PDA

View Full Version : Rugaciunea Sf Ioachim si Ana

elefantel2005
27-11-2007, 16:43
va rog daca aveti Rugaciunea Sfintii Parinti Ioachim si Ana sa mi- dati si mie, sau un site unde o gasesc.am cautat-o si am gasit numai acatistul.multumesc mult!

livia1987
27-11-2007, 17:07
va rog daca aveti Rugaciunea Sfintii Parinti Ioachim si Ana sa mi- dati si mie, sau un site unde o gasesc.am cautat-o si am gasit numai acatistul.multumesc mult!

eu am sa incerc sa o gasesc, dar de ce ai nevoie de ea?

elefantel2005
27-11-2007, 17:16
vreau sa o citesc 40 de zile.

fram
27-11-2007, 17:26
din pacate, pagana de mine nu stie cum arata acea rugaciune, dar ai incercat un google?

cu Rugaciunea Sfintii Parinti Ioachim si Ana
am gasit mai jos, dar nu stiu dca e ce iti trbuie, daca nu, la biserrica SIGUR au o carticica cu asa ceva.

http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/08/02/acatistul-sfintilor-si-dreptilor-dumnezeiesti-parinti-ioachim-si-ana/

scuze daca m-am bagat ca musca in lapte, dar primul lucru la care m-am gandit: GOOGLE!

anatheea
27-11-2007, 19:19
Citisem aceasta rugaciune acum cateva luni pe ceva site si acum nicicum nu mai dau de ea. Incearca la magazinele de obiecte liturgice, sigur vei gasi o carticica cu ea. Eu stiu ca Acatistul (nu Rugaciunea) Sfintilor Parinti Ioachim si Ana se citeste, insotit de post si rugaciune de cei ce-si doresc copii si nu reusesc sa-i conceapa.

touchy
27-11-2007, 19:22
http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/08/02/acatistul-sfintilor-si-dreptilor-dumnezeiesti-parinti-ioachim-si-ana/

este un acatist, parca..

elefantel2005
27-11-2007, 20:13
din pacate, pagana de mine nu stie cum arata acea rugaciune, dar ai incercat un google?

cu Rugaciunea Sfintii Parinti Ioachim si Ana
am gasit mai jos, dar nu stiu dca e ce iti trbuie, daca nu, la biserrica SIGUR au o carticica cu asa ceva.

scuze daca m-am bagat ca musca in lapte, dar primul lucru la care m-am gandit: GOOGLE!multumesc mult!dar e doar acatistul.eu vreau rugaciunea si nu o gasesc. multumesc mult!

anatheea
27-11-2007, 20:23
Am gasit aceste rugaciuni:

Rugaciune catre Sfantul Ioachim, tatal Sfintei Fecioare Maria

Sfinte Ioachime, tu ai primit cinstea de a fi tatal aceleia care trebuia sa-l nasca pe Fiul lui Dumnezeu. Viata ta pilduitoare este un exemplu inaltator pentru mine.
Dobandeste-mi harul sa corespund planurilor pe care Dumnezeu le are cu mine, sa-i implinesc cu fidelitate vointa si astfel sa primesc in toate binecuvantarea Domnului. Amin.

Rugaciune catre Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria

Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria, eu vin astazi la tine cu inima plina de veneratie. Tu esti o faptura privilegiata si preaiubita, caci pentru sfintenia vietii tale ai fost socotita vrednica sa fii mama Sfintei Fecioare Maria, care este binecuvantata intre toate femeile si Nascatoare a Cuvantului Intrupat.
Plini de incredere in minunatele haruri pe care le-ai primit, te rog, o milostiva sfanta, sa binevoiesti a ma primi in numarul celor pe care ii ocrotesti in mod deosebit.
Ia-ma sub puternica ta paza si dobandeste-mi de la Dumnezeu harul sa pot imita acele virtuti cu care tu ai fost inzestrata din plin. Ajuta-ma sa-mi recunosc pacatele si sa le plang cu amar, sa am o iubire inflacarata fata de Isus si Maria si sa-mi implinesc datoriile starii mele.
Fereste-ma in viata de orice primejdie trupeasca si sufleteasca si fii de fata in clipa mortii mele, ca sa ajung in cer unde sa-l pot lauda impreuna cu tine pe Cuvantul lui Dumnezeu facut om in sanul fiicei tale, Sfanta Fecioara Maria. Amin.

sursa: http://rugaciune.20m.com/IochmAna.htm

Mai caut. Stiu ca exista si una adresata amandurora.

elefantel2005
28-11-2007, 08:52
da. este una pt. amandoi. nu o gasesc deloc. :(

elefantel2005
28-11-2007, 08:54
http://www.parohiavalencia.ro/ACATISTE/AC%20SF%20IOACHIM%20SI%20ANA.htm aici la sfarsit e rugaciunea,dar nu se intelege.

didoralu
29-11-2007, 14:27
elefantel, vezi ca la sfarsitul acatistului se afla si rugaciunea, deschide acatistul si cauta la sfarsit.
eu as zice ca e bine sa citesti si acatistul.

elefantel2005
02-02-2008, 17:04
va rog frumos daca aveti rugaciunea sfintilor parinti ioachim si ana dati-mi-o si mie.Am cautat-o peste tot si nu am gasit-o.am gasit numai acatistul.Multumesc mult.

boobooruza
02-02-2008, 17:22
Am gasit ceva de genul acesta la catolici. La ortodocsi nu cred ca exista altceva in afara de acatist... :?

" Rugaciune catre Sfantul Ioachim, tatal Sfintei Fecioare Maria

Sfinte Ioachime, tu ai primit cinstea de a fi tatal aceleia care trebuia sa-l nasca pe Fiul lui Dumnezeu. Viata ta pilduitoare este un exemplu inaltator pentru mine.
Dobandeste-mi harul sa corespund planurilor pe care Dumnezeu le are cu mine, sa-i implinesc cu fidelitate vointa si astfel sa primesc in toate binecuvantarea Domnului. Amin.

Rugaciune catre Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria

Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria, eu vin astazi la tine cu inima plina de veneratie. Tu esti o faptura privilegiata si preaiubita, caci pentru sfintenia vietii tale ai fost socotita vrednica sa fii mama Sfintei Fecioare Maria, care este binecuvantata intre toate femeile si Nascatoare a Cuvantului Intrupat.
Plini de incredere in minunatele haruri pe care le-ai primit, te rog, o milostiva sfanta, sa binevoiesti a ma primi in numarul celor pe care ii ocrotesti in mod deosebit.
Ia-ma sub puternica ta paza si dobandeste-mi de la Dumnezeu harul sa pot imita acele virtuti cu care tu ai fost inzestrata din plin. Ajuta-ma sa-mi recunosc pacatele si sa le plang cu amar, sa am o iubire inflacarata fata de Isus si Maria si sa-mi implinesc datoriile starii mele.
Fereste-ma in viata de orice primejdie trupeasca si sufleteasca si fii de fata in clipa mortii mele, ca sa ajung in cer unde sa-l pot lauda impreuna cu tine pe Cuvantul lui Dumnezeu facut om in sanul fiicei tale, Sfanta Fecioara Maria. Amin. "

elefantel2005
02-02-2008, 17:56
eu am gasit-o pe un site dar nu se intelege. sunt niste patratele....

boobooruza
02-02-2008, 18:19
Pune linkul aici sa vedem... :roll:

XYZ
02-02-2008, 20:27
http://rugaciune.20m.com/IochmAna.htm

boobooruza
03-02-2008, 05:08
E aceeasi chestie pe care ti-am copiat-o eu mai sus. Sunt rugaciuni catolice. Pana la urma, Dumnezeu e unul singur, nu asta ar fi problema... Dar de ce-ti trebuie "neaparat rugaciunea si nu acatistul"?

XYZ
03-02-2008, 10:22
pai sigur ca e aceeasi rugaciune! doar ca am dat link-ul