+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: stafilococ auriu

eleniaro is offline Member

Default stafilococ auriu

Am primit azi rezultatul de la analize. Stie cineva mai multe? In primul rand daca il pot transmite mai departe, cat de contagios este? Stiu ce tratament cu antibiotice trebuie sa iau dar as vrea sa stiu si ce varianta naturista exista.
    Va multumesc mult si va doresc sanatate.

PS: stafilococu asta nenorocit in primul rand imi afecteaza fata (cosuri mari purulente si se vindeca extraordinar de greu) si nas infundat+ gat cu secretii

papushica90 is offline Senior Member Pufulet

eu am avut ..sau ink il mai am..se transmite dak pune cineva gura unde ai pus si u se ia...doctorita a spus sa nu`mi fac prea multe grija k sti vb aia...gura bate fundu si dak faci analize iti ies tot felul d ciuperci streptococ..stafilococ...

nedeleadiana is offline Senior Member Model

Draga Eleniaro, de ce medicul ti-a dat rezultatele analizelor fara sa-ti explice cat de grav este si cum se poate trata? Nu vreau sa te sperii, de aceea ma rezum la a-ti recomanda sa mergi la Institutul Cantacuzino (pe la Izvor) pentru analize si tratament. Mult succes.

idda is offline Senior Member Pufulet

Trebuie sa-l tratezi cu seriozitate, poate da tot felul de infectii inclusiv la nivelul pielii(sub forma unor cosuri mari, purulente)Eu m-am luptat cu asa ceva, am scapat in urma tratamentului.

kluiza is offline Senior Member Fulg

Buna.
    Stafilococul auriu daca nu este tratat la timp (cu antibiotice)poate avea urmari mai grave.Din cauza lui poti avea reumatism si poate in timp sa afecteze si inima.Trebuie sa faci o antibiograma ca vezi la ce este rezistent si sa iei antibioticele corespunzatoare.Nu te juca cu asa ceva.Ceea ce poate parea ca nu este grav poate avea urmari neplacute.Si se poate transmite.Asa ca ai grija pe cine saruti, cine bea cu paharul tau ......
    Eu zic sa mergi la un medic care sa iti dea tratamentul si sa-l urmezi cu strictete.

rene is offline Junior Member

Default stafilococ auriu

Am intrebat laboranta, pediatrul,doctorul de familie si nimeni nu m-a lamurit ce este cu acest stafilococ auriu. Mi-au zis ceva de genul ca ma agit fara rost. Ma poate lamuri si pe mine cineva ce ti se poate intampla daca ai respectivul stafilococ auriu?

Default draga nedeleadiana

te rog nu fii atat de dura ... tocmai pt ca iau in serios si ma preocupa am scris aici. Intradevar am fost la institutul cantacuzino (unde mam dus din initiativa propie, am aflat de la o prietena, nici un dr nu mia spus sa merg aici ) ieri am primit rezultatul, am intrebat de la cine pot afla mai multe, mi sa spus ca de la med dermatolog, ia ultimul medic dermatolog la care am fost era un dezastru, mia recomandat un tratament devastator fara a ma avertiza ca trebuie sa fac inainte si dupa analize. St ff suparata, halal doctori si spitale. Am aflat mai multe despre problemele mele citind de pe net decat de la dr, st prea ocupati sau pur si simplu nu explica pacientului la ce se expune.
    Am cautat si pe net mai multe informatii despre acest stafilococ dar nam gasit prea multe detalii. Si ma preocupa sa nul transmit mai departe.

In momentul de fata am niste stari mai tampite, cosuri pe fata care st vesnice, pete rosii ce nu se mai vindeca de ani indiferent de creme / pastile / unguente / ceaiuri (doar unguentul mibazon a dar rezultate uimitoare); alte stari: dureri de gat si cap, stari de raceala, la un moment dat chiar raceam de 2 ori pe luna. Am citit ca acest stafilococ ataca daca sistemul imunitar este slabit, in ultima vreme am avut grija si de acest aspect.

Acum maa interesat de tratament, peste o luna iau vaccinul de la cantacuzino si intre timp tre sa iau antibiotice injectabile. Problema e ca tre sa fac injectiile dimineatza si seara si nu stiu unde sa le fac. Fac! ff complicat. Ceva idei?
    Multumesc de raspunsuri. Astept eventual raspunsuri detaliate de la persoane care au avut asa ceva.

nicoleredsun is offline Junior Member

Draga mea,cunos o dr. foarte buna,dermatolog,care combina tratametele clasice cu cele naturiste. Rezultatele ,mai ales in cazul acestui stafilococ auriu,care in cele mai multe cazuri nu se rezolva cu medicamente ,se rezolva cu produsele naturiste,sant extraordinare.Si nu este de glumit cu el,stiu ca da destule complicatii daca nu este tratat eficient.Da-mi o veste si incerc sa te ajut,sanatate multa!

nedeleadiana is offline Senior Member Model

Default Re: draga nedeleadiana

Quote Originally Posted by eleniaro
    te rog nu fii atat de dura ... tocmai pt ca iau in serios si ma preocupa am scris aici. Intradevar am fost la institutul cantacuzino (unde mam dus din initiativa propie, am aflat de la o prietena, nici un dr nu mia spus sa merg aici ) ieri am primit rezultatul, am intrebat de la cine pot afla mai multe, mi sa spus ca de la med dermatolog, ia ultimul medic dermatolog la care am fost era un dezastru, mia recomandat un tratament devastator fara a ma avertiza ca trebuie sa fac inainte si dupa analize. St ff suparata, halal doctori si spitale. Am aflat mai multe despre problemele mele citind de pe net decat de la dr, st prea ocupati sau pur si simplu nu explica pacientului la ce se expune.
    Am cautat si pe net mai multe informatii despre acest stafilococ dar nam gasit prea multe detalii. Si ma preocupa sa nul transmit mai departe.

In momentul de fata am niste stari mai tampite, cosuri pe fata care st vesnice, pete rosii ce nu se mai vindeca de ani indiferent de creme / pastile / unguente / ceaiuri (doar unguentul mibazon a dar rezultate uimitoare); alte stari: dureri de gat si cap, stari de raceala, la un moment dat chiar raceam de 2 ori pe luna. Am citit ca acest stafilococ ataca daca sistemul imunitar este slabit, in ultima vreme am avut grija si de acest aspect.

Acum maa interesat de tratament, peste o luna iau vaccinul de la cantacuzino si intre timp tre sa iau antibiotice injectabile. Problema e ca tre sa fac injectiile dimineatza si seara si nu stiu unde sa le fac. Fac! ff complicat. Ceva idei?
    Multumesc de raspunsuri. Astept eventual raspunsuri detaliate de la persoane care au avut asa ceva.
    Nu am vrut sa par dura, dar stiu cat de grav este pentru ca tatal meu a avut un accident si s-a captusit cu el din spitalele din Romania. S-a chinuit cu el ani de zile si era in pericol sa-si piarda piciorul, daca nu mergea in strainantate pentru operatie.

pt nedeleadiana
    stai linistita. de fapt cred ca ai spus un lucru extraordinar pt mine. ce a patit tatal tau ma pune pe ganduri. Io am patit niste chestii ff ciudate si acu ma gandesc ca sar putea sa fi fost din cauza acestui stafilococ ?!! La varsat de aprox 7-10 ani mi sa umflat ff tare piciorul (pana la genunchi, dupa 3 zile) fiind la tzara mam tratat cu comprese, varza si antibiotice; a trecut si nam mai avut probleme, pe la 15 ani mi sa umfta iar dar asa in 4 ore de am ajuns la urgenta. am fost internata, diagnostic incert si tratament cu antibiotice, piciorul mia fost pus in ghips si nu aveam voie nici sal rotesc putin. St ingrozita efectiv! practic am aflat ca acest stafilococ aparent banal, si mai ales prezent in spitale poate declansa destule probleme. Am prezentat multe simptome si nici un dr pana in ziua de azi nu mia pomenit de acest stafilococ!!!! Cum este posibil sa traiesc atatia ani, sa merg la dr, sa ma simt ca o ipohondra ca poate acord eu prea multa atentie la unele neplaceri?
    In fine nici nu stii cat de tare ma bucur sa stiu intrun final ce se intampla cu mine. Macar atat .

pt nicoleredsun
    da chiar te rog sami dai info complete despre dr de cre vorbesti

+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast