+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Cum scapati de pofta de dulce?

albinutza_me's Avatar
    albinutza_me is offline Senior Member Fotomodel

Unhappy Cum scapati de pofta de dulce?

Nu stiu ce sa mai fac sa nu mai am asa pofta de dulciuri....uneori excesiva.Sunt perioade cand poti sa stai cu ciocolata in fata mea si nici sa-mi dai orice nu as manca din ea.Uneori nu pot adormi noaptea ca mi-e pofta sa pap ceva dulce.Imi place mult si neskuic,uneori mai iau cate o lingurita-2 sa-mi mai treaca pofta.as lua si crom da nu stiu nici care sunt bune.

Smile Pofta de dulce

Quote Originally Posted by albinutza_me View Post
    Nu stiu ce sa mai fac sa nu mai am asa pofta de dulciuri....uneori excesiva.Sunt perioade cand poti sa stai cu ciocolata in fata mea si nici sa-mi dai orice nu as manca din ea.Uneori nu pot adormi noaptea ca mi-e pofta sa pap ceva dulce.Imi place mult si neskuic,uneori mai iau cate o lingurita-2 sa-mi mai treaca pofta.as lua si crom da nu stiu nici care sunt bune.

Fructele sunt solutia ideala pentru a-ti potoli pofta de dulce. Sunt mai sanatoase decat dulciurile si au un continut de zahar suficient pentru organism!

Snoo is offline Senior Member VIP

Inghetata are putine calorii...

Catalina_Mihai's Avatar
    Catalina_Mihai is offline Senior Member Fulg

Wink

eu mananc multe fructe si dc nu mai rezist, iau o mini bomboana de ciocolata... am doar bomboane in casa, nu ciocolata intreaga, ca sa nu fiu tentata sa mananc mai mult. imi fac si sucuri naturale de fructe si nu mai simt nevoia de dulce asa de tare. sau ceai verde cu diverse arome... cu putina miere si e ok
    Life isn't measured in minutes, but in moments

albinutza_me's Avatar
    albinutza_me is offline Senior Member Fotomodel

Unhappy

Quote Originally Posted by Snoo View Post
    Inghetata are putine calorii...
    am auzit ca inghetata are multe calorii,si tot ce se depune de la inghetata se depune sub forma de grasime

Snoo is offline Senior Member VIP

Calorii inghetata 100 grame: Calorii 164Calorii ciocolata Milka 100 grame Calorii 545

patrupetale's Avatar
    patrupetale is offline Senior Member Fotomodel

o avea ea putine calorii, dar cum a zis albinutza, tot se depune in grasimi. eu asta o stiu de la un medic. va dati seama ca nu s-ar ingrasa nimeni daca ar manca inghetata? si totusi ...

chris bv's Avatar
    chris bv is offline Moderator Topmodel

Quote Originally Posted by albinutza_me View Post
    am auzit ca inghetata are multe calorii,si tot ce se depune de la inghetata se depune sub forma de grasime
    Numarul de calorii pe care il are inghetata depinde foarte mult de continut! Exista multe feluri de inghetata, cu iaurt, cu frisca, cu alte grasimi, sau cu sucuri de fructe.

Poti sa-ti prepari singura o inghetata dietetica foarte gustoasa. Pui in blender iaurt (poate fi si degresat) si fructe proaspete sau congelate (la alegere capsuni, banane, fructe de padure, caise). Poti adauga si o lingurita de miere daca fructele nu ti se par suficient de dulci. Pui apoi amestecul obtinut in congelator si obtii o inghetata naturala, fara chimicale, fara coloranti si cu putine calorii.

Ceea ce se depune, este generat de exces si se depune cam la fel, indiferent de provenienta.

Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...

........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud)

mira-lia's Avatar
    mira-lia is offline matza...blanda VIP

No, o fi inghetata dauntaoare...dar eu tot am dat gata o cutie de jumate de kg saptamana trecuta Nu m-am putut opri

chris bv's Avatar
    chris bv is offline Moderator Topmodel

Daca aveti pofta mare de dulce, incercati s-o pacaliti...

Hai sa ne gandim... organismul vrea dulce, asta inseamna carbohidrati... si nu-i dam, nu-i dam, pana cedam si-i dam o "bomba" dulce foramata din glucide cu absorbtie rapida (prajituri, bomboane, ciocolata), care, pe langa glucide, mai contin adesea si grasimi ascunse si, in rest... calorii goale.

Pofta de dulce poate fi determinata si de folosirea indulcitorilor. Este un subiect controversat acesta, dar eu, personal, sunt total impotriva lor pentru oamenii sanatosi. Gustul lor dulce provoaca un stimul in creier, care anunta venirea "dulcelui"... asa ca se va produce insulina. Aceasta nu gaseste zaharuri, asa ca va declansa o falsa nevoie de zaharuri, de aici o pofta de necontrolat de dulce.

Cel mai simplu mod de a pacali aceste mecanisme, este sa-i dati organismului portia de "dulce" inainte ca acesta sa o ceara si apoi, sa mentineti un nivel relativ crescut al glicemiei cat mai mult. Cum? Consumand la micul dejun carbohidrati cu absorbtie lenta (fulgi de cereale - netratati, combinati cu fructe uscate, sau paine integrala). Daca pe parcursul zilei pofta este foarte mare, inceracati sa o astamparati cu fructe, o lingurita de miere de albine ( contine dextroza-creste glicemia brusc, inlaturand pofta si levuroza care ii va mentine nivelul ridicat pentru mult timp, impiedicand reaparitia nevoii de dulce) sau o patratica de ciocolata neagra (macar are si ceva bun pentru creier).

Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...

........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud)

+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast