PDA

View Full Version : VARICE...:(

kiss_cris_2004
04-05-2007, 22:21
Salutare fetelor...mai nou am o problema spinoasa ...mi s-a accentuat un varice pe care il aveam de mult timp, ieri seara am avut un soc...cum a inceput sa simt o durere destul de neplacuta in zona cu pricina...am descoperit ca varicele pe care il stiam eu destul de neinsemnat s-a ingrosat destul de mult si s-a alungit.Si cum asta nu e de ajuns...pe aceasi gamba incep sa mi se sparga capilarele...sunt intr-o stare foarte proasta acum...unica solutie e sa-mi fac programare la medic...o intrebare am insa, care dintre voi se confrunta cu aceasta problema? cine imi da si mie ceva sfaturi pt prevenirea varicelor?

DanaK
05-05-2007, 00:14
sfaturi vreau si eu :cry:
in ultimele zile simteam o durere la indoitura genunchiului si azi cand am facut dush si am analizat mai bine am observat ca este o varice :cry: ,pana acuma nu m-am alarmat ptr ca nu sunt bronzata si am pielea foarte deschisa la culoare aveam impresia ca venele sunt mai vizibile din cauza asta ,insa acuma daca ma si doare ma gandesc ca e mai grav .
o prietena se opereaza saptamana viitoare din cauza varicelor si nu are nici 24 de ani inca ,medicul ia zis ca e cea mai buna metoda ptr ca altfel o va durea mereu si sunt si prea vizibile ...

conti_s
05-05-2007, 01:21
Nu stiu sa existe metode de prevenire, dar vestea buna este ca se trateaza. Sint chiar mai multe metode: laser si injectii. Daca mergeti la medic si aveti posibilitatea, sa consultati cel putin doi ( mai cu seama daca sinteti in Romania); o varianta foarte buna sint centrele medicale de tip clinici private de infrumusetare. Multa sanatate si bafta.

adi_smy
05-05-2007, 04:21
Buna :)

Exista metode de prevenire a varicelor. Si eu ma confrunt cu o foarte proasta circulatie la picioare. Bunica mea a avut probleme mari cu asta. Acum 2 ani aproximativ, deci la 25 de ani au inceput sa ma doara foarte tare picioarele, cateodata fiind foarte greu sa adorm chiar. :cry:
Cunoscand antecedentele din familie am decis sa ma duc la medic - medic de interne. Mi-a luat "tensiunea" la picioare si a descoperit ca in loc sa am valoarea 4, aveam 2 ... JUMATATE!!! :shock:
Eu inca nu am varice, doar capilare sparte...
De atunci am inceput tratament de prevenire cu Detralex, Tarosin si iau eu ceva naturist: Ginko Vassal. Vreau sa va spun ca ma simt mai bine, durerea e mult estompata.
Mai sunt zile in care ma doare mai tare si atunci medicul mi-a recomandat sa folosesc Lioton Gel sau altceva de genul. De asemenea mi-a spus ca e bine sa fac si miscare pentru ca stimuleaza circulatia (si slabitul :D ) si stau cu picioarele sus cand pot.

Va sfatuiesc sa consultati rapid un medic si sa va tratati corespunzator. Si sa dea Domnul sa nu mai apara altele.
E important sa prevenim asta, mai ales ca daca urmeaza sa aveti copii, in timpul sarcinii exista riscul sa se agraveze. :?

Sanatate multa si picioare fara varice. :D

simocioi
05-05-2007, 07:14
Fetelor, un lucru e clar. Odata aparute, varicele nu mai pot fi prevenite. Se poate preveni extinderea lor insa din moment ce au aparut acum ne gandim la tratament. De asemenea in clipa cand apar dureri sau probleme de circulatie in zona trebuie mers la medic.
O reteta naturista cu un efect deosebit este aplicarea de frunze de varza pe locul respectiv. Se iau frunzele cele mai verzi din exterior, se spala bine si apoi se preseaza un pic, eventual cu o sticla si se pun cu ajutorul unui ciorap elastic pe zona respectiva, tinandu-le timp indelungat: 12-24 de ore. Evitati statul prelungit in picioare, tocurile incomode. Asta este ce stiu eu. Mai multe informatii am gasit aici:
http://www.proestetica.ro/index.php?do=articole.2

carlap
05-05-2007, 09:00
si eu am probleme...si am si capilarele sparte la piciorul respectiv...deocamdata nu e decat una,dar uneori e destul de dureroasa

Imp
05-05-2007, 10:41
bunica are probleme cu varicele de multi ani. acum un an am citit intr-o revista cu sfaturi naturiste ca otetul de mere este bun in tratarea varicelor. in articol scria ca se maseaza picioarele cu otet de mere zilnic, dar ca rezultatele apar in timp mai indelungat. in toamna anului 2006 bunica a inceput sa-si maseze in fiecare seara picioarele cu otet de mere, iar prin luna decembrie mi-a zis ca nu mai simte durere si ca varicele sunt mai mici. si tatal meu are "inceput de varice". pentru ca este ocupat, uneori uita sa aplice otetul, dar si asa iti simte picioarele mai sanatoase si au inceput sa i se reduca varice. vreau sa precizez ca amandoi au fost la medic si au folosit unguenete si creme dar nu au dat rezultatul scontat. singurul tratament medical care vindeca in totalitate varicele se pare ca ar fi operatia cu laser, insa otetul de mere i-a ajutat pe amandoi foarte mult (in primul rand pt ca nu mai simt durere)

lauritza2
05-05-2007, 12:01
Buna :)

Exista metode de prevenire a varicelor. Si eu ma confrunt cu o foarte proasta circulatie la picioare. Bunica mea a avut probleme mari cu asta. Acum 2 ani aproximativ, deci la 25 de ani au inceput sa ma doara foarte tare picioarele, cateodata fiind foarte greu sa adorm chiar. :cry:
Cunoscand antecedentele din familie am decis sa ma duc la medic - medic de interne. Mi-a luat "tensiunea" la picioare si a descoperit ca in loc sa am valoarea 4, aveam 2 ... JUMATATE!!! :shock:
Eu inca nu am varice, doar capilare sparte...
De atunci am inceput tratament de prevenire cu Detralex, Tarosin si iau eu ceva naturist: Ginko Vassal. Vreau sa va spun ca ma simt mai bine, durerea e mult estompata.
Mai sunt zile in care ma doare mai tare si atunci medicul mi-a recomandat sa folosesc Lioton Gel sau altceva de genul. De asemenea mi-a spus ca e bine sa fac si miscare pentru ca stimuleaza circulatia (si slabitul :D ) si stau cu picioarele sus cand pot.

Va sfatuiesc sa consultati rapid un medic si sa va tratati corespunzator. Si sa dea Domnul sa nu mai apara altele.
E important sa prevenim asta, mai ales ca daca urmeaza sa aveti copii, in timpul sarcinii exista riscul sa se agraveze. :?

Sanatate multa si picioare fara varice. :D

tocuri de 3-5cm, nu stati mult in picioare, nu purtati haine fixe, cu elastice, dusuri reci pe gambe de jos in sus, nu fierbinti!, evitati pozitia picior peste picior, statul in sezut cu picioarele atarnate, dormiti fara perna cu picioarele inclinate la 45 de grade...cam asa se previne....
daca sunt deja instalate...e mai greu :cry:
multa sanatate! :P

DanaK
06-05-2007, 01:16
La mine e doar una mica si e de la statul mult in picioare ,stiu sigur ca daca merg ma medic ma pune imediat la bisturiu ptr ca alta metoda nu este si ptr ca trebuie indepartata inainte sa se agraveze ,insa imi este frica efectiv ,la vartsa asta sa am varice ,ce naiba ma fac la 50 ,si se zice ca 90% sunt genetice ,pai mama nu are nica si nici nu a avut nici jumate din baiurile cate le am eu ,bine aici e deja alta problema.

conti_s
06-05-2007, 01:39
http://transforma.com.mt/services.html
ptr cele care se descurca cu engleza, un material in care prezinta in mare procedeele de tratare. Au acolo si un mic filmulet.

divina19
06-05-2007, 21:34
din cauza serviciului stau cateodata si 8-9 ore in picioare,seara cand ajung acasa imi simt piciorele f grele si obosite,mi-e teama sa nu fac si eu varice(ptk mama mea a avut,dar s-a operat).Cu ce as putea sa ma dau seara sa nu imi mai simt picioarele asa si daca se poate sa previna cat de cat varicele...??/ :roll:

luminita.n
07-05-2007, 21:14
buna seara. m-am operat la gamba in urma cu 5 saptamini, la clinica privata a dr. valeriu ciubotaru. operatia consta in ligaturarea vaselor afectate, prin efectuarea unor incizii de 3-4 mm.se face anestezie locala cu injectii cu xilina. doctorul recomanda mersul pe jos imediat dupa operatie si pe distanta cit mai mare. am plecat dupa 30 de minute (conducind masina fara nici un fel de probleme), m-am intors dupa 24 de ore ca sa-mi scoata agrafele (se aplica pt. a tine marginile inciziei apropiate- recunosc ca a fost faza cea mai neplacuta dar suportabila)iar dupa o saptamina mi-am scos bandajul. inainte aveam aceleasi simptome ca cele descrise mai sus: dureri, senzatia de picioare grele etc etc etc dar acum sint ok. nu stiu cit de eficiente sint unguentele sau pastilele pt. a preveni aparitia varicelor, dar odata aparute, singura solutie este operatia (stripping sau varianta descrisa mai sus) sau scleroterapia (pt. varice superficiale). eu personal am optat pt. o varianta suficient de radicala dar care mi s-a parut mai putin agresiva. cred ca am facu o alegere buna si tot ce va pot spune este ca nu trebuie sa va speriati de o astfel de operatie. sper ca aceste informatii sa va fie de folos si daca mai doriti si altele, intrebati-ma! seara buna!

caraionescu
08-05-2007, 09:54
buna luminita.n acum 15 ani m-am operat si eu ca tine la dr. anghelescu la pol 10 in spatele guvernului. nu am avut si nu am probleme dar am pe celalalt picior mi-a spus de atunci ca se vor face acolo. dr. anghelescu cred ca a murit de mult ca era batran. te rog sa-mi spui unde este aceasta clinica si cat te-a costat. daca poti sa-mi rasp pe email ti-as ramane indatorata. cara ionescu@yahoo.com. multumesc mult.

ggoana
08-05-2007, 17:38
Cel mai bine este sa consulti un medic cardiolog. Si eu am probleme de circulatie - mostenire de familie - dar am mers la medic si mi-a prescris medicamente si gel si ma simt mult, mult mai bine. Nu mi se mai umfla picioarele si ma simt mult mai usoara. merita sa faci o vizita la medic.

kiss_cris_2004
09-05-2007, 10:06
hello ! am revenit, am fost la medicul "varicos" :lol: si m-a consultat zicand ca nu sunt in stare grava si nu sunt caz operabil, dar mi-a spus cauza aparitiiei varicilor: 1.mostenire genetica(tatal meu are varice iar mama are o groaza de capilare sparte....concluzia am o circulatie periferica foarte greoaie), iar a doua cauza sunt anticonceptionalele pe care le iau ...desi sunt de ultima generatie hormonii buni pe care ii are ajuta aparatul reproducator sa functioneze bine iar pe de alta parte mareste riscul trombozelor si varicelor...asa ca mi-a recomandat sa iau daflon 500 pt circulatie dimineata si seara , si o crema pt a aplica pe zona inflamata :roll: A mai zis ca si din cauza caldurii circulatia este afectata,persoanele care au varice sufera mai mult vara decat in anotimurile reci.ce s amai spun....va doresc numai sanatate la toate!

ram38
16-05-2007, 16:38
Am facut saptamana trecuta o operatie de varice la prof Angelescu si am nevoie de niste incurajari de la cele care au trecut prin asta.

Am ales sa fac operatia cu el dupa ce am ascultat mai multe opinii si dupa ce am cautat putin si pe net si am constatat ca opiniile pro in ceea ce priveste metoda lui sunt majoritare. Problema e ca ieri, la o saptamana dupa operatie, cand mi-am scos bandajele, am constatat ca practic pe piciorul meu nu se vede nici o schimbare :( . Aceleasi vase sparte, inclusiv in imediata vecinatate a inciziilor.

Am o multime de vase capitare sparte, asa numitele teleangectazii, plus niste varice, insa nu foarte grave. Mi-am imaginat ca operatia va rezolva problemele astea.

Poate imi spune cineva care s-a operat tot prin metoda asta daca schimbarile ar trebui sa apara imediat dupa operatie sau trebuie sa am rabdare?

caraionescu
22-05-2007, 08:12
ram 38 nu te speria dr. anghelescu nu da gres. vei avea picioarele curate. eu din 92 sunt operata la el si nu mai am nici o problema
:D