+ Reply to Thread
Page 1 of 232 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 2320

Thread: dieta disociata- 15-20kg in 90 zile

jlo's Avatar
    jlo
    jlo is offline Senior Member Manechin

Default dieta disociata- 15-20kg in 90 zile

Buna tuturor. va propun o dieta care am mai tinut-o in urma ca cateva luni si am fost multumita, la inceput am slabit 5 kg in 15 zile, dupa care am stationat vreo 2 saptamani si dupa care am schimbat dieta. Eu vreau sa incep de luni, si vreau sa o tin toate zilele, daca mai vrea cineva sa tina cu mine, m-as bucura foarte mult. Dieta e urmatoarea

Dieta de mai jos a fost creata de medici de sport din America. Nu reprezinta nici un pericol, chiar si medicii homeopati il recomanda. Rezultatul este pierderea in greutate de 15-20 kg in 90 zile, precum si scaderea tensiunii arteriale. Pe langa pierderea surplusuli de greutate, dieta modifica metabolismul, prin care se garanteaza ca kg pierdute nu se iau inapoi. Daca se doreste o pierdere in greutate mai mica, dieta poate fi oprita inainte de scurgerea celor 90 zile, dar in acest caz nu se petrece schimbarea mai sus amintita.

Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
    Pranz: Carne fiarta sau fripta - 3 felii (200g)
    In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
    1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
    Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
    Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
    Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
    Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
    1 felie paine, salata dupa gust
    Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
    Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
    Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
    Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
    Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
    - Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
    - Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
    - Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
    - Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
    - De obicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos

1 aprilie 2011 inceput dieta!

vanda_belle is offline Senior Member Model

si zici ca functioneaza?

jlo's Avatar
    jlo

eu zic ca da, dar de ce ma intrebi? ti se pare multa mancare? Mai cunosc alte persoane care au tinut-o si au fost multumite.

nistor camelia is offline Junior Member

Default cure de slabire

salut!sint un nou membru! vreau si eu un ajutor pentru a slabi.tot ce am incercat nu a functionat!am peste o luna de cind nu maninc piine si nu maninc dupa 6,nu m-am mai ingrasat dar nici nu am slabit!si nici nu am ambitie.imi doresc sa slabesc

nistor camelia is offline Junior Member

:
    Code:
    cami

gaviotas is offline Senior Member Gold Member

Mi se pare cam ciudata ziua 3, nu-i de ajuns ca papi la pranz paste sau pizza, mai mananci seara si 2-3 cozonaci mici???
    Si obligatoriu o "felie" de ciocolata menaj? Cat inseamna o "felie"??
    "Cati caini m-au latrat, toti au turbat.."

free_bird is offline Senior Member Fulg

De ce tb sa fie neaparat ciocolata de menaj? Adik cred ca ar fi mai buna o tableta de ciocolata neagra cu peste 75% cacao

Da-mi si mie te rog un pestisor pentru a ma ajuta sa castig concursul. Multumesc!! - http://www.petz.ro/animale-de-casa/p...hp?cod=234,290,

free_bird is offline Senior Member Fulg

Oricum mie dieta asta mi se pare tare ciudata. Eu daca as manca asa m-asingrasa sigur. Mai bine cu salatele mele ...

Da-mi si mie te rog un pestisor pentru a ma ajuta sa castig concursul. Multumesc!! - http://www.petz.ro/animale-de-casa/p...hp?cod=234,290,

jlo's Avatar
    jlo

eu in ziua 3 mancam seara numai ciocolata neagra de 75%, 3 bucatele mici, se manaca atat pt ca e ziua de carbohidrati si urmeaza si ziua de fructe.

Sweetygirl is offline Senior Member Manechin

aluat de pizza? sicera sa fiu mi-ar place sa tin aceasta dieta..ciocolata ..cozonaci da da da dar cred ca o sa ma ingras in loc sa slabesc

nu jtiam ca carbohidratii sunt permisi intr-o cura de slabire nu de la ei ne ingrasam?

WEIGHT WATCHERS......)))

va astept "sa povestim" ))
    http://www.idieta.ro/forums/viewtopi...er=asc&start=0

+ Reply to Thread
Page 1 of 232 1 2 3 4 5 ... LastLast