+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: GASTROPLASTIA-OPERATIA CU INEL PE STOMAC

SONYA25 is offline Junior Member

Default GASTROPLASTIA-OPERATIA CU INEL PE STOMAC

Buna fetelor! am si eu o intrebare,A FACUT CINEVA OPERATIA CU INELUL PE STOMAC? am auzit(de la doctor)ca se poate slabi 50% din greutatea in plus in primul an! operatia se face doar cine are IMC peste 40.

Apple is offline Senior Member Manechin

"În ce constă operația de reducere a volumului stomacului?

- În partea inițială a stomacului se realizează o pungă de circa 25-50 mililitri, aceasta fiind responsabilă de apariția senzației de sațietate imediat după ce pacientul începe să mănânce. Din stomacul micșorat, alimentele sunt dirijate chirurgical în intestinul subțire. Operația poartă denumirea de by-pass gastric și a fost realizată pentru prima dată în 1967 de către doi medici americani. În timp, metoda a fost perfecționată, putând fi actualmente realizată pe cale clasică sau laparoscopică (prin incizii minime). După 12-18 luni de la operație, pierderea ponderală este de 65-80% din excesul de greutate inițial, iar la 5 ani este de 50-60%. Complicațiile unui astfel de tip de intervenție chirurgicală sunt multiple și grave (dintre care ulcerul anastomotic, afecțiuni ale colecistului, eventrații, lipsa de fier și vitamina B12, etc.)."

http://www.idieta.ro/forums/viewtopi...hlight=gastric

Poate te ajuta cu ceva...

romanitza_old's Avatar
    romanitza_old is offline Senior Member Topmodel

inelul de silicon pt micsorarea stomacului si by -passul nu e celas tip de operatie ,sint foarte diferite ca si interventie.La bypass se taie stomacul ,la inel nu, se imparte doar stomacul in 2 parti ,una parte se exclude si inelul se restringe progresiv printr-o valva lasata la piele.Daca inelul nu da rezultate dupa 4-5 ani (din diverse motive :inelul se rupe ,stomacul isi mareste volumul ...etc)se face cealalta dar la marii obezi si doar ca ultima sansa de a-si salva viata.(tre sa marturisesc ca aici in italia fac aceste operatii si prsoane care au in jur de 130 de kg destul de des pentru ca nu platesc ,le platesc asigurarile),dar la distanta de 2 ani slabesc doar cei cu vointa pentru ca a avea inel nu inseamna ca poti sa te indopi (vomita la inceput dar treptat la mincare multa stomacul se largeste),nu tre sa bea apa la masa,si daca maninca numai dulciuri de asemenea(am avut o pacienta care tare bucuroasa ca a scapat la nutella minca un borcanel pe zi.Treburile astea nu-s de noi.Am avut un pacient de 224 de kg ,de atita stat in pat avea o rana pe fund ca puteai sa bagi mina in carne vie ,nu va mai povestesc...
    Diet weight loss

ramy24 is offline Member

Si eu ma gandeam la solutia asta drastica!M-am saturat de atatea diete incepute si abandonate ! ce e rau in a manca doar cateva linguri de mancare si sa fi satul? Eu am o prietena in Italia care are 50 ani si a facut operatia aceasta in noiembrie.Se simpte foarte bine si este foarte fericita!!!!

romanitza_old's Avatar

ramy cite kg ai daca poti sa-mi spui?
    Diet weight loss

ada_bazar is offline Senior Member Fotomodel

Si eu stiu cam tot ceea ce a zis Romanitza. Oricum ea, fiind cadru medical, stie mai multe. Dar din cate stiu eu in Romania nu se face asa ceva, si oriunde in lumea asta se practica numai pacientilor cu reale probleme cu kilogramele, atunci cand greutatea le pune viata in pericol. Oricum, ca orice operatie, e destul de riscanta.
    1.63/53kg

Black_Moon is offline Senior Member Model

ma intereseaza si pe mine

lynn is offline Senior Member Manechin

si eu mi-as face , dar eu am IMC-ul sub 25, asa ca medicii mi-ar da sigur un shut undeva!!

romanitza_old's Avatar

Quote Originally Posted by lynn
    si eu mi-as face , dar eu am IMC-ul sub 25, asa ca medicii mi-ar da sigur un shut undeva!!
    si eu cu ei,ce-ti vine in minte!
    Diet weight loss

lynn is offline Senior Member Manechin

PAI SUNT TARE GRASANA SI NU REUSESC SA SCAP DE 7 KG DELOC!!! SA STII CA MA GANDEAM DIMINEATA LA CURA TA. EU NU MAI POT SA TIN ATKINS. AM ZIS CA NU MA LAS, DAR CAND AM VAZUT CA, CANTARUL NU S-A MISCAT TOATA SAPTAMANA....

+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast