PDA

View Full Version : pot sa nasc normal daca am miopie???

georgica24
24-09-2007, 22:10
Buna! Nu sunt insarcinata si nici nu am de gand sa fac un bebe prea curand , insa am o curiozitate- voi putea sa nasc normal avand in vedere ca am miopie
-0,50 ? Auzisem ca trebuie sa fac neaparat cezariana.... E adevarat? Va multumesc!

bubulinutza20
24-09-2007, 22:17
hai ca asta nu am mai auzit o!!!!
cum adica nu poti naste natural daca esti mioapa???
eu am miopie de la 12 ani!!! am -1,25 la ochiul drept si -0.75 la ochiul stang! stiu ca nu am voie sa conduc autovehicule fara ochelari dar nu ca nu pot naste natural!!!
eu cred ca e o mare bazaconie!!!!!

georgica24
24-09-2007, 22:25
si mie mi s-a parut ciudat, dar asa mi-a spus o prietena care a nascut zilele trecute.... Are miopie si doctorul i-a precizat ca femeile cu miopie nu pot naste normal........
merci pt raspuns!

steadefoc
24-09-2007, 22:26
Eu stiu k dc ai miopie este posibil ca la un efort mare, cum ar fi o nastere naturala ,sa creasca dioptriile. Dar nu cred k e obligatoriu sa faci cezariana.

bubulinutza20
24-09-2007, 22:31
Eu stiu k dc ai miopie este posibil ca la un efort mare, cum ar fi o nastere naturala ,sa creasca dioptriile. Dar nu cred k e obligatoriu sa faci cezariana.
mie 2 ani imi cresteau dioptriile la efortul pe care il depuneam sa invat din cauza unei bacterii care imi provocase un gen de infectie la ochi si din cauza lipsei de vitamine, dar dupa un tratament medicamentos mai sever si o cura cu morcovi, lamie si miere (pe care treb sa o repet de 2 ori pe an) mi s au stabilizat dioptriile!
doctorita oftalmoloaga nu mi a spus k se poate sa mi creasca dioprtiile daca nasc natural!!
o sa o intreb de curiozitate cand o sa ma duc la control!!

boobooruza
24-09-2007, 22:38
Hai, maa, fiti serioase. Miopie mare este peste -7. Atunci e contraindicata nasterea naturala. N-ai nici un fel de problema la -0,5. Eu am -2 si nu mi-a zis nimeni prostia asta... Daca aveai, doamne fereste, "funduri de sifon", intelegeam sa-ti faci griji, dar asa...

Izzie
24-09-2007, 22:56
Mama mea are miopie -4 si a nascut 2 copii fara cezariana. Probleme apar doar cand ai dioptrii mari!
Si, apropo mai auzisem pe cineva care zicea ca daca mama are miopie si copilul va avea :lol: complet fals.

bubulinutza20
24-09-2007, 22:59
Mama mea are miopie -4 si a nascut 2 copii fara cezariana. Probleme apar doar cand ai dioptrii mari!
Si, apropo mai auzisem pe cineva care zicea ca daca mama are miopie si copilul va avea :lol: complet fals.
ai dreptate!!
nici unul dintre parintii sau bunicii mei nu are probleme cu ochii...insa eu si fratele meu suntem miopi!!

solange
24-09-2007, 23:00
:shock: :shock: :shock:
si daca ai parul blond nu poti sa detii pisica.

Izzie
24-09-2007, 23:03

Buna asta :lol: :lol:

bubulinutza20
24-09-2007, 23:07
nu! pt ca poti sa o confunzi cu un caine cu latrat pitigaiat si sa o scoti la plimbare in parcul de caini!!! :dog: :oo: :D :D :D :D

solange
24-09-2007, 23:11
nu! pt ca poti sa o confunzi cu un caine cu latrat pitigaiat si sa o scoti la plimbare in parcul de caini!!! :dog: :oo: :D :D :D :D

:cat:

ginette
24-09-2007, 23:57
din cate stiu eu..daca miopia este foarte mare ,da,se naste numai prin cezariana pentru ca din cauza efortului exista riscul dezlipirii de retina. Daca intri pe topsanatate sau pe site-uri despre sanatate poti sa intrebi acolo pe cineva specializat care te va lamuri mai bine.

negrutza
25-09-2007, 01:54
normal ca poti naste...nu au nici o legatura miopia cu nasterea...nici macar nu cred ca se mosteneste .... adik chiar nici o legatura...asa ca numai sta pe ganduri si fa un bebe:D

georgialina
25-09-2007, 02:38
legatura intre miopie si nastere normala exista. insa medicul va stabili in functie de dioptrii si de alti factori daca se va face cezariana sau nu. in principiu, femeilor cu miopie dioptrii de -4-5, li se recomanda cezariana.

bezman_narcisa
25-09-2007, 06:44
dioptriile tale sunt ff mici.In miopie se indica cezariana, pt ca in efortul de expulzie exista risc de decolare a retinei, deci poti ramane oarba.Sfatul meu este sa te consulte un oftalmolog ,cu bilet de trimitere de la medicul de familie care te si ia in evidenta ca gravida.

lipo
25-09-2007, 07:16
eu am miopie de la 12 ani!!! am -1,25 la ochiul drept si -0.75 la ochiul stang! stiu ca nu am voie sa conduc autovehicule fara ochelari dar nu ca nu pot naste natural!!!

Eu te sfatuiesc sa nu mai dai sfaturi gratuite doar de dragul de a posta ceva. :(

Prietena mea a fost ridicata de pe masa de nastere si trimisa la oftalmologie. In urma trimiterii de la oftalmolog, medicul ce o asista la nastere a decis sa-i faca cezariana. Dar asta pentru ca ea avea "funduri de brocan" si risca dezlipire de retina din cauza efortului ce urma sa-l depuna.

Chiar credeti ca medicul ce-a operat-o pe prietena fetei care-a deschis subiectul nu avea ce face? E mult mai simplu pentru ei sa asiste la o nastere normala decat sa munceasca la o cezariana... :roll:

Casandram
25-09-2007, 08:56
Poti sa nasti fara probleme cu asa miopie micva. Eu am dioptrii mult mai mari si am nascut normal si nu mi-au crescut deloc dupa nastere. Problema e daca stabileste oftalmologul ca esti cu risc de desprindere de retina, ceea nu cred ca e cazul. Oricum trebuie sa consulti periodic medicul ginecolog si aproape de "scadenta" si medicul oftalmolog. Bafta cand vei vrea sa vina!
:gravida:

doramunteanu
25-09-2007, 09:11
fetelor, inainte de a da raspunsuri, ar trebui sa va mai documentati.

nu este o contraindicatie de a naste normal daca mamica are miopie.

totusi, la nastere, din cauza efortului si a furtunii hormonale, miopia se poate agrava ffff mult. este totusi o chestie importanta.

eu am o fosta colega cu miopie care a nascut normal, cu toate ca i s-a spus ca nu este prea indicat si i s-a agravat miopia destul de mult.

asa ca ar trebui sa va mai luati si dupa sfatul medicului, mai ales ca ei nu recomanda prea cu larghete cezariana, cel putin eu nu am cunoscut unul din asta, ba din contra.

boobooruza
25-09-2007, 09:13

Eu te sfatuiesc sa nu mai dai sfaturi gratuite doar de dragul de a posta ceva. :(

Prietena mea a fost ridicata de pe masa de nastere si trimisa la oftalmologie. In urma trimiterii de la oftalmolog, medicul ce o asista la nastere a decis sa-i faca cezariana. Dar asta pentru ca ea avea "funduri de brocan" si risca dezlipire de retina din cauza efortului ce urma sa-l depuna.

Chiar credeti ca medicul ce-a operat-o pe prietena fetei care-a deschis subiectul nu avea ce face? E mult mai simplu pentru ei sa asiste la o nastere normala decat sa munceasca la o cezariana... :roll:

Acum exagerezi... e o diferenta imensa intre -0,5 si "fundurile de borcan". Miopia fetei este destul de mica sa poata conduce masina fara ochelari, nu mai vorbesc de faptul ca nu e operabila etc. Crede-ma, stiu de ce vorbesc. Vreau sa fac copii, am fost la medic, daca nu se pune problema la -2, la cat are ea e sigur bazaconie...

lipo
25-09-2007, 09:38
Da, Boobooruza, ai dreptate. Nu toate mioapele risca orbirea. Dar asta nu inseamna ca problema trebuie tratata ca fiind "o mare bazaconie". Exista femei a caror miopie a ramas identica si la fel, femei carora boala li s-a agravat si femei a caror nastere le putea sau chiar le-a provocat orbirea. Subiectul pus in discutie a fost "Pot Sa Nasc Normal Daca Am Miopie???" si nu "pot sa nasc normal daca am un inceput de miopie".
Mi se pare normal sa fie puse in discutie toate cazurile pentru ca nu e deloc o problema ce trebuie tratata cu lejeritate.
...parerea mea, ca si purtator de ochelari.

RoxanaM.
25-09-2007, 09:42
buna.sa sti ca parintii mei nu au purtat ochelari.eu pot.am avut aceeasi dioptrie -0,50dar acum a crescut mult si s-a modificat la 1 ochi am ceva combinat[lupa cu cilindu sau asa ceva]la celalalt e -3parca.dar ce vreau sa-ti spun e ca eu am nascut prin cezariana atunci aveam -0,50 la ambii ochi dar doctoru a zis ca e mai bine asa iar baiatul meu la inceput nu a avcut probleme deloc,mai tarziu a purtat ochelari cu dioptrii foarte mari pt ca avea muschiul slab la 1 ochi si trebuia remediata chestia asta dar a zis doctoru oftalmolog ca nu are legatura cu faptul ca eu port ochelari.banuiesc ca sunt anumite afectiuni ale ochiului care se mostenesc dar sunt si altele care tin de natura noastra a fiecaruia cu care ne alegem fara sa le dorim.

madbaby00
25-09-2007, 09:51
draga mea este cat se poate de adevarat k dak ai miopie nu e indicat sa nasti natural dar nu e cazul tau, la peste -14 dioptrii cu astigmatism este problema,si este adevarat k miopia este ereditara se mosteneste de la mama la fiu si de la tata la fiica,fiica mea a mostenit de la tata ei, am operat-o in rusia ,totusi medicul nu-i recomanda nastere normala,dar u poti fi linistita o sa poti aduce pe lume un bebe mic frumos sanatos pe cale naturala, :D [/img]

zaraza79
25-09-2007, 09:52
Nu dioptria conteaza cel mai mult, ci starea retinei.De aceea se recomanda un consult oftalmologic, cu fund de ochi.In timpul travaliului, efortul poate duce la dezlipire de retina. Riscul apare de obicei la cei cu dioptrii de peste -5, mai ales cand nu sunt stationare.Miopia maligna este caracterizata prin dioptrii de peste -8 si e rapid progresiva, pana la valori ce pot depasi -20.
Miopia, ca si celelalte vicii de refractie, are o componenta genetica, fiind o boala familiala.
Dar la -o,5, sincer, mi se pare ca te alinti putin! :D

Alyy Sue
25-09-2007, 09:54
poti naste normal daca ai miopie,dar nu multi copii...cunosc pe cineva care are miopie si a avut si cand a nascut primul copil.. :D iar acum are 12 copiii :roll: :roll: ...deci cu miopie si a nascut normal 12 copii,si o cunosc personal..dar a avut bineinteles efecte negative ..acum are dioptria la ochelari -10 :?

cat
25-09-2007, 09:56
o cura cu morcovi, lamie si miere (pe care treb sa o repet de 2 ori pe an) mi s au stabilizat dioptriile!

esti amabila sa scrii mai in detaliu, cum anume tii aceasta cura cu morcovi?
merci anticipat :)

andreea30
25-09-2007, 09:56
Eu am miopie forte -16 la stangul -20 la dreptul si am nascut prin cezariana. Imi este interzis sa nasc normal si in general asa se recomanda deoarece exista riscul dezlipirii de retina din cauza efortului.

Deci ATENTIE: EXISTA RISCUL EXTREM DE MARE SA TI SE DEZLIPEASCA RETINA NU SA ITI CREASCA DIOPTRIILE.

ramona_b
25-09-2007, 10:21
eu cand l-am nascut pe baiatul meu aveam -0.75, si nici nu s-a pus problema sa nu il nasc normal, e drept ca acum -1.50, dar au trecut 9 ani de la nastere, nu cred ca nasterea mi-a inrautatit vederea ci mai degraba nepurtatul ochelarilor, calculatorul si televizorul

boobooruza
25-09-2007, 10:30
:wink: Mi-a stat pe "limba" (varful degetelor) ....

otilica
25-09-2007, 11:04
si mie mi s-a parut ciudat, dar asa mi-a spus o prietena care a nascut zilele trecute.... Are miopie si doctorul i-a precizat ca femeile cu miopie nu pot naste normal........
merci pt raspuns!

:lol: :lol: :lol: hai ca-i tare!
In functie de marimea dioptriilor, e posibil sa nu vezi bine cind nasti, daca nu ai okelarii pe nas! :lol: Inseamna astfel ca, da, nu nasti normal daca suferi de miopie :lol:

bubulinutza20
25-09-2007, 11:20
o cura cu morcovi, lamie si miere (pe care treb sa o repet de 2 ori pe an) mi s au stabilizat dioptriile!

e o reteta pe care a gasit o mama acum cativa ani in revista fromula as si iti trebuie 1kg morcovi, 1kg lamai, 1kg miere de albine, morcoviim se dau razatoare, lamaia cu coaja cu tot se taie cubulete mititele si se pun intr un borcan apoi peste ele se toarna mierea dea lbine. se lasa la macerat 7 zile apoi se ia cate 1-2 linguri inainte de masa.
eu mai iau cate o lingura, doua si cand am pofta de dulce.
compozitia asta o fac mai ales primavara si toamana.
sper sa ti fie de folos!

graecina18
25-09-2007, 11:45
nu pot naste normal femeile cu miopie forte. stiu pentru ca este si cazul meu. am fost avertizata de catre medicul oftalmolog.
miopia forte(cu dioptrii mari) implica risc de desprindere de retina(orbire) la efort mare. exista o varianta cu anestezia epidurala.. dar avand in vedere ca riscul este de a nu mai vedea niciodata.. eu una voi opta pentru cezariana cand va veni vremea.

georgica24
25-09-2007, 11:48
va multumesc mult pentru raspunsuri! cand va fi cazul, cu siguranta voi consulta un oftalmolog!
va pup pe toate si va doresc o zi buna!

igmirela
25-09-2007, 12:13
Nu prea poti, decit daca ai dioptrii mici. Eu am -14 la ambii ochi, si doi copii nascuti prin cezariana. la primul am dorit sa nasc normal, dar doctorul nu a riscat. Sa nu se trezeasca unii vorbind in necunostinta de cauza. La nastere exsista riscul unei dezlipiri de retina.

andeeea
25-09-2007, 14:29
Buna! Nu sunt insarcinata si nici nu am de gand sa fac un bebe prea curand , insa am o curiozitate- voi putea sa nasc normal avand in vedere ca am miopie
-0,50 ? Auzisem ca trebuie sa fac neaparat cezariana.... E adevarat? Va multumesc!

nu cred ca are legatura una cu alta :-s :roll:

andeeea
25-09-2007, 14:56
Nu prea poti, decit daca ai dioptrii mici. Eu am -14 la ambii ochi, si doi copii nascuti prin cezariana. la primul am dorit sa nasc normal, dar doctorul nu a riscat. Sa nu se trezeasca unii vorbind in necunostinta de cauza. La nastere exsista riscul unei dezlipiri de retina.

:roll: nu stiam... dar e bine de stiut... :roll:

dark_cat
25-09-2007, 15:07
eu am miopie si la fel mi s-a recomandat, ca atunci cand voi avea un copil sa nasc prin cezariana. insa akum depinde f mult si d diopriile p care le aveti! [eu de exemplu am lentilele combinate- sferic si cilindric si dioptria ajunge undeva la -7.75 si -7]

andreutzza23
25-09-2007, 15:38

e o reteta pe care a gasit o mama acum cativa ani in revista fromula as si iti trebuie 1kg morcovi, 1kg lamai, 1kg miere de albine, morcoviim se dau razatoare, lamaia cu coaja cu tot se taie cubulete mititele si se pun intr un borcan apoi peste ele se toarna mierea dea lbine. se lasa la macerat 7 zile apoi se ia cate 1-2 linguri inainte de masa.
sper sa ti fie de folos!
reteta asta ajuta si la scaderea miopiei????sau macar puteti sa-mi spuneti cum sa fac sa-mi scada miopia avand in vedere k sunt inca in perioada de crestere??(16 ani jumate)

bubulinutza20
25-09-2007, 19:20
sper sa ti fie de folos!
reteta asta ajuta si la scaderea miopiei????sau macar puteti sa-mi spuneti cum sa fac sa-mi scada miopia avand in vedere k sunt inca in perioada de crestere??(16 ani jumate)[/quote]
reteta asta nu iti scade dioptriile!!!

g_dana11
25-09-2007, 19:21
ziceti voi ce vreti . eu am miopie de la 12 ani , am inceput cu -0,25 , apoi au tot crescut dioptriile , iar cand l-am nascut pe baiatul meu (care acuma are 23 de ani ) de la -4 mi-au crescut la -7! si bineinteles ca pe fetita am nascut-o cu cezariana , pentru ca era pericolul unei dezlipiri de retina ... asa ca ... fiecare cu parerea ei ...

chitina3
25-09-2007, 20:48
Nu dioptria conteaza cel mai mult, ci starea retinei.De aceea se recomanda un consult oftalmologic, cu fund de ochi.In timpul travaliului, efortul poate duce la dezlipire de retina. Riscul apare de obicei la cei cu dioptrii de peste -5, mai ales cand nu sunt stationare.Miopia maligna este caracterizata prin dioptrii de peste -8 si e rapid progresiva, pana la valori ce pot depasi -20.
Miopia, ca si celelalte vicii de refractie, are o componenta genetica, fiind o boala familiala.

Cel mai bun raspuns dat la intrebare. E totusi dat de un medic! :wink:

zaraza79
25-09-2007, 22:11

Cel mai bun raspuns dat la intrebare. E totusi dat de un medic! :wink:
Multumesc!Dar ce sa facem, zicem si noi din ce-am invatat in facultate, nu din reviste... :)

55577
25-09-2007, 23:51
salut..tatal meu la 45 de ani foloseste ochelari doar cand citeste pt ca e miope.Eu shi fratele meu nu vedem asa bine cu ochiul stang ca cu dreptul,de departe...(dar am fost la control shi mia zis ca nu e nevoie ca sa folosesc ochelari...)vad foarte bine..
poate fi ereditar dar nu e o problema..
sunt boli :diabetul,etc ..care nu poti scapa de ele ..dar miopia nu e o problema..
Daca nasti cezarian ..copilul este predispus la mai multe boli,este mai sensibil,etc.CAND COPILUL NASTE NORMAL,NU CEZARIAN..CAND SE NASTE ..TRECE PRIN CATEFA FAZE CARE IL PREPARA CA SA IASA PT PRIMA DATA IN LUME..SA RESPIRE AERUL,,ETC.cand nashte cezarian,nu trece prin fazele acestea ..shi este ca un shoc,ca sal iei de acolo ,din locushorul lui,direct la aer rece,microbii..etc.

55577
25-09-2007, 23:53
plus ca dupa asta ..cred ca nu poti sa nasti copii normal..este un risc.O alta metoda de a naste este in apa ca sa nu ai atata durere...

taniusca
26-09-2007, 10:25
Solutia cu nasterea in apa este o alternativa pentru o nastere normala, in nici un caz nu poate inlocui o cezariana! Pentru miopie se recomanda strict cezariana.

cat
26-09-2007, 10:27
[/quote]
sper sa ti fie de folos![/quote]

multumesc frumos :hug: o sa o incerc si eu, chiar si numai pentru faptul ca este naturala si plina de vitamine.

taniusca
26-09-2007, 10:27
cum este cazul si pentru boli hepatice sau cele legate de coloana. Se pune problema si a sanatatii mamei dupa nastere, nu doar a copilasului.

sweety_sim87
30-09-2007, 12:19
da si eu stiu k dak ai miopie nu poti naste normal pt k in timpul nasterii ti s poate dezlipi retina si iti poti pierde vederea

bobo77ro
30-09-2007, 12:36
Nu-mi vine sa cred!!!!

Fetite de 16-18 ani isi dau cu parerea de cum poti sa nasti daca ai miopie. Abia daca stii cum functioneaza organismul uman la varsta asta, si te apuci sa dai sfaturi?!?!?!

Fetelor inainte de toate mai cititi sau mai intrebati pe cineva in masura sa va dea raspunsuri pertinente.

O miopie de -0,5 nici nu e bagata in seama in cazul unei nasteri normale. In schimb in cazul unei miopii SEVERE este abosul impusa cezariana.

Am o priedena care are -15 la un ochi si -19 la celalalt. I s-a spus ca risca sa orbeasca daca naste normal. Chiar credeti ca se compara -0,5 cu -15 sau
-19 ????? Chiar credeti ca se recomanda aiurea cezariana in cazurile astea?????

AdinaSuperba
03-10-2007, 13:59
Raspund cam tarziu dar raspund si eu :lol:

eu am miopie de -3 la dreptu` si -4 la stangu`... si am si un bebe care l`am nascut foarte normal ... fara sa am nici o problema... oculistul mi`a spus ca din cauza efortului imi creste defectul si se agraveaza miopia... pe langa faptul ca nu ma interesat .... ma interesat mai mult sa`mi nasc copilu` normal si sa fie sanatos... nu am avut problema asta :roll:

catuta
18-11-2007, 22:30
eu am miopie -14 si cand a auzit docturul cu care am nascut mi-a spus din start ca tr sa-mi faca cezariana. eu am vrut sa nasc normal, iar doctorul a mustacit si a zis ca o sa-mi zica el dar mai tarziu... cand m-am dus sa-mi scoata firele de la operatia de cezariana ma plangeam ca nu mai sunt noua ca arat ca o punga cusuta si el a zis: bine ca esti noua in alta parte. nu inteleg de ce sunteti impotriva unei operatii de cezariana? eu nu am probleme nici cand e nor si aproape daca se mai vede. intre timp m-am operat si la ochi, implant negativ asa se numeste in termeni medicali, insa asta nu inseamna ca nu mai am nimic, imi este mai bine nu mai am dureri de cap ca inainte, la ochiul celalalt nu am nimic, dar miopia nu se corecteaza orict de mult ai purta ochelari. eu asa m-am nascut iar oftalmologul m-a intrebat de ce am purtat ochelari ca oricum nu m-au ajutat cu nimic. acum am un bebe in burtica si tot asa o sa-l nasc

emdi26
23-11-2007, 11:53
eu am -4 la un ochi si -2 la celalalt si nici nu ma gandesc sa nasc normal

ayanaa
11-12-2007, 13:15
De obligat nu te obliga nimeni sa faci cezariana,insa este recomandat.Am auzit cazuri (reale)in care miopia a crescut extraordinat de mult din cauza efortului.Deci faza cu cezariana nu este o prostie asa cum s-a mai scris.Cine-si permite sa riste nu are decat,dar nu mai dati sfaturi in necunostinta de cauza.

ayanaa
11-12-2007, 13:22
Mie mi-a fost recomandata cezariana atat de ginecolog,cat si de oftalmolog si miopia nu este atat de mare.

a_da
01-01-2008, 02:02
Mare controversa!

Eu sunt mioapa de la 14 ani( acum am 31). Am ajuns la -5. Am avut o sarcina normala, in luna a 8-a am fost la oftalmolog si mi-a zis asa: pot naste natural pt ca fundul de ochi nu are modificari de corioretinita. Dar ginecologul a decis ca e mai bine sa-mi faca cezariana.
Stiu ca in strainatate nu se face atat de frecvent cezariana( costa ). In Romania e inca posibil sa faci la cerere .
In timpul sarcinii cresc dioptriile(explicatia oftalmologului e ca se acumuleaza lichid in ochi asa cum ti se umfla si picioarele si tot corpul cu apa). Nu se corecteaza cu ochelari noi ci se asteapta la 6 luni dupa nastere ca sa-ti revii la normal.

Concluzie ; nu nr dioptriilor dicteaza cezariana ci modificarile fundului de ochi.

emdi26
04-01-2008, 09:14
Mare controversa!

Eu sunt mioapa de la 14 ani( acum am 31). Am ajuns la -5. Am avut o sarcina normala, in luna a 8-a am fost la oftalmolog si mi-a zis asa: pot naste natural pt ca fundul de ochi nu are modificari de corioretinita. Dar ginecologul a decis ca e mai bine sa-mi faca cezariana.
Stiu ca in strainatate nu se face atat de frecvent cezariana( costa ). In Romania e inca posibil sa faci la cerere .
In timpul sarcinii cresc dioptriile(explicatia oftalmologului e ca se acumuleaza lichid in ochi asa cum ti se umfla si picioarele si tot corpul cu apa). Nu se corecteaza cu ochelari noi ci se asteapta la 6 luni dupa nastere ca sa-ti revii la normal.

Concluzie ; nu nr dioptriilor dicteaza cezariana ci modificarile fundului de ochi.

Multumesc de lamuriri! :pupic:
Macar stiu la ce sa ma astept si ce intrebari sa pun doctorilor cand va fi cazul.

hasico
12-02-2008, 23:49
Eu am -2.50 la ambii ochi si am nascut normal cu epidurala, fara nici o problema. Nu mi-am facut griji pt ca in luna a 5-a de sarcina un medic oftalmolog mi-a spus ca daca nu trec de -5 sa nu imi fac griji.

ayanaa
13-02-2008, 08:35
Eu am -2.50 la ambii ochi si am nascut normal cu epidurala, fara nici o problema. Nu mi-am facut griji pt ca in luna a 5-a de sarcina un medic oftalmolog mi-a spus ca daca nu trec de -5 sa nu imi fac griji.

ce sa zic..la "-5" e o placere!!!Ce usor le e lor sa vorbeasca!!!