PDA

View Full Version : Mancatul dupa 6-7 seara!!

Dolphine
19-11-2005, 23:38
Vroiam sa va intreb daca dupa 6-7 seara, consumul de fructe este interzis cu desavarsire?
Are ceva daca atunci cand simti ca ai manca ceva, mananci cateva mere?
10x

icecream
19-11-2005, 23:49
nope :) Poti manca mere insa mai stai si tu cel purin o jumatate de ora inainte sa te culci :D

hungryeyes_ds
20-11-2005, 07:48
Eu spun ca nu are nimic daca mananci fructe seara...eu IUBESC fructele si masa mea de seara e intotdeauna compusa din fructe...de obicei mananc pe la 7 dar daca am venit tarziu acasa am mancat chiar si dupa 9 ( dar eu ma culc pe la 11, 12) si rezultalele in pierderea kg-lor continua sa apara....succes in continuare!

skumpy
20-11-2005, 09:34
eu mananc mere la orice ora... :) kiar si cand vin din disco... tinand cont ca inainte ma indopam ca animala pe la 4 5 dimineatza si apoi ma culcam, nu cred ca fructele sunt asa nocive. ;))

gabriellac
20-11-2005, 10:38
Seara (la orice ora) daca mi-e foame mananca un gref si pe langa faptul ca nu mai simt foame, ajuta si la arderea grasimilor :wink:

ioanacr
20-11-2005, 11:57
din cartea cu regimul disociat, am aflat ca fructele se mananca doar inainte de masa, cu cel putin jumatate de ora inainte. INSA, citricele NU SE MANANCA SEARA INAINTE DE CULCARE, deoarece provoaca insomnii.
mie una imi provoaca pe langa insomnii o aciditate puternica la stomac si automat mai trebuie sa mananc ceva.

gabriellac
20-11-2005, 12:07
din cartea cu regimul disociat, am aflat ca fructele se mananca doar inainte de masa, cu cel putin jumatate de ora inainte. INSA, citricele NU SE MANANCA SEARA INAINTE DE CULCARE, deoarece provoaca insomnii.
mie una imi provoaca pe langa insomnii o aciditate puternica la stomac si automat mai trebuie sa mananc ceva.
Exista o carte cu regimul disociat? Nu stiam de ea :-k Stiu in schimb de principiile pe care le-ai spus de la Monti. Si e adevarat, citricele nu se recomanda seara, dar de la gref eu nu am nici insomnii, nici nu imi creste aciditatea stomacului. Cu portocalele este alta poveste :)

uka
20-11-2005, 12:21
din cate stiu eu nu are importanta, daca e 6 sau 7 seara ci conteaza k ultuma masa sa fie cu 4 ore inainte sa ne bagam la nani.

adia
20-11-2005, 23:06
Cu patru ore? Sunt interzise? Dumnezeule ... nu vreau sa fiu rea, dar cand aud asemenea "regul" imi pun mainile in cap ...
DA, Montignac spune ca este bine sa mananci fructele cu 30 de min inainte de masa si la 2-3 dupa masa, din cauza "de digestie" ... si cama re dreptate. Pe stomacul meu functioneaza. Si da, cred ca Montignac este un regim diasociat. Pe asta se bazeaza, nu? Pe combinarea anumitor alimente, deci pe disocierea lor de altele ...
Dar cand aud nebunii d-astea cu 4 ore scoase din cauza ca asa a spus x, chiar ma enervez.
Organismul si stomacul nostru trebuie hranit corespunzator. Si este nesanatos sa il lasi sa "rumege in gol" ... pai in 4 ore se termina digestia unei mese cam oricat de bogata r fi, asta inseamna ca lasi o noapte intreaga stomacul sa rumege sucuri grastrice. Pe laga faptul ca nu este sanatos, il mai bagi si in criza caci se simte nealimentat si, dupa o perioada de slabire te mai si trezesti stocand orice bagi in gura. Te alegi si cu o gastrita, ca sa nu spun mai grav, si cu kilograme in plus ...
Intr-adevar, e ok sa astepti o jumatate de ora, o ora inainte de somn, pentru a putea dormi linistit ...
Cel putin eu am mancat si la 12 noaptea, daca ma culcam la 1 si tot am slabit ... ba saptamana trecuta am mancat la 3 am si m-am culcat la 4 si tot am slabit ...
Sa stai 4 ore fara sa mananci nimic, apoi sa te mai si culci e doar o alta forma de a te infometa - parerea mea.

cry2ss
21-11-2005, 08:33
Ananasul e bun inainte de a dormi? Cand ma plictisesc si nu am ce face mananc ananas (compot). Asta mi se intampla seara, cand ma uit la tv. Am auzit ca anansul ar fi bun la slabit, dar daca se mananca seara, si mai ales din cutie, e bun?

adia
21-11-2005, 09:24
La ananas nu prea ma pricep. Stiu doar ca e foarte puin caloric, ceea ce e bine, ca are foarte multe fibre, ceea ce este iar foarte bine si ca este recomandat in cure, nu pentru ca slabeste (nici un aliment nu slabeste pur si simplu, ce Dumnezeu) ci pentru ca ar ajuta in lupta contra celulitei.
Si e ok sa il mananci "din conserva", atata timp cat este conserva fara zahar. Se gasesc in supermarket-urile mari, iar mie mi se par mult mai bune decat cele cu zahar. Altfel, nu ... nu cred ca sunt bune sa le mananci in general, nu numai seara - ma refer la faptul ca siropul are foarte mult zahar, oricat de "light" ar scrie pe el ...

gabriellac
21-11-2005, 09:26
Si da, cred ca Montignac este un regim diasociat. Pe asta se bazeaza, nu? Pe combinarea anumitor alimente, deci pe disocierea lor de altele ...
Nu pot sa nu spun ca Mntignac nu este un regim disociat. Chiar el zice in carte acest lucru. Se bazeaza pe disocierea macronutrientilor si nu a alimentelor...

anav
21-11-2005, 09:27
OOO ananas...da e bun pentru slabit este adevarat...dar natural. Parerea mea este cel din compot nu face decit sa ingrase daca te uti pe calorii si compozitie o sa vezi ca are o tona de zahar.
Cit despre fructe eu am ramas timpa cand mi s-a spus de catre o dra doctorita ca maninc prea multe fructe pe zi daca depasesc o jumatate de kg :plang: . Imi venea sa o bat..i-am explicat ca daca imi este foame pun mana pe un fruct si din cele bune , nu rele (cum sunt pere, struguri,banane) si ea tot a spus ca e prea mult.Eu nu cred ca daca manaci cam 4-5 mere pe zi si nu stiu 1-3 citrice este rau mai ales ca le prefere de multe ori in locul mesei de seara...Voi ce ziceti :?:

adia
21-11-2005, 09:35
Ei, da, Gabi, ai dreptate. Mai ales ca eu nu tin Montignac si nu ma pricep foarte bine. Doar i-am citit cartea acum un an aproape.
Doar incercam sa spun de ce ar putea crede ioanacr ca a citit asta in cartea cu regimul disociat ...
Si intr-adevar, principial disociezi macronutrientii, dar atunci cand mananci, discoiezi alimentele, nu?

ioanacr
21-11-2005, 09:54
cand m-am referit la cartea cu regimul disociat, m-am referit la cartea lui Montignac - insa nici acum nu cred k am reusit sa-i scriu corect numele, d aceea am ezitat atunci.
am ajuns la concluzia ca fiecare trebuie sa gaseasca un mod de viata, prin care sa si slabesti, adecvat corpului sau. daca p cineva poate manca doar ciocoloata si sa bea cola si sa mai si slabeasca... (e caz real in germania)... inseamna ca acest stil d viata ii e potrivit.
si eu stiam ca ananasul natural este cel recomandat, nu shtiu sa existe ananas la cutie sanatos. daca nu are zahar, precis are tot felul de aditivi, conservanti etc, care sa nu fie prea sanatosi. cum sunt acele bombonele mici de cafea, frisca etc, care n-au zahar. uitati-va din curiozitate sa vedeti ce glicemie are.

adia
21-11-2005, 09:56
Nu cred ca ar trebui sa ne grabim sa spune ca daca nu au zahar, au tot felul de conservanti.
Parintii mei fac tot felul de conserve si nu intotdeauna este nevoie de zahar ... si pur si simplu de o aspirina sau de o fierbere corecta.

gabriellac
21-11-2005, 13:33
Adia, eu prin disocierea alimentelor inteleg ca mananci numai un aliment (de ex: numai salta de varza sau numai friptura de pui), pe cand la monti nu e la fel. Poti de exemplu sa mananci varza calita cu carne, friptura gu garnitura de legue si salata etc Potimanca orice in principiu, doar sa stii sa alegi alimentele permise.

adia
21-11-2005, 14:18
Gabi, este alegerea ta sa spui ca prin disociere intelegi consumarea unui singur tip de aliment.
Sa disociezi nu este un lucru rau, asa ca eu atunci cand spun ca Monti este si un regim disociat nu o spun intr-un sens negativ. El iti permite sa combini anumite alimente, la anumite mese, pe cand altele iti sunt strict interzise. Tot disociere este. Dar, repet, asta nu este un lucru rau.
Parerea mea este ca Monti este un regim foarte bun si suficient de echilibrat. Dar mie nu mi se potriveste. Atata timp cat exista alimente care sunt interzise cu desavarsire sau permise o data pe an, nu il pot tine. Si pentru faptul ca nu sunt de acord cu unele dintre regulile lui. Atata timp cat respecti regulile sa mananci oricat?Sa elimine definitiv cartoful? Sa nu consumi morcovi fierti? Sa mananci carne prajita? Sa consumi carnati? Lucrurile acestea nu mi se potrivesc. Am slabit mancand si paine si cartofi si multe multe altele pe care el le interzice. Dar am avut grija la cantitati. Prefer sa mananc niste cantitati moderate din orice decat sa mananc pana nu mai pot din anumite alimente permise. Iar permiterea unor grasimi saturate ca cele din carnati, de exemplu ... mi se par total nepotrivite pentru ca nu sunt benefice pentru organism, nu pentru ca ar ingrasa ...
Dar asta este parerea mea. Chiar daca este posibil sa fie gresita. Le admir pe cele care reusesc sa il tina, pentru ca asta inseamna privarea de mici/placer placeri culinare, la care eu nu vreau sa renunt ... si nici nu sunt nevoita sa fac asta ...

Acutza
21-11-2005, 15:19
cu sigurantza ananasul "natural"este mai bun!
am citit undeva ( de curand, dar nu mai stiu unde!) ca din compotul de ananas sa se mance doar fructul, dar nu shi sucul... fiindca contzine zahar.
Insa, fie el din compot sau nu ( alegetzi compoturile "light"; ultima data am cumparat din BILLA) ananasul este recomandat in curele de slabire fiindca se digera mai greu si organismul arde mai multe calorii ca sa-l digere, decat are fructul in sine.

fructe seara... merg pe mana lui Monti

valiutza
21-11-2005, 15:59
si eu pap ananas seara si nu am citit nicaieri ca ar fi hipercaloric ..asa ca...am sa pap in continuare :smile_big: ...altceva ce? pentru ca eu ma culc dupa 1-2 noaptea mai ales cand am de invatat :shock: uneori ma prinde 3-4 daca mai si ies undeva :drunk: .ar tb sa nu mananc nimik pana a doua zi?? ...ce sa fac? ca pana atunci ca mi se face foame de 10 ori iar fructe "acide" nu pot sa pap ca mai rau ma doare stomacul... :cuplucasatorit:

valiutza
21-11-2005, 16:02
am uitat sa intreb ...cam cat de interzis este porumbul??din cutie ma refer...ca...si din asta mai pap... :oops: :mamica:

gabriellac
21-11-2005, 16:19
Chestia cu "imterzis", "neinterzis" depinde de fiecare! In general trebuie evitat porumbul, in special cel din cutie care de obicei are zahar adaugat.

adia
21-11-2005, 16:24
Corect. Dar exita si porum congelat. Fiert mai merge la o salatica sau la un sote ...

valiutza
21-11-2005, 20:14
sarumana!! :flower:

silvianaz
22-11-2005, 11:59
fetelor,referitor la consumul anumitor alimente,cum sunt cirnatii,imi spun si eu parerea;cartea este scrisa de un francez,si ar fi bine sa nu uitam ca,poate,cirnatii frantuzesti descrisi de monti,nu sunt la fel ca cei romanesti;pot fi din altfel de carne,saraci in grasimi,etc;aceeasi parere o am si despre alte alimente descrise in acea carte.

adia
22-11-2005, 12:10
Si asta este adevarat. Imi aduc aminte ca atunci cand am citit cartea am discutat un picut cu sotul si ajunsesem la o concluzie similara ... se pare ca totusi francezii au o alta bucatarie ... daca ma pot exprima asa ...

e_elena
22-11-2005, 18:32
poti manca fara probleme un mar inainte cu 3 ore de culcare

adia
22-11-2005, 19:50
Nu te supara, dar in 3 ore se digera si mama marului ... si stomacul tot in gol iti va merge. Mai ales ca fructele fermenteaza ... nu e bine deloc.

dala
23-11-2005, 09:19
A trecut mult timp de cand nu am mai scris ceva! Mesajul se adreseaza tuturor celor care vor sa piarda cateva kilograme si cred ca acest lucru e imposibil. Anul trecut pe vremea asta aveam 90kg. Eram disperata si am trimis primul mesaj. Acum am ajuns la 57kg(nu credeti?!) si cosmarul a luat sfarsit. Reteta: am consultat un medic nutritionist, mi-am facut toate analizele si am respectat cu sfintenie sfaturile primite. Azi imi permit sa mananc relativ normal(tot cam fara grasimi si fara dulciuri in exces). Va recomand si voua!

flori_micutza
24-11-2005, 18:37
Am inceput si eu cura de o saptamana si nu mananc nici macar fructe dupa ora sapte. Cred ca va da rezultate mai rapid (sper).Dar oricum nu cred ca este mare problema sa mananci un fruct seara tarziu cand altadat mancai ceva dulce sau gras .
Va pup pe toate si o seara placuta!!
Apropo de unde aveti desenel acelea cu kilogramele pierdute? :?: [/u]

gabriellac
24-11-2005, 19:26
Flori, gasesti in pagina ta personala Tickerul iDieta (http://www.idieta.ro/ticker/) pe care il configurezi si il atasezi la semnatura.
La cat mai putine kg! :wink:

ileekitty
03-12-2005, 19:33
conteaza ce si cat mananci dupa 7 seara!!!

aneri
07-12-2005, 10:27
La ananas nu prea ma pricep. Stiu doar ca e foarte puin caloric, ceea ce e bine, ca are foarte multe fibre, ceea ce este iar foarte bine si ca este recomandat in cure, nu pentru ca slabeste (nici un aliment nu slabeste pur si simplu, ce Dumnezeu) ci pentru ca ar ajuta in lupta contra celulitei.
Si e ok sa il mananci "din conserva", atata timp cat este conserva fara zahar. Se gasesc in supermarket-urile mari, iar mie mi se par mult mai bune decat cele cu zahar. Altfel, nu ... nu cred ca sunt bune sa le mananci in general, nu numai seara - ma refer la faptul ca siropul are foarte mult zahar, oricat de "light" ar scrie pe el ...
sunt de aceeasi parere cu tine, mai ales ca si eu mananc seara, la orice ora fructe, cat de multe pot, ca sa-mi potelesc foamea. Va dau o idee: daca va saturati de fructconsumate simplu, combinati-le intr-o salata de fructe, dar, atentie - nu puneti zahar sau alti aditiv. Doar combinati fructele, iar daca este zeama prea putina, incalziti putina apa si stoarceti zeama de la o lamaie. Adaugati o lingurita de miere, dar nu mai mult, si numai daca simtiti nevoia. Eu asa fac si-mi iese o salata de fructe mult mai buna decat cea clasica, pe cuvant. POFTA BUNA.

Cerasela67
07-12-2005, 11:13
Am o colega de serviciu care niciodata nu s-a ingrasat (are 40 de ani si un copil)cu toate ca nu tine regim si mananca destul de mult. Mananca insa tot ce vrea dimineata, la pranz un singur fel iar dupa ora 18 numai 2 mere. Tine acest "ritual" de multi ani si nu s-a ingrast nici un kg ba chiar uneori slabeste.Spune ca s-a obisnuit asa si nu i se pare greu. Si mananca multa paine...Nu stiu daca regimul e de vina sau metabolismul ei.

emelita
08-12-2005, 09:31
daca face miscare ziua este fooarte posibil sa slabeasca , daca nu inseamna ca metabolismul ei este unul de dorit pentru toate fetele :D . Eu de exemplu nu pot manca nimic pana in 11 dimineata, apoi paranzul si din pacate cina este cea mai copioasa, ajung si tarziu acasa...I hate myself for that

daconst
10-12-2005, 23:27
Eu sunt de parere ca nu conteaza la ce ora mananci daca nu depasesti numarul caloriilor zilnice..
Eu tin WW,unde nu exista regula asta si nici cea a combinarii alimentelor..Am mancat la orice ora din zi si din noapte si in orice combinatie ...si totusi am slabit..Dar nu mi-am depasit punctele ce le aveam la dispozitie :wink:

fulg_de_lumina
14-12-2005, 13:54
eu sunt in a doua zi cand ma straduiesc sa nu mananc dupa ora 18. mie personal imi e tare greu deoarece sotul meu abia atunci vine acasa si :pofticios: la papica din farfuria lui. aveti ceva sugestii despre cum sa-mi fie mai usor? :)

AnkaG
15-12-2005, 14:01
Mananca si tu ceva: o salata, fructe, ceva care nu are prea multe calorii. Iaurt, gratar de pui. Citeste si cartea lui monti si vei vedea ca poti sa mananci multe chestii si ora nu are importanta.

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:03
he, hei! fumata de mult cartea :lol: dar nu ma ajuta prea mult daca nu am vointa :cuplucasatorit:

AnkaG
15-12-2005, 14:05
Daca zici ca nu ai vointa cum te poti abtine de la mancare?
Ar fi bine sa-ti poti impune un regim sanatos decat sa te infometezi.

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:07
asta incerc mai nou. dar la mine e greu. am vointa sa tin o dieta drastica dar nu si sa ma mentin. asta unu la mana. doi:am vointa sa ma informez despre hrana sanatoasa, sa ma aprovizionez, dar nu si sa o pap :(
e cam rea mancarea sanatoasa dupa mine :roll:

stlizi
15-12-2005, 14:14
eu nu manac seara decat fructe. rar mai manac recunosc daca ies la un restaurant undeva nu am ce face si mai manac, in rest nu! daca mancati bine dimineata, aveti un mic dejun consistent nu ar trebuii sa mai vi se faca foame seara!

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:18
la mine nu merge ce ai zis tu. eu pap bine dimineata de cand ma stiu. la pranz nu prea pentru ca sunt la servici dar de obicei servesc un iaurt cu un corn sau paine prajita. seara insa, mi-e foame chiar daca mananc si pe la 4 pm. nici nu pot adormi pe la 10 de foame :(

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:20
de obicei cedez pe la 20. si atunci, ori junk-food :oops: , ori seminte, ori in cel mai bun caz o supica :?

AnkaG
15-12-2005, 14:23
Nu iti plac legumele. Sunt multe retete cu legume care sunt destul de bune. La monti ai putea manca si altceva: crenvusti, sunca, oua sau cascaval.

stlizi
15-12-2005, 14:24
da si eu sunt la serviciu, dar incerc sa imi fac timp sa manac. ca nu e bine sa sari peste mese. mai faceam si eu prostia asta si cred ca si din cauza asta mai am pus cateva chilograme pt ca nu aveam timp sa manac ziua, iar seara cand ajungeam acasa mancam destul de mult si nu mai consumam nimic. daca mananci la pranz ai timp sa consumi pana seara, dar deja daca mananci cand ajungi acasa ce mai consumi? iaurtul pe care ziceai ca il mananci la pranz ar trebui sa-l mananci seara, iar la pranz sa mananci ce manaci acum seara. eu imi fac sandwich-uri de acasa si imi iau la serviciu, de obicei cu piept de pui si paine neagra, mai imi iau si cate o salata si am reusit sa mai dau jos!

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:31
buna ideea! multumesc. dar mi-e un pic rusine sa vin la birou cu sufertasul dupa mine :oops:

AnkaG
15-12-2005, 14:34
E mult pana te duci de 2 ori... :) APoi lumea se va obisnui si nu va mai pune intrebari.

stlizi
15-12-2005, 14:37
eeeeee! dar unde lucrezi? ai colegi cu ideei din astea? nu aveti o bucatarioara unde sa mancati? si nu neaparat cu sufertas dar cu sandwich-uri impachetate frumos si gata! eu mai imi fac diverse mancaruri care nu necesita incalzire si care sunt usoare si mai imi iau la mine. nu avem cuptor cu microunde ca sa incalzim mancarea si trebuie sa-mi iau numai mancare rece, dar mi-ar fii placut sa am cuptor sa mananc si mancare calda!

stlizi
15-12-2005, 14:40
dar ce intrebari sa puna daca au ideei preconcepute e treaba lor nu a ta! nu te simtii prost ca vii cu mancare, e un lucru firesc sa mananci, doar nu te ascunzi intr-un colt acolo sa nu te vada nimeni! eu zic ca ei nu sunt normali daca zic ceva nu tu!

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:41
am sa incerc. sper sa nu se prapadeasca de ras, sau mai rau, sa fiu gluma favorita pana pica alcineva :roll:

stlizi
15-12-2005, 14:48
dar de ce e asa la tine la serviciu? nimeni nu vine cu mancare?

fulg_de_lumina
15-12-2005, 14:51
ba da, dar cu pachet nu cu salate sau alte cele :roll:

stlizi
15-12-2005, 14:56
pai si cu ce vin ei in pachet acolo? eu de exemplu imi iau salata de la spring dar mai imi fac si acasa si o iau intr-un recipient nic de plastic.