+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: clismele te ajuta sa slabesti???

adrianacalugaru is offline Junior Member

Default clismele te ajuta sa slabesti???

am citit intr-o revista ca mai nou se practica colonhidroterapia care pe langa faptul ca iti curata organismul, te mai ajuta si sa slabesti, sa-ti imbunatatesti tenul si sa scapi de depresiile pe care ti le provoaca constipatia ( OMG!!! io kiar am mari probleme cu constipatia!!!)
    tratamentul dureaza cam 5 saptamani, de 2-3 ori pe saptamana si se face la o clinica din bucuresti.
    sunt curioasa cam care o fi pretul unui asemenea tratament??? si mai ales care sunt posibilele efecte secundare, adika care e partea negativa?
    mie imi este frica ca nu cumva, dupa ce fac acest tratament, sa am probleme toata viata cu colonul, adika sa devin dependenta de aceste clisme... oare asa ceva este posibil?????

hodoronc tronc is offline Senior Member Manechin

Adriana, scumpa, ia gindeste-te tu un picut: ce-i aia "clisma"?
    Clisma se face cu scop evacuator al intestinului, in constipatie sau inainte de anumite investigatii medicale.
    Deci, cum crezi tu ca poti slabi facindu-ti clisma de 2-3 ori pe saptamina? (Sper ca n-ai intentia sa-ti faci asta mai mult de atit) N-ai sa scoti din tine decit ce ai mincat in ziua respectiva.

Daca ai probleme cu constipatia, bea multa apa, maninca fructe, legume si cereale integrale. La virsta ta ar trebui ca fiecare organ din corpul tau sa functioneze la perfectie!

Atat clisma, cat si voma provocata sunt practicate indeosebi de cei care sufera de bulimie (mananca compulsiv si apoi isi provoaca voma sau inghit purgative ca sa elimine ce au mancat).

Faptul ca nu stiu ce anormali propun o asemenea "cura de dezintoxicare" persoanelor sanatoase prin astfel de metode, destul de neplacute, (clisma presupune introducerea unei canule in rect, iar provocarea vomei iti intoarce tot stomacul pe dos si-ti da o stare de disconfort) ma pune pe ganduri. De fapt, tot tratament naturist este si uroterapia (tratamentul cu urina). Daca sunt persoane dispuse sa incerce, de ce nu?
    WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

===========================================
    Să vorbim corect ROMÂNEȘTE !!! Stim amandoua ca nu-ti place/nu ti-a placut scoala. Dar hai sa frigem repede o minilectie de gramatica:
    Pentru imperativul afirmativ (fii cuminte!) și pentru conjunctiv (să fii punctual) n-am argumente, dar așa e Imperativul negativ se formează întotdeauna cu nu + infinitivul verbului: nu veni, nu pleca, nu uita. Deci, în cazul lui a fi, avem nu fi f.r.a.i.e.r (a)! EXEMPLE:

CORECT:.................................GRESIT:
    Fii cuminte!................................Fi cuminte!
    Nu fi f.r.a.i.e.r (a)!.............................Nu fii f.r.a.i.e.r (a)!
    Să fii punctual(a)............................Să fi punctual(a).

baby_16 is offline Senior Member Fotomodel

mai bine stai cuminte,si in banca ta,dak vrei sa slabesti fa sport si adopta un regim sanatos,dar nu te baga in chestii de genu' asta ca nu mi se pare ok deloc! crezi ca e o placere clisma asta? mie nu mi se pare!

C_D_61's Avatar
    C_D_61 is offline Senior Member Topmodel

Quote Originally Posted by hodoronc tronc
    Adriana, scumpa, ia gindeste-te tu un picut: ce-i aia "clisma"?
    Clisma se face cu scop evacuator al intestinului, in constipatie sau inainte de anumite investigatii medicale.
    Deci, cum crezi tu ca poti slabi facindu-ti clisma de 2-3 ori pe saptamina? (Sper ca n-ai intentia sa-ti faci asta mai mult de atit) N-ai sa scoti din tine decit ce ai mincat in ziua respectiva.

Daca ai probleme cu constipatia, bea multa apa, maninca fructe, legume si cereale integrale. La virsta ta ar trebui ca fiecare organ din corpul tau sa functioneze la perfectie!

Atat clisma, cat si voma provocata sunt practicate indeosebi de cei care sufera de bulimie (mananca compulsiv si apoi isi provoaca voma sau inghit purgative ca sa elimine ce au mancat).

Faptul ca nu stiu ce anormali propun o asemenea "cura de dezintoxicare" persoanelor sanatoase prin astfel de metode, destul de neplacute, (clisma presupune introducerea unei canule in rect, iar provocarea vomei iti intoarce tot stomacul pe dos si-ti da o stare de disconfort) ma pune pe ganduri. De fapt, tot tratament naturist este si uroterapia (tratamentul cu urina). Daca sunt persoane dispuse sa incerce, de ce nu?

danaonel is offline Senior Member Fotomodel

Am citit intr-o carte ca la unele persoane o parte din materia fecala se lipeste de colon si sta acolo ani de zilea, stfel zonele respective se pot infecta; tot in cartea respectiva spune ca asta ar putea duce la cancer de colon. Cred ca e ok sa-ti faci clisma din cand in cand (adica la vreo 3-4 luni). Daca iti faci mai des e posibil sa deranjezi flora din intestinul gros. Deasemeni e indicat sa bei un iaurt dupa ca sa refaci bacteriile "acidophilus" (cred ca asa se cheama).
    Am citit pe internet ca Madonna a facut o cura de genul asta. Cica isi baga apa prin poponet si statea pe o parte un minut-doua timp in care isi masa usor burtica, dupa aia se intorcea pe partea cealalta. Dupa aia fuga la WC.
    Cu siguranta nu slabesti cu clismele, dar te simti mai curat, mai uscat!
    Problema cu clisma e ca e foarte incomod (trebuie sa fie cineva sa te ajute). Am facut cand am avut operatie de apendicita si pot sa spun ca nu mi-a placut deloc.

chris bv's Avatar
    chris bv is offline Moderator Topmodel

Nu ai cum sa slabesti de la clisma.
    Hodoronc-Tronc are mare dreptate!!!

Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...

........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud)

mila is offline Senior Member Model

Doamne fereste sa iti faci asa ceva!In primul rand e foarte neplacut..in al doilea rand nu slabesti doar te deshidratezi in ultimul hal..si iti scade masa musculara..grasimea ramane tot acolo..

myxdana is offline Senior Member Model

si eu am avut mari probleme cu constipatia... am inghitit tot felul de laxative, ceaiuri purgative, care nu fac decat sa creeze dependentza...si leacuri babeshti....dar fara efect....totul tine de alimentatie...
    asadar, ai grija ce mananci si nu combina alimentele: carne, cartof, paine, orez
    consuma multe ciorbe,fructe, legume si nu uita de apa...vei observa imediat rezultatele...

miancus is offline Junior Member

Fetelor,va urmaresc de ceva timp,dar e prima oara cand va scriu.Am sa va spun si parerea mea in ceea ce priveste clisma.Acum doi ani am fost la un nutritionist de la Constanta,care m-a ajutat sa slabesc 20 de kg cu care ramasesem dupa ce nascusem.Problema mea era ca trecusera 2 ani de la nastere si nu mai puteam sa le dau jos.Cu tot felul de diete slabeam 4-5 kg,si le puneam la loc imediat.
    Acest tip mi-a dat o cura de acomodare ca a tinut 2 saptamani,dupa care a urmat o cura de dezintoxicare a organismului, care a tinut 3 saptamani.In aceasta perioada de dezintoxicare faceam clisma in fiecare seara.O faceam singura,si asa e cel mai bine,nu te doare nimic.Cand auzisem prima data nici nu am vrut sa aud de asa ceva,dar m-a convins explicandu-mi ca e exact acelasi lucru cu spalaturile vaginale pe care la facem toate.Eu pana m-am acomodat ungeam varful "furtunasului" cu vitamina A uleioasa si chiar nu te doare,iar clisma o faceam cu diverse ceaiuri(in special cu cel de musetel).In spital se face cu apa si sapun,si sunt destul de brutale asistentele,de aceea cred ca doare.Au mai urmat doua luni de dieta,dar fara clisma.Tipul recomanda din acel moment sa fac cate una pe saptamana ,in conditiile in care nu am avut digestia cum trebuie.Un timp am facut asa,dar la un moment dat incepusem sa ma plictisesc si am incetat.Dar nici vorba de depandenta,din contra mi-am reglat metabolismul si de atunci am o digestie normala.Numai ca parerea mea este ca fara dieta data de el,degeaba faceam eu clismele ca nu as fi slabit.
    Acum am 1.72m si 68 de kg,si ma chinui iar sa tin tot felul de diete ptr ca as vrea sa ajung la 60.Pana la urma cred ca tot la el voi apela.Ce mi-a fost cel mai greu in perioada regimului a fost ca trebuia sa fac foarte multe ceaiuri,pe care mi le dadea el,si imi lua cel putin o ora sa le fac(fierberea ,infuziile etc)....
    In concluzie ,eu nu am nimic impotriva clismei...si intr-adevar se face asa cum se spusese mai sus ca facea si Madonna.
    Eu va doresc mult succes in continuare la toate indiferent ce metoda adoptati...

kluiza is offline Senior Member Fulg

buna,
    Eu zic ca daca ai probleme cu digestia si nu mergi la toaleta in fiecare zi, sa bei in fiecare seara o cana cu ceai verde antiadipos si dimineata vei merge la baie fara probleme.Ajuta si la eliminarea toxinelor din organism,si din cate stiu ceaiul verde este foarte bun si in curele de slabire dar nu consumat exagerat.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast