+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Tratament cu ovule

zagzig is offline Member

Default Tratament cu ovule

Buna fetele!!!!
    Am fost la doctor (ginecolog) si mi-a dat tratament cu ovule pentru secretia mea mai ... consistenta.
    Intrebarea mea, pe care am uitat sa o pun in cabinet, este daca am voi sa fac dragoste in aceasta perioada(cu prezervativ-ca de obicei).
    Am o un singur ovul de pus seara si ma gandeam daca trebuie sa stam sau nu pe bara 10 zile!!???
    Multumesc anticipat si astept un sfat, din experienta voastra.

ada_bazar is offline Senior Member Fotomodel

Dupa stiinta mea, in alea 10 zile nu ai voie sa faci dragoste (nici cu prezervativ, nici fara). Dar nu sunt 100% sigura, poate e cineva mai in tema ca mine
    1.63/53kg

zagzig is offline Member

Multumesc mult
    Daca mai stie cineva ceva despre acest subiect ... sunt recunoscatoare. Nu ca nu am putea sta pe bara, dar prietenul meu trebuie sa plece din localitate peste cateva zile si ... stiti cum este...

C_D_61's Avatar
    C_D_61 is offline Senior Member Topmodel

Depinde de natura scurgerii,dar daca ai tratament e bine sa nu faci amor in cele 10 zile.In unele cazuri de infectie tratamentul trebuie sa-l faca si partenerul, ca sa fie eficent (nu cu ovule desigur)

zagzig is offline Member

Pai ce a recoltat a fost trimis la laborator, asa ca nu se stie exact natura secretiei. Doctorita a presupus o candida si mi-a dat aceste ovule.
    Ei, atunci o sa stam pe bara, important este sa treaca aceasta situatie, sa nu fie ceva complicat. Sunt un pic speriata fiindca vreau sa fim sanatosi. Stiu ca este posibil sa-mi fi aparut asta de la antibioticele recomndate acum o luna pentru o gripa rebela, dar pana nu vin rezultatele nu o sa fiu linistita.

C_D_61's Avatar

Spala-te cu bicarbonat de sodiu alimentar, este cel mai bun, in fiecare seara.
    Intr-un litru de apa calduta sau ceai de musetel sau galbenele dizolvi 2-3 linguri de bicarbonat.

Bicarbonatul este foarte bun si pentru fete care nu au probleme.
    Ai mare grija la igiena, la prosopul pe care-l folosesti si la sapun! Foloseste sapun special sau cel pentru copii.Sa fie numai ale tale,dar stii asta deja...

zagzig is offline Member

Da, asa este cu igiena personala. Ma gandeam cat de periculos este un capac de toaleta?! Adica daca ai avut musafiri si apoi ai fost tu acolo?! Este posibil sa contactezi un microb asa? Eu, ca majoritatea femeilor de altfel, fac baia luna fiindca altfel nu ma simt bine, dar stau mai mult la servici decat acasa. Si la birou este toaleta "bec", dar oricum nu ma asez direct pe capac.

chrisu_coco is offline Junior Member

daca faci un tratament cu ovule,nu ai voie sa ai contact sexual,asa scrie la carte din cate stiu eu.Dar chestia asta trebuia sa ti-o spuna doctorul.Oricum lucrurile astea sunt periculoase si netratate la timp dau in altceva.Asa ca...parerea mea...mai bine lasa-l pe prietenul tau "in pace" 10 zile cat faci tratamentul pt ca oricum se intoarce si aveti timp sa recuperati timpul pierdut cand tu aveai grija de sanatatea ta...

C_D_61's Avatar

DA!!!
    Dupa ce ti-au plecat musafirii sterge capacul cu spirt.
    La serviciu,daca trebuie sa te asezi pe capac pune un servetel sau hartie igienica si nu este nici-o problema.
    Totusi cele mai multe infectii se i-au prin contact cu alta persoana.
    Este bine sa calci chilotii pe partea care vine in contact cu pielea(daca aveti ce, ca purtati niste sfori si dupa aceea va vaitati ca va doare burtica )

zagzig is offline Member

Hai ca m-ai facut sa rad cu calcatul ... daca mai avem ce. Ai mare dreptate.
    Dar ce intelegi tu prin contactul cu alta persoana ... contactul sexual? sau exista microbi mai puternici care se i-au si altfel.
    E clar ca o sa stam pe bara pana se intoarce. Vrem copil si asta se face daca esti sanatos!

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast