+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Cure de dezintoxicare

micuta jo is offline Member

Default Cure de dezintoxicare

Salut fetelor, am gasit pe un site o cura de dezintoxicare pe care v-o scriu si voua. Mie mi s-a parut interesanta dar nu am curaj s-o tin. (mentionez ca nu e un regim de slabire si ca dureaza o singura zi!)
    Va rog, nu aruncati cu rosii in mine, dupa ce o cititi...

Aveti nevoie de:

- 2 pliculete de 30 de gr fiecare de sare amara (sulfat de magneziu) din farmacie pe care le dizolvati in 750 ml apa. Obtineti o solutie laxativa pe care o impartiti in 3 cani de cate 250 ml fiecare.
    - 200 ml ulei de masline presat la rece + zeama de la 3 lamai In ziua respectiva luati masa de dimineata la ora 10.00 si pana la ora 14.00 nu mai mancati nimic.
    Ora 14.00 - Luati prima cana (250 ml) de laxativ Ora 16.00 - Luati a doua cana (250 ml) de laxativ Ora 18.00 - Se inghite uleiul de masline (200 ml) cu zeama de la 3 lamai si apoi, obligatoriu se sta pe partea dreapta 1/2 ora.
    Ora 22.00 - Luati ultima cana (250 ml) de laxativ Ora 23.00 - Se mananca o cana de gris fiert in lapte.
    Pe parcursul curei se poate bea apa in afara de o ora inainte si o ora dupa ce luati uleiul.
    Veti avea multe scaune; e bine sa va controlati fecalele pentru a vedea ceea ce eliminati.
    Excesul de bilirubina precipita sub forma de bilute verzi gelatinoase (sunt imbibate cu ulei), colesterolul sub forma de bilute albe; iar nisipul si malul ies ca atare.

ATENTIE

* Cei cu diabet pot minca normal,dar in cantitati mici.
    * O ora inainte si dupa ulei nu se maninca nimic.
    * CEI cu gastrita hiperacida si ulcer nu vor folosi solutia laxativa, ci doar uleiul de la ora 18,dar in schimb vor face clisme 2 zile( 2 clisme /zi -una dimineata si una seara cu 2 litri ceai de musetel.

Ce parere aveti de acest "regim" de o zi?
    L-a incercat vreuna dintre voi? Daca nu, le rog pe cele care stiu diverse cure de dezintoxicare sa le posteze aici! Va pup si va astept!

stefutza3's Avatar
    stefutza3 is offline Senior Member Manechin

daca tu poti sa bei 200ml de ulei de masline, iti urez bafta.
    mie mi se pare scarbos.cred ca as vomita toata ziua.
    poti sa faci dezintoxicare doar cu o zi de lichide sau cateva zile cu fructe si legume. parerea mea

micuta jo is offline Member

stefutza, din cauza uleiului nu am curaj sa o incerc si tocami din acest motiv astept alte idei.

Cristina2006 is offline Member

Orice cura de dezintoxicare trebuie inceputa cu o curatare a colonului si tractului digestiv, altfel tot ce e depozitat acolo, intra in celule cand incepi cura. Chestia asta cu ulei si sare amara are rolul de a curata colonul si probabil si ficatul de depuneri si toxine. Metoda probabil ca functioneaza dar exista metode mai usoare si de efect. Se gasesc produse special concepute pentru detoxifiere colon si ficat si nu sunt atat de scarboase (pentru cine nu poate bea ulei). Se gasesc ori la plafar, ori si mai sigur pe internet. E foarte sanatos sa se faca 2 cure pe an dar poate fi foarte greu, mai ales in primele zile.
    In general o cura completa de dezintoxicare implica mai intai aceasta curatare a colonului, apoi mancat numai fructe si legume crude (se pot adauga seminte, nuci, cereale integrale), baut apa fara clor sau flour (cel putin 2 litri)si eventual luat niste produse naturiste (ceaiuri) pentru sprijinirea ficatului si rinichilor care vor munci extrem de mult sa elimine toate toxinele acumulate. Daca se manaca si iarba de mare, se elimina si metale grele si elemente radioactive.
    In primele zile, in functie de cate toxine se gasec in organism si cat de brusc se incepe cura, te simti obosit, cu dureri de cap, cosuri si eruptii cutanate, stari ca de gripa, etc. Cand aceste simptome au disparut, mai ti cura cateva zile si dupa aia introduci incet si alte alimente.
    Se manaca multe fructe si legume crude, si sucuri de fructe si legume proaspete (eventual la fiecare 2 ore) nimic conservat sau cu E.
    Dupa cura, aspectul pielii se va inbunatatii, vei avea energia unui copil, concentrare maxima si scapi si de kg. in plus.
    Pentru eliminarea clorului si florului din apa de la robinet se folosesc niste filtre speciale sau se cumpara apa de izvor (daca ai garantia ca nu de la robinet). De asemenea se recomanda odihna multa mai ales in primele zile, si eventual exercitii de respiratie (yoga). Se gasesc si saruri de baie care se pun in cada si care ajuta la tragerea toxinelor din piele.

ema27's Avatar
    ema27 is offline Senior Member Fotomodel

Cristina, ne poti recomanda niste produse? Ai incercat ceva anume?

tzutzykmy is offline Junior Member

Default Re: Cure de dezintoxicare

Buna!

Am incercat eu aceasta cura anul trecut, prin toamna. Am reusit sa beau doar cateva guri din amestecul de ulei de masline cu lamaie. Am simtit ca mi se face rau si am renuntat. De atunci nu mai suport uleiul de masline. Si acum daca simt mirosul de ulei de masline, deja mi se face greata.

Eu am tinut alta cura, pe care ti-o recomand. SHANK PRAKSHALANA se numeste. Nu stiu daca ai auzit de ea. E o metoda de detoxifiere folosita de cei care practica yoga. Am tinut-o si m-am simtit foarte bine dupa aceea. Chiar vreau sa o repet acum.
    Aici poti gasi mai multe informatii:
    http://www.biomedica.ro/curatarea%20intestinelor.html
    Iar aici sunt exercitiile care trebuie facute:
    http://www.youtube.com/watch?v=FKPNBUd_up4

Mai multe informatii gasesti si cautand pe google.
    Sare poti pune cam cata simti tu ca poti suporta. Eu am pus o lingura rasa la un litru de apa. Si a fost suportabil.
    Are un singur dezavantaj: ca apa sarata care iese.....pe cealalta parte ...te va face sa nu prea poti sta in fund cateva ore... Dar trece si aia si in rest sunt multe beneficii.
    http://www.tamagochi.ro/pet-hamsterutz

Calorie counting and cholesterol watching got ya down? Us too! Luckily, a vacation is a great opportunity to reward yourself with tasty treats and exciting new flavors. You know that sensory experiences are one of the best ways to get away from it all. And one of the nicest things about travel is simply the opportunity to try something different. Is all that vacationing building up an appetite the size of Texas? Well, we don't have to tell you that culture and cuisine go hand-in-hand.

So whether you are into cook-offs, fry-offs, down home grub, or fancy fare grab a fork and dig in. Come on, a person can only eat so many Brussels sprouts before they eventually snap, right? Food was made for enjoyment, so go ahead and enjoy. Your taste buds will thank you!

[img]http://counters.gigya.com/wildfire/CIMP/bT*xJmx*PTEyMTQ*MjA5MDIyMzAmcHQ9MTIxNDQyMDkwNzAwNC ZwPTU5MSZkPSZuPSZnPTE=.jpg[/img]

G_Anna is offline Senior Member Fulg

eu am tinut cura de dezintoxicare cu struguri: 3 zile am consumat numai struguri... daca vrei sa o urmezi, sa ai o toaleta mereu aproape

sk8erx_d12 is offline Senior Member Model

eu acum tin o cura de dezintoxicare si de slabire rapida in acelasi timp. e cam dura, dar o prietena zice ca a incercat-o si are efect!
    se slabeste 1 kg pe zi si poate fi tinuta fara riscuri intre 3 si 10 zile. pe parcursul acestor zile ai voie sa consumi doar lichide: sirop de artar (bineinteles, diluat in apa), limonada ,ceaiuri sau compoturi de fructe. Se recomanda folosirea mierii fara strictete.. avem nevoie de glucoza ca sa nu lesinam
    Bineinteles, o sa ziceti ca nu sunt sanatoasa la cap..chiar nu sunt, dar sunt disperata sa slabesc! Mai ales ca sunt niste kilograme care le-am luat in scurt timp
    http://aberatii-la-domiciliu.blogspot.com
    PROGRAMUL MEU: Disociat-> 3 zile carne, 3 zile fructe,3 zile lactate,3 zile legume, 3 zile dieta mihax si in fiecare duminica - zi de apa.

TRY OR DIE

Cristina2006 is offline Member

Eu nu am urmat nici o dieta de dezintoxificare din foarte multe motive (financiare, din lipsa de timp) dar imi doresc sa tin una. Problemna e ca primele zile te simti cam nasol, si eu nu imi permit acum, plus ca nici nu am bani sa cumpar tot ce imi trebuie, fructele si legumele trebuie sa fei cat mai naturale si in cantitati cat mai mari, mi-ar trebui un storcator de fructe si legume, apa care costa (ca nu se poate bea de la robinet decat daca e filtrata), etc.
    Am dat de multe site-uri care vand produse (suplimente nutritive si de suport in cure de detoxificare), dar nu stiu ce se gaseste in Romania la plafar.
    Intr-o carte de medicina chinezeasca, am gasit recomandate cateva firme care vand produse naturale si de calitate, fara chimicale si aditivi dar cred ca sunt scumpe. Sunt sigura ca exista si alternative mai ieftine, fie la plafar fie pe internet. Exista multe info despre cure de dezintoxificare.De exemplu daca te duci la site-ul de mai jos, gasesti un ghid de dezintoxificare. Ignora reclama si produsele pe care le recomandsa si ia esentialul.
    http://www.ariseandshine.com/index.a...n=Custom&ID=23
    Aici sunt produse pentru detoxifiere:
    http://www.colema-boards.com/colema/vitratox.html

roxana20's Avatar
    roxana20 is offline Senior Member Model

Am citit candva pe acest site sfaturile unei tipe (chiar nu-mi amintesc nickul)legate de o cura de detoxifiere a organismului.

"Reteta" era simpla: storci zeama de la un kg de lamai. Cantitatea obtinuta o amesteci cu aceeasi cantitate ulei de masline extra virgin.
    Si urmau alte cateva sfaturi de genul: bei din sfert in sfert de ora, stai intins pe partea cu ficatul, sa ai wc pe aproape, e posibil sa transpiri abundent, elimini tot, bla blaaaa.
    Ideea era ca beneficiai de o curatare foarte buna a colonului si ca slabesti extraordinar de usor in perioada urmatoare (mai ales daca tii si un pic de dieta si faci sport).

Am luat de bun tot ce s-a scris si chiar mi-am cumparat lamai si ulei extra virgin. Am obtinut un ibric plin (sa zic vreo juma de kil.L-am impartit in portii egale, in 5 pahare.Mi-am luat inima-n dinti si am dat pe gat jumatate din primul pahar. Tin sa va spun ca uleiul aproape ca nu se simte, concentratia de suc de lamaie acopera orice gust al uleiului. Atata doar ca e ca si cum ai bea o citronada extrem de uleioasa.

Am reusit sa trec de primul pahar si am stat intinsa frumos in pat un sfert de ora. Am trecut la al doilea...deja simteam cum mi se revolta un pic stomacelul. Dar aveam ambitie, da? Fata aia cum putuse? Vreau sa va spun ca la al treilea am cedat si n-am reusit sa mai beau decat o gura. In total sa zic ca am baut 250 ml din compozitia aia.

Nu am avut absolut niciun fenomen advers. Nici macar la wc nu m-am dus. N-am eliminat nimic.N-am transpirat.N-am vomat. In schimb aveam o mare greata si de-atunci am folosit uleiul de masline din salate in cantitati extrem de mici.

Abia ulterior m-a dus si pe mine mintea (cea de pe urma) sa caut pe net. Intr-adevar compozitia e folosita dar pentru persoanele cu probleme la bila.Si in niciun caz nu se bea o cantitate asa mare.

Asa ca...fiti mai precaute cu toate metodele astea minune. Uneori n-au niciun efect si va chinuiti degeaba!

+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast