+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 33

Thread: steriletul - mare dilema

gabiveve's Avatar
    gabiveve is offline Senior Member VIP

Red face steriletul - mare dilema

buna fetelor

eu am nascut de un an si pana nu am intarcat fata nu am avut menstruatie - acum 3 sapt
    coincidenta sau nu mi-a venit exact in ziua in care am intarcat-o

interbarea mea e urmatoarea:

doctorita care m-a asistat la nastere mi-a zis ca ea imi recomanda steriletul- ca pastilele ingrasa si dupa parerea ei e cel mai bun

dupa o vasta documentare pe net si nu numai tind sa fiu de acord cu ea dar sincer inca nu am discutat cu ea de costuri - nu stiu daca renteaza pentru un an doi pana ma hot sa il fac si pe urmatorul ( bebe)

ma poate ajuta cineva dintre voi care deja are sterilet sa imi spuna daca sa optez sau nu pentru aceasta metoda de contraceptie

floricica.vesela's Avatar
    floricica.vesela is offline Senior Member Manechin

pai gabi, daca faci un calcul pe 2 ani pastilele te costa cam 250 de lei, acu depinde de care iei]
    eu luam loete, care era in jur de 20-23 de lei
    24 luni x 20 lei = 480 lei
    nu are rost sa-ti spun despre discomfortul de a nu uita pastila zi de zi, de a nu uita sa le cumperi, sa nu o elimini in 4 ore dupa ce ai luat-o, si riscul de a te ingrasa..........cred ca iti merita si numai pentru un an chiar daca il iei pe cel mai scump

acu tu stii, dar cred ca cel mai bine te poate ajuta o discutie cu ginecologul sau cu cei de la planing

multa bafta si sa alegi metoda cea mai buna pentru tine

mihaeka's Avatar
    mihaeka is offline Senior Member Topmodel

depinde despre ce sterilet e vorba, daca e vorba de steriletul Mirena, care e la moda acum si il monteaza ginecologii in cabinetele lor, si acela are hormoni si risti sa te ingrasi la fel ca si de la pilule, dar lor le renteaza sa ti-l propuna pt ca il cumperi de la ei, pe cand pilulele le cumperi de la magazin, are tot interesul dr sa ti-l recomande
    daca e din cel cu cupru si argint sau alte metale, in cazul acestora, daca mai vrei copii nu alegi cea mai buna solutie, pt ca steriletul se poate incarna in uter, poti face rana pe col, favorizeaza cancerul de col uterin, iti prelungeste menstruatia si alte necazuri si infectii, plus ca se poate sa nu ti-l accepte corpul sau sa il simta partenerul
    oricum de la pilule nu te ingrasi decat daca mananci mai mult
    ca si costuri cred ca iesi mai ieftin cu un sterilet decat daca iei pilule timp de un an

mira-lia's Avatar
    mira-lia is offline matza...blanda VIP

nici eu n-as prea opta pt sterilet sunt tot felul de metode moderne...inelul contraceptiv ma tenteaza pe mine dupa 6 luni!

gabiveve's Avatar
    gabiveve is offline Senior Member VIP

pai am gasit sterilete clasice cred- in farmacii - intre 10-20 lei si mirena care este 450-500 lei
    eu personal nu stiu sigur daca o sa il platesc ca ma duc la doctor in spital si acolo au tot fellul de programe pentru prevenirea avorturilor

eu ma asteptam la sfaturi de genul eu am si ma simt ok sau din contra

ca si costuri sunt de accord ca e ok dar ca si confort si siguranta ce ziceti?

mihaeka's Avatar

mai era un topic despre sterilete pe forumul asta cu pareri
    despre confort nu o sa stii decat dupa ce il incerci si vezi cum reactioneaza corpul tau, pareri sunt multe pro si multe contra, pe mine ma sperie de ex reactiile adverse pe care le-am citit despre Mirena
    ca si siguranta steriletul are o siguranta ridicata, comparabila cu a pilulei, nu cred ca e o problema asta

roxxie's Avatar
    roxxie is offline Senior Member Manechin

Quote Originally Posted by mihaeka View Post
    oricum de la pilule nu te ingrasi decat daca mananci mai mult
    tin sa te contrazic. am luat antibb 2 ani de zile si am ajuns la 73 de kg. acuma am 55 si inca mi vreau sa slabesc. si nu am facut nimic special sa slabesc atatea kg in 5 luni. da, am manacat mai sanatos si fara dulce dar nu m-am straduit sau dau cu fundu de pamant. cum le-am lasat am slabit si mi s-a reglat metabolismul care a fost dereglat de la hormoni. iti zic un caz real.

mihaeka's Avatar

pai daca vezi ca te ingrasi le lasi, dupa primele kg, nu stai pana te ingrasi 20 de kg
    da, sunt cazuri in care nu ti se potrivesc, dar sunt si cazuri in care se mananca in prostie si apoi se da vina pe anticonceptionale

mihaeka's Avatar

Quote Originally Posted by roxxie View Post
    si nu am facut nimic special sa slabesc atatea kg in 5 luni.
    te contrazici singura
    pe alt topic spuneai ca ai redus drastic portiile de mancare si caloriile
    acuma cum e?

roxxie's Avatar
    roxxie is offline Senior Member Manechin

adevarul e ca ai si pofta de mancare si deci cand le-am lasat mi s-a taiat pofta si am si mancat mai putin. dar au avut si efect de ingrasare doar de la ele pt ca au modifcat metabolismul. ginecologul mi-a spus ca pe langa pofta m-au modificat si hormonal foarte tare si a facut o predispozitie spre ingrasare. nu ma contrazic. recunosc ca portiile sunt reduse fata de cum erau si ca m-am ingrasat si de la pofta de mancare dar au avut si un efect hormonal care a determinat ingrasarea.

+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast