+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Riduri in jurul ochilor !

andyshhor's Avatar
    andyshhor is offline Senior Member Pufulet

Default Riduri in jurul ochilor !

La numai 22 de ani deja mi-au aparut primele linii fine in jurul ochilor. Ma dau cu crema,e adevarat ca nu in fiecare seara,insa se incapataneaza sa nu dispara. Ce solutii am la indemana ? Sa fie mostenire genetica sau lipsa mea de atentie pentru zona aceasta ?

zera's Avatar
    zera is offline Senior Member Manechin

e si mostenire genetica, dar e si modul de ingrijire zilnic.
    eu am 28 de ani in curand 29 pe marile ecrane , am riduri in jurul ochilor dar sunt riduri genetice, nu sunt adanci si nici lungi. sunt riduri de expresie pe care nu le pot neutraliza cu nimic. am insa o prietena care are 23 de ani si deja i`au aparut riduri. ea face o mare gresala pt ca zilnic agreseaza zona ochilor cu tot felul de geluri de curatare si substante care usuca pielea.
    e bine sa eviti zona ochilor cand te speli pe fata cu geluri sau cu sapun; e bine sa te demachiezi cu ceva specific pielii tale, sa nu folosesti creme nepotrivite. cele mai indicate sunt cremele speciale pt zona ochilor.
    eu intr`un timp faceam o smecherie pe care o stiu de la mai multa lume, inclusiv matusa mea care are 83 de ani si nu are un rid. capsula de vitamine E, o intepi cu un ac si cu uleiul acela masezi pleoapele si zona din jurul ochilor. dar facuta zilnic. daca sari o seara, asta e, nu`i problema. (mentionez ca vitamina e se aplica doar noapte inainte de culcare)
    daca vrei creme pt asa ceva iti recomand sa incepi cu ceva nu foarte puternic si sa te hidratezi zilnic. eu am testat crema de la nivea q10 pt ochi si e f f buna. insa imi este teama ca pt tine e prea devreme sa incepi cu creme antirid.
    totusi iti recomand o perioada sa incerci numai cu vitamina e. daca nu are efect dupa o perioada de timp poti apela la creme.
    I`ll try to be nicer if u try to be smarter!

andyshhor's Avatar

Quote Originally Posted by zera View Post
    e si mostenire genetica, dar e si modul de ingrijire zilnic.
    eu am 28 de ani in curand 29 pe marile ecrane , am riduri in jurul ochilor dar sunt riduri genetice, nu sunt adanci si nici lungi. sunt riduri de expresie pe care nu le pot neutraliza cu nimic. am insa o prietena care are 23 de ani si deja i`au aparut riduri. ea face o mare gresala pt ca zilnic agreseaza zona ochilor cu tot felul de geluri de curatare si substante care usuca pielea.
    e bine sa eviti zona ochilor cand te speli pe fata cu geluri sau cu sapun; e bine sa te demachiezi cu ceva specific pielii tale, sa nu folosesti creme nepotrivite. cele mai indicate sunt cremele speciale pt zona ochilor.
    eu intr`un timp faceam o smecherie pe care o stiu de la mai multa lume, inclusiv matusa mea care are 83 de ani si nu are un rid. capsula de vitamine E, o intepi cu un ac si cu uleiul acela masezi pleoapele si zona din jurul ochilor. dar facuta zilnic. daca sari o seara, asta e, nu`i problema. (mentionez ca vitamina e se aplica doar noapte inainte de culcare)
    daca vrei creme pt asa ceva iti recomand sa incepi cu ceva nu foarte puternic si sa te hidratezi zilnic. eu am testat crema de la nivea q10 pt ochi si e f f buna. insa imi este teama ca pt tine e prea devreme sa incepi cu creme antirid.
    totusi iti recomand o perioada sa incerci numai cu vitamina e. daca nu are efect dupa o perioada de timp poti apela la creme.
    eu luam vitamina E pe cale orala insa nu observasem nici un efect. si oricum le luam de capul meu si stiu ca nu e indicat.

e foarte buna ideea ta si o sa o pun in practica. cred ca util mai este si uleiul de masline. cosmeticiana imi spunea sa il aplic numai pe pielea uda dar imi amintesc ca m-am dat odata si m-au usturat ochii.

zera's Avatar

in general uleiurile sunt indicate. mai sunt tipe care combina ulei de masline cu vitamina e. sau eu as incerca sa caut ulei de migdale si sa incerci si cu ala. prima data sa incepi usor, faci tratament pe o perioada mai lunga, daca nu da rezultate poti incepe cu creme incet incet.

andyshhor's Avatar

Quote Originally Posted by zera View Post
    in general uleiurile sunt indicate. mai sunt tipe care combina ulei de masline cu vitamina e. sau eu as incerca sa caut ulei de migdale si sa incerci si cu ala. prima data sa incepi usor, faci tratament pe o perioada mai lunga, daca nu da rezultate poti incepe cu creme incet incet.
    o sa incerc diferite tipuri de ulei si o sa vad care sunt rezultatele. insa cu siguranta conteaza ca eu port ochelari cu lentila normala si la un pic de soare tin ochii stransi. asa ca e si asta o cauza a liniilor fine,zic eu !!!

zera's Avatar

si eu am probleme cu lumina. nu port ochelari, dar sigur cred ca am nevoie, insa la lumina rece, la soare, cand stau noaptea la computer imi cam chinui ochii si incerc sa tin stransi ochii pt a vedea mai bine. ca`n povestea cu scufita rosie: "ca sa te vad mai bine" numai ca e varianta inversa.

Didiutza's Avatar
    Didiutza is offline Cat Woman Topmodel

si eu am linii de expresie, prea devreme sa faci riduri de pe acum
    nu folosi creme antirid pt ca ti le provoci in schimb foloseste o crema normala +20 pt ochi si atat
    fetele cu tenul uscat sunt mai predispuse la linii sau riduri decat cele cu tenul gras/normal, plus ca apar mai rpd daca ai pielea uscata.
    What doesn't kill you makes you stronger!

claudde's Avatar
    claudde is offline Senior Member Manechin

Fetelor, parerea mea ca hidratarea pielii, cat si demachierea zilnica sunt absolut obligatorii.
    Eu fac anul asta 37 de ani, nu fumez- si pot spune ca pielea arata f bine.
    Obisnuiti-va sa va demachiati, sa va protejati pielea de soare, indiferent de cat de brozate vreti sa fiti.
    Incercati si-un mic masaj in timpul aplicarii cremelor.
    Peste 10 ani veti vedea diferenta
    Di�t-Ticker - Sichtbar abnehmen

N-am sa ajung pe culme? Se poate foarte bine.Dar vreau sa urc atat cat am sa pot, prin mine

hotelvintage is offline Junior Member

Thumbs up

Quote Originally Posted by claudde View Post
    Fetelor, parerea mea ca hidratarea pielii, cat si demachierea zilnica sunt absolut obligatorii.
    Eu fac anul asta 37 de ani, nu fumez- si pot spune ca pielea arata f bine.
    Obisnuiti-va sa va demachiati, sa va protejati pielea de soare, indiferent de cat de brozate vreti sa fiti.
    Incercati si-un mic masaj in timpul aplicarii cremelor.
    Peste 10 ani veti vedea diferenta
    Secretul unui Ten deosebit de frumos, consta in curatarea acestuia dimineata si seara ( indiferent de situatie - daca sunteti sau nu machiate ), aplicand lapte demachiant, apa tonica, o masca regeneranta, apoi o crema de fata destul de hidratanta, care sa nu impiedice buna starea pielii .... In viitorul apropiat veti avea rezultate pozitive ... O zi Buna !!!

zera's Avatar

claudette ai f mare dreptate. eu nu sunt adepta cremelor antirid si cremelor minune, tocmai din acest motiv incerc sa gasesc demachiantul potrivit si sa aplic lucruri cat mai naturale.
    eu inca ma chinui sa gasesc un demachiant bun pt un ten mixt dar si sensibil (zona ochilor in special)
    cateva sugestii despre demachiant bun in mod special pt ochi aveti?
    ca eu am incercat destule, dar nu pe toate pt ca e imposibil si pana acum ma impac cel mai bine cu bioten pt ten sensibil. voi?

+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast