PDA

View Full Version : Hipotiroidism

otiliaa2003
15-10-2005, 22:07
De curand am fost diagnosticata cu Hipotiroidism si mi sa dat niste pastile Eutirox. Da mi-e frica sa le iau ca sa nu ma ingras mai tare. Stie cineva un regim naturist de tratare a hipotiroidismului. Va rog frumos :cry:

Elinor
16-10-2005, 09:30
Otilia, eutyrox-ul nu ingrasa. Am luat si eu, acum vreo 2 ani, dar l-am oprit pentru ca imi dadea palpitatii. Vrei remedii naturale? Eu am studiat subiectul si pot sa-ti spun ce stiu eu. Este un ceai pentru tiroida...apoi spirulina face bine si mai e ceva pe baza de alge brune..dar zau ca nu-mi amintesc in clipa aceasta cum se numeste..Are circa 100 de pastile si costa in jur de 300.000, dar e bun...contine iod si minerale...Am vrut sa mai trag de timp...dar tot nu-mi amintesc numele lui in clipa asta. Cind imi amintesc, iti voi spune. YES, GATA!
Modifilan...multumesc ingerasului pazitor ca m-a ajutat sa-mi amintesc. Poti sa-l iei fara probleme...e natural si nu are nici un fel de efecte secundare. Succes!

Elinor

www.iubirea-divina.home.ro

camilla
16-10-2005, 10:19
draga otiliaa...nu iti face probleme in privinta eutyroxului.nu ingrasa.din contra daca nu il ei ai toate sansele sa te ingrasi.eutyroxul este diferenta de hormoni pe care titoida ta nu-i mai produce si de care organismul are totusi nevoie.in cazul in care nu-i are glanda hipofiza v-a incepe sa lucreze in exces si la un moment dat se vor produce perturbari serioase in organismul tau.
in urma unei operatii de hipertitoidism,ajunsesem la stadiul de gusa deja,am intrat in hipotiroidism.ghinionul meu a fost ca mi-au atins si paratiroidele si glandele vocale.dupa 8 luni vocea mi-a revenit dar si acum dupa 3 ani inca iau calciu din cauza ca paratiroidele mele nu sunt capabile sa prelucreze calciul in organism.iau si eutyrox si totul este ok.mi-a revenit si greutatea corporala mai aproape de limitele normalului...tiroida e tare pacatoasa pt noi femeile.trateaz-o si nu o neglija.e spre binele tau.
eliana am sa incerc si eu cele recomandate de tine pt tiroida.de la Favisan am cumparat un ceai pt tiroida,inca nu l-am folosit dar Favisan imi inspira incredere...si celelalte pastile...as vrea sa imi imbunatatesc pe cat posibil si pe cai naturale functia tiroidiana.oricum de eutyrox nu am nici o sansa sa scap toata viata mea.
aveam si eu palpitatii cateodata...dar din cate am citit eu despre hipotiroidismul merge mana in mana cu carentele de calciu din organism si asta produce palpitatii si crampe mausculare asa ca trebuie administrat si calciu....

camilla
16-10-2005, 10:21
scuze elinor.ti-am gresit numele.tie iti era adresat mesajul de mai sus.
sa avem sanatate

otiliaa2003
16-10-2005, 10:52
Cunosc persoane care se feresc sa ia pastile cu hormoni si din cate am vazut parerile sunt impartie.Uni spun ca e bine sa iei pastile alti spun ca nu. De aceea mie ff greu sa ma decid. Chiar azi am gasit in Asul verde tratament pt hipotiroidism o sa incerc sa urmez tratamentul. Va multumesc pt sfaturi :D

camilla
16-10-2005, 12:24
da otiliaa..sunt hormoni de sinteza e normal ca nu sunt "the best" pt corpul nostru dar e mai bine decat sa nu aiba corpul nostru hormonii de care are nevoie.poate e o situatie temporara hipotiroidismul asta.am o prietena care a fost diagnosticata cu hipotiroidism,a facut tratament cu eutyrox 3 luni si dupa aia totul a intrat in normal.nu stiu cati ani ai tu dar atat eu cat si prietena mea suntem peste 30 ani si dupa varsta asta o dereglare hormonala nu este sfarsitul lumii.trebuie doar tratata.nu e cazul sa te sperii.intra si pe google si citeste mai multe despre hipotiroidism.daca te descurci cu engleza intra pe google.com si vei gasi informatii mult mai bune decat in limba romana.incepe cu un tratament naturist si urmareste cum evolueaza situatia ta hormaonala,fa-ti lunar analizele de rigoare si cam in 3 luni poate si mai devreme vei putea sa-ti dai seamna cum raspunde corpul tratamentului respectiv.
multa sanatate

otiliaa2003
16-10-2005, 14:43
AM 23 DE ANI NU POT SPUNE CA SUNT FF BATRANA :D DOAR CA EU NU PREA IAU PASTILE URASC. SI CAND SUNT RACITA ABIA DACA IAU PARACETAMOL. DAR ACUM CHESTIA CU GLANDA MI SE PARE CEVA SERIOS SI DE ACEEA INCER SA AFLU CATE CEVA DESPRE GLANDA

Amadeea
16-10-2005, 23:03
draga mea,inseamna ca de asta slabim asa de greu???
nici eu n-am reusit sa dau mai nimik jos....decat borcanul cu dulceata ...de pe raft...
poate ca ar trebui sa -mi fac si eu niste analize,mai alesca si a mea mamica are niste probleme cu tiroida...si din cate stiu sant ereditare....
inceraca totusi sa nu te sperii ....gandeste-te ca totul v afi bine,si asa va fi!!!
pupicei!!!

biti
17-10-2005, 09:27
Buna, am 34 de ani si sunt operata la glanda pt ca ma avut un nodul. La ecograf acum 2 ani au gasit 2 noduli dar la operatie nu au gasit acolo unde au taiat decit un singur nodul. Cu cinci luni in urma am mers la un cabinet de homeopatie si dupa o discutie de 30 de minute cu doamna doctor mi-a spus ca dupa un anumit timp de tratament de la dinsa(tratament homeopat)o sa renunt la eutirox si la calciu.Pot sa va spun ca ma simt bine cu acest tratament, nu mai iau calciu si o sa continui sa merg la doctor pentru inca o perioada de timp si sa renunt la eutirox.Doamna doctor mi-a zis sa nu ma operez de celalalt nodul pt ca cu acest tratament nodulul nu va mai creste si atunci sa nu-l mai operez,bine este o trauma a organismului si de aceea evit sa ma mai anestezieze inca o data si sa mai trec prin aest cosmar.Multa sanata.

frumoasa_ele
17-10-2005, 09:42
Fetelor, eu am o fetita de 5 ani si jumatate, care a fost diagnosticata cu hipotiroidism. Cand am intrebat-o pe doctorita, daca ii pot da produse naturiste, mi-a spus sa nu ii dau nimic altceva in afara de eutyrox.
Precizez ca am consultat un endocrinolog pediatru de la Institutul Parhon.
Fetita se dezvolta normal si fizic si psihic, dar analizele nu i-au iesit prea bine.
Parerea mea e, ca este bine sa asculti sfatul medicului.

cristinag
17-10-2005, 10:40
:( buna fetelor ... citind topicul asta am inceput sa ma luminez :idea:
prima oara cand mi-am facut analizele - hormoni tiroidieni - mi-au iesit cam proaste ... si d-na dr a pus diagnosticul hipotirodism subclinic :?:
dupa 3 luni , am repetat analizele si nu a mai iesit nimic ... dar in ambele dati analizele le-am facut pe consum de anticonceptionale ( ceea ce am aflat ca nu e tocmai corect? ) . A zis ca sunt perfecta , nu am probleme cu tiroida !?!
insa ... ma ingras fara motiv , nu pot sa slabesc sub nici un chip ( pot sa mor de foame , pot sa tin regimul disociat , Atkins ..... , sport , nu slabesc un gram ) fac crize de calciu destul de des ...
Ce sa fac ? cunoasteti un dr bun ?

Adinuta
17-10-2005, 14:29
Draga Otilia,
iti voi spune o veche gluma: atunci cand esti bolnav te duci la medic - ca trebuie si el sa traiasca. Apoi acesta iti da o reteta cu care te duci la farmacist - ca trebuie si el sa traiasca. Dupa ce cumperi medicamentele le arunci ca trebuie si tu sa traiesti.
Dar bine ca este doar o gluma
Acum ce cred eu: urmeaza integral sfatul medicului deoarece stie el ce spune. Cu sistemul endocrin nu este de glumit si nici de jucat. Orice dezechilibru se reface in minim 1 an, daca se mai reface...
Asa ca mare atentie

antoanela
19-10-2005, 22:24
chiar nu aveam chef sa citesc prea multe pe forum in seara asta dar topicul tau mi-a atras atentia:acum 2 ani am tinut 6 luni o cura destul de drastica...am fost la medic pt k ma dereglasem si am primit acelasi diagnostic si, implicit, aceleasi kkturi de pastile...care mi-au dat no pofta de mancare incredibila si de nestapanit...rezultat concret? 6 luni si 10 kg in plus...sfatul meu e sa nu iei, dar e posibil sa nu aiba acelasi efect la toata lumea...depinde mult de organism si de stilul de viata..oricum iti tin pumnii si sper sa nu patesti ca mine...cel mai bine mai mergi la inca un medic ca sa fii sigura ca pastilele astea sunt necesare

afrodyta
20-10-2005, 10:00
Hipotiroidismul inseamna o productie redusa de hormoni tiroidieni T4/T3 in organism. Acest lucru duce la niste efecte negative severe asupra organismului deoarece T3 este principalul hormon care controleaza metabolismul corpului, de el depinde sinteza proteinelor,rata de oxidare a grasimilor,metabolizarea proteinelor/carbohidratilor/grasimilor/micronutrientilor,el controleaza rata metabolica a corpului si numarul total de calorii pe care le poate consuma,etc. De asemenea nivelul de T3 ne spune cat de repede putem pierde(la un nivel normal de T3,circa 26mcg, sau mai ridicat) sau creste in greutate(la un nivel scazut de T3).
De aceea hipotiroidismul este asociat in general cu cresterea excesiva in greutate.

Administrarea de hormon tiroidian nu produce cresterea in greutate, din contra in functie de doza administrata produce scaderea rapida in greutate.

Problema este ca la noi toate medicamentele contin doar levotiroxina(T4). Insa T4 nu este hormonul final, conversia din T4 in T3 fiind facuta la nivelul ficatului, iar acest lucru depinde de mai multi factori. De aici rezulta ca administrarea doar de T4,
s-ar putea sa nu produca rezultatul scontat la persoanele care nu reusesc sa converteasca destul T4 in T3. Acest lucru nu se poate vedea decat dupa efectuarea de analize inainte si in timpul administrarii de levotiroxina,urmand a se masura nivelul de T4 si T3 si a altor compusi necesari conversiei.

Deci Euthyrox nu produce cresterea in greutate, de fapt nici un produs care contine hormoni tiroidieni
nu produce cresterea in greutate, din contra hormonii tiroidieni sunt folositi de culturistii profesionisti
pentru a obtine un procent cat mai mic de grasime(4-3%) cand participa la concursuri.

Informativ: exista si niste plante care stimuleaza productia de hormon tiroidian, se gasesc in produsele create pentru arderea grasimilor(Unidyne,Xenadryne,etc), ele sunt Coleus Froskohlii care se administreaza in doze de 165mg-250mg de 3-4 ori pe zi, si Guggulsteronul extract al plantei Commiphora Mukkul care se administreaza in doze de 20mg de 3-4 ori pe zi. Aceste plante au un efect stimulator destul de puternic.

Monica_S
25-10-2005, 21:54
si eu ma confrunt cu acesta problema.
si tot eutyrox am luat.
dr mi-a prescris si propanolol pentru palpitatii si insomnii.

cristinag
06-11-2005, 18:31
camilla , spune-mi te rog cum se numea ceaiul de la Favisan ? vrau sa-l incerc si eu !

camilla
06-11-2005, 19:04
camilla , spune-mi te rog cum se numea ceaiul de la Favisan ? vrau sa-l incerc si eu !

LABORATOARELE FAVISAN,
NUTRISAN GL-2,Ceai echilibrant glandular,
Tisane for the glandular sistem.

este exact ce scrie pe pachetul de ceai.eu l-am gasit la plafar in satu mare dar trebuie sa fie cam la toate plafarurile din tara..

cristinag
08-11-2005, 18:46
:lol: multumesc pentru raspuns ! pe tine te-a ajutat ?

camilla
08-11-2005, 23:48
pt cristinag....nu am baut acest ceai continuu..am baut o zi-2-3 si m-am oprit si am revenit pt alte 2-3 zile...dar cred ca e bun pt ca si dupa cele 2-3 zile in care am baut ceaiul m-am simtit mai bine pe moment..dar ca toate tratamentele naturiste....isi face efectul in timp...eu nelocuind in tara nu am acces usor la acest ceai si iau cateva pachete cand sunt in concediu in tara si il folosesc doar cand ma simt ciudat si nu stiu de unde mi se trage...dar am invatat in timp ca mi se trage de la tiroida....eu personal am mare incredere in ceaiuri...

cristinag
09-11-2005, 10:09
multumesc

Marlyn
12-07-2006, 21:22
De curand am fost diagnosticata cu Hipotiroidism si mi sa dat niste pastile Eutirox. Da mi-e frica sa le iau ca sa nu ma ingras mai tare. Stie cineva un regim naturist de tratare a hipotiroidismului. Va rog frumos :cry:

http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?id_topic=91&start=0

Am facut cercetari amanuntite... Eu mi-am cumparat tinctura de sinziene, de ovaz, de propolis. Plus ceai de urzica si macese....

daianav
04-08-2006, 19:20
[-o< astept rezultatul analizelor de tiroida :? :? banuiesc ca va iesi hipotiroidism. sa vedem.

Marlyn
04-08-2006, 19:41
[-o< astept rezultatul analizelor de tiroida :? :? banuiesc ca va iesi hipotiroidism. sa vedem.

Eu mi le-am facut, au costat 900 de mii, si, se pare ca ma incadrez in valorile normale, chiar daca spre limita inferioara!