+ Reply to Thread
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 77

Thread: Cum iti dai seama ca esti insarcinata si la cat timp?

Pri-kindel is offline Senior Member Pufulet

Default Cum iti dai seama ca esti insarcinata si la cat timp?

Cum isi da seama o femeie de faptul ca e insarcinata?
    Daca incerci sa ai un bebe, cam la cat timp incepi sa ai greturi, reactii diverse care sa arate ca esti insarcinata?
    STIU CA SUNT SUBIECTE PE ACEASTA TEMA? STIU CA SUNT ARTICOLE? DAR VREAU SA AFLU TOTUL DE LA CELE CARE SUNT DEJA GRAVIDE SAU CARE SUNT DEJA MAMICI;;
    Oricum, contez pe voi atunci cand o sa descopar ca o sa fiu mamica. O sa am nevoie de sfaturile si ajutorul vostru moral.
    Pupici!

maniucu's Avatar
    maniucu is offline Senior Member Topmodel

buna!eu nu am trecut prin asa ceva, dar stiu de la o prietena care a ramas insarcinata ca din prima saptamana si- a dat seama, intrucat ii era cam rau, ametea, si mai ales ii era pofta de bere si de ciocolata.
    oricum cred ca simptomele difera putin de la femeie la femeie.
    Start:19 Nov. 2011

dianacojanu's Avatar
    dianacojanu is offline Senior Member Manechin

Cred ca a cam exagerat prietena ta cand a spus ca a avut simptome din prima saptamana!Inainte de data probabila a ciclului, singurul simptom care poate aparea este marirea sanilor si schimbarea formei mamelonului, care creste in dimensiuni. Cat despre greturi, ameteli, ele apar cam dupa sapt. a 6-a de sarcina, sau pot sa nu apara deloc.Cel mai sigur e un test de sarcina, care poate fi facut in ziua cand trebuia sa-ti vina menstruatia. Inainte de aceasta zi nu e prea sigur.
    Diet weight loss

SIM_THEO is offline Member

E greu sa distingi primele semne ale sarcinii(usoara tensiune la sani sau mici crampe abdominale ) pentru ca se pot confunda usor cu apropierea de o noua menstruatie. Eu am avut crampe ceva mai pronuntate si am mers la medic dar aveam sa aflu abia dupa vreo 3 saptamani ca sunt insarcinata pentru ca nu se vedea la ecograf. In general primul semn e lipsa menstruatiei. Eu nu am avut greturi dar stiu ca ele apar mai tarziu cand deja stii ca esti insarcinata.
    Eu te sfatuiesc la prima zi de intarziere sa-ti faci un test care te va lamuri.La medic poti merge abia la o sapt de intarziere pentru ca mai devreme nu se vede nimic.

Empa is offline Senior Member Fotomodel

Inca din prima saptamana prietena mea avea o pofta nebuna de tot ce inseamna proteina. Ar fi mancat non stop, branza, carnitza, lapte, fasole, mazare sub toate formele;asta in conditiile in care ea ciugulea de obicei.

dodonesa is offline Senior Member Topmodel

Eu am avut greturi de cind s-a lipit, nici nu trecuse termenul cind trebuia sa-mi vina ciclul si au tinut pina cind a miscat.

DOAMNE da-mi putere sa ma pot obisnui cu ceea ce nu pot schimba,
    da-mi curajul sa lupt cu ceea ce pot schimba si
    da-mi intelepciunea de a le deosebi una de alta!

Da, stiam ca fiecare femeie reactioaneaza diferit. Si mai stiu ca unele nu au deloc greturi...iar in ceea ce priveste poftele, eu cred ca e doar un fel de satisfacere a mofturilor. Sunt curioasa cand o sa fiu insarcinata, daca o sa am sau nu pofte...
    Abia astept momentul ala!

olguta is offline Senior Member Pufulet

Tineti-va bine...in dimineata zilei de 24.03.2001 (intr-o sambata), ne-am trezit, ne-am iubit si i-am spus sotului meu: azi am ramas insarcinata...si asa a fost; in data de 25.12.2001 am nascut-o pe Antonia; amuzante erau vizitele la medici, (au fost 4 medici pe parcursul sarcinii) cand incercau sa-mi calculeze varsta sarcinii iar eu le spuneam: sunt insarcinata din data de 24.03!

dodonesa is offline Senior Member Topmodel

Quote Originally Posted by Pri-kindel
    Da, stiam ca fiecare femeie reactioaneaza diferit. Si mai stiu ca unele nu au deloc greturi...iar in ceea ce priveste poftele, eu cred ca e doar un fel de satisfacere a mofturilor. Sunt curioasa cand o sa fiu insarcinata, daca o sa am sau nu pofte...
    Abia astept momentul ala!
    Daca n-ai fost insarcinata cum poti sa te pronunti referitor la pofte?
    Afla ca nu-i asa si e cumplit sa poftesti si sa nu ai atunci sa maninci ce ai poftit, eu am pierdut un copil asa, am poftit in jurul orelor 20 la bomboane de ciocolata, doar fiindca am vazut cutia goala. O pastrase fata sa puna culori d-astea micute in ea ca sa nu le mai vad imprastiate in toata casa. Cind am vazut-o am simtit gustul acelor bomboane in gura si parca si mirosul il aveam in nari, m-a luat cu rau, peste doua ore si ceva l-am trimis la non stop sa-mi ia bomboane din acelea, am mincat dar raul a continuat, un rau cumplit in tot corpul si a doua zi dimineata am avortat. Asa ca nu e de gluma!

DOAMNE da-mi putere sa ma pot obisnui cu ceea ce nu pot schimba,
    da-mi curajul sa lupt cu ceea ce pot schimba si
    da-mi intelepciunea de a le deosebi una de alta!

N_ai citit cu atentie mesajul meu, Dodonesa. Habr nu am si tocmai de asta am si scris, pentru ca as vrea sa aflu. Nu stiu daca e adevarat sau nu. Nu am nici cea mai mica experienta referitor la sarcina...Am citit mult despre sarcina, si din ce am citit stiu ca fiecare femeie, corpul fiecareia reactioneaza diferit...
    N-am argumentat ca sunt sau nu false ci doar ca mie acum, cand nu sunt gravida imi par niste scuze.
    Tu, care ai fost insarcinata spui ca nu. Ok! Te cred pe cuvant!
    Tocmai de-asta si scriu aici, pentru ca sunt reactii pe care nu le cunosc, de care ma tem si despre care vreau sa aflu mai multe de la persoane care au trecut deja prin asa ceva.
    Merci de raspuns!

+ Reply to Thread
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast