PDA

View Full Version : Viata mea- suisuri si coborasuri...in dieta!

Pages : 1 2 3 4 5 [6]

erato
11-10-2010, 10:05
CALLIOPE:hug: imi pare rau pt motanelul tau. Stiu ce simti pt ca si mie mi-a murit o pisicuta si un motanel, am suferit atat de mult incat mi-as fi dorit sa fiu eu in locul lor. De aceea, pt moment, nu-mi mai doresc nicio pisicuta.

Bretagne
11-10-2010, 11:05
http://i129.photobucket.com/albums/p238/skippass03/wflyerMediumWebview-1.jpg

Buna dimineata Calli... imi pare asa rau :( Te inteleg prea bine caci si eu animalute si numai cand sunt bolnave sau ceva simt ca innebunesc de neputinta, mai ales ca ele nu pot spune exact cat si cum le doare... :(

calliope2010
11-10-2010, 11:10
imi pare rau sa aud asta - parca week-end-ul asta a fost negru pentru forumul asta
motanul tau , strabunica lui duffy, sarcina lui maniucu - imi pare rau ca suferiti fetelor
:kiss::hug: sa va treaca supararea si sa nu uitati ca tin la voi - surioarele mele virtuale

:(

imi pare rau
pupici si imbratisari:kiss::hug:

multumesc, fetelor!
pupici cu drag!!
:hug:

ps: el era Jimmy.... :(
parca am stiut... i-am facut o gramada de poze inainte de nunta....
aici dormea la soare. :cry:

cata21lina
11-10-2010, 11:15
buna...imi pare rau ptr Jimmy...gabiveve avea dreptate referitor la week-end-ul asta...prea multe lucruri dureroase intr-un singur week-end

calliope2010
11-10-2010, 11:21
buna...imi pare rau ptr Jimmy...gabiveve avea dreptate referitor la week-end-ul asta...prea multe lucruri dureroase intr-un singur week-end

da, asa e...
multumesc. :hug:

calliope2010
11-10-2010, 11:22
m-am cantarit azi, cu cantarul cel nou.
imi arata 56 kg.
e bine, avand in vedere ca am fost constipata cronic o saptamana.
de azi revin la dieta!!

calliope2010
11-10-2010, 11:23
meniu pe azi:
- cafea cu lapte;
- iaurt;
- 1 pumn fistic.

ps: in continuare, sunt ff.racita si abia stau in picioare. :(

erato
11-10-2010, 11:28
meniu pe azi:
- cafea cu lapte;
- iaurt;
- 1 pumn fistic.

Poate ar trebui sa amani inceputul dietei. E bine 56kg. Mai ales ca esti racita si trista. Mai bine stai in pat, bea ceaiuri fierbinti, citeste ceva sau uita-te la TV, ce-ti place tie, si incepi dieta cand te vei intrema si fizic si psihic. Ai grija de tine!

cata21lina
11-10-2010, 11:29
meniu pe azi:
- cafea cu lapte;
- iaurt;
- 1 pumn fistic.

stii ce as face eu in locul tau...mai ales ca esti si racita...diseara o baie fierbinte cu spuma...si un pahar de vin rosu
cum suna?

cata21lina
11-10-2010, 11:34
Poate ar trebui sa amani inceputul dietei. E bine 56kg. Mai ales ca esti racita si trista. Mai bine stai in pat, bea ceaiuri fierbinti, citeste ceva sau uita-te la TV, ce-ti place tie, si incepi dieta cand te vei intrema si fizic si psihic. Ai grija de tine!

mi se pare o idee buna ce zicea erato, iar 56 de kg eu zic ca este foarte bine...iti zice cineva care are 89 kg :(, ma rog lucrez sa scap de problema asta :wink:

floricica.vesela
11-10-2010, 11:34
imi pare rau pentru jimmy.
multa sanatate!

calliope2010
11-10-2010, 11:37
CALLIOPE:hug: imi pare rau pt motanelul tau. Stiu ce simti pt ca si mie mi-a murit o pisicuta si un motanel, am suferit atat de mult incat mi-as fi dorit sa fiu eu in locul lor. De aceea, pt moment, nu-mi mai doresc nicio pisicuta.

nici eu nu imi mai doresc, momentan.
tata nu l-a vrut nici pe asta acum 6 ani, tot pt ca ne murise un alt motanel...
asa ca, acum e tragedie in familie.
nu mai zic de mama, care toata ziua se lua cu el in casa (nu are serviciu momentan...) :cry:

calliope2010
11-10-2010, 11:39
stii ce as face eu in locul tau...mai ales ca esti si racita...diseara o baie fierbinte cu spuma...si un pahar de vin rosu
cum suna?

suna bine... numai ca am si "musafiri" incepand din dimineata asta... asa ca mai aman treaba cu baia fierbinte.

calliope2010
11-10-2010, 11:41

da, cam ai dreptate...
oricum, nu va fi stricta saptaman asta, pt ca nu mi-am rezolvat problema cu constipatia.
vreau sa iau miere cu laptisor de matca si propolis, seara la culcare si dimineata pe stomacul gol.
sa vad cum ma simt apoi.

erato
11-10-2010, 11:47
da, cam ai dreptate...
oricum, nu va fi stricta saptaman asta, pt ca nu mi-am rezolvat problema cu constipatia.
vreau sa iau miere cu laptisor de matca si propolis, seara la culcare si dimineata pe stomacul gol.
sa vad cum ma simt apoi.

Raceala si contipatia sunt semnale pe care corpul ti le da ca nu se simte bine. Ai imunitatea scazuta, si din cauza constipatiei, multe toxine in organism. Mai bine axeaza-te o perioada pe alimentatie sanatoasa, pe cat mai multe legume si fructe, cat se mai gasesc proaspete, asa cum ai spus sus miere cu laptisor de matca si propolis, ceaiuri fierbinti, ca sa-ti cresti imunitatea si sa elimini toxinele. Abia cand te vei reface complet cu tranzitul si vei fi complet refacuta dupa raceala, te hotarasti spre o dieta.

calliope2010
11-10-2010, 14:15
Raceala si contipatia sunt semnale pe care corpul ti le da ca nu se simte bine. Ai imunitatea scazuta, si din cauza constipatiei, multe toxine in organism. Mai bine axeaza-te o perioada pe alimentatie sanatoasa, pe cat mai multe legume si fructe, cat se mai gasesc proaspete, asa cum ai spus sus miere cu laptisor de matca si propolis, ceaiuri fierbinti, ca sa-ti cresti imunitatea si sa elimini toxinele. Abia cand te vei reface complet cu tranzitul si vei fi complet refacuta dupa raceala, te hotarasti spre o dieta.

ai dreptate!!

punctt
12-10-2010, 03:16
http://i699.photobucket.com/albums/vv351/punctt/Lovesplashofcoffee.jpg

O zi buna.
Pupici si imbratisari.
Spor la slabit/mentinere.
:floare:

duffyduck
12-10-2010, 08:16
http://i231.photobucket.com/albums/ee98/BSmith7575/Latte/CaffeMocha.jpgBuna dimineata!

erato
12-10-2010, 09:42
O zi buna Calliope:kiss:! Cum te mai simti?

calliope2010
12-10-2010, 12:31
buna ziua, fetelor!
ma simt cam la fel, doar o idee mai bine.
am iesit din casa de dimineata si m-a luat iar durerea de cap... :(
asa ca mai bine stau doar in casa inca vreo 2-3 zile, pana imi trece de tot.

duffyduck
13-10-2010, 07:56
Buna dimineata!
http://i196.photobucket.com/albums/aa188/julala77/80.jpg
Va aduc flori, pentru o zi buna!

Codryss
13-10-2010, 08:01
http://i274.photobucket.com/albums/jj254/jorkyboy/shutterstock-cafea.jpg

floricica.vesela
13-10-2010, 10:07
o zi minunata, plina de liniste, culoare, si caldura in suflet!
http://i289.photobucket.com/albums/ll215/Euryanthe/trandafiri/LaculSfAna.jpg

erato
13-10-2010, 10:53
buna ziua, fetelor!
ma simt cam la fel, doar o idee mai bine.
am iesit din casa de dimineata si m-a luat iar durerea de cap... :(
asa ca mai bine stau doar in casa inca vreo 2-3 zile, pana imi trece de tot.
Multa sanatate!:kiss: E mai bine sa stai in casa si, daca poti, in pat.
Eu fac o cura, de cativa ani, cu pastile de echinaceea, de la o firma in sistem MLM. Am o prietena inscrisa si fac, de obicei, doua cure pe an, de 2 saptamani. De atunci, n-am mai racit, decat in toamna asta, ca nu-mi facusem cura.

erato
13-10-2010, 10:54
Felicitari pt ca esti moderatoare!:floare:

Eligingricy
13-10-2010, 12:30
Hi, it's nice here so I am just saying hi. I've been watching forums for a year now.

Libra_
13-10-2010, 13:34
Buna fetelor.Ce mai faceti.Eu m-am mobilizat de astazi.Va astept la mine in casuta (Libra_)

calliope2010
13-10-2010, 13:42
Buna fetelor.Ce mai faceti.Eu m-am mobilizat de astazi.Va astept la mine in casuta (Libra_)

:box:
ti-am raspuns !!!

calliope2010
13-10-2010, 13:43
Felicitari pt ca esti moderatoare!:floare:

multumesc!! :hug:

calliope2010
13-10-2010, 13:46
Multa sanatate!:kiss: E mai bine sa stai in casa si, daca poti, in pat.
Eu fac o cura, de cativa ani, cu pastile de echinaceea, de la o firma in sistem MLM. Am o prietena inscrisa si fac, de obicei, doua cure pe an, de 2 saptamani. De atunci, n-am mai racit, decat in toamna asta, ca nu-mi facusem cura.

eu mi-am cumparat catina, si am pus-o in borcane, cu miere de albine.
si alta am pus-o la uscat, pe dulap in bucatarie.
aaaa...si pt constipatie mi-am luat magiun de Topoloveni... :pofticios: este demential!!! as manca un borcan odata! are 250 calorii / 100 g (nu are zahar adaugat), asa ca e ok.
am luat aseara o lingurita si azi dimineata la fel.
sper ca incet-incet sa ma reglez, ca nu pot deveni dependenta pe viata de pastile laxative. :shock:

calliope2010
13-10-2010, 13:47
Duffy, multumesc pt flori !!!
imi plac la nebunie toate florile galbene !!!! sunt mai geloasa din fire cica... :zzzz:

calliope2010
13-10-2010, 14:38
fetelor, am un nou prieten! :D
este un porumbel care vine dimineata pe pervazul de la bucatarie, cum ma vede ca apar acolo.
ii dau de mancare, vin si ceilalti porumbei si mananca, dar el sta mereu acolo, pana plec din bucatarie.
mi-a fost mila de el (are doar un picior, la celalalt nu mai are gherute, din cauza acelor dispozitive de gonit porumbeii)... cam fac ei mizerie, dar mai bine curat dupa ei, decat sa moara de foame.

Just_be
13-10-2010, 20:43
fetelor, am un nou prieten! :D
este un porumbel care vine dimineata pe pervazul de la bucatarie, cum ma vede ca apar acolo.
ii dau de mancare, vin si ceilalti porumbei si mananca, dar el sta mereu acolo, pana plec din bucatarie.
mi-a fost mila de el (are doar un picior, la celalalt nu mai are gherute, din cauza acelor dispozitive de gonit porumbeii)... cam fac ei mizerie, dar mai bine curat dupa ei, decat sa moara de foame.

ce frumos, si eu incepusem sa pun de mancare pe pervazul de la bucatarie pentru porumbei, dar prietenul meu a zis ca nu vrea sa se invete la geamul nostru si sa fie tot timpul mizerie...asa ca le mai dau cand cobor in parc, care e la 2 blocuri distanta de noi :)

erato
14-10-2010, 11:32
Buna Calliope,
Eu am multe cuiburi de vrabiute, am 6 cuiburi si nu-ti spun cate mizerie fac in balcon si pe geamurile unde isi au cuibul (la sufragerie si la bucatarie). La un moment dat cedasem psihic de la atata curatat de gainat, dar si cand le auzeam dimineata cum fac galagie si cand vedeam cum isi invata puii sa zboare, imi trecea supararea.

erato
14-10-2010, 11:49
eu mi-am cumparat catina, si am pus-o in borcane, cu miere de albine.
si alta am pus-o la uscat, pe dulap in bucatarie.
aaaa...si pt constipatie mi-am luat magiun de Topoloveni... :pofticios: este demential!!! as manca un borcan odata! are 250 calorii / 100 g (nu are zahar adaugat), asa ca e ok.
am luat aseara o lingurita si azi dimineata la fel.
sper ca incet-incet sa ma reglez, ca nu pot deveni dependenta pe viata de pastile laxative. :shock:
E f. buna mierea cu catina, mi-am facut si eu anul trecut, anul asta am uitat. De ce nu ne-ai spus si noua aici pe forum, asa imi aminteam si eu, ca sunt mai batrana si mai uit:wink:Eu mi-am facut singura magiun, pacat de n-am facut mult, dar stiu, la anul imi fac mai multe borcane sa am toata iarna. Dar magiunul asta de Topoloveni are indulcitor adaugat sau e doar din prune? Ai idee?

calliope2010
14-10-2010, 12:23
E f. buna mierea cu catina, mi-am facut si eu anul trecut, anul asta am uitat. De ce nu ne-ai spus si noua aici pe forum, asa imi aminteam si eu, ca sunt mai batrana si mai uit:wink:Eu mi-am facut singura magiun, pacat de n-am facut mult, dar stiu, la anul imi fac mai multe borcane sa am toata iarna. Dar magiunul asta de Topoloveni are indulcitor adaugat sau e doar din prune? Ai idee?

pai si eu uitasem de catina cu miere... noroc cu prietenul nostru doctorul, care isi umple frigiderul de borcane de catina cu miere. anul trecut a avut 20 !!!

magiunul de Topoloveni nu are zahar adaugat. are un gust dulce-acrisor, ff.bun. e demential!!!
azi nu m-am putut abtine si am mancat cu paine prajita si unt... :pofticios: nu mai mancasem paine de mult si am vrut sa imi fac pofta, ca altfel scapam la altele mai rau !! :lol:

ps: inca mai este catina in piata, nu e timpul pierdut!

calliope2010
14-10-2010, 12:55
sa aveti o zi minunata!!

http://www.freewebs.com/florin_daniel83/porumbei%2022.jpg

calliope2010
14-10-2010, 12:56
Buna Calliope,
Eu am multe cuiburi de vrabiute, am 6 cuiburi si nu-ti spun cate mizerie fac in balcon si pe geamurile unde isi au cuibul (la sufragerie si la bucatarie). La un moment dat cedasem psihic de la atata curatat de gainat, dar si cand le auzeam dimineata cum fac galagie si cand vedeam cum isi invata puii sa zboare, imi trecea supararea.

asa e. sunt tare dragalase!!
ps: dimineata ma astepta pe pervaz, sa ii dau de mancare. :)

erato
14-10-2010, 13:28
pai si eu uitasem de catina cu miere... noroc cu prietenul nostru doctorul, care isi umple frigiderul de borcane de catina cu miere. anul trecut a avut 20 !!!

magiunul de Topoloveni nu are zahar adaugat. are un gust dulce-acrisor, ff.bun. e demential!!!
azi nu m-am putut abtine si am mancat cu paine prajita si unt... :pofticios: nu mai mancasem paine de mult si am vrut sa imi fac pofta, ca altfel scapam la altele mai rau !! :lol:

ps: inca mai este catina in piata, nu e timpul pierdut!

am mancat acelasi MD:) si eu tot paine, dar neprajita, cu unt si magiun am mancat dimineata. Acum beau lapte si cam asta e masa mea pe ziua de azi, ca merg la stomatolog si nu stiu daca pot sa mai mananc dupa ce plec de acolo. Daca am voie sa mananc cred ca-mi voi lua banane, ca se mesteca usor.

erato
14-10-2010, 13:29
O sa trec zilele astea prin piata sa vad daca gasesc catina, ca miere mai am si am mai dat comanda.

erato
14-10-2010, 13:32
Nici eu n-am pus nimic in magiun, doar am maruntit prunele in blender si le-am pus la fiert. A iesit f. bun, tot asa, dulce-acrisor, si mi-a amintit de gemul pe care mi-l facea mamaia in copilarie. Pacat ca am facut doar un borcan, dar ma duc si eu la plafar sa-mi cumpar magiun de Topoloveni, daca spui ca nu e indulcit cu nimic. Sa-l compar cu al meu:wink:

calliope2010
14-10-2010, 13:38
am mancat acelasi MD:) si eu tot paine, dar neprajita, cu unt si magiun am mancat dimineata. Acum beau lapte si cam asta e masa mea pe ziua de azi, ca merg la stomatolog si nu stiu daca pot sa mai mananc dupa ce plec de acolo. Daca am voie sa mananc cred ca-mi voi lua banane, ca se mesteca usor.

eu acum mananc un mar.
ps: cred ca poti manca. eu ieri mi-am facut o plomba, si dupa 20 min eram ok.
tu ce iti faci?

Codryss
14-10-2010, 15:16
http://i283.photobucket.com/albums/kk299/mioara_54_2008/c8a456db.jpg

Libra_
14-10-2010, 18:46
Ce faceti fetelor?

calliope2010
15-10-2010, 10:18
uite, pe aici...
azi plec acasa la mama, sa imi scot buletinul pe numele cel nou. :D
ma intorc luni, ca trebuie sa imi fac si pasaportul. pt luna de miere... ;)

Libra_
15-10-2010, 10:19
uite, pe aici...
azi plec acasa la mama, sa imi scot buletinul pe numele cel nou. :D
ma intorc luni, ca trebuie sa imi fac si pasaportul. pt luna de miere... ;)

Ooo distractie placuta:X unde mergi?

calliope2010
15-10-2010, 10:52
Ooo distractie placuta:X unde mergi?

nu acum plecam, ci in decembrie.
plecam in Mauritius, cu nasii nostri.banii de la nunta i-am investit in excursie. am zis ca o data in viata ajungem in asa locuri, si daca nu mergem acum, nici ca vom mai merge vreodata.
si uite-asa plecam tocmai in Mauritius.

Libra_
15-10-2010, 11:04
nu acum plecam, ci in decembrie.
plecam in Mauritius, cu nasii nostri.banii de la nunta i-am investit in excursie. am zis ca o data in viata ajungem in asa locuri, si daca nu mergem acum, nici ca vom mai merge vreodata.
si uite-asa plecam tocmai in Mauritius.

ce superb:X o sa ai o luna de miere rupta din basme,sunt minunate peisajele acolo.Cica ii spune"" Ďnsula din Paradis""Sa ne aduci si noua ceva poze cand o sa mergi:)

cata21lina
15-10-2010, 11:39
buna,
esti o fericita...Mauritius:rolleyes:...eh
foarte bine ati facut ca v-ati decis sa mergeti acolo, stateam zilele trecute si ma uitam la pozele mele de acum cativa ani cand am fost cu sotul meu intr-un tur prin tara si pe afara, unele dintre excursiile noastre au fost facut cu eforturi financiare dar nici acum nu-mi pare rau ca le-am facut, acum chiar ca nu mai puteam sa facem nimic.

calliope2010
15-10-2010, 12:07
http://www.idieta.ro/forums/33005-nunti-tematice-idei-propuneri-poze-sugestive.html#post1468886

am deschis un nou subiect... :lol:

calliope2010
15-10-2010, 12:10
buna,
esti o fericita...Mauritius:rolleyes:...eh
foarte bine ati facut ca v-ati decis sa mergeti acolo, stateam zilele trecute si ma uitam la pozele mele de acum cativa ani cand am fost cu sotul meu intr-un tur prin tara si pe afara, unele dintre excursiile noastre au fost facut cu eforturi financiare dar nici acum nu-mi pare rau ca le-am facut, acum chiar ca nu mai puteam sa facem nimic.

exact la asta ne-am gandit si noi.
banii ramasi sa ii folosim pt luna de miere, ceva exotic, de care sa ne amintim toata viata.
pt apartament si-asa facem credit (cumparat, amenajat, mobila, etc.), cei 3500 euro ramasi nu inseamna mare lucru fata de 100 000 cat avem nevoie pt apartament (a nu se intelege gresit: 3500 euro e o suma mare si pt noi, dar am decis sa ii folosim pt vacanta si nu sa ii investim in apartament).

Bretagne
15-10-2010, 13:10
ce frumos Calli...o sa fie de vis! si eu as fi facut la fel :D

te pup cu drag!

ah..ti-ai mai revenit? si fizic si cu sufletelul?

calliope2010
15-10-2010, 13:41
ce frumos Calli...o sa fie de vis! si eu as fi facut la fel :D

te pup cu drag!

ah..ti-ai mai revenit? si fizic si cu sufletelul?
fizic da, sunt putin mai bine.
dar mi-e ca ajung azi acasa si cand o sa gasesc casa goala, fara Jimmy, o sa ma ia plansul... :cry:
deja imi dau lacrimile cand ma gandesc...

Libra_
15-10-2010, 14:52
dar mi-e ca ajung azi acasa si cand o sa gasesc casa goala, fara Jimmy, o sa ma ia plansul... :cry:
ce s-a intamplat Calliope? :(

Libra_
15-10-2010, 14:58
off am citit...imi pare rau pt motanel...inteleg cum te simti,am si eu un catelus,stiu ce inseamna iubirea pt animale...

cata21lina
15-10-2010, 15:40

mama mea a pierdut un caine, saracul nu a mai putut fi salvat, imediat dupa ce a murit a zis ca nu mai vrea caine, insa dupa o perioada si-a luat altul, iar mama se simte minunat, noul catelus este parte din familie si este sufletul ei, poate cu timpul, cand crezi tu ca esti pregatita ar trebui sa iei un nou pisoias.

calliope2010
15-10-2010, 20:05
mama mea a pierdut un caine, saracul nu a mai putut fi salvat, imediat dupa ce a murit a zis ca nu mai vrea caine, insa dupa o perioada si-a luat altul, iar mama se simte minunat, noul catelus este parte din familie si este sufletul ei, poate cu timpul, cand crezi tu ca esti pregatita ar trebui sa iei un nou pisoias.

eu nu mai stau la parinti, sotul meu nu vrea pisica in casa.
isi vor lua si ei altul, dar nu atat de curand. nu sunt pregatiti pt asta...

ps: am ajuns la mama, am plans putin, dar asta e... mergem inainte, desi e tare greu fara el.

calliope2010
15-10-2010, 20:13
Buna fetele:)
Ce mai faceti?
Calliope, ai dreptate, eu imi ascult mereu corpul. De ex, saptamana trecuta si asta am mancat multe lactate si carne. Mai ales la carne e o performanta la mine, eu mananc rar carne, de cateva ori pe an, iar acum am 10 zile de cand mananc in fiecare zi carne. Cred ca e bine, mai ales ca eu fac sport, iar corpul are nevoie de proteina. Pun carnea pe gratar fara niciun pic de grasime si iese o fripturica delicioasa pe care o mananc cu ardei iuti. Ieri, pt ca n-am fost la sala am profitat si am mancat salata de ceapa (ceapa taiata julien, cu putina sare si otet de mere si miere).
In dimi asta, pt ca ma simteam inca f. obosita, am mancat paine cu unt si cu magiun de prune facut de mine. Am mancat cam mult, dar la munca mai gustaresc ceva si apoi plec direct la stomatolog si apoi sigur nu mai mananc nimic si nu vreau sa stau nemancata.

Eu o fac pe tava gratar (din tuci) si iese ca la gratarul de exterior. Eu pun sare pe gratar si carnea o condimentez, ieri de ex, am condimentat-o cu piper, boia dulce si praf de ghimbir.

Raport ieri 13 oct 2010
1 1/2 gutuie
branza vaci cu iaurt
friptura pui cu salata de ceapa
lapte cu cacao si cu miere

doamne, Erato, parca suntem surori. :lol:
si eu ador salata de ceapa!!!
nici eu nu ma omor dupa carne, dar daca mananc, numai pe gratar si cu legume o mananc. :D

ps: azi mi-am facut o salata de valeriana, cu rosii cherry, mozzarela si ciuperci.
o bunatate!!

Bretagne
15-10-2010, 20:17
buna salata ta calli :D

oare daca am pofta nebuna de carbohidrati, ce vrea sa-mi spuna corpul? hmmm

calliope2010
19-10-2010, 12:53
buna ziua, fetelor!

erato
19-10-2010, 13:51
Buna Calliope:hug:
Cred ca vei avea o luna de miere superba. Imi place mult cum gandesti, si eu la fel as fi facut. Mauritius:)de-abia astept pozele:)
Eu am avut o zi libera ieri, si am profitat muncind:leroc:dar acum ma simt bine, am facut conserve de iarna, am facut curat, am aranjat in sifonier si am scos incaltamintea de iarna:leroc:totul e perfect, asa cum imi place mie. Am avut un we prelungit in care n-am stat nici 5 min jos, dar nici gura nu mi-a stat:-#De oboseala, am tot mancat. Astazi, de-abia m-am dat jos din pat, ma durea tot corpul, asa ca n-am mai venit pe jos. Diseara nu stiu ce sa fac: sa ma vopsesc sau sa ma duc la sala. Cred ca ma duc la sala, ca am doar o singura pereche de pantaloni care imi mai vin, si ii spal, ii imbrac si nu ma simt deloc OK. Cred ca trebuie sa-mi fac timp de shopping ca n-am incotro, corpul se incapataneaza sa se tot umfle:leroc:

floricica.vesela
20-10-2010, 09:32
si un ceai sa va incalzeasca inima!
http://i268.photobucket.com/albums/jj20/ronnaronna27/istorie3.jpg

URA!!!!! sunt o nefumatoare fericita si plina de energie!

erato
20-10-2010, 10:05
O zi buna!
http://i596.photobucket.com/albums/tt45/windstarmolly/RO02/3-66.gif

calliope2010
20-10-2010, 10:49
buna ziua, fetelor!!
eu azi am zi de facut mancare. :)
aseara am facut rapid un ghiveci, acum coc niste vinete, fac si o ciorbita de vita si am pus si la cuptor niste carne de vita, in sos de vin.
mai am ardei de copt si cam atat.

aaaa...si colac peste pupaza, dupa ce am facut ieri curat si am adus covorul de la spalat, azi vin sa imi monteze pervazurile exterioare la balcoane, peste izolatie. ca asa e munca la romani, termina treaba, scot schelele si apoi iti intra cu mizerie in casa (ca nu venise comanda de pervazuri cand au terminat ei izolatia exterioara).
asa ca o sa imi dea si ei de treaba. :box:

erato
20-10-2010, 10:54
buna ziua, fetelor!!
eu azi am zi de facut mancare. :)
aseara am facut rapid un ghiveci, acum coc niste vinete, fac si o ciorbita de vita si am pus si la cuptor niste carne de vita, in sos de vin.
mai am ardei de copt si cam atat.

aaaa...si colac peste pupaza, dupa ce am facut ieri curat si am adus covorul de la spalat, azi vin sa imi monteze pervazurile exterioare la balcoane, peste izolatie. ca asa e munca la romani, termina treaba, scot schelele si apoi iti intra cu mizerie in casa (ca nu venise comanda de pervazuri cand au terminat ei izolatia exterioara).
asa ca o sa imi dea si ei de treaba. :box:
Te asteapta o zi plina. Spor la treaba!
Eu am mancare, chiar 3 feluri si ardei copt. Ieri m-am epilat, astazi mi-am facut manichiura si pedichiura, iar diseara ma vopsesc. Sper sa ies din starea asta proasta in care eram: am avut mult de lucru si la munca si acasa, casa era vraiste, sifonierul la fel, iar eu aratam jalnic. Acum totul e in ordine.

calliope2010
20-10-2010, 11:17
URA!!!!! sunt o nefumatoare fericita si plina de energie!

URAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!
ce mult ma bucur!!

calliope2010
20-10-2010, 11:18
Te asteapta o zi plina. Spor la treaba!
Eu am mancare, chiar 3 feluri si ardei copt. Ieri m-am epilat, astazi mi-am facut manichiura si pedichiura, iar diseara ma vopsesc. Sper sa ies din starea asta proasta in care eram: am avut mult de lucru si la munca si acasa, casa era vraiste, sifonierul la fel, iar eu aratam jalnic. Acum totul e in ordine.
daca totul e in ordine, atunci esti relaxata, nu?
nu poti sta, daca stii ca nu sunt toate la locul lor...nu? :D
cel putin Capricornul meu obsedat de ordine si disciplina asa e... :lol:

ps: epilat- saptamana viitoare, manichiura- facuta sambata (am unghii cu gel...:D), pedichiura mi-am facut-o ieri.

erato
20-10-2010, 11:26
daca totul e in ordine, atunci esti relaxata, nu?
nu poti sta, daca stii ca nu sunt toate la locul lor...nu? :D
cel putin Capricornul meu obsedat de ordine si disciplina asa e... :lol:

ps: epilat- saptamana viitoare, manichiura- facuta sambata (am unghii cu gel...:D), pedichiura mi-am facut-o ieri.
si al meu:lol:

cata21lina
20-10-2010, 11:58
buna....eh....ce bine este sa pot sa comunic iar cu voi...imi place optimismul vostru....2 zile m-am chinui sa-mi repar calculatorul si am reusit iar aseara mi-am facut o mie de nervi pentru incercam sa intru pe forum si imi zicea ca este pagina raportata ca atac...si nu reuseam sa intru pe forum...acum vad ca s-a rezolvat problema
o zi buna!
va pup

calliope2010
22-10-2010, 11:19
buna ziua !!
am revenit. nu am avut internet... uuufff, ce rau a fost!!

erato
22-10-2010, 11:23
Un we frumos iti doresc. Pe unde mai pleci? :)

Bretagne
23-10-2010, 12:16
Buna dimineata Calliope :)

Ce mai faci?

calliope2010
23-10-2010, 12:21
Un we frumos iti doresc. Pe unde mai pleci? :)

nu plecam nicaieri, ne-am saturat de drumuri. :D
o sa gatesc azi, si o sa ne odihnim.
trebuie sa ii caut cadou lui iubi, e ziua lui saptamana viitoare.

calliope2010
23-10-2010, 12:22
Buna dimineata Calliope :)

Ce mai faci?

bine, Forest! ;)
uite, prin casa, incerc sa ma trezesc... m-am culcat tarziu aseara. :lol:

Bretagne
23-10-2010, 12:26
:P Forest Gump :D

SI eu tarziu, ca mi-a fost rau, evident :)

Incerc sa ma adun sa ma duc pana la magazin sa-mi iau fructe si apoi la invatat cu mine. Of..

calliope2010
23-10-2010, 12:28
:P Forest Gump :D

SI eu tarziu, ca mi-a fost rau, evident :)

Incerc sa ma adun sa ma duc pana la magazin sa-mi iau fructe si apoi la invatat cu mine. Of..

pt ce inveti?

ps: new thread... :D

http://www.idieta.ro/forums/33048-aparatul-relax-tone-eficient-sau-nu.html#post1470754

Bretagne
23-10-2010, 12:30
am sesiune :) asa e aici, la scoala... fac cateva materii 7 saptamani..apoi examen. apoi urmatoarele..si tot asa.

cata21lina
23-10-2010, 17:38
hello....mda...si eu m-am culcat tarziu aseara...m-am uitat la "Dansez pentru tine" 8-[....azi m-am trezit pe la 9 ...si pentru mine a fost putin dificil sa ma trezesc insa am facut curat in casa, am fost pe la mama sa iau o brosura Avon si mai am de facut ceva mancare ptr maine...o sa fac pui la cuptor =P~

SadJoy
24-10-2010, 22:50
Woaaaai, mi-a luat ceva timp sa-ti gasesc casuta! Tot cautam de nebuna la sectiunea de Jurnale ca vazusem ca te-ai intors si vroiam sa stiu cat mai multe detalii legate de nunta si uite ca te-am gasit! :hug:

Si am stat cuminte sa citesc tot ce era nou. Asa ca sa incep cu ce imi doream cel mai tare: CASA DE PIATRA! Sa va bucurati de o viata minunata impreuna! Si legat de poze..am ramas fara cuvine... ai fost minunata! Rochia a fost geniala :D Foarte frumos totul! Sunt convinsa ca ati avut o nunta de nota 10! Bravo voua si va spun de pe acum distractie faina in luna de miere :kiss:

Am vrut sa-ti spun ca imi pare rau pentru motanelul tau...si eu am bocit de mama focului cand mi-a murit pisicuta... din pacate viata ne rezerva si momente mai putin placute dar mergem mai departe. Ca suntem puternice, nu-i asa? :hug:

Felicitari inca o data! Ma bucur mult ca a iesit asa cum ti-ai dorit! Doamne ajuta sa fie al fel si la noi.

calliope2010
25-10-2010, 13:25
buna ziua, fetelor!!
ce faceti?

eu am o infectie urinara cred... ma ustura cand fac pipi si imi simt burta umflata, asa... am o indispozitie... :(
m-am saturat de raceli si boli !!!

calliope2010
25-10-2010, 13:27
Felicitari inca o data! Ma bucur mult ca a iesit asa cum ti-ai dorit! Doamne ajuta sa fie al fel si la noi.

multumesc!
daca esti atenta la detalii, si planifici din timp, nu are cum sa nu iti iasa asa cum vrei!!

ps: am pus un thread nou, la Mirese, cununti tematice.
daca ai intrebari legate de nunta, le astept. acolo. ;)

calliope2010
26-10-2010, 10:56
buna dimineata!!

http://www.odorasi.sfaturi.info/wp-content/uploads/2009/03/fructe300.jpg

calliope2010
26-10-2010, 11:10
FRUCTE SI CALORII:

Ananasul
Descoperit de Cristofor Columb in Antile, deliciosul ananas a ajuns in Europa abia in secolul al XVI-lea. Aici el si-a cistigat repede adepti, fiind cultivat ulterior in sere.
100 de grame de ananas proaspat contin:
• Calorii: 52;
• Glucide: 12 g;
• Indice glicemic: 66;
• Fibre: 1,2 g;
• Vitamina C: 25 mg.
100 de grame de ananas din compot contin:
• Calorii: 83;
• Glucide: 20 g;
• Fibre: 3 g;
• Vitamina C: 15mg;
• Vitamina E: 3,2 mg.

Banana
Bananierul este o planta erbacee, lipsita de trunchi lemons, ale carui tulpini dispar dupa perioada de formare a fructelor. Iata de ce Buddha a facut din bananier simbolul fragilitatii lucrurilor. Inteleptul meditind asupra caracterului trecator al lucrurilor, infatisat la poalele unui bananier, reprezinta una din temele clasice ale picturii chineze. Bananierul a existat in acelasi timp, din cele mai vechi timpuri, si in America, incasii considerindu-l un arbore productiv. Bogat in amidon, acesta este un aliment tipic pentru tarile tropicale.
100 de grame de fruct contin:
• Calorii: 83;
• Glucide: 19 g;
• Indice glicemic: 54;
• Fibre: 3,4 g;
• Vitamina C: 10 mg.
Caisa
Caisul a fost cunoscut in China inca de acum 5.000 de ani. Dupa ce a traversat India si Persia, el a ajuns pe malul Mediteranei. Fructul sau foarte nutritiv, racoritor, astringent (in stare proaspata), laxativ (in stare uscata) il recomanda in anemii, astenii, insomnii, convalescente, diaree sau constipatie.
100 de grame de caise proaspete contin:
• Calorii: 44;
• Glucide: 10g;
• Indice glicemic: 31;
• Fibre: 2,1 g;
• Vitamina C: 7 mg.
100 de grame de caise uscate contin:
• Calorii: 27;
• Glucide: 63 g;
• Fibre: 3 g;
• Vitamina C: 2,5 mg.

calliope2010
26-10-2010, 11:12
Curmala
Fructe ale palmierului, curmalele sint cunoscute din cele mai vechi timpuri. In Sumer, Mesopotamia, curmalul era considerat un arbore sacru. In Biblie, el este simbolul celui drept, daruit cu binecuvintarea cerului. In Egipt, curmalele faceau parte din alimentatia cotidiana, iar arborele a servit la sculptarea coloanelor ce simbolizau stilpii pe care se sprijinea lumea. Valoarea energetica si savoarea deosebita au facut din curmale un aliment si un medicament in acelasi timp (ele previn imbatrinirea, iar dupa unele date sint anticanceroase).
100 de game de curmale contin:
• Calorii: 30;
• Glucide: 73 g;
• Fibre: 8,7 g;
• Magneziu: 59 mg.
Grepfrutul
Originar din Asia, el s-a cultivat vreme indelungata in India si Japonia, dupa care a ajuns in Florida. Fructul de grepfrut este aperitiv, tonic, depurativ, digestiv, fiind indicat in anorexii, dispepsii, insuficienta biliara, afectiuni febrile si pulmonare.
• Calorii: 43;
• Glucide: 10 g;
• Indice glicemic: 25;
• Fibre: 0,6;
• Vitamina C: 40 mg;
• Magneziu: 10 mg.
Kiwi
Kiwi (numele sau adevarat fiind actinidia) este un fruct originar din China. Bogat in vitamina C, el protejeaza organismul contra multor maladii. Este un excelent fruct de iarna.
• Calorii: 57;
• Indice glicemic: 53;
• Fibre: 1,5 g;
• Vitamina C: 94 mg;
• Magneziu: 27 mg.
Lamiia
Se presupune ca lamiiul este originar din India, din partea de nord a acesteia. De aici, el a ajuns in China, catre 1900 i.Hr., pentru a reveni apoi in Persia. In jurul anilor 900, lamiiul a ajuns pe coastele Mediteranei, fiind cultivat mai ales in Spania si Portugalia. Fructul este racoritor, tonic al sistemului nervos central, diuretic, antiscorbutic, remineralizant, depurativ. Este indicat in anemii, astenii, TBC, demineralizari, crestere, convalescenta, reumatisme, ateroscleroza, precum si astm, bronsita, gripa, cefalee.
• Calorii: 32;
• Glucide: 8 g;
• Fibre: 1 g;
• Vitamina C: 80 mg.

calliope2010
26-10-2010, 11:14
Mandarina
Originar din China, mandarinul a fost sacralizat la Pekin. Aici, fiii cerului i-au acordat omagiul cuvenit, inainte ca el sa ia drumul matasii si sa ajunga in Europa, pe coastele Mediteranei. Ca proprietati, mandarina este comparabila cu portocala, dar contine mai putine minerale. Fructul este energetic si inlesneste evacuarea intestinala.
• Calorii: 47;
• Glucide: 11 g;
• Fibre: 1,9 g;
• Vitamina C: 30 mg;
• Calciu: 33 mg.

Marul
Plasat sub protectia Pomonei, zeita abundentei, marul era des cultivat in livezile din antichitate. Marul a avut de-a lungul istoriei mai multe sensuri, fiind considerat un mijloc al cunoasterii, Arbore al vietii sau al Stiintei binelui sau raului: marul Discordiei, atribuit lui Paris, merele de aur din Gradina Hesperidelor, marul mincat de Adam si Eva etc. In afara de aceasta, marul ca fruct a fost considerat un aliment-medicament, devenind un punct de referinta in alimentatia dietetica. Este tonic, racoritor, antiseptic intestinal, depurativ sanguin si este indicat in astenii, surmenaj, reumatism, artritism, stari febrile, insomnii, nervozitate, cefalee.
100 de grame de mere contin:
• Calorii: 51;
• Indice glicemic: 38;
• Fibre: 2 g;
• Vitamina C: 5 mg;
• Magneziu: 12 mg.

Para
Parul este originar probabil din partea de nord a Indiei. In China, floarea sa alba era considerata simbol de doliu si al caracterului efemer al existentei. Desi a existat mult timp in stare salbatica, fructele sale raminind putin comestibile, romanii din timpul lui Pliniu cunosteau peste 40 de varietati de par. Fructul este depurativ, laxativ, remineralizant si nutritiv, fiind indicat in anemii, surmenaj, TBC.
• Calorii: 55;
• Glucide: 13 g;
• Indice glicemic: 37;
• Fibre: 2,3 g;
• Vitamina C; 3 mg;
• Magneziu: 7 mg.

calliope2010
26-10-2010, 11:15
Piersica
Piersicul in floare era celebrat in China si Japonia, fiind un simbol al innoirii si al fecunditatii. Sarbatorile tinute in Japonia in cinstea florilor de piersic (Momo) adauga la aceasta si notiunea de puritate si fidelitate. Piersicul a traversat apoi India si Persia, pentru a ajunge la romani, care l-au primit cu bratele deschise.
• Calorii: 50;
• Indice glicemic: 42;
• Fibre: 1,4;
• Vitamina C: 8 mg;
• Magneziu: 8 mg.

Portocalul
Originar din China, portocalul a urmat ca si mandarinul drumul matasii. Ulterior, el a ajuns pe coastele Mediteranei, facind parte, alaturi de maslini, din peisajul mediteranean. Portocalele sint unele din cele mai bune fructe de iarna, suplinind carentele vitaminice. Portocala este remineralizanta, antiinfectioasa, digestiva, diuretica si laxativa. Este indicata in convalescente, anemii, anorexii, demineralizari si prevenirea bolilor infectioase.
• Calorii: 39;
• Glucide: 8,5 g;
• Indice glicemic: 44;
• Fibre: 2 g;
• Vitamina C; 50 mg;
• Magneziu: 13 mg.

Prunul
In pictura Extremului Orient, prunul este in primul rind un simbol al primaverii, dar in acelasi timp, inflorind la sfirsitul acesteia, el indica reinnoirea, tineretea care se afla pe punctul de a se manifesta. In Japonia, prunul apare printre plantele purtatoare de noroc. Fructele prunului sint energetice, diuretice, laxative, fiind indicate in astenii, anemii, surmenaj, ateroscleroza.
• Calorii: 52;
• Fibre: 2,5;
• Vitamina C: 3 mg;
• Magneziu: 8 mg.

Smochina
Smochinele sint unele din fructele cele mai cunoscute in vechime. In Egipt, smochinul avea un sens initiatic, fructele fiind degustate de preoti, inainte de ceremonii. Ele mai erau utilizate in terapeutica. Pliniu, spre exemplu, recomanda smochinele, afirmind ca ele sint hrana atletilor. Smochinele sint tonifiante, nutritive, diuretice si laxative, fiind recomandate in astenii, stari acute, inflamatii urinare si pulmonare. Ele se recomanda copiilor, adolescentilor, convalescentilor, batrinilor si sportivilor.
100 de grame de smochine proaspete contin:
• Calorii: 54;
• Fibre: 2,5;
• Potasiu: 250 mg;
• Calciu: 42 mg;
• Magneziu: 20 mg.
100 de grame de smochine uscate contin:
• Calorii: 27;
• Glucide: 62 g;
• Fibre: 18,5;
• Potasiu: 983 mg;
• Magneziu: 70 mg.

calliope2010
26-10-2010, 11:18
Strugurele
Vita-de-vie trecea, in regiunile din jurul vechiului Israel, drept un arbore sacru fiind, alaturi de maslin, unul dintre arborii mesianici.
Textele evanghelice fac din vie un simbol al impatiei cerului, al carui rod este Euharistia.
Strugurele de masa, alb sau negru, este un fruct excelent, ornind mesele de mii de ani. Este diuretic, remineralizant, energetic, stimulant si decongestionant hepatic, fiind recomandat in anemii, convalescente, remineralizare, dispepsii, dermatoze, intoxicatii.
100 de grame de struguri proaspeti contin:
• Calorii: 73;
• Glucide: 16 g;
• Indice glicemic: 46.
100 de grame de struguri uscati contin:
• Indice glicemic: 64;
• Fibre: 0,9 g;
• Vitamina C: 4 mg;
• Magneziu: 7 mg.

calliope2010
26-10-2010, 11:23
Regimul alimentar-minune al parintelui Leontie Gazea

"Graul incoltit este un stimulator extrem de important al activitatii vitale a organismului uman, datorita continutului bogat in complexul de vitamina B si in multe alte vitamine, cat si a diferitilor fermenti (enzime) necesare pentru reglarea proceselor intime din organism. In multe boli, dupa o saptamana-doua de consum al boabelor incoltite de grau, la oamenii de orice varsta se constata o vizibila imbunatatire a starii de sanatate si apoi o insanatosire completa... Folosirea acestei metode nu este periculoasa si este foarte eficienta". Iar doctorul francez Jean Valnet in lucrarea sa, "Tratamentul bolilor prin legume, fructe si cereale" (Editura "Ceres", Bucuresti, 1991), scrie: "(...)exceptionala bogatie a constituentilor lui (a graului - n.r.) autorizeaza cercetatorii care s-au aplecat asupra problemelor sanatatii sa afirme ca ar da o grea lovitura dezvoltarii tot mai accentuate a diabetului, a asteniilor, a nevrozelor, a nevritelor, a bolilor cardiovasculare, a cazurilor de cancer".

Parintele pregatea grau incoltit zilnic si il consuma umed sau sub forma unor turtite facute de dumnealui. Dar acest mod de folosire a graului incoltit ingreuna si limita posibilitatea utilizarii lui pe timpul calatoriilor sau deplasarilor in alte localitati. Pentru a inlatura aceste pierderi si a veni in ajutorul consumatorilor, fiul sau - ing. Nicolae Gazea - impreuna cu feciorul sau, Constantin, si dl Cristea Marin au facut o inventie: fulgi de grau incoltit. Produsul este brevetat si premiat la Salonul International de Inventii din Iasi, octombrie 1996, obtinand Medalia de Aur. De asemenea, in noiembrie 1998, la Salonul International de Inventica de la Bruxelles, a obtinut inca o Medalie de Aur. Acest produs se gaseste in comert sub numele de "Granovit" - fulgi de grau germinat. Se poate cumpara la mai toate magazinele alimentare din Iasi si in multe alte localitati. (Fara indoiala si in Bucuresti). "Granovitul" pastreaza insusirile si intreaga valoare nutritiva si medicinala a graului incoltit umed. Nu de mult, aceiasi cercetatori au scos inca un sortiment: "Musli-granovit", care se gaseste deja in comert.

calliope2010
26-10-2010, 11:28
Tratamentul cu grau incoltit

Ce este graul incoltit?
Germenii de grau (graul incoltit) sunt seminte care trec din starea de viata latenta in stare activa, proces care determina o serie de transformari biochimice si de structura. In acest moment, samanta incoltita contine maximum de substante folositoare organismului uman. Iata cateva cantitati de minerale usor de asimilat de catre organism, continute de 100 grame germeni de grau: fosfor (1050 mg%), magneziu (342 mg%), calciu (71 mg%). La aceste minerale se adauga vitaminele: A, B, E, K, D, PP, enzime si anumiti hormoni vegetali, cu structura foarte putin cunoscuta, care au efecte terapeutice extraordinare.

Durata curei
Pentru a observa primele efecte ale consumarii graului incoltit este necesara trecerea a 3-4 saptamani. Stabilizarea efectelor apare, insa, dupa 2-3 luni si 6-12 luni in cazul persoanelor devitalizate sau care sufera de afectiuni grave.
Doza de grau consumata zilnic
Doza terapeutica la adulti este de 3-6 linguri pe zi; la copii cu varste cuprinse intre 7 si 14 ani, doza este de 1-2 linguri pe zi; la copii de 2-6 ani, doza este de 1-3 lingurite pe zi.

Administrarea
Administrarea germenilor de grau se face dimineata, pe stomacul gol. Graul incoltit se da prin masina de tocat, pentru a fi maruntit, dupa care se amesteca cu miere. Exista si o serie de retete de combinare a graului germinat cu alte alimente-medicament.

Actiuni terapeutice ale acestei cure
Primele efecte care se observa la aceasta cura sunt: oprirea caderii parului, marirea sau refacerea acuitatii vizuale, imbunatatirea coordonarii miscarilor, intarirea dintilor, infrumusetarea pielii, reglarea activitatii nervoase (germenii de grau au si un efect usor sedativ), marirea vitalitatii.

Indicatii
Graul incoltit este indicat in: crestere, tratamentul intarzierilor de crestere la copii; boli de piele (acnee, eczeme, afectiuni infectioase recidivante); imbatranire, imbatranire prematura; afectiuni hepatice; subponderalitate (are efect reglator asupra greutatii corporale); la femei - in cazurile de estompare a caracterelor feminine: talia ingusta, bazinul larg, vocea subtire, lipsa pilozitatilor (parului) din zona abdomenului, spatelui, faciala etc; tromboflebita; arterita; tumori ale stomacului, tumori in general; cancer; afectiuni oculare; afectiuni respiratorii recidivante (inclusiv astm si bronsita); impotenta si sterilitate masculina (pentru barbatii cu vitalitate generala foarte scazuta); amenoree, dismenoree (la femeile cu o constitutie fragila, anemice); anemie, lipsa de calciu si magneziu; dureri de cap, migrene, insomnie.

Contraindicatii ale curei cu grau incoltit
Germenii de grau sunt contraindicati persoanelor care se confrunta cu dezechilibre cauzate de excesul de hormoni estrogeni in organism. In consecinta, femeile cu ciclu menstrual foarte abundent, barbati cu tendinta spre efeminare vor folosi cu prudenta acest remediu-minune, care in cazul lor ar putea sa accentueze anumite probleme.

[I]Sortimente de grau germinat ce se gasesc in comert
In comert se gaseste grau incoltit in urmatoarele forme de prezentare:
- pulbere obtinuta prin uscarea si macinarea graului incoltit si apoi uscat;
- fulgi obtinuti prin prelucrarea mecanica a boabelor de grau incoltit;
- diferite combinatii de fulgi sau pulbere de germeni de grau cu fructe uscate (catina, fructe de padure, fructe exotice).
Evident, nici unul din aceste produse nu are puterea curativa a boabelor de grau proaspat germinate si date prin masina de tocat.

calliope2010
26-10-2010, 11:30
Obtinerea graului incoltit dupa metoda Valeriu Popa

Se cumpara grau - din ultima recolta. Se cerne prin sita, ca sa cada corpurile straine. Joi dimineata la ora 6 se pune la incoltit 1 kg de grau, intr-o oala smaltuita, cu o capacitate de 5 litri. Se spala cu apa rece pana se obtine o apa curata. Apoi, se umple oala cu apa limpede. Se pune intr-un loc ferit. La ora 14 si ora 22 se scurge apa in care a stat graul si se spala din nou, pana ramane iar apa curata. Se umple din nou oala si se lasa la o parte. Vineri la ora 6 se scurge apa si se transfera graul in strecuratoare. Se pune strecuratoarea sub jet de apa. In timpul spalarii nu amestecati graul. Spalarea sa dureze numai cateva secunde. Se va repeta din 8 in 8 ore, adica la orele 6 - 14 - 22, pana iese embrionul (coltul) de 2 mm si radacinile de 5 mm. Aceasta se obtine sambata pe la pranz sau, cel mai tarziu, seara. Cand se obtine marimea embrionului si a radacinii, se pune graul in sticle de lapte care se vor acoperi cu dopuri, ca sa nu intre aerul, si se lasa la frigider. Dintr-un kg de grau se obtine 1,5 kg de grau incoltit. Aceasta cantitate ajunge pentru o saptamana.

calliope2010
26-10-2010, 11:34
1. Afine - normalizeaza glicemia si au calorii negative.
2. Agar - este un gel extras dintr-o alga sub forma de pulbere. Ajuns in organism, absoarbe lichidele si isi mareste volumul, captand grasimile si zaharurile. Nu e digerat de organism, ci eliminat cu tot cu grasimi si zaharuri. Cantitatea optima este de 3 g pe zi. Se poate folosi la supe si sosuri.
3. Alge marine - contin multe fibre.
4. Ananas - contine enzime care dizolva grasimile.
5. Anason - degreseaza organismul.
6. Andive - au calorii negative, stimuleaza secretia biliara.
7. Anghinare - diuretic, scade colesterolul.
8. Ardei iute - intensifica metabolismul.
9. Avocado - are proteine vegetale usor digerabile.
10. Broccoli - are calorii negative.
11. Busuioc - degreseaza organismul, are calorii negative.
12. Caise - laxative, ajuta digestia.
13. Cardamonul - este un condiment traditional arab numit si "hell". Cateva seminte luate inainte de masa cu 10 minute, stimuleaza digestia, iar puse in cafea neutralizeaza toxicitatea ei.
14. Carne de curcan - are putine calorii si putine grasimi.
15. Cartofi - se consuma fara grasimi si doar cu alte legume.
16. Castane - ard grasimile.
17. Castravete - are calorii negative, elimina toxinele.
18. Capsune - elimina toxine din organism, au calorii negative.
19. Ceapa - degreseaza organismul, are calorii negative.
20. Chimen - regleaza secretia de enzime.
21. Cicoare - stimuleaza digestia.
22. Cimbru - degreseaza organismul.
23. Cirese - sunt depurative.
24. Coacaze negre - reechilibreaza metabolismul.
25. Coada-calului - mareste procesele de eliminare a toxinelor.

calliope2010
26-10-2010, 11:36
26. Conopida - are calorii negative.
27. Coriandru - reduce balonarea.
28. Cresonul - se poate consuma ca salata, suc, supa sau pentru condimentarea carnii si a legumelor. Are efect antibiotic fara a afecta flora stomacala, intareste sistemul imunitar, e un bun diuretic si detoxifiant si ajuta la eliminarea grasimii. Ceaiul e bun si contra tusei. Atentie, planta uscata isi pierde puterile curative!
29. Cuisoare - au calorii negative.
30. Dafinul - are marea proprietate de a dizolva si elimina grasimile, iar pentru asta nu trebuie consumat in cantitati mari, cateva frunze puse in mancare sunt suficiente, insa trebuie folosite frecvent pentru ca efectul sa fie vizibil.
31. Dovlecel - are calorii negative.
32. Fasole patata - este purgativa.
33. Fasole verde - are calorii negative.
34. Ghimbir - intensifica metabolismul.
35. Ginseng - elimina toxinele.
36. Graham - are multe fibre.
37. Grepfrut - contine enzime care dizolva grasimile.
38. Gulie - regleaza nivelul glucozei.
39. Hrean - degreseaza organismul.
40. Kiwi - este puternic antioxidant.
41. Lamaie - degreseaza organismul, are calorii negative.
42. Lemn dulce - stimuleaza ficatul si secretia vezicii biliare si imbunatateste digestia. Se foloseste radacina si se consuma ca ceai, infuzie: 2 lingurite la o cana. Se bea dupa masa. Atentie, mareste fertilitatea, iar consumul pe o perioada mai mare de cateva saptamani poate duce la hipertensiune sau edeme!
43. Izma - are efect racoritor.
44. Mandarine - reduce indigestia.
45. Mango - are calorii negative.

calliope2010
26-10-2010, 11:38
46. Macese - alunga oboseala.
47. Macris - este detoxifiant.
48. Marar - degreseaza organismul, are calorii negative.
49. Mei - are multe fibre.
50. Menta - are calorii negative, este diuretica.
51. Mere - au calorii negative.
52. Miere - scade pofta de mancare.
53. Migdale - scad colesterolul.
54. Morcovi - au calorii negative.
55. Mure - sunt laxative.
56. Musetel - usureaza digestia.
57. Napi - diuretic, purifica sangele.
58. Nectarine - au putine calorii.
59. Oregano - intensifica functiile hepatice.
60. Orez basmati - intensifica digestia, racoritor.
61. Orez brun - intensifica digestia.
62. Orz - intensifica functiile hepatice.
63. Papaya - regleaza glicemia.
64. Paducel - reduce aciditatea gastrica.
65. Papadia - intensifica arderile.
66. Pastarnac - este diuretic.
67. Patrunjel - are calorii negative, elimina grasimea.
68. Pepene rosu - este diuretic.
69. Peste - reduce colesterolul, are grasimi bune.
70. Piper - degreseaza organismul.
71. Portocale - au calorii negative.
72. Ridichi - au calorii negative.
73. Rodii - scad colesterolul.
74. Rozmarin - este diuretic.
75. Rosii - degreseaza organismul.

calliope2010
26-10-2010, 11:39
76. Salata verde - stimuleaza metabolismul.
77. Salvia - are calorii negative.
78. Schinduf - se consuma semintele sau frunzele, pisate si amestecate cu mancare. Ajuta la digestie si scade nivelul colestrolului. Sub forma de ceai: 2 lingurite la o cana cu apa; are efect antitusiv si laxativ, se bea caldut dupa 3 ore de infuzare.
79. Scoici - regleaza functia tiroidiana.
80. Scortisoara - degreseaza organismul.
81. Secara - grabeste digestia intestinala.
82. Seminte de dovleac - au efect de purificator intestinal.
83. Seminte de floarea-soarelui - au grasimi bune, nu ingrasa.
84. Seminte de in - dreneaza intestinul.
85. Seminte de susan - previn osteoporoza.
86. Sfecla - are calorii negative.
87. Sovarf - este tonic gastric.
88. Spanac - are calorii negative si multe fibre.
89. Sparanghel - are calorii negative.
90. Sofran - accelereaza metabolismul.
91. Tapioca - este un fel de faina obtinuta din tuberculii maniocului, care ajuta la scaderea colestrolului si reducerea stratului adipos.
92. Tarhon - dizolva grasimile.
93. Tofu - contine fibre.
94. Telina - are calorii negative.
95. Urzica - e detoxifianta si laxativa
96. Usturoi - degreseaza organismul, are calorii negative.
97. Varza - este diuretica si purgativa.
98. Varza chinezeasca - are calorii negative, este foarte satioasa.
99. Varza de Bruxelles - are calorii negative.
100. Vinete - contin multe fibre.

cata21lina
26-10-2010, 13:02
callli buuuune informatii...multumim

calliope2010
28-10-2010, 12:39
buna ziua fetelor!
ce faceti?
eu ma lupt cu doua lucruri azi:
- gandacii de bucatarie (facand fatada blocului, au scos si toate geamurile de lemn si au pus termopan la toata lumea, si asa gandacii de la vecini au fost deranjati si au fugit in toate directiile). acum ma lupt sa nu mai intre in casa la noi, am scos tot de prin debara, am dat cu insecticid peste tot si sper sa nu mai apara. :shock:

- infectia mea urinara. fac pipi cu sange in continuare si ma doare rau de tot... :jos:
am inceput antibioticele azi, cu ceai Diurisept de 3 zile, Urinal acut si alte pliculete... sper sa ma fac bine curand.

gabiveve
28-10-2010, 12:43
vai de mine- dar tu chiar ai probleme serioase - sunt convinsa ca ai fost si la medic- totusi cel mai bine ar fi fost o antibiograma la infectia ta urninara- sa stii exact ce tip de infectie e si cu ce cedeaza

app - poze mai multe nu ne mai pui de la nunta?

calliope2010
28-10-2010, 12:49
vai de mine- dar tu chiar ai probleme serioase - sunt convinsa ca ai fost si la medic- totusi cel mai bine ar fi fost o antibiograma la infectia ta urninara- sa stii exact ce tip de infectie e si cu ce cedeaza

app - poze mai multe nu ne mai pui de la nunta?

am dus ieri urina la medic, antibioticele mi le-a dat el, nu le-am luat de capul meu. nu sunt adepta practicilor de genul asta...
eu am ceva nisip la rinichi...si stiu ca asta se elimina cu ulei de masline si suc de lamaie.
o fi coincidenta, dar eu am mancat in ultimul timp astea doua mai des, plus am baut si ceaiuri diuretice...poate s-o fi miscat niste nisip pe acolo si a coborat la vale...

ps: din pacate, nici pana acum nu sunt gata pozele de la nunta... daca le avceam, sigur le puneam sa le vedeti. ;)

erato
28-10-2010, 13:20
Multa sanatate Calli:hug:si mama mea se confrunta zilele astea cu aceeasi problema. Medicul i-a spus sa-si faca bai fierbinti cu sare grunjoasa si sa bea bere fara alcool fierbinte, pe langa medicamentatie.

cata21lina
28-10-2010, 16:18
offf...imi pare rau calli...a inceput sezonul bolilor...dar daca ai fost si la medic...poate o sa -si faca medicamentele efectul mai repede...
te pup

gabiveve
28-10-2010, 16:29
Multa sanatate Calli:hug:si mama mea se confrunta zilele astea cu aceeasi problema. Medicul i-a spus sa-si faca bai fierbinti cu sare grunjoasa si sa bea bere fara alcool fierbinte, pe langa medicamentatie.

erato interesanta recomandare- da o bere clasica rece sau la temperatura camerei nu merge- asa as da si eu ca scuza nisipul:lol:

syrenne
28-10-2010, 18:10
buna ziua fetelor!
ce faceti?
- gandacii de bucatarie (facand fatada blocului, au scos si toate geamurile de lemn si au pus termopan la toata lumea, si asa gandacii de la vecini au fost deranjati si au fugit in toate directiile). acum ma lupt sa nu mai intre in casa la noi, am scos tot de prin debara, am dat cu insecticid peste tot si sper sa nu mai apara. :shock:

- infectia mea urinara. fac pipi cu sange in continuare si ma doare rau de tot... :jos:
am inceput antibioticele azi, cu ceai Diurisept de 3 zile, Urinal acut si alte pliculete... sper sa ma fac bine curand.
insanatosire grabnica, Rox.
Ai grija de tine...frigul asta face ravagii
cat despre gandacii de bucatarie, nici nu vreau sa aud...mi-e o scarba de ei, pfffff....sper ca ai scapat de ei...sunt niste cutii antigandaci de la Raid. Le stiu din facultate...acolo m-am confruntat vreo 2 sapt cu gandacii, dar am reusit sa-i inving cu raid

kiss kiss sa iti treaca durerile

calliope2010
28-10-2010, 22:48
va multumesc pt gandurile bune!
pupici, noapte buna!

Libra_
29-10-2010, 10:25
http://i43.photobucket.com/albums/e372/fantasyman/smeura.jpg

lauritza2
29-10-2010, 13:46
buna ziua fetelor!
ce faceti?

sanatate maxima! iei si tarosin sau vit c?
de gandaci...cu ce ai dat? eu am folosit "taifun" dar nu mi se pare eficient...

gabiveve
29-10-2010, 13:53
calli ai poze noi cu o pitica de-ti place

legat de gandaci - exista intr-o vreme pe la farmaciile veterinare - regent - contra gandacilor de colorado dar super bun si pentru in casa- nu stiu daca se mai fabrica
mie pentru fata mi s-a recomandat ca sa nu mai revina infectia urinara - vit c- pentru a face pipi mai acid- 10 zile iar in restul de 10- alternez cu albastru de metil

lauritza2
29-10-2010, 14:53
da, pt a schimba ph-ul urinii se da 1data/zi o doza mai mare de vit c...este benefica pt urina hematurica (cea cu sange) in doze uzuale insa...
regent am cautat si eu si "farmacistul veterinar", ma rog...vanzatorul acela de acolo...ce studii o fi avand el...poate sa faca vanzare la ce avea in raft...a spus ca nu se mai fabrica...si mi-a recomandat "taifun"...gandacii umbla ametiti ce-i drept, dar eu vreau sa nu-i mai vad deloc...

gabiveve
29-10-2010, 14:56
pitica mea a avut infectie urinara in vara- plangea cand facea pipi- si dupa tratament i-am refacut cam la 2 luni analizele si doc de la spital - nu aia de familie - mi-a recomandat 10 pic de vit c 10 zile si alte 10 albastru de metil si pe urma de la capat pana in primavara zice ca acum e si periculoasa perioada

lauritza2
29-10-2010, 15:02
pitica mea a avut infectie urinara in vara- plangea cand facea pipi- si dupa tratament i-am refacut cam la 2 luni analizele si doc de la spital - nu aia de familie - mi-a recomandat 10 pic de vit c 10 zile si alte 10 albastru de metil si pe urma de la capat pana in primavara zice ca acum e si periculoasa perioada
interesanta si logica metoda asta de profilaxie...mi se pare chiar super...atata doar ca ma uimeste putin durata tratamentului, dar fiind niste medicamente putin agresive, nu cred sa fie probleme...
vit c administrata inainte sau dupa micul dejun?

gabiveve
29-10-2010, 15:05
seara - dimineata ii dau 1/2 plic natura mix

lauritza2
29-10-2010, 15:10
seara - dimineata ii dau 1/2 plic natura mix

aha...sa ma documentez si eu cu "natura mix" ca la noi nu se foloseste...
daca ai probleme si nu-ti ia albastrul de metil, poti sa-l pui pe cateva granule de zahar...

gabiveve
29-10-2010, 15:13
ia tot ce inseamna medicament ca pe bomboane- chiar nu am probleme cu ea desi de la o vreme cam face fite la sirop- tuseste

natura mix e un fel de supliment alimentar pe baza de propolis parca- ceva in genul

lauritza2
29-10-2010, 15:18
ia tot ce inseamna medicament ca pe bomboane- chiar nu am probleme cu ea desi de la o vreme cam face fite la sirop- tuseste

natura mix e un fel de supliment alimentar pe baza de propolis parca- ceva in genul
da, m-am documentat...asa este...am vrut sa cunosc!
ce sirop ii dai de tuse?

gabiveve
29-10-2010, 15:21
prospan x 2 zi, nurofen 2.5 x 2/zi si aerius 2ml seara

lauritza2
29-10-2010, 15:24
prospan x 2 zi, nurofen 2.5 x 2/zi si aerius 2ml seara

probabil nu face febra...nurofenul ti l-a dat ca antiinflamator...(pt febra trebuie mai mult)

gabiveve
29-10-2010, 15:30
pai nu nu face- exact cum spui antiinflamator- pt febra mi-ar fi dat nurofen/panadol alternativ la 6 ore

lauritza2
29-10-2010, 15:32
pai nu nu face- exact cum spui antiinflamator- pt febra mi-ar fi dat nurofen/panadol alternativ la 6 ore

e priceputa doctorita ta...probabil e pediatru, nu generalist

gabiveve
29-10-2010, 15:37
da e pediatru la urgenta- la cea de familie nu prea mai apelez pentru ca sotul meu are un sindrom sino-rino-bronci si tuseste non-stop iar ea s-a blocat [e un singur tratament chiar daca nu are nici un rezultat
iar pe tipa asta- are aproape 60 ani- am cunoscut-o cand a avut cea mica un puseu de febra- 40 - din cauza amigdalitelor
si de atunci am facut schimb de numere de telefon cxu specificatia sa o sun oricand

lauritza2
29-10-2010, 15:40
da e pediatru la urgenta- la cea de familie nu prea mai apelez pentru ca sotul meu are un sindrom sino-rino-bronci si tuseste non-stop iar ea s-a blocat [e un singur tratament chiar daca nu are nici un rezultat
iar pe tipa asta- are aproape 60 ani- am cunoscut-o cand a avut cea mica un puseu de febra- 40 - din cauza amigdalitelor
si de atunci am facut schimb de numere de telefon cxu specificatia sa o sun oricand
super! ce bine ai nimerit-o...dintr-un ghinion...tot raul spre bine a fost...!

gabiveve
29-10-2010, 15:42
tot raul sper bine si cu ajutorul unei asistente inimoase care mi-a zis ca aduce un medic ca lumea nu un rezident cand a vazut in ce hal eram si noi si copilul

lauritza2
29-10-2010, 15:45
tot raul sper bine si cu ajutorul unei asistente inimoase care mi-a zis ca aduce un medic ca lumea nu un rezident cand a vazut in ce hal eram si noi si copilul
imi imaginez...si cum erati voi si ce ar fi iesit cu un rezident...(fara sa jignesc...unii nu stiu pediatrie nici cat o asistenta cu experienta...),poate ca sunt si bine pregatiti printre ei, dar nu am avut eu ocazia sa intalnesc...

calliope2010
01-11-2010, 10:22
sanatate maxima! iei si tarosin sau vit c?
de gandaci...cu ce ai dat? eu am folosit "taifun" dar nu mi se pare eficient...

iau Urinal Acut si niste pliculete cu extract de merisor...

ps: nu stiu cum se numeste cu ce am dat... a luat sotul meu o fiola de la o farmacie de plante (cu seminte, ingrasaminte, etc.), ce i-a recomandattipul respectiv.
am pus-o in 1 L de apa, si am stropit prin bucatarie.
sa va puneti manusi si masca, ca e cam nasoala senzatia (pt cele cu probleme de genul asta...).

calliope2010
01-11-2010, 10:24
buna ziua, fete frumoase.
eu de azi am reinceput SB 1. de maine fac si sport, azi fac altfel de sport: calc vreo 4 masini de rufe. :lol:

meniu pe azi:

- mic dejun - >
Branza de vaca grasa (http://calorii.oneden.com/Calorii-Branza-de-vaca-grasa.html) - 100 grame, 285 calorii, 11.5 proteine, 24.9 lipide, 1.5 carbohidrati, 0 fibre
Ou de prepelita (http://calorii.oneden.com/Calorii-Ou-de-prepelita.html) - 35 grame, 55.3 calorii, 4.6 proteine, 3.9 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
Branza mozzarella Zottarella (http://calorii.oneden.com/Calorii-Branza-mozzarella-Zottarella.html) - 40 grame, 98.8 calorii, 7 proteine, 7.6 lipide, 0.6 carbohidrati, 0 fibre
Rosii (http://calorii.oneden.com/Calorii-Rosii.html) - 200 grame, 36 calorii, 1.8 proteine, 0.4 lipide, 7.8 carbohidrati, 2.4 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 375 grame, 475.1 calorii, 24.9 proteine, 36.8 lipide, 9.9 carbohidrati, 2.4 fibre

calliope2010
01-11-2010, 10:28

super doctorita!!

ps: pt sot iti recomand sa faca o cura de salina (daca nu ajungeti pt un tratament la salina, puteti incerca salinele Roman).

Salinele Roman - Singura salina de suprafata din Bucuresti (http://www.salineleroman.ro/)

fratele meu avea bronsita astmatiforma si l-a facut bine mama cu mers la salina - Slanic Moldova- de 2 ori pe an si niste injectii (un fel de vaccin ). asta se intampla cam acum 15ani.
acum avem varianta salinelor de suprafata.

erato
01-11-2010, 11:38
Spor la dieta! Probabil te simti mai bine daca te-ai hotarat sa tii dieta.

gabiveve
01-11-2010, 12:07
calliope spor la dat jos kg- de azi si eu am inceput dieta- rina -insa pentru ca vreau sa profit de ultimele fructe din toamna

lauritza2
01-11-2010, 12:15
spor la topit kilograme fetelor..!
dieta rina mi s-a parut interesanta, din pacate nu am aflat de ea decat acum vreo 10zile cand eu incepusem deja cc si nu vreau sa-mi zapacesc metabolismul..., daca postezi, voi urmari ce manaci tu gabi si probabil ca voi trece si eu la ea dupa ce termin cc...
imi place ideea cu fructe pt ca le ador si la cateva zile mai vine si ceva dulce...macar sa ma mentin, nu mai zic sa si slabesc!

gabiveve
01-11-2010, 12:29
laura lasa-mi pe mp adresa de mail si iti trimit cartile - atat dieta cat si mentinerea

pupici- si eu sunt convinsa ca e usoara- desi stiu ca atunci cand tine si sotul cu mine ma ia de cap si renunt inainte sa incep

calliope2010
01-11-2010, 12:53
Spor la dieta! Probabil te simti mai bine daca te-ai hotarat sa tii dieta.

calliope spor la dat jos kg- de azi si eu am inceput dieta- rina -insa pentru ca vreau sa profit de ultimele fructe din toamna

da, Anda, ma simt muuult mai bine. :)

si mie imi plac fructele de mor...
dar sincer, toti pantalonii ma strang rau de tot... si mai am aprox. o luna pana plecam in luna de miere. si vreau sa arat bine in costum de baie... :D ;)

erato
01-11-2010, 13:30
Calliope, sigur vei arata bine in costum de baie. Dar cred ca de-abia astepti sa pleci in luna de miere, mai ales la ce destinatie exotica ai:) Ma bucur ca te simti mai bine. Si mama mea a depasit perioada critica si de astazi s-a dus la munca, n-a vrut sa ma asculte si sa mai stea acasa. Nu stiu cum se va descurca cand va iesi la pensie, pt ca e singura si ii va veni greu. Cred ca o sa ma streseze pe mine:lol:

cata21lina
01-11-2010, 15:54
dar sincer, toti pantalonii ma strang rau de tot... si mai am aprox. o luna pana plecam in luna de miere. si vreau sa arat bine in costum de baie... :D ;)

determinare calli...determinare...si o sa reusesti...eu astazi sunt in al 9-lea cer de mandrie ca am intrat in niste pantaloni de la care imi luasem gandul ca-i voi mai purta :D

Libra_
02-11-2010, 12:02
O sa arati foarte bine in costumul de baie.Spor la dieta.:-*

calliope2010
03-11-2010, 10:56
Calliope, sigur vei arata bine in costum de baie. Dar cred ca de-abia astepti sa pleci in luna de miere, mai ales la ce destinatie exotica ai:) Ma bucur ca te simti mai bine. Si mama mea a depasit perioada critica si de astazi s-a dus la munca, n-a vrut sa ma asculte si sa mai stea acasa. Nu stiu cum se va descurca cand va iesi la pensie, pt ca e singura si ii va veni greu. Cred ca o sa ma streseze pe mine:lol:

cred ca da!! :lol:

ps: da, nu ma mai ustura si mi-e mai bine. cu imunitatea inca stau cam prost, dar iau pastilute.
plus acid folic....preventiv. ;)

calliope2010
03-11-2010, 11:00
determinare calli...determinare...si o sa reusesti...eu astazi sunt in al 9-lea cer de mandrie ca am intrat in niste pantaloni de la care imi luasem gandul ca-i voi mai purta :D

O sa arati foarte bine in costumul de baie.Spor la dieta.:-*

daaa, sa stiti ca determinarea nu imi lipseste. ;)

de ex. ieri am fost la o prietena care e operata la genunchi si nu iese din casa... am stat toata ziua la ea.
micul dejun a fost acelasi ca alaltaieri (oua, branza, rosii, castraveti), iar la pranz am mancat niste supa cu carne (doar zeama si carne de pui) si niste muraturi.
seara am mancat niste seminte si putina varza scazuta (facuta de mine).
iar ea avea asa: strudel cu mere, cu branza, clatite, Pringles (dupa care eu lesin...:D), inghetata Vienetta.
bineinteles ca m-a poftit la ele, dar nu m-am atins. ;)
deci se poate !!

erato
03-11-2010, 11:09
felicitari pt ziua de ieri. Chiar ai ambitie. Si eu am facut ieri seara conopida la cuptor cu branza si oua, am gustat aseara si am mancat abia dimineata. Nu mai vreau sa mananc seara, la mine aici e problema, cum mananc seara cum se cunoaste. Simt ca m-am mai ingrasat, dar nu m-am cantarit pt ca nu vreau sa intru iar in depresie cand vad cifrele de pe cantar. Voi tine dieta ca la carte cand ma voi simti pregatita psihic. Poate cand o sa ma duca si pe mine sotul in insulele Mauritius:wink: Glumesc, trebuie sa o fac pt mine.

erato
03-11-2010, 11:11
Oare s-a pierdut postul meu?

erato
03-11-2010, 11:14
Am vazut ca nu :) Si eu am facut astazi un act de eroism. Sotul meu e plecat intr-un oras unde exista o cofetarie in care fac niste prajituri f. bune si mai ales un cozonac innebunitor:pofticios: Cand a plecat, i-am spus sa-mi cumpere si mie un cozonac, apoi l-am sunat si i-am spus sa nu-mi mai ia...Asta e, alta data#-o

calliope2010
03-11-2010, 11:28

bravo, Cata!!! felicitari!

Am vazut ca nu :) Si eu am facut astazi un act de eroism. Sotul meu e plecat intr-un oras unde exista o cofetarie in care fac niste prajituri f. bune si mai ales un cozonac innebunitor:pofticios: Cand a plecat, i-am spus sa-mi cumpere si mie un cozonac, apoi l-am sunat si i-am spus sa nu-mi mai ia...Asta e, alta data#-o

la Campina cumva? :lol: eu acolo stiu una... ;)

ps: :clap2: bravo pt ambitie!!!

erato
03-11-2010, 11:43
bravo, Cata!!! felicitari!

la Campina cumva? :lol: eu acolo stiu una... ;)

ps: :clap2: bravo pt ambitie!!!
Nu, la Slobozia:)

cata21lina
03-11-2010, 14:00
daaa, sa stiti ca determinarea nu imi lipseste. ;)

de ex. ieri am fost la o prietena care e operata la genunchi si nu iese din casa... am stat toata ziua la ea.
micul dejun a fost acelasi ca alaltaieri (oua, branza, rosii, castraveti), iar la pranz am mancat niste supa cu carne (doar zeama si carne de pui) si niste muraturi.
seara am mancat niste seminte si putina varza scazuta (facuta de mine).
iar ea avea asa: strudel cu mere, cu branza, clatite, Pringles (dupa care eu lesin...:D), inghetata Vienetta.
bineinteles ca m-a poftit la ele, dar nu m-am atins. ;)
deci se poate !!

este bine atunci...eu cateodata mai calcam stramb cand il vedeam pe sotul meu ca mananca cu pofta inghetata sau prajitura....acum lupt cu mine ca sa nu mai "pacatuiesc" :)

cata21lina
03-11-2010, 14:02

aoleu...testul suprem va fi de Craciun fetelor, atunci o sa fie criminal...cozonaci, carnati, prajituri si toate celelalte bunatati

calliope2010
03-11-2010, 21:42
aoleu...testul suprem va fi de Craciun fetelor, atunci o sa fie criminal...cozonaci, carnati, prajituri si toate celelalte bunatati

eu nu am probleme de genul asta deloc. ;)
nu ma pasioneaza deloc mancarurile de Craciun.
ba chiar mananc normal, ca in restul anului.

Bretagne
03-11-2010, 22:45
eu nu am probleme de genul asta deloc. ;)
nu ma pasioneaza deloc mancarurile de Craciun.
ba chiar mananc normal, ca in restul anului.

nici pe mine, poate cateva sarmale si placinta cu mere si scortisoara :D

daca tot am amintit de varza, cum te simti? :D

duffyduck
03-11-2010, 23:14
http://i588.photobucket.com/albums/ss323/Euler5853/Good%20Night/Goodnight-vi1.gif
Noapte buna Calliope, sweet dreams:)

calliope2010
03-11-2010, 23:52
nici pe mine, poate cateva sarmale si placinta cu mere si scortisoara :D
daca tot am amintit de varza, cum te simti? :D

mie imi plac sarmalele de post, care se dau odata cu turtele.
cel putin lam mine in zona asa se face...

ps: ma simt muuult mai bine dupa masaj... ;)

calliope2010
04-11-2010, 10:31
buna dimineata, fete dragi!
eu nu prea am stat la comp zilele astea pt ca sotul meu a lucrat mai mult de acasa, si a avut nevoie de laptop (avem doar unul momentan... :lol:).
eu plec la o cunostinta acum (nu o pot numi inca prietena, pt ca ne cunoastem de putina vreme).
vrea sa imi propuna o colaborare, sa vedem ce-o iesi.
desi, sincer, stau in dubii daca sa accept sau nu (avand in vedere ca iubi al ei e prieten cu sotul meu si colaborator ina afaceri) si asta inseamna ca ne vom vedea mai mereu, chiar daca ne vom intelege sau nu.
ei doi se inteleg f.bine... dar stiti cum sunt femeile... :lol:

cata21lina
04-11-2010, 11:34
buna dimineata, fete dragi!
eu nu prea am stat la comp zilele astea pt ca sotul meu a lucrat mai mult de acasa, si a avut nevoie de laptop (avem doar unul momentan... :lol:).
eu plec la o cunostinta acum (nu o pot numi inca prietena, pt ca ne cunoastem de putina vreme).
vrea sa imi propuna o colaborare, sa vedem ce-o iesi.
desi, sincer, stau in dubii daca sa accept sau nu (avand in vedere ca iubi al ei e prieten cu sotul meu si colaborator ina afaceri) si asta inseamna ca ne vom vedea mai mereu, chiar daca ne vom intelege sau nu.
ei doi se inteleg f.bine... dar stiti cum sunt femeile... :lol:

eu iti recomand sa cantaresti bine situatia...nu este usor...de cele mai multe ori, in situatii de genul asta, lucrurile se complica prea tare si ii afecteaza negativ pe cei care se inteleg bine...dar este decizia ta...pupici

erato
04-11-2010, 12:08
O zi buna!
Ce-ai hotarat cu cunostinta ta?Cum merge dieta?
Mie mi-era frica sa nu ma mai incapa o anumita pereche de blugi pt ca aveam impresia ca m-am ingrasat, dar se pare ca ma incap. Am fost happy dimineata cand i-am probat. E bine ca ma mentin momentan.
Eu sunt innebunita dupa salata boeuf si cozonac cald. In rest, nu-mi plac alte preparate traditionale de Craciun.

calliope2010
05-11-2010, 19:44
Daca pana de curand, carbohidratii erau evitati instant in alcatuirea dietei, cercetarile arata ca nu trebuie sa ne fie frica de glucide. In realitate exista glucide bune si glucide rele. Cum diferentiem intre ele?

Aici intervine indicele glicemic, definit ca baza fiziologica a clasificarii alimentelor cu carbohidrati. Carbohidratii buni sunt cei care furnizeaza energie fara a solicita foarte mult metabolismul.

Haideti sa aruncam o scurta privire asupra proceselor ce au loc dupa ce am ingerat un aliment ce contine hidrocarburi. Glucidele – si toate nutrimentele esentiale – sunt descompuse de organism astfel incat sa ajunga la o forma ce poate fi folosita. Carbohidratii sunt transformati in glucoza, cea mai importanta sursa de energie pentru organism si principala hrana pentru creier. Glucoza este absorbita in sange si porneste intr-o scurta calatorie, alegand destinatii din organism unde poate ajuta. In functie de tipul de carbohidrati, glucoza poate trece rapid si brusc in sange, sau absorbtia se poate face lent si treptat. Evident ca varianta a doua este cea preferabila.

Dupa ce am mancat, glucoza rezultata ridica nivelul zaharului in sange – glicemia. Daca ea se absoarbe incet, atunci glicemia ramane relativ constanta. Cand carbohidratii sunt de proasta calitate, glicemia va creste rapid, iar celulele insulare din pancreas vor fi nevoite sa elibereze cantitati mari de insulina – principalul hormon al metabolismului - pentru a contracara actiunea rapida a glucozei. Cantitatea mare de insulina secretata va ingreuna asimilarea substantelor de care are nevoie organismul. Noi resimtim acest fapt, prin senzatia de foame la scurt timp dupa ingerarea de hidrocarburi rele. Practic, organismul nu a primit portia de substante necesare, asa ca ne obliga sa il hranim corespunzator. Si ce se intampla cu glucoza care nu poate fi folosita? Se depoziteaza…

Din aceste motive, o alimentatie sanatoasa, trebuie sa includa carbohidrati “lenesi” care se absorb in tihna, ne ofera energie constanta, ajuta la o buna functionare a organismului si nu ne ingrasa.

Tu trebuie sa alegi alimente cu indice glicemic scazut - fructe si legume care nu contin amidon – sau alimente cu IG mediu – leguminoase si cereale integrale. Evita cartofii, fainoasele, berea, porumbul samd.
Daca vrei sa afli mai multe despre dietele disociate si despre indicele glicemic iti recomandam ca lectura de inceput "Mananc, deci slabesc (http://ads1.icorp.ro/others/sic/scripts/advert_stat.php?aid=3290&dat=MjAxMC0wOC0xMw==&t=RGlldGEgZGlzb2NpYXRhOiBhcHJvYXBlIHRvdHVsIGRlc3By ZSBpbmRpY2VsZSBnbGljZW1pYw==&su=aHR0cDovL3d3dy5nYXJiby5ybw==&type=c&redirect=aHR0cDovL3d3dy5zY3JpYmQuY29tL2RvYy85NDE3O TY4L01pY2hlbC1Nb250aWduYWMtTWFuYW5jLURlY2ktU2xhYmV zYw==)" de Michel Montignac.

calliope2010
08-11-2010, 12:15
buna zia fetelor si LA MULTI ANI sarbatoritilor!
inclusiv pt taticul meu !!

http://www.247online.ro/wp-content/uploads/2010/07/ursulet-de-flori.jpg

Libra_
08-11-2010, 15:31
buna zia fetelor si LA MULTI ANI sarbatoritilor!
inclusiv pt taticul meu !!

http://www.247online.ro/wp-content/uploads/2010/07/ursulet-de-flori.jpg

La multi ani taticul lui Calliope sa fiti sanatos si toate cele bune (sa-i transmiti tatalui tau:) )

cata21lina
08-11-2010, 16:01
La multi ani sarbatoritelor!!!!
La multi ani si pentru tatal tau calli !

punctt
09-11-2010, 04:37
La multi ani taticului tau, Calliope.
Sanatate multa, multa. Si numai bine.

Codryss
09-11-2010, 07:19
http://i482.photobucket.com/albums/rr186/crystina_bucket_01/diverse/cafelutafierbinte.jpg

duffyduck
09-11-2010, 08:30
http://i905.photobucket.com/albums/ac251/YelowRose_2010/buchet.jpg
Neata, sa ai o zi superba!

calliope2010
09-11-2010, 10:11
buna dimineata, fetelor!

trebuie sa va anunt ca am hotarat sa intru in afacerea aceea de care v-am spus. ;)

in schimb, pt cele ce stiu, procesul nu a mers bine... :( si sunt ff.suparata.
trebuie sa facem recurs acum.
asta e, mergem inainte.

o zi buna!

cata21lina
09-11-2010, 10:53
buna dimineata, fetelor!

trebuie sa va anunt ca am hotarat sa intru in afacerea aceea de care v-am spus. ;)

asta e, mergem inainte.

o zi buna!

pai succes in afacere atunci :)

The G
09-11-2010, 11:19
buna dimineata, fetelor!

asta e, mergem inainte.

o zi buna!

Ce afacere? Poate reusesc sa te ajut macar cu un sfat!

syrenne
09-11-2010, 13:34
buna dimineata, fetelor!

asta e, mergem inainte.

o zi buna!

la multi ptr taticul tau:hug:

in ce priveste procesul, nu dispera.....faceti recurs. se poate schimba rezultatul

cum e relax and tone? multumita?

calliope2010
10-11-2010, 10:55
la multi ptr taticul tau:hug:

in ce priveste procesul, nu dispera.....faceti recurs. se poate schimba rezultatul

cum e relax and tone? multumita?

Mutumesc de urari, fetelor!

Ps: da, vom face recurs, clar! mai ales ca judecatorul asta la care am fost acum cu procesul, a spus de la inceput (de la prima infatisare) ca el nu e de acord cu acest tip de contract. normal, noua ni s-a parut asta subiectiv... om vedea ce va fi.
Sunt multumita de aparat, maseaza bine. Nu ma mai dor pe mine mainile acum. :)
Ce face dulceata de Maya? :hug:

calliope2010
10-11-2010, 11:00
pai succes in afacere atunci :)

multumesc de urare!

sa fie!!! ;)

ps: vad ca ai scazut bine la kg... ;) bravo !!!

erato
10-11-2010, 11:56
Buna Calli:hug:
Am venit in vizita pe la tine si am vazut ca a fost ziua tatalui tau. La Multi Ani si multa sanatate!

cata21lina
10-11-2010, 16:59
multumesc de urare!

sa fie!!! ;)

ps: vad ca ai scazut bine la kg... ;) bravo !!!

dap...in week-end acum ma cantaresc iar...sper sa nu am surprize neplacute...am mancat coliva si placinta de mere :( , am mancat mai putin decat mancam eu de obicei insa tot stau cu inima cat un purice

syrenne
11-11-2010, 09:33
Mutumesc de urari, fetelor!

Ps: da, vom face recurs, clar! mai ales ca judecatorul asta la care am fost acum cu procesul, a spus de la inceput (de la prima infatisare) ca el nu e de acord cu acest tip de contract. normal, noua ni s-a parut asta subiectiv... om vedea ce va fi.
Sunt multumita de aparat, maseaza bine. Nu ma mai dor pe mine mainile acum. :)
Ce face dulceata de Maya? :hug:
creste si se face tot mai nazdravana...avem 3 dintisori si capseaza tot cu ei. A inceput sa scanceasca din ei de mi se face mie pielea gainii....vrea sa stea in picioare, se catara pe mine de cate ori are ocazia....:) din astea..;)

voi la bebe v-ati gandit?

ai obs ceva "micsorare" in cm de la aparat? ma bate si pe mine gandul sa imi iau, dar deocamdata nu dispun de finante. Tre sa ma conving(si pe sot) ca merita(poate primesc de ziua mea:D)

Libra_
13-11-2010, 10:43
http://i419.photobucket.com/albums/pp277/ytalman/weekend/great_weekend.jpg

erato
17-11-2010, 10:44
Ce mai faci? Cred ca esti tare ocupata, daca n-ai mai venit sa ne saluti. Te asteptam:kiss:

alessia2010
17-11-2010, 10:53
Buna. 11722

Am citit ca ti-ai luat aparat, ce fel de aparat? Ai reusit sa faci recurs?
Te pup.

calliope2010
20-11-2010, 10:59
Ce mai faci? Cred ca esti tare ocupata, daca n-ai mai venit sa ne saluti. Te asteptam:kiss:

doamne, ce dreptate ai!!
ma plangeam ca nu am activitate si acum am prea multa...
stau toata ziua cu nasul in cataloage, dar si pe net. dar am atat de mult de lucru, ca nu reusesc sa mai fac nimic altceva..
e o perioada agitata si incercam sa castigam cat mai multi clienti. ;)

va puuup! :hug:
si mi-e tare dor de voi !!!

calliope2010
20-11-2010, 11:01
Buna. 11722

Am citit ca ti-ai luat aparat, ce fel de aparat? Ai reusit sa faci recurs?
Te pup.

buna!
mi-am luat un aparat de masaaj Relax & tone, dar care zace acum langa pat... nu am reusit sa ma mai masez zilnic.
plec dimineata, vin seara, cad lata si nu mai am chef de nimic.
trebuie sa imi revin, ca ma dereglez iar apoi!!!

cata21lina
20-11-2010, 11:44
doamne, ce dreptate ai!!
ma plangeam ca nu am activitate si acum am prea multa...
stau toata ziua cu nasul in cataloage, dar si pe net. dar am atat de mult de lucru, ca nu reusesc sa mai fac nimic altceva..
e o perioada agitata si incercam sa castigam cat mai multi clienti. ;)

va puuup! :hug:
si mi-e tare dor de voi !!!

hei si noua ne era dor de tine....dar daca esti ocupata cu afacerea ne bucuram pentru tine:hug:

RoxanaM.
20-11-2010, 12:22
Buna Calliope !!!Abia acum am vazut ca ai trecut pe aici.Nu te mai auzisem de mult.Ma bucur ca esti ocupata-asta inseamna ca merge afacerea :)

punctt
20-11-2010, 12:46
Calliope :hug:

erato
20-11-2010, 14:25
E bine daca esti ocupata, asa trece mai usor timpul, mai ales daca trece si cu folos e si mai bine:) Spor la clienti!

RoxanaM.
21-11-2010, 09:53
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/imagesCAPDIG0B-1.jpg

RoxanaM.
21-11-2010, 09:58
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCA5IU7UG.jpg

calliope2010
22-11-2010, 20:30
da, incercam sa facem sa mearga treaba! :)
azi am fost la recuperare, am inceput sa fac exercitii speciale pt coloana...am o frumusete de scolioza, pe care nu vreau sa o las sa avanseze.
era o doamna azi acolo, care avea scolioza cand a ramas insarcinata... avea o coloana stramba, ceva de speriat.
si mi-a explicat terapeutul ca asa ajung si eu, daca nu voi face exercitii speciale zilnic.
:shock:

va puup.
si mai vb cand am timp.

ps: MI-E DOR DE VOI !!!!

RoxanaM.
23-11-2010, 09:01
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/imagesCAKOI23R-1.jpg

RoxanaM.
23-11-2010, 09:10
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCAD0GU5G.jpg

cata21lina
23-11-2010, 09:57
da, incercam sa facem sa mearga treaba! :)
azi am fost la recuperare, am inceput sa fac exercitii speciale pt coloana...am o frumusete de scolioza, pe care nu vreau sa o las sa avanseze.
era o doamna azi acolo, care avea scolioza cand a ramas insarcinata... avea o coloana stramba, ceva de speriat.
si mi-a explicat terapeutul ca asa ajung si eu, daca nu voi face exercitii speciale zilnic.
:shock:

va puup.
si mai vb cand am timp.

ps: MI-E DOR DE VOI !!!!

buna calli....offf....si tu cum ai reusit sa te pricopsesti cu scolioza?

RoxanaM.
24-11-2010, 08:22
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/imagesCAQ5TXUB.jpg
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCATFKU7K.jpg
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/cafea/imagesCAGGDLR1.jpg

calliope2010
28-11-2010, 22:41
scolioza o am de mica, doar ca nu am avut grija sa merg la doctor. :jos:
de la carat doar pe un umar: geanta, ghizdan, sacosa grea doar intr-o mana...etc.
asa ca aveti grija, fetelor, la lucruri de genul asta!!

ps: de azi intr-o saptamana plecam in Mauritius.
asa ca voi avea o saptamana ff.incarcata...
imi pare rau ca nu prea am mai dat pe aici, dar pur si simplu nu am mai reusit. promit sa ma organizez mai bine si sa reusesc!
dieta stricta nu am mai tinut...nu am reusit sa imi fac inca un program stabil si asta e rau.:(
dar reusesc eu pana la urma. ideea ca ma mentin in jurul la 56-56.5 kg si nu m-am ingrasat. asta e bine!
va puup.

erato
29-11-2010, 06:25
Buna Calli:kiss:
Spor la treburile pe care le ai de facut. Cred ca de-abia astepti sa pleci. Te asteptam pe aici cand ai timp. Ce-i drept, si eu trec mai rar.

cata21lina
29-11-2010, 09:38
calli...noi te asteptam aici cand ai timp....daca nu mai poti intra pana sa pleci te asteptam dupa cu poze :) :kiss:

erato
29-11-2010, 09:41
Clar, cu poze din luna de miere, dar si de la nunta mai vrem:)

calliope2010
03-12-2010, 00:41
Clar, cu poze din luna de miere, dar si de la nunta mai vrem:)

am pe Facebook mai multe. ;)

ps: mai am putin si plec, nu imi vine sa cred!! abia astept! sper sa decoleze avionul sambata noapte... :D

va puuup. cred ca mai vb cand ma intorc, cel mai sigur!

calliope2010
04-12-2010, 12:12
Dorinte de Craciun:

http://www.mihaelaanghel.com/wp-content/uploads/2010/11/christmas.jpg

RoxanaM.
06-12-2010, 09:50
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/imagesCA4HZ51U.jpg

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/imagesCAMYLBP0.jpg

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCAY6QPD7.jpg

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/cafea/imagesCAWXNL6B.jpg

http://i366.photobucket.com/albums/oo107/melkaia88/la_multi_ani_de_la_mos_nico.jpg

punctt
26-12-2010, 03:43
Sarbatori fericite!

http://www.cosgan.de/images/midi/xmas/a115.gif

erato
27-12-2010, 11:24
Multumesc pt mesaj:kiss: A fost cel mai frumos cadou:)

cata21lina
27-12-2010, 11:59
Sarbatori fericite, un an nou muuuult mai bun cu impliniri!!!

Pup :kiss:

RoxanaM.
28-12-2010, 08:54
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/SnowmanRockin-morning.gif

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/cafea/heart-coffee2.jpg

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCAM9YOEP.jpg

RoxanaM.
28-12-2010, 21:29
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/good%20night/thSantaInBalloonSweetDreams15.gif

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/good%20night/thGoodNight-ChristmasPixel-bymitsu200988.gif

RoxanaM.
29-12-2010, 08:37
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/SnowmanRockin-morning.gif

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/cafea/imagesCA0FPMO5.jpg

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCA08DX8G.jpg

cata21lina
29-12-2010, 10:05
hello...hello...callli ce mai faaaaci?....cum a fost in luna de miere?

RoxanaM.
29-12-2010, 23:59
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/good%20night/thGNiteHoHoddm-vi.gif

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/good%20night/thElegantDeer_js_SweetDreams.gif

RoxanaM.
01-01-2011, 12:30
LA MULTI ANI !!!! un an nou plin de bucurii,realizari,sanatate,putere de munca,chef de dieta,ambitie,rabdare,banuti si tot ce va mai doriti voi sa devina realitate :kiss: :hug: :floare:

RoxanaM.
03-01-2011, 09:45
Buna dimineata !!!

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/cafea/thcafea.jpg

RoxanaM.
04-01-2011, 08:26
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/goodmorning1.gif

http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCAVG16VG.jpg

RoxanaM.
05-01-2011, 09:58
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/buna%20dimineata/00Sq051sSum-1.jpg

RoxanaM.
05-01-2011, 09:58
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/mic%20dejun/imagesCA5IU7UG.jpg

RoxanaM.
06-01-2011, 00:08
http://i152.photobucket.com/albums/s167/roxanaudrisky/good%20night/GoodnightSD.jpg

calliope2010
06-01-2011, 15:12
hello...hello...callli ce mai faaaaci?....cum a fost in luna de miere?

LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
va puuupic pe toate!!!

ps: a fost absolut superb !!! revin curand cu poze si povestiri.
momentan nu am net si la munca nu am timp sa stau la povesti prea mult.
mi-e dor de voi!!!!
sper sa palavragim cat mai curand.
o zi minunata sa aveti !!!!

erato
09-01-2011, 12:31
Ce mai faci? Te-ai angajat?
Mi-e dor de tine:hug:

calliope2010
24-01-2011, 22:35
Ce mai faci? Te-ai angajat?
Mi-e dor de tine:hug:

daaaa....m-am angajat, sunt plecata de dim pana seara.... :)
dar e frumos.
sunt intr-o firma de publicitate si e suuuper !!!!!!

ps: si mie imi e tare dor de voi !!!!

alessia2010
25-01-2011, 01:50
N-am mai dat si eu de mult pe aici, sa-mi fie rusine!

Sa inteleg ca te-ai maritat? Daca da, CASA DE PIATRA!

Felicitari pt. noul job!

Noapte buna.

cata21lina
25-01-2011, 14:54
hello calli...am apucat si eu acum sa ma uit la pozele tale din luna de miere...ce frumoase, si pun pariu ca pozele nu reflecta 100% realitatea
m-a facut sa visez si eu la o vacanta de relaxare ca sa tina loc de luna de miere...noi nu am avut decat o saptamana la mare inainte de cununie :), ce este drept ca si aia a fost frumoasa dar nu se poate compara o saptamana in tara la mare cu o saptamana la mare afara

calliope2010
25-01-2011, 15:23
buna ziua, fetelor!

@Alessia: da, m-am casatorit in octombrie, si cu banii ramasi de la nunta am fost in vacanta vietii mele, in Mauritius. a fost superb, si a meritat toti banii !!!
@Cata: iti doresc sa ai parte de o vacanta de relaxare asa cum iti doresti!

va pupic!

cata21lina
25-01-2011, 16:23
ehe...mercic de urare dar pana atunci mai am muuuuult de tras
vad ca merge treaba cu munca la tine...ma bucur
si eu te pupic

erato
01-02-2011, 15:48
Calli:hug:, numai lucruri bune ti s-au intamplat: nunta, luna de miere in Mauritius, angajare intr-un loc de munca placut. Esti o rasfatata a soartei, dar meriti:). POzele din luna de miere m-au facut nostalgica: totul era atat de frumos, iar de voi doi ce sa mai spun, se vede cat de mult va iubiti si formati o pereche f. frumoasa. Numai bine in continuare!

calliope2010
01-02-2011, 16:50
Calli:hug:, numai lucruri bune ti s-au intamplat: nunta, luna de miere in Mauritius, angajare intr-un loc de munca placut. Esti o rasfatata a soartei, dar meriti:). POzele din luna de miere m-au facut nostalgica: totul era atat de frumos, iar de voi doi ce sa mai spun, se vede cat de mult va iubiti si formati o pereche f. frumoasa. Numai bine in continuare!

sa stii ca sunt!! si multumesc lui D-zeu pt asta!!
multumim!

duffyduck
08-02-2011, 09:13
http://i588.photobucket.com/albums/ss323/Euler5853/Good%20Morning/lGoodMorningValentineJammiesgl-vi.gif
http://i344.photobucket.com/albums/p333/an44/Food%20and%20drinks/AGJE4D.jpg