+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: amanarea menstruatiei - help

aandaa is offline Junior Member

Default amanarea menstruatiei - help

sambata vreau sa plec la munte si in perioada asta trebuie sa imi vina menstruatia....
    as vrea sa o aman ? cum se poate amana ? ma gandeam sa incep acum o folie de anticonceptionale si poate nu imi vine...
    -> momentan nu iau anticonceptionale, nu am mai luat de cateva luni..

vreau si eu sfaturi de la persoane care au incercat sa amane menstruatia, si in ce fel au reusit... am mai citit ceva despre vitamina k, despre niste pastile... dar imi este frica....

multumesc.

mihaeka's Avatar
    mihaeka is offline Senior Member Topmodel

Eu am luat odata fiole de vitamina K (una sau 2, nu mai retin exact, pt acelasi motiv) si m-a tinut menstruatia cam 24 de ore, nu 3 zile cum ma tinea de obicei. Poti sa o amani folosind anticonceptionalele doar daca sudezi 2 folii si nu mai faci pauza in care trebuie sa iti vina ciclul, daca incepi acum o folie cred ca doar te dereglezi hormonal, nu stiu daca iti amana in vreun menstruatia

mira-lia's Avatar
    mira-lia is offline matza...blanda VIP

ceea ce vrei tu sa faci n-are nicio logica. daca nu iei AC de obicei, nu vad cum ar opri menstra

poti incerca eventual faza cu vit K, daca zice Miha ca functioneaza, dar alta metoda nu vad cat bine...

Quote Originally Posted by mira:) View Post
    ceea ce vrei tu sa faci n-are nicio logica. daca nu iei AC de obicei, nu vad cum ar opri menstra

poti incerca eventual faza cu vit K, daca zice Miha ca functioneaza, dar alta metoda nu vad cat bine...
    stiam ca poti sa incepi o folie de AC chiar daca nu ti-a venit menstruatia, doar ca in primele 7 zile nu esti protejata... dar nu stiu daca o si amana, pt ca in mod normal ar trebui sa vina in pauza de 7 zile... dar e posibil sa vina o data acum si apoi sa vina iar in pauza de 7 zile .. o sa incerc cu vitamina k..

stiti cumva cum trebuie luata ? cu cate zile inainte ?

merci pt sfaturi

nu sunt foarte noua pe forum, dar nu am mai intrat pe contul meu cam de 1 an , si acum nu ma mai lasa nici sa-mi recuperez parola si am fost nevoita sa fac altul..

merci inca o data pt raspunsuri..

mihaeka's Avatar

eu am luat vitamina K chiar in ziua in care a venit, nu m-am gandit sa o iau dinainte

Quote Originally Posted by mihaeka View Post
    eu am luat vitamina K chiar in ziua in care a venit, nu m-am gandit sa o iau dinainte

pe mine de obicei ma tine 5 zile.. daca mi-ar veni pana joi, sa imi treaca in 2-3 zile ar fi bine.. problema e ca nu stiu nici ziua exact, pt ca imi intarzie cateva zile , o saptamana pe fiecare luna.. si in ultimul timp am fost cam aiurita si nu am mai tinut evidenta

greu e sa fii femeie !

ardeias1982's Avatar
    ardeias1982 is offline Senior Member Manechin

Eu am facut lucrul asta acum 2 ani,cand un singur weekend puteam merge la mare si imi venise CM. Am luat vitamina K in a treia zi de Cm si nu mi-a mai venit in ziua aia. Tin minte ca am luat 2 fiole...una dim si una la pranz PARCA. Intreaba farmacista! Eu atunci dupa sfatul ei am luat asa. Dar sa nu faci asta des,ca nu e deloc sanatos!

Quote Originally Posted by ardeias1982 View Post
    Eu am facut lucrul asta acum 2 ani,cand un singur weekend puteam merge la mare si imi venise CM. Am luat vitamina K in a treia zi de Cm si nu mi-a mai venit in ziua aia. Tin minte ca am luat 2 fiole...una dim si una la pranz PARCA. Intreaba farmacista! Eu atunci dupa sfatul ei am luat asa. Dar sa nu faci asta des,ca nu e deloc sanatos!
    stiu ca nu este sanatos pt ca am mai citit pe forum, din cauza asta imi este si frica.. pai atunci asa fac.. daca nu imi vine maine, o sa cumpar 2 fiole sa le am pt orice eventualitate.. si daca am ghinionul sa-mi vina pana sambata, le iau... o sa mai intreb si la farmacie..

multumesc mult pt sfaturi.. bine ca am intrebat si nu m-am apucat sa iau AC dupa capul meu.. aveam de gand sa intreb si la farmacie, dar poate ma pierdeam in fata farmacistei si nu mai intrebam nimic, cumparam AC si le luam

mihaeka's Avatar

deeeeeci, fiolele de vitamina K micsoreaza fluxul sanguin, au efect de coagulare a sangelui pe termen scurt, o sa curga mai putin sange, eventual cu cheaguri si din cauza asta tine si mai putin menstruatia
    cel mai eficient cred ca e sa iei fiolele atunci cand fluxul e maxim, ca sa il reduca, asta ar fi cam in prima zi a ciclului

Quote Originally Posted by mihaeka View Post
    deeeeeci, fiolele de vitamina K micsoreaza fluxul sanguin, au efect de coagulare a sangelui pe termen scurt, o sa curga mai putin sange, eventual cu cheaguri si din cauza asta tine si mai putin menstruatia
    cel mai eficient cred ca e sa iei fiolele atunci cand fluxul e maxim, ca sa il reduca, asta ar fi cam in prima zi a ciclului
    ok, merci pt sfaturi

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

LinkBacks (?)

1. 02-03-2011, 00:21