.

gettad
17-12-2005, 14:03
aspirina pentru declansare.........doar daca stati acasa ca "curge garla"..........si vitamina K pt intarziere.....

Eliana
17-12-2005, 14:04
dar durerile cu ce atenuati?Cu sexercitii!!! :) ...sau inainte de...fara ciocolata ori alcool!

elena sandu
17-12-2005, 14:07
de ceaiul de galbenele stiam ca l am mai folosit pt ca algocaminul nu i mai suport gustul
de atata timp cred ca ne ajunge nu
acum am luat nurofen

E_my
17-12-2005, 14:14
eu as incerca cu o metoda naturala..care ma scapa pe mine din necaz cand imi intarzia:ceaiul de codita soricelului..ar trebui sa te echilibreze..dar din pacate nu e o metoda sigura..oricum, nu lua de capul tau..ca poti sa o patesti...Distractie la munte

elena sandu
17-12-2005, 14:29
adevarat emy nu i foarte sigur dar nu stiu de ce isi face asa probleme ca daca e sa apara tot apare :lol:

drosophila
17-12-2005, 14:32
De la aspirina ai sangerari mai mari?!

daraia2004
17-12-2005, 15:26
Fetelor va-ti tzicnit clar!Asa ceva chiar nu am mai intalnit...mai bine inainte sa faceti ceva sa mergeti totusi la un medic...

adybubu
17-12-2005, 15:58
Wow....nu ma asteptam la atatea raspunsuri joar in jumatate de zi. Multumesc fetelor, sunteti nemaipomenite. Problema cu mine este urmatoarea: am luat anticonceptionale timp de trei ani jumate continuu, iar acum m-am gandit eu ca ar fi bine sa fac o pauza de trei luni ca sa mai lucreze si ovarele singure. Numai ca mi-am ales cam prost lunile de pauza, exact in preajma sarbatorilor, pentru ca mi s-a dereglat si nu mi-a mai iesit socoteala zilelor. Cu siguranta o sa ma trezesc cu el cand mi-e lumea mai draga...

Stiu de faza cu luatul a doua folii una dupa alta, fara pauza, am incercat-o de multe ori si totul a fost ok, nu am patit absolut nimik. Si nu stiu nici daca e indicat sa incep o folie de anticonceptionale acum, spre sfarsitul ciclului. Ca sa merg la medic inseamna sa astept pana luni si cred ca e cam tarziu (plecam pe 23). M-am gandit la Postinor pentru ca, inainte sa incep sa iau anticonceptionale in mod regulat, am folosit de trei ori acea pastila. Si de fiecare data mi-a venit fix la 4 zile dupa ce am inghitit pastila. Asa ca speram ca poate merge si acuma, chiar daca nu e nevoie sa o iau pentru adevaratul ei scop.

Mai cuget pana diseara si apoi ma decid care metoda o incerc: aspirina pentru grabit.... sau vitamina K pentru intarziat. Insa nu a scris nimeni cam cat trebuie luat din fiecare ca sa aiba efect. Si nici niste dusuri fierbinti in zona pelvina nu sunt o idee rea...

Multumesc mult pentru raspunsuri si va tin la curent care metoda a mers. Sau cat de distrusa a fost vacanta mea de Craciun.... Chestia e noi suntem impreuna de vreo doua luni si acum ar fi prima data impreuna. Plus ca mergem la un hotel cu piscina, jacuzzi, sauna etc. incluse in pret. Va dati seama ce dezastru ar fi sa stam seara in pat sa zambim unul la altul, sau sa ma uit la el de pe mal cum inoata in piscina... :cry:

Va pupic dulce si sarbatori fericite la toata lumea!

adybubu
17-12-2005, 16:04
Daconst, ai scris:

[quote]Ai putea in schimb sa iei pilule si sigur nu-ti mai vine pina intrerupi pilulele..si asa rezolvi si perioada cu muntele..Prietenele mele fac asa,desi in rest nu iau pilule..

Nu stiu daca am inteles bine... adica vrei sa spui ca pot sa incep chiar de azi o folie de anticonceptionale (Marvelon, de exemplu, cum luam eu de obicei)? Sau trebuia sa o incep din ziua unu a ciclului, cum e normal?

Off, fir-ar sa fie, cate probleme avem noi femeile...daca as fi stiut ca intarzie atata luam masuri din timp...

elena sandu
17-12-2005, 16:06
nu cunosc problema cu aspirina
eu si asa nu pot lua aspirina din cauza stomacului ma deranjeaza

gettad
17-12-2005, 16:56
De la aspirina ai sangerari mai mari?!

da......si daca mai bagi si eu pahar de vin rosu...in doua zile ai scapat (in cazul in care te tine o saptamana)

elena sandu
17-12-2005, 16:59
eu stiam ca vinul rosul il atata nu l faca sa fie mai putin?

carmen_silvia
17-12-2005, 17:57
eu de exemplu cand imi vine ciclul folosesc clorocalcin...nu iau de fiecare data cand sunt pe ciclu, doar cand simt nevoia sa ma simt mai confortabil in acele zile...clorocalcinul este de fapt calciu si reduce cantitatea de sange...eu am avut intotdeauna ciclu regulat dar abundent si cu dureri groaznice..de can am luat clorocalcin a ramas regulat dar cantitate foarte redusa ceea ce e mai confortabil...si dureaza si ma putin decat inainte...asa ca nu stiu ce sa spun...ai putea sa incerci sa iei clorocalcin chiar daca nu ai ciclu..poate asa il intarzie (repet...clorocalcinul este de fapt mai mult calciu si se foloseste pt stoparea hemoragiilor)...atentie...are gust foarte naspa asa ca mai bine pune picaturile intr-un suc dulce si bea-l repede 8)
totusi cel mai bine ar fi sa te duc la un doctor ginecolog :)

gettad
17-12-2005, 20:09

pai da asta spuneam si eu, ca in combinatie cu aspirina mareste fluxul dar micsoreaza perioada de ........

drosophila
17-12-2005, 20:47

pai da asta spuneam si eu, ca in combinatie cu aspirina mareste fluxul dar micsoreaza perioada de ........

Vorbesti serios????? :shock: Ca acum ma duc sa iau aspirina, chiar daca ma deranjeaza la stomac... Glumesc, iau maine cu vin, dar chiar trece mai repede?

drosophila
17-12-2005, 20:49
Pe mine ma tine destul de mult, 5-6 zile, exista metode ca sa-l fac sa ma tina mai putin??? Iau anticonceptionale de peste 2 ani, si tot atata ma tine (de fapt inainte ma tinea 7-8 zile..). :roll: Pls help daca stiti ceva!

gettad
17-12-2005, 20:53
eu in privinta asta sunt norocoasa.......ma tine 2 maxim 3 zile........si da aspirina mareste fluxul si micsoreaza perioada........

daconst
17-12-2005, 20:53
Daconst, ai scris:

[quote]Ai putea in schimb sa iei pilule si sigur nu-ti mai vine pina intrerupi pilulele..si asa rezolvi si perioada cu muntele..Prietenele mele fac asa,desi in rest nu iau pilule..

Nu stiu daca am inteles bine... adica vrei sa spui ca pot sa incep chiar de azi o folie de anticonceptionale (Marvelon, de exemplu, cum luam eu de obicei)? Sau trebuia sa o incep din ziua unu a ciclului, cum e normal?

Off, fir-ar sa fie, cate probleme avem noi femeile...daca as fi stiut ca intarzie atata luam masuri din timp...

Exact,draguto,ai inteles bine..Incepi o folie noua de pilule si atata timp cit le ei intarzie si menstruatia..Prietenele mele fac asa..desi in mod normal ele nu iau pilule..Dar cind au vreo ocazie mai deosebita procedeaza asa..E singura metoda sigura..parerea mea.
Distractie placuta in vacanta si sa ai parte de tot ce iti doresti :wink:

elena sandu
17-12-2005, 20:54
nu cred iubita ca iti trece mai repede cu vinul rosu?
eu mi se pare ca am baut o gurita o data si m a dat "afara din casa", vorba vine

gettad
17-12-2005, 21:04
eu mi se pare ca am baut o gurita o data si m a dat "afara din casa", vorba vine

te-a dat asta e cert........dar nu ai scapat mai repede de "problema"?

drosophila
17-12-2005, 21:24

te-a dat asta e cert........dar nu ai scapat mai repede de "problema"?

Asta e problema: ti-a trecut mai repede sau nu? Ca daca imi trece mai repede risc. Daca nu... asta mi-ar mai lipsi: sa ma tina mult si sa fie si abundent! :roll:

elena sandu
17-12-2005, 21:34
nu pot sa mi dau seama pentru ca mie imi tine numai 3 zile, doar ca ma doare burtica cam tare in primele 2 zile. si de ci daca am avut tot atatea zile nu pot spune ca a tinut mai mult, dar ca a fost mai mult

miss_julie
17-12-2005, 23:01
eu tot nu m-am lamurit! luam vin rosu cu aspirina, sau nu? :oops:
si pe mine ma tine 5-7 zile, cu dureri ingrozitoare in primele 2 zile :(

uka
18-12-2005, 01:38
postinor ca si cum le-ai fol ptr protectie una in max 72 ore si urm dupa 12 ore dar cred k stiai asta deja si in urm 3-4 zile iti va veni

carmen_silvia
18-12-2005, 01:50
Pe mine ma tine destul de mult, 5-6 zile, exista metode ca sa-l fac sa ma tina mai putin??? Iau anticonceptionale de peste 2 ani, si tot atata ma tine (de fapt inainte ma tinea 7-8 zile..). :roll: Pls help daca stiti ceva!

si pe mine ma tinea cam 6-7 zile si am inceput sa iau clorocalcin...acum s-a reglat super bine...deja in a 3a zi fluxul este diminuat si in a 4 zi aproape deloc....iar a 5-a zi e super...si nici nu simti discomfort...decat in 1 zi

Angelisa
18-12-2005, 01:56
Si eu am avut mari probleme cu durerile de burtica in primele zile si la sfatul unui doctor care are 3 fiice iau cu o zi inainte 1 g de aspirina adica 2 pastile si ma simt foarte bine. Imi trece si cu analgezice gen diclofenac dar sunt leguma dupa aia.
Pentru ca sa vina mai repede, cum au mai spus si altele, cel mai bun d.p.d.v. al sanatatii este dusul cu apa cat se poate de fierbinte in zona (4-5 minute), si "topirea" unui pahar de vin rosu si SIGUR a doua zi... La mine, dupa vin (si dupa orice alcool), e mai abundent, ma tine 3 zile (ca de obicei) DAR am dureri care trec doar cu diclofenac pastile... :(

miss_julie
18-12-2005, 05:57

si pe mine ma tinea cam 6-7 zile si am inceput sa iau clorocalcin...acum s-a reglat super bine...deja in a 3a zi fluxul este diminuat si in a 4 zi aproape deloc....iar a 5-a zi e super...si nici nu simti discomfort...decat in 1 zi

cum iei clorocalcin?e recomandat sa-l iei in fiecare luna? care-s riscurile? cne ti-a recmandat asta? :oops:

stlizi
18-12-2005, 10:28
de asta e cel mai bine sa se duca la un ginecolog si sa intrebe pt ca noi ii dam tot felul de sfaturi dar nici una nu a incercat ceva anume, iar injectiile alea trebuie prescrise de un medic.

gettad
18-12-2005, 10:50
eu tot nu m-am lamurit! luam vin rosu cu aspirina, sau nu? :oops:
si pe mine ma tine 5-7 zile, cu dureri ingrozitoare in primele 2 zile :(

da iei ca sa-ti micsoreze perioada, dar ai grija ca va curge ca la "robinet"

drosophila
18-12-2005, 11:06

Merci de sugestie! :D Si cum se ia, in fiecare zi sau cum?

MIR3LA
18-12-2005, 12:22
Dragele mele nu mai faceti experimente pe organismul vostru ca o sa va dereglati intr/o zi de nu o sa va mai reveniti niciodata. Mai bine mergeti la un medic si el o sa va recomande cu siguranta ceva bun astfel incat sa va reveniti. Poate ca intarzierea menstruatiei e pe plan pshihic, stres prea multe lucruri importante se petrec in viatza noastra (toate odata) si asa mai ne dereglam. Parerea mea... Scuze ca nu sunt prea explicita dar sunt fff obosita si chioar imi e greu sa imi adun gandurile acum! Va pup! si multa sanatate!

_lala_
18-12-2005, 12:30
buna....yo fac sport iar la concursurile importante mi'l opresc...cu vitamina k...iar cred ca asta ar fi o solutie buna...have fun la munte... :P

gettad
18-12-2005, 14:41
buna....yo fac sport iar la concursurile importante mi'l opresc...cu vitamina k...iar cred ca asta ar fi o solutie buna...have fun la munte... :P

am inteles ca nu prea se mai gaseste..........

yannah
18-12-2005, 17:08
o ba da...la orice farmacie:)

carmen_silvia
18-12-2005, 18:26

Merci de sugestie! :D Si cum se ia, in fiecare zi sau cum?

se pun cateva picaturi(in jur de 20) in apa sau suc si bei...eu nu iau chiar in fiecare luna...sunt luni in care las ciclul sa curga normal...iau doar cand am de mers undeva si vreau sa ma simt confortabil si sa nu simt ca sunt pe ciclu...mie va zic ca mi-a facut foarte bine...mama mi l-a recomandat...fluxul chiar s-a micsorat chiar daca nu mai iau...

drosophila
18-12-2005, 20:05

Ce vitamina k?

july_130286
18-12-2005, 22:41
buna fetelor :)

de vit k am mai auzit ca il opreste sa vina dar tot nu a zis nimeni cum se ia exact , cate pastile si de cand? inainte sa-ti vina cu o zi doua ?in ziua cand iti vine sau cum?lamuriti-ne odata si pe noi

eu nu stiu cand imi vine exact vorbind aici de zi dar stiu sigur ca la sf lunii si parca n-as vrea sa ma apuce chiar in noaptea de revelion asa ca parca as incerca vit k dc va fi cazul dar nu am inteles cum o iau :roll:

gettad
19-12-2005, 00:19

Ce vitamina k?

da

drosophila
19-12-2005, 08:52
buna fetelor :)

de vit k am mai auzit ca il opreste sa vina dar tot nu a zis nimeni cum se ia exact , cate pastile si de cand? inainte sa-ti vina cu o zi doua ?in ziua cand iti vine sau cum?lamuriti-ne odata si pe noi

eu nu stiu cand imi vine exact vorbind aici de zi dar stiu sigur ca la sf lunii si parca n-as vrea sa ma apuce chiar in noaptea de revelion asa ca parca as incerca vit k dc va fi cazul dar nu am inteles cum o iau :roll:
Pai mie logic mi se pare ca trebuie luat inainte sa-ti vina. Da' chiar, fetelor, cum de ati uitat sa precizati un "amanunt" atat de important? July, dar esti sigura ca gasesti? Uite, fetele spun ca nu se prea gaseste.

PS: gettad, merci de lamurire.

gettad
19-12-2005, 10:00
asa trebuie luat inainte sa-ti vina si iei atata timp cat vrei sa-ti intarzie..........

jules
19-12-2005, 12:17
pentru dureri... supozitor cu piroxicam (unul cand incepe senzatia neplacuta si stii ca o sa te doara, si peste 3-4 ore inca unul daca nu trece)... e mai sigur decat pastilele algocalmin, nurofen sau altele... actioneaza local, nu?... asta a mers la mine... nu iau anticonceptionale, n-am luat niciodata.
cam atat.
iar chestia cu vitamina k o sa o incerc si eu... ca vreau un revelion frumos :wink:

Cerasela67
19-12-2005, 13:11
Fetelor de ce va bateti joc de voi? Toate pastilele acestea Postinor, Orgametril sunt cu hormoni si nu se administreaza asa, dupa ureche. Probabil ca produc oprirea sangerarii dar hormonii odata ingerati produc alte dereglari. Eu am avut o problema grava in urma cu vreo 10 ani si mi s-a recomandat Orgametril dupa ce mi s-au facut analize, tot atunci am luat si clorocalcin deoarece am pierdut mult sange.
Vinul rosu ca orice alcool produce dilatarea vaselor de sange si de aceea menstruatia este mai puternica, insa nu trece mai repede asa cum spunea cineva aici, noi nu neliminam o cantitate standatd de sange si atat, organismul trece printr-un proces fiziologic si singur isi regleaza si durata si cantitatea.
Nici anticonceptionalele nu se iau asa cand ne vine noua ci cum le recomanda medicul, cand luam respectam nu numai ziua dar si ora. E groaznic ca vrei sa te indopi cu hormoni pt. a putea merge la piscina si pt. a face sex. Daca nu te poti abtine ia vitamina K, poate gasesti pe cineva sa ti-o faca injectabila ca e mai rapid efectul. La hotelul elegant la care mergi trebuie sa fie si un cabinet medical cu o asistenta si iti face. Mergi cu fiola la tine ca sa nu umblii prin farmacii de Craciun!
Sincer ma cam socheaza tot ce am citit aici dar probabil ca eu sunt mai naiva sau mai proasta. Eu nu luam pastilele alea nici daca me duceam la munte cu cel mai cel barbat din lume!

gettad
19-12-2005, 13:14
Fetelor de ce va bateti joc de voi? Toate pastilele acestea Postinor, Orgametril sunt cu hormoni si nu se administreaza asa, dupa ureche. Probabil ca produc oprirea sangerarii dar hormonii odata ingerati produc alte dereglari. Eu am avut o problema grava in urma cu vreo 10 ani si mi s-a recomandat Orgametril dupa ce mi s-au facut analize, tot atunci am luat si clorocalcin deoarece am pierdut mult sange.
Vinul rosu ca orice alcool produce dilatarea vaselor de sange si de aceea menstruatia este mai puternica, insa nu trece mai repede asa cum spunea cineva aici, noi nu neliminam o cantitate standatd de sange si atat, organismul trece printr-un proces fiziologic si singur isi regleaza si durata si cantitatea.
Nici anticonceptionalele nu se iau asa cand ne vine noua ci cum le recomanda medicul, cand luam respectam nu numai ziua dar si ora. E groaznic ca vrei sa te indopi cu hormoni pt. a putea merge la piscina si pt. a face sex. Daca nu te poti abtine ia vitamina K, poate gasesti pe cineva sa ti-o faca injectabila ca e mai rapid efectul. La hotelul elegant la care mergi trebuie sa fie si un cabinet medical cu o asistenta si iti face. Mergi cu fiola la tine ca sa nu umblii prin farmacii de Craciun!
Sincer ma cam socheaza tot ce am citit aici dar probabil ca eu sunt mai naiva sau mai proasta. Eu nu luam pastilele alea nici daca me duceam la munte cu cel mai cel barbat din lume!

la capitolul pastile sunt de acord cu tine.........dar la faza cu vinul rosu nu

Cerasela67
19-12-2005, 13:42
Imi pare rau ca nu ma crezi insa informatiile mele sunt corecte, tot din cauza vasodilatatiei nu pot bea vin hipertensivii.Intreaba orice medic si iti va raspunde acelasi lucru, eu nu ma tratez dupa ureche sau la coltul strazii.De ce crezi ca "iti ard urechile" daca bei alcool, sau nu ai baut nimic in viata ta? Poate nici nu stiai ca in perioada menstruatiei nu e indicat vinul rosu si asta deoarece mareste fluxul de sange. Mergi la un medic si cere informatii, eu am 2 medici in familie si probabil de aceea sunt mai informata sau poate si din cauza ca imi place sa stiu, sa am explicatii la toate.

Loreena_
19-12-2005, 13:46
Si eu ma confrunt cu dilema asta cu oprirea menstruatiei.....in ianuarie plecam din tara si tocmai atunci o sa imi vina ciclul...... :roll: ; ma gandeam la vitamina k; eu am mai luat acum cativa ani cand am fost la mare; dar nu mai stiu cat se ia; parca luam o fiola zilnic, dar nu mai retin exact;

am gasit niste info pentru cine ia anticonceptionale; din pacate eu nu utilizez:

"Mersul la mare in timpul ciclului menstrual este o adevarata problema pentru multe femei si un stres continu. Dr. Magdalena Pasaricane-a oferit cateva sfaturi, utile oricarei femei aflate in aceasta situatie.
Cea mai la indemana metoda este, fara indoiala, folosirea tampoanelor intravaginale, existente si in varianta mini pentru virgine, si care, aplicate corect, cat mai adanc posibil, nu vor da nici dureri, nici stari de disconfort.
Pentru femeile active sexual, care folosesc contraceptive orale, se poate produce amanarea sangerarii astfel:
1. Daca folia contine 21 de comprimate (dupa care ar fi trebuit sa faceti pauza 7 zile) nu mai faceti aceasta pauza, si luati in continuare comprimatele dintr-o noua folie.
2. Daca folia contine 28 de comprimate, doar 21 au substanta activa si restul 7 sunt inactive. Atunci nu mai folositi ultimele 7 comprimate si treceti direct la o noua folie.
Sunt si medicamente speciale, care au ca efect oprirea sangerarii. Dar acestea pot avea efecte sistemice care pentru majoritatea femeilor pot agrava o afectiune preexistenta, sau pot determina, in timp, o afectiune nedorita.
Soarele face bine celor care au dureri, in perioada menstruatiei, dar expunerea la soare prelungita, intre orele de maxima intensitate, poate dauna la nivelul aparatului genital. "

Vitamina K opreste sangerarile

*Numita si substanta coagularii, vitamina K poate fi produsa natural de flora naturala a intestinelor (tipurile K1 si K 2), dar si sintetic (K3), spun specialistii.
Actioneaza preventiv impotriva sangerarilor, hemoragiilor interne, este o substanta care ajuta la micsorarea debitului menstrual si poate contribui la coagularea rapida a sangelui. Este contraindicata celor care urmeaza tratamente cu medicamente anticoagulante.
"Daca din organism lipseste vitamina K, este posibil sa aiba loc tulburari de coagulare. Suplimentele pot ajuta femeile atunci cand au tulburari de menstruatie, dar si persoanele carora le sangereaza gingiile sau le curge frecvent sange din nas", spune dr. Remus Lupu, medic generalist la un cabinet privat.
La copii, carentele de vitamina K pot cauza afectiuni ale aparatului digestiv, cum sunt diareea si colitele. Nu se recomanda depasirea dozei de 500 de micrograme.
Cele mai bune surse naturale de vitamina K sunt legumele cu frunze verzi, lucerna, iaurtul, galbenusul de ou, uleiul de soia, de sofran, untura de peste si algele marine. Aceasta vitamina este disponibila si la farmacii, sub forma de fiole. "Injectiile se fac la medicul specialist, timp de 2-3 zile, pana cand se regleaza deficitul de vitamina K", adauga dr. Lupu.**
Sursa: Evenimentul Zilei

oana_haisan
19-12-2005, 13:54
Daca vrei sa iti vina mai repede poti incerca:
- fierbe o bere (intreaga, doza sau sticla), lasa sa fiearba la foc mic, apoi incearca sa o bei pe toata da nu foarte fierbinte. Te avertizez ca nu are un gust foarte placut si asa mai poti afla daca esti sau nu insarcinata. Daca nu iti vine inseamna ca exista o problema si ar trebui sa-ti faci griji. Incerca si nu vei regreta. Eu am testat si sa stii ca mi-a venit chiar a 2-a zi. Sa-mi daca e OKK :P

drosophila
19-12-2005, 14:01
- fierbe o bere (intreaga, doza sau sticla), lasa sa fiearba la foc mic, apoi incearca sa o bei pe toata da nu foarte fierbinte. Te avertizez ca nu are un gust foarte placut si asa mai poti afla daca esti sau nu insarcinata. Daca nu iti vine inseamna ca exista o problema si ar trebui sa-ti faci griji. Incerca si nu vei regreta. Eu am testat si sa stii ca mi-a venit chiar a 2-a zi. Sa-mi daca e OKK :P
Asta-i alt tratament babesc, nu? :shock:

elena sandu
19-12-2005, 19:03
da mai fetele dar clorocalcinul eu stiam ca este bun pt alergii, nu aveam idee ca i bun la ciclu
dar vitamina k sub ce forma se foloseste?

nona76e
19-12-2005, 20:31
CUM SE ADMINISTREAZA VITAMINA k :D
VITAMINA K ESTE INDICATA PENTRU STOPARE HEMORAGIILOR , DAR CRED CA POATE FI FOLOSITA SI PENTRU INTARZIEREA CICLULUI. SE ADMINISTREAZA ALTERNATIV CU CALCIU DIN 6 IN 6 ORE. ADICA O DATA LUATI O FIOLA DE VITAMINA K SI LA ALTE 6 ORE CALCIU. METODA VERIFICATA SI RECOMANDATA DE MEDIC.

elena sandu
19-12-2005, 20:33
mersic mona pt raspuns
sincera sa fiu nu am luat niciodata si nu stiam

adybubu
19-12-2005, 21:29
Stati putin...eu nu ma lamuresc cu o chestie: vitamina K, preparatul care se gaseste in farmacii, este o solutie uleioasa pentru injectii intramusculare. Eu nu stiu sa existe gelule de vitamina K. Iar din ce scrieti voi aici eu inteleg ca se ia pe gura. Pai mai are efect luata pe gura comparativ cu o injectie intramusculara? Clar absorbtia, concentratia plasmatica si efectul nu mai sunt aceleasi...

nona76edeci dupa cum spui tu, ar trebui sa inghit o fiola la 12 ore, timp de atatea zile cate vreau sa-l aman, nu? Tu ai incercat metoda pe pielea ta? Ti-a recomandat-o tie vreun doctor sau ai auzit de undeva?

nona76e
19-12-2005, 23:35
Ady ai dreptate este o solutie uleioasa care se bea(desi in mod normal se fac injectii)... dar nu are un gust prea placut... :evil: Eu nu am incercat niciodata sa il aman, dar este probat pe pielea mea cu referire le scaderea hemoragiei si a perioadei de manifestare.... eu aveam si o saptamana jumatate asa ca eram terminata. :(
Dar sincer nu am auzit sa se utilizeze la provocarea menstruatiei, dar in conditiile in care este un cuagulant ma cam indoiesc.
Si ca raspuns la intrebarea daca mi-a fost indicat de cineva. Raspunsul este Da- de un medic :) desi nu ginecolog.

miss_julie
20-12-2005, 03:57
Asta-i alt tratament babesc, nu? :shock:

eu sunt in dispute cu mine daca sa incerc sau nu, ca as vrea sa vina acum ca am planuri ptr sapt vitoare :)

Loreena_
20-12-2005, 04:01
Mie cand am luat mi-a zis matusa mea care e farmacista; tot asa retin si eu ca era fiola; dar nu mai stiam exact cum se ia si cat

sodiana
20-12-2005, 10:50
Eu zic sa nu va mai intoxicati organismul cu tot felul de hormoni ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa apara consecintele neplacute. Daca chiar vrei sa-ti vina mai repede exista 2 metode: una sa faci efort (sport) in aer curat si a doua metoda este cea cu dusul fierbinte.
Oricum dupa ce te intorci din vacanta sa ne spui si noua cum a fost. :D

iulia_400
20-12-2005, 19:49
salut. eu nu recomand orgametrilul fara recomandarea medicului ginecolog. eu am luat acum ceva vreme pt ca mi s-au descoperit niste chisturi pe unul din ovare,si care mi-au disparut ulterior. medicul mi-s spus sa nu mai iau dupa disparitia chisturilor. pt problema ta ia niste anticonceptionale,pe care e mai bine sa ti le recomande un medic gine dupa consult. nu te lasa pe mana farmacistelor, pt ca ele nu-ti cunosc organismul,numai continutul medicamentului.

drosophila
20-12-2005, 20:36
Ady ai dreptate este o solutie uleioasa care se bea(desi in mod normal se fac injectii)... dar nu are un gust prea placut... :evil: Eu nu am incercat niciodata sa il aman, dar este probat pe pielea mea cu referire le scaderea hemoragiei si a perioadei de manifestare.... eu aveam si o saptamana jumatate asa ca eram terminata. :(
Dar sincer nu am auzit sa se utilizeze la provocarea menstruatiei, dar in conditiile in care este un cuagulant ma cam indoiesc.
Si ca raspuns la intrebarea daca mi-a fost indicat de cineva. Raspunsul este Da- de un medic :) desi nu ginecolog.
Nona, si pe mine ma tine cam mult, 6 zile. E bun in cazul in care vreau sa-mi scurtez perioada? Cum se ia? Dupa ce mi-a inceput? Ce se intampla cand nu mai iau? Pls, da-mi nise detalii. Interactioneza cu anticonceptionalele?

adybubu
20-12-2005, 21:24
Saluty! Va multumesc din nou pentru atat de multe raspunsuri. Cred ca e un lucru bun ca am deschis acest subiect, se pare ca nu sunt singura interesata de metode de grabirea sau amanarea 'problemei'.

Dupa ce am incercat fara succes cu aspirina si dusuri calde timp de trei zile, am renuntat sa ma mai rog de el sa vina, caci e cam tarziu si plecarea la munte m-ar prinde cu 'musafiri'. Asa ca acum am trecut in cealalta extrema: sa incerc sa-l aman. Mi-am cumparat azi Clorocalcin si Vitamina K si am inceput sa le iau dupa schema propusa de nona76e: alternativ din 6 in 6 ore. Sper insa ca nu e prea mult daca le iau timp de o saptamana zilnic. Oricum la gust sunt absolut oribile amandoua.

Acum....Doamne ajuta! ce-o iesi, astept concluziile. Nu e prea bine sa fac experimente pe corpul meu, dar mai bine fac cu calciu si vitamina K decat cu hormoni.

adybubu
20-12-2005, 21:46
Cat despre interactiunea cu anticonceptionalele...e posibil, e mai bine de intrebat un medic in cazul asta. Clorocalcinul si Vitamina K sunt medicamente pro-coagulante iar anticonceptionalele au si ele un oarecare rol coagulant (scrie si in prospect ca nu se administreaza la femeile cu boli de sange, risc de tromboze sau tromboze in antecedente....etc)Asa ca prea mult pro-coagulant s-ar putea sa dauneze. Nu stiu sigur, imi dau si eu parerea, desi pare logic...

nona76e
20-12-2005, 21:50
Nona, si pe mine ma tine cam mult, 6 zile. E bun in cazul in care vreau sa-mi scurtez perioada? Cum se ia? Dupa ce mi-a inceput? Ce se intampla cand nu mai iau? Pls, da-mi nise detalii. Interactioneza cu anticonceptionalele?

E bun in cazul in care vreau sa-mi scurtez perioada? Cum se ia?
Este indicat sa il lasi sa se desfasoare 2-3 zile si apoi sa iei vitamina K, la o zi vei incepe sa observi efectele - se diminueaza cantitativ si se opreste. Se ia alternativ Ca si vitamina K la 6 ore, dar daca gresesti( nu respecti orarul nu este nici o tragedie) :)

Interactioneza cu anticonceptionalele?[/quote]
Nu stiu sa interactioneze cu anticonceptionalele.

Ce se intampla cand nu il mai iau?
Nimic. Odata oprit nu se mai intampla nimic va veni la timpul stiut, in luna urmatoare.
Daca am omis ceva si te mai pot ajuta intreaba :D ,

Oricum nu vi-il administrati prea multe zile, 2 este suficient

nona76e
20-12-2005, 21:57
Am reciti cateva dintre discutiile anterioare si am vazut ca ati scris ca nu se gaseste vitamina K sincer este prima data cand aud asa ceva. :?: Eu am gasit intotdeauna la farmacie.
Ati cautat in toate farmaciile?

kady
20-12-2005, 22:16
vitamina k sub forma de solutie uleioasa se numeste altfel...e injes=ctabila...si nu stiu ce efect ar avea daca o bei...cred si sustin ca daca trebuie sa-ti vina menstruatia intr-o anumita zisa lasi sa decurga evenimentele asa cum trebuie...

gettad
20-12-2005, 22:47
vitamina k sub forma de solutie uleioasa se numeste altfel...e injes=ctabila...si nu stiu ce efect ar avea daca o bei...cred si sustin ca daca trebuie sa-ti vina menstruatia intr-o anumita zisa lasi sa decurga evenimentele asa cum trebuie...

se numeste fitomenadiona

kady
20-12-2005, 23:24
da..da..mi-amamintit dar dupa ce trimisesem mesajul...

gettad
20-12-2005, 23:35
da..da..mi-amamintit dar dupa ce trimisesem mesajul...

aha :wink:

kady
20-12-2005, 23:38
am facut si eu injectii de astea...pt a mi se opri hemoragia...

gettad
20-12-2005, 23:43
am facut si eu injectii de astea...pt a mi se opri hemoragia...

pai pt asa ceva sunt folosite.......

drosophila
21-12-2005, 09:11
Mai, daca nimeni nu stie cum interactioneaza cu anticonceptionalele (si daca interactioneaza sau nu) eu o sa ma pun in perioada aia happy sa pap alimente cu coninut mare de vitamina k si de calciu. Poate are efect. :roll:

gettad
21-12-2005, 10:45
Mai, daca nimeni nu stie cum interactioneaza cu anticonceptionalele (si daca interactioneaza sau nu) eu o sa ma pun in perioada aia happy sa pap alimente cu coninut mare de vitamina k si de calciu. Poate are efect. :roll:

ups.........aici ma depaseste........dar ma documentez si i-ti spun....

drosophila
21-12-2005, 21:29
Pai te rog sa te documentezi, mi-ar prinde bine niste informatii in plus.

miss_julie
21-12-2005, 22:04
vrei sa papi vit k in timpul menstruatiei ca sa o opresti? mai sus scria ca luam vit k daca vrem sa intarzie...sunt confuza!

drosophila
22-12-2005, 16:02
Pai tot mai sus la un moment dat aparea si faza asta cu vit k pentru scurtarea perioadei. Mai uita-te. :D

miss_julie
22-12-2005, 19:05
stiam eu ca sunt confuza!! :D
merci ptr lamuriri :kiss:

zagzig
05-01-2006, 20:56
Heiiiii
Ai reusit pana la urma sa iti intarzii ciclu?????
Ai ramas la munteeeeee???!!!!! :o

sodiana
06-01-2006, 12:31
chiar asa i-am dat tot felul de sfaturi si nu ne-a mai zis cum a fost la munte :lol:

adybubu
06-01-2006, 13:38
Salutare fetelor! Imi pare rau, nu vreau sa par stiu eu cum, dar cand am vazut ca nu a mai scris nimeni la subiectul asta de mai bine de 2 saptamani m-am gandit ca si-a pierdut lumea interesul pt el.

Pai sa o luam pe rand: mi-a recomandat cineva aici o reteta de intarziere cu Clorocalcin si VItamin K. Am urmat-o p-aia, adica o data la 6 ore Vit k sau Clorocalcin alternativ. Insa nu as putea sa spun cu certitudine daca cura asta a avut vreun efect de intarziere sau nu pentru ca nu mi-a venit nici pana astazi. :( Si nu cred ca medicamentele alea sa fi avut un asa efect pronuntat de intarziere, cel mai probabil mi-am dereglat rau de tot hormonii pt ca am facut pauza la anticonceptionale. Asa ca probabil am luat degeaba medicamentele alea, cred ca mi-ar fi intarziat oricum si fara ele. Nici nu mai stiu ce sa cred...mai astept o sapt-doua si daca tot nu vine ma duc la doctor sa fac ceva dozari hormonale, habar nu am. Oricum...abia astept sa-mi vina ca sa pot sa incep iar anticonceptionalele, ca ma simteam tare bine cu ele. Si pe langa dereglarea asta, am mai pus si 2 kg pe mine de cand le-am oprit. Sa fie oare o coincidenta ca in perioada asta au fost si sarbatorile si vacanta de iarna si d-aia m-am ingrasat? Nu stiu, cert este ca atunci cand le luam nu am pus un gram pe mine.

Cat despre munte.....a fost minunat. Am stat la Hotel New Montana in Sinaia, de patru stele cica, dar nu si le merita. Eu consider ca e un hotel de cel mult trei stele. Are in schimb o piscina superba, as fi stat acolo toata ziua. Am facut si eu pentru prima data in viata jacuzzi si sauna. Sauna mi s-a parut groaznica, dar trebuia sa incerc si eu sa vad cum e. As fi vrut si un masaj (ca tot asa, nu am avut parte pana acum de masaj), numai ca lista de programari era full pana pe 27, iar noi am plecat de la Sinaia pe 26 seara. Cred ca toti clientii hotelului, primul lucru cum s-au cazat si-au facut programarea la masaj. Sau mai bine...au sunat dinainte da plece din Bucuresti sa fie si mai siguri. :x In rest... plimbari prin Sinaia, ajunul Craciunul impreuna cu un grup de prieteni care aveau o vila in Sinaia, de Craciun am avut Seara festiva la hotel inclusa in bilet, o plimbare prin Brasov (care mi s-a parut superb sub zapada si sub razele soarelui) si....cam atat ca cele 2 zile jumate au trecut foarte repede.

Si asta fu! Daca inainte aveam ca problema cum sa-l fac sa-l intarzii sau sa vina inainte de plecare, acum am o dilema si mai mare: de ce nu vine????? Of... problemele astea... nu se termina niciodata, dau din una-n alta...

Va pup acum fetelor, inca o data va multumesc tuturor pentru raspunsuri si inca o data va cer scuze ca nu am mai scris (dar chiar am crezut ca nu s-a mai uitat nimeni pe subiectul asta). Sper ca si voi ati avut niste sarbatori minunate alaturi de cei dragi!

mikus
07-01-2007, 10:03
salut adybubu
ai zis ca ai luat vit k asa cum tia prescris prietena noastra mai sus, la 6 ore alternativ cu calciu..cate zile ai luat?
dar tot aici am vazut ca dupa tratamentul asta cu vit k iti va veni ciclul cum trebuie insa luna urmatoare...sau nu am vazut eu bine??
oricum teas ruga sa imi spui si mie exact cum ai procedat ca sunt intro situatie similara si miar prinde bine niste sfaturi...
te poop si iti doresc un an nou plin de impliniri!in primul rand sanatate!!!

adybubu
08-01-2007, 21:24
Buna Mikus! Nu credeam ca o sa mai dezgroape cineva subiectul asta dupa un an de zile... Situatia mea a fost cam asa: am luat cu sfintenie si vitamina K si calciu exact cum a zis respectiva fata (si sunt oribileeee la gust amandoua), nu mai stiu exact cate zile, dar 4-5 cel mult pt ca mi-a fost frica sa nu dau in altele cu tratamente d-astea empirice. Stiu ca ultima „portie” am luat-o pe la pranz, in penultima zi la munte, ca a doua zi ma intorceam acasa si nu mai aveam nevoie de amanari.

Toate bune si frumoase pana aici. M-am intors acasa si am asteptat cuminte musafirii, numai ca ei au tot intarziat sa apara. Si au intarziat, si au intarziat, si eu am inceput sa ma sperii si tot asa pana in aprilie cand, dupa 4 luni de amenoree, m-am dus la endocrinolog la Parhon. Dupa niste analize hormonale si o echografie, mi-a pus diagnosticul de ovare polichistice. :cry: Cum de m-am pricopsit si cu porcaria asta... Dumnezeu stie! Eu care mereu am avut ciclul ceas, apoi am inceput sa iau anticonceptionale si cand le mai opream sa fac pauze imi revenea cum trebuie, fara probleme.

De data asta insa nu mi-a mai venit. Sa fi fost de vina tratamentul minune pt intarziere... habar nu am, insa mi s-a spus ca nu are nici o legatura deoarece Calcimed sau vit K folosesc multe femei care au flux abundent, dar probabil nu in cantitati asa mari. Am tot citit si intrebat in stanga si dreapta despre ovarele polichistice, dar inca nu am reusit sa ma lamuresc deplin. Si nici nu cred ca as putea pt ca cica nu a fost descoperita cauza exacta a acestei afectiuni; se intampla ceva, un dezechilibru hormonal si nu mai ovulezi. Si de aici se trag si celelalte consecinte. Se pare ca ele sunt programate genetic sa apara la un moment dat in cursul vietii iar contraceptivele ascund semnele acestei boli, astfel incat o observam doar cand le oprim. Lucrurile astea mi le-a spus un medic ginecolog grec care se ocupa cu fertilizarea in vitro la Medsana si omul parea ca stie ce spune, vorbea cu 10 cuvinte pe secunda despre asta. Si asa mi s-a intamplat si mie: am luat pastile pana in septembrie, apoi am facut o pauza. Pe la inceputul lui noiembrie mi-a venit, insa in cantitate mica si mi-am facut eu calculul ca vine iar la inceputul lui decembrie, apoi la inceputul lui ianuarie si „scap” de Craciun. Numai ca la inceputul lui decembrie nu a mai venit, si tot intarzia si, de teama ca o sa vina exact in vacanta mea mult asteptata, am deschis acest subiect.

Nu cred ca te-am ajutat prea mult cu raspunsul asta pt ca nici eu nu pot sa-mi dau seama daca pe mine m-a ajutat acel tratament. Sau daca nu m-a ajutat cumva mai mult decat trebuia. Mai bine incerci metoda cu anticonceptionale pe care o recomanda o alta fata, Cora parca. Eu zic ca e mai sigura si mai logica decat calciu si vitamina K. Succes si numai bine in 2007!

rocksyna
16-08-2007, 22:43
Buna fetelor... si eu sunt in aceeasi situatie... pe 20 plec la mare si in curand voi fi la menstruatie. Am citit ce ati spus si voi de vitamina k si vreau sa va intreb... de cand pot incepe sa iau? Mie imi vine pe 22. Din cate am inteles, ar trebui sa iau inainte sa imi vina. Pot incepe de pe 20 si sa continui pana ma intorc din vacanta, adica pana pe 1 septembrie? Va multumesc anticipat! Pupici

scumpik_d_mine
21-08-2007, 16:14
cand am avut astefel de probleme... o baie fierbinte cu foarte multa sare gransoasa... isi face efectu.. iar a2a zi iti vine sigur... stiu din propia experienta... la mine a functionat mereu :)

lesbi`girl
21-08-2007, 16:21
o prietena de`a mea a baut zeama de la hrean fiert si a functionat..trebuie sa bei seara inainte de culcare cateva zile la rand (3-4) si in maxim 1 sapt iti vine ciclul..bafta!

Yodeea
31-08-2007, 10:48
sunt noua si eu pe aici.deci .pana la urma cum se face sa vina mai repede.un medicament ceva nu stiti?.sau daca si sfaturi bune astept.orice idee......va pupik :)

pauloy
18-12-2007, 17:16
:D buna...sunt noua pe aici...am o mik problema...de revelion plec cu prietenu s cred k fix atunci o s am o surpriza...o sami vina menstruatia...stiti cva de vitamina k???

beatricea
21-12-2007, 22:31
si eu stiam de baie fierbinte cu sare k functioneaza dar de data asta nu a mers luni plec la munte si nu stiu cum sa-mi vina pana sa plec cred k o sa am ghinion anul asta de Craciun dar e bine k nu o sa fiu de anul nou k e mai nasol atunci cannd e zbenguiala sa nu poti sa te desfasori cum vrei :lol:

adresa4
24-12-2007, 18:09
buna fetelor...am si eu o problema mi-a intarziat ciclu de 10 zile...insarcinata nu am cum sa fiu ca i-au anticonceptionale...acum nu mai i-au din cauza acestei intarzieri...am facut si un test de sarcina ca sa fiu sigura si a iesit negativ....exista pastile sau ceva care sa ma ajute sa-mi vina...eu in ultima luna am luat regenon pentru slabit...nu stiu ce sa fac...ca vreau sa-mi vina

ADE ADELINNE
06-01-2008, 08:06
parerea mea este k ti-ai slabit si imunitatea,in cazul in care se exclude sarcina,si de aceea iti intarzie.si pt cele care vor sa le vina ciclul mai repede,am eu o idee,dar nu inainte de a va spune k este nociv pt org si nu trebuie apelat la asa ceva decat in sit de max urgenta,deoarece perturba echilibrul hormonal al organismului,deci te poti ingrasa ulterior(tranzitoriu) si tinand cont k eun medicam luati in considerare toate ef adv.
in ciuda la ceea ce am scris mai sus,mai doriti asa ceva:DUPHASTON timp de 5 zile,in a 6-a zi va vine garantat!

stefutza3
06-01-2008, 11:26
parerea mea este k ti-ai slabit si imunitatea,in cazul in care se exclude sarcina,si de aceea iti intarzie.si pt cele care vor sa le vina ciclul mai repede,am eu o idee,dar nu inainte de a va spune k este nociv pt org si nu trebuie apelat la asa ceva decat in sit de max urgenta,deoarece perturba echilibrul hormonal al organismului,deci te poti ingrasa ulterior(tranzitoriu) si tinand cont k eun medicam luati in considerare toate ef adv.
in ciuda la ceea ce am scris mai sus,mai doriti asa ceva:DUPHASTON timp de 5 zile,in a 6-a zi va vine garantat!

eu cred ca sfaturile tale nu-si au rostul. ca medic in devenire (ca parca asa te lauzi peste tot), nu ar trebui sa recomanzi asa ceva. mai bine ai recomanda sa-si bage mintile in cap si sa lase tratamentele astea pentru cei care au nevoie de ele.

ADE ADELINNE
06-01-2008, 14:42
auzi,stefutza,am zis conditii de maxima urgenta ceea ce inseamna k poti participa la un concurs(am fost si sportiv de performanta dk vrei sa ma laud si mai mult),poate fi ziua cununiei sau a nuntii tale,poti sa ai o calatorie f import si nu cred k ti-ar conveni sa-ti schimbi ob-ul din ora in ora chiar la nunta ta,nu crezi? iar cd un om spune k stie ce vb pt k e in domeniu ti se pare lauda"peste tot"? crede-ma k eu nu am nevoie de publicitate si te rog lasa comentariile de prost gust k nu suntem pe aceeasi lungime de unda stiintifica ,ok? iti multumesc pt intelegere. numai bine

stefutza3
07-01-2008, 09:57
auzi,stefutza,am zis conditii de maxima urgenta ceea ce inseamna k poti participa la un concurs(am fost si sportiv de performanta dk vrei sa ma laud si mai mult),poate fi ziua cununiei sau a nuntii tale,poti sa ai o calatorie f import si nu cred k ti-ar conveni sa-ti schimbi ob-ul din ora in ora chiar la nunta ta,nu crezi? iar cd un om spune k stie ce vb pt k e in domeniu ti se pare lauda"peste tot"? crede-ma k eu nu am nevoie de publicitate si te rog lasa comentariile de prost gust k nu suntem pe aceeasi lungime de unda stiintifica ,ok? iti multumesc pt intelegere. numai bine

motivele insirate de fete nu mi se par de maxima urgenta: "plec la mare", "ma intalnesc cu prietenul dupa 2 luni", "ma duc la munte si mi-e lene sa schimb ob-ul" etc. nu am vazut pe nimeni care se duce la concurs sau are nunta si vrea sa intarzie menstruatia. asa ca nu ma convingi ca ai fost utila.
in legatura cu conditiile de maxima urgenta, sa stii ca eu chiar am calatorit 2 zile jumate cu masina cateva mii de km si asta nu m-a impiedicat sa-mi schimb ob-ul cand am avut nevoie. si nici nu m-am gandit sa intarzii menstruatia!

ADE ADELINNE
07-01-2008, 11:02
mai stefutza nu toate femeile sunt k tine , nu toata lumea poate sa calatoreasca atunci cd e la menstruatie,unii oameni mai au si probl ,stii? eu nu vreau sa ma cert cu tine,dar relatarile mele au fost clare si nu cred k cineva vrea sa se ingrase( am spus reac adverse) numai pt k ii e lene k ai vazut si tu cate postari sunt aici despre slabit si ca toate sunt disperate,ideea era una psihologica(in caz k mai aud ceea ce am scris eu si de la altcineva fara sa le expl reac adv),sa stie despre ce este vb dar sa nu ia asa ceva prosteste,intelegi? femeile cd aud de ingrasat fug k de draci,asta era ideea,dar sa stie k pt un eveniment f import exista o sol,intelegi ce am vrut sa zik? nu fi rautacioasa cu mine k nu ai de ce,sunt si medici ginecologi care spun la fel k mine dk platesti la cabinet 500 de mii (asta era ideea cu banii)

stefutza3
07-01-2008, 11:32
ok peace. eu doar am vrut sa-ti dau un exemplu ca se poate.
am vazut ca ai spus si efectele adverse dar sunt o gramada de pustoaice care citesc pe aici si o iau de buna. ca la varsta asta, judeca hormonii, nu creierul!

ADE ADELINNE
08-01-2008, 09:13
mda....in legatura cu hormonii ai dreptate,dar imi amintesc k si eu am avut odata varsta de 18 ani si dk auzeam k ma pot ingrasa din sex cu prietenul eram virgina si acuma :P :P :P :P :P ok,pace si eu

G_Anna
10-01-2008, 10:10
mai era o intrebare despre durerile menstruale...
ale mele sunt groaznice, nici la examene nu ma pot duce din cauza lor, mi-e foooarte rau...

si singura solutie pe care am gasit-o si care functioneaza fara gres de peste 2 ani e sa iau Panadol Rapid, cate 2 pastile...in 5 minute nu mai simt nici o durere, dar fara ele sunt pierduta

totusi, sa aveti grija ca in acest timp sa nu mai luati alte medicamente ce contin paracetamol, si daca e necesar, mai luati alte 2 pastile dupa 4 ore...deci 4 ore pauza :) de ce functioneaza asa repede si bine: datoria compozitiei, ajunge direct in sange
sper ca v-am putut ajuta si eu :)

zeitza1983
10-01-2008, 11:07
Daca mai citesti Adybubu , vroiam sa stiu ce ai mai facut cu ovarele tale si daca ti-a venit pana la urma in urma carui tratament , iar acum mai iei antibebe ? Si eu am ovare pochistice si dupa 1 an de Triregol nu mi-a mai venit vreo patru luni, am fost la patru medici dintre care 1 mi-a zis ca e sarcina de 6 saptamani de era sa lesin, iar dupa tratamentul ala cu ceva cu D , 10 zile, mi-a venit, si la recomandarea medicului din prima zi cand mi-a venit am trecut pe yasmine.De atunci nu am mai avut probleme , nici nu le-am mai oprit si au trecut apropae doi ani , dar cum am citit povestea ta , parca mi-e si frica sa le opresc, desi medicul meu ginecolog mi-a spus ca nu e cazul sa le opresc decat cu cateva luni inainte sa programez o sarcina ...

ADE ADELINNE
10-01-2008, 12:23
pt dureri menstruale: cu trei zile inainte de menstruatie diclofenac si 2 zile in timpul menstruatiei(nu trebuie sa se depaseasca doza si nu mai mult de 5 zile pe luna) cu acest trat timp de 3 luni consec durerile in mod normal ar trebui sa se reduca chiar sa dispara.aportul de sare sa fie mai redus k de obicei in cazul in care mancati "mai" sarat

adybubu
19-01-2008, 20:51
Buna Zeita! Da, mai citesc din cand in cand, de pe unde apuc, ca am calculatorul stricat de vreo 3 saptamani. Pai la mine a fost cam asa: am luat antibebe Janine 3 luni si apoi le-am oprit din gresala. Intelesesem eu de la endocrinoloaga mea ca dupa 3 luni tre sa le opresc si sa mai vin la o echografie, insa trebuia sa vin la echo fara sa le opresc. Si fiindca le-am oprit prea devreme... iar nu mi-a mai venit. Asa ca am luat 10 zile Duphaston (probabil chestia aia cu D de care zici si tu :-) ) si cand mi-a venit, am luat din nou anticonceptionale, tot Janine. Nu mai imi amintesc cat timp le-am luat, cred ca inca vreo 6 luni. Apoi am fost la echo, a vazut ca ovarele arata destul de bine si mi-a dat doar progesteron (Duphaston) timp de 3 luni. Apoi am oprit si Duphastonul si luna urmatoare mi-a venit singur, fara medicamente. Acum cred ca am aproape un an de cand am terminat cu tratamentele si vad ca ovarele functioneaza, chiar ceas as putea spune. Ma bate gandul sa iau iar anticonceptionale, dar parca mi-e putin frica. M-am descurcat si fara ele, dar parca tot stai cu ceva teama in momentele intime si pana vezi ca iti vine. Parerile sunt impartite: unii zic ca poti sa iei antibebe oricat, pana vrei sa ramai insarcinata... altii zic ca daca iei mai mult de 10 ani creste f mult riscul de cancer, HTA si altele. Eu tot tratamentul l-am facut la medicul endocrinolog, nu la ginecolog, cu echografii periodice pt a vedea cum evolueaza chistuletele. Cam atat... multa sanatate iti doresc!

zeitza1983
20-01-2008, 13:04
Buna Zeita! Da, mai citesc din cand in cand, de pe unde apuc, ca am calculatorul stricat de vreo 3 saptamani. Pai la mine a fost cam asa: am luat antibebe Janine 3 luni si apoi le-am oprit din gresala. Intelesesem eu de la endocrinoloaga mea ca dupa 3 luni tre sa le opresc si sa mai vin la o echografie, insa trebuia sa vin la echo fara sa le opresc. Si fiindca le-am oprit prea devreme... iar nu mi-a mai venit. Asa ca am luat 10 zile Duphaston (probabil chestia aia cu D de care zici si tu :-) ) si cand mi-a venit, am luat din nou anticonceptionale, tot Janine. Nu mai imi amintesc cat timp le-am luat, cred ca inca vreo 6 luni. Apoi am fost la echo, a vazut ca ovarele arata destul de bine si mi-a dat doar progesteron (Duphaston) timp de 3 luni. Apoi am oprit si Duphastonul si luna urmatoare mi-a venit singur, fara medicamente. Acum cred ca am aproape un an de cand am terminat cu tratamentele si vad ca ovarele functioneaza, chiar ceas as putea spune. Ma bate gandul sa iau iar anticonceptionale, dar parca mi-e putin frica. M-am descurcat si fara ele, dar parca tot stai cu ceva teama in momentele intime si pana vezi ca iti vine. Parerile sunt impartite: unii zic ca poti sa iei antibebe oricat, pana vrei sa ramai insarcinata... altii zic ca daca iei mai mult de 10 ani creste f mult riscul de cancer, HTA si altele. Eu tot tratamentul l-am facut la medicul endocrinolog, nu la ginecolog, cu echografii periodice pt a vedea cum evolueaza chistuletele. Cam atat... multa sanatate iti doresc!

Ma bucur ca ti-ai revenit , cu antibebele ce sa zic, mie mi-e frica chiar si cu ele, tot imi mai fac cate un test de sarcina din cand in cand, ca nu se stie cum vine ciclul peste ...eu am mai patit-o odata si de aia nu ma risc ... doctorul meu ginecolog e cel care m-a adus pe lume deci ceva experienta are si el mi-a spus ca e o mare tampenie sa faci pauza de la ele, mai ales ca acum antibebele au un continut mic de hormoni, nu sunt cele de pe vremea parintilor ... asa ca deocamdata am incredere in el.Te pup si sanatate multa ...

sonya_pisoi05
25-05-2008, 11:50
deci citesc de 20 de min si eu tot nu am inteles CU CATE ZILE INAINTE IEI NENOROCITA AIA DE VITAMINA K ??

ADE ADELINNE
25-05-2008, 14:08
nu e vorba aici despre vitamina k ( aia e pt diminuarea debitului ),aici fetele vorbesc despre provocarea menstruatiei inainte de vreme.Recomand vit k numai in hemoragii,in rest nu.

ADE ADELINNE
25-05-2008, 14:14
unele dintre ele nu stiu ce spun,vit k este sub forma de filole ,deci este injectabila,este hemostatic,incheaga sangele,il coaguleaza akolo unde curge ca din pompa si nu se opreste,deci pana la urma tu ce vrei sa opresti pt ca vit asta nu merge ca spermatozoidul direct la tinta (in cazul de fata),ci are efect sistemic acolo unde CURGE MUUUUUULT SANGE SI NU VREA SA SE OPREASCA!

zeitza1983
26-05-2008, 09:36
Tin minte ca in primul an de facultate , cand am schimbat mediul , mi-a venit ciclul de doua ori intr-o luna si in cantitati uriase, drept pentru care mi s-a recomandat de catre medic, vitamina K . Nu mai stiu cate fiole am luat, cert e ca nu mi s-a micsorat debitul . Cu siguranta depinde de oraganism, mie nu mi-au facut mare lucru pe moment , e adevarat ca mi s-a oprit pana la urma, dar nu bag mana-n foc ca de la vit. K sau natural ... Dar cel mai important e sa nu luati de capul vostru, mergeti la medic, el va poate spune exact ce sa luati !

ADE ADELINNE
27-05-2008, 00:35
Mda ..mi s-a intamplat si mie si am rezolvat cu fitometadiona,dar efectul nu e imediat,ci in jur de 12 ore si nici atunci nu e maxim,ideea e ca nu trebuie luata aiurea pt k dk ai alte probl si nu stii,efectele sunt dezastruoase.