+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: OPERATIE CU LASER- Dr. CALIN

georgica24 is offline Senior Member Pufulet

Default OPERATIE CU LASER- Dr. CALIN

A FACUT CINEVA OPERATIE CU LASER LA Dr. ORL-ist CALIN?
    MI-A RECOMANDAT O OPERATIE CU LASER PT NAS, INTRUCAT RESPIR MAI GREU PE NAS.
    IMI CER SCUZE, NU STIU CUM SA VA EXPLIC MAI BINE....
    IMI ESTE PUTIN FRICA SI VOIAM SA STIU DACA A MAI TRECUT CINEVA PRIN ASA CEVA.
    VA PUP!

adybubu is offline Senior Member Fulg

In ORL laserul nu se foloseste pentru nas, e bun doar pe corzile vocale si atat. Deci ori nu te-ai exprimat tu bine si nu e vorba de laser, ori doctorul ala te-a luat de fraiera si vrea sa te usureze de niste bani. Nu ai explicat mai concret care e problema ta, care e diagnosticul, ca poate iti dadeam un raspuns mai bun. Dar cu laserul, crede-ma pe cuvant, nu are ce sa-ti faca la nas...

alinuta4you is offline Senior Member Manechin

Vezi ca a mai fost un subiect cu o fata, care s-a operat tot pt a respira mai bine si saraca sufera si regreta acum...Si cu respiratul mai greu pe nas stiu ca este si din cauza polipilor.

carmy's Avatar
    carmy is offline Senior Member Topmodel

si eu am problema asta si nu ma operez de frica de bisturiu, ar fi suuuper daca ar fi cu laser.
    Am citit si celalalt subiect, dar fata respectiva a vrut sa se opereze si estetic,de asta a avut complicatii, in cazul meu vreau sa ramana asa cum e la exterior (si chiar mi-e frica sa nu mi-l strice), numai sa pot respira si eu normal.
    Din cate am inteles si georgica24 vrea numai interna operatia, poate ne spune cineva ce complicatii pot fi.

alinuta4you is offline Senior Member Manechin

A vrut daca tot a zis ca face operatia pt a respira mai bine, a zis ca impusca 2 iepuri deodata.

carmy's Avatar

Quote Originally Posted by alinuta4you
    A vrut daca tot a zis ca face operatia pt a respira mai bine, a zis ca impusca 2 iepuri deodata.
    da, numai ca sunt 2 lucruri diferite, cu utilitati si motivatii diferite si complicatii diferite.
    de ex. motivatia mea:nu pot respira bine, din care cauza nu dorm bine, sunt tot timpul obosita, dependenta de sprayuri de nas...si de servetele de la o rinita....si as putea continua....
    nu are nici o legatura cu estetica...iar ei partea estetica i-a fost gresita si a avut complicatii...eu sunt curioasa daca a avut cineva complicatii numai de la operatia interna, poate are cineva experienta...

Vad ca georgica24 n-a mai intrat sa ne dea mai multe detalii... Si eu mi-am aranjat nasul in decembrie atat estetic, cat si functional, cu aceeasi motivatie - de a impusca doi iepuri dintr-un foc. De fapt cred ca mi-am dorit mai mult partea estetica decat cea de indreptare a septului nazal... Acum sunt f multumita de ce a iesit: am scapat de cocoasa (desi nu era extraordinar de evidenta), respir bine, nu mi se mai infunda tot timpul, n-am mai facut sinzute, nici macar n-am racit iarna asta. Singurul efect nedorit dupa operatie este ca mi s-a diminuat usor mirosul... sau poate doar mi se pare mie. Doctorul mi-a spus ca e posibil sa se intample asa ceva deoarece am inca edem al mucoasei si imi va reveni la normal in timp. La mine a fost destul de urat: o deviatie mare de sept, cu aderente intre sept si cornetele nazale, fractura veche de piramida nazala, si o creasata osoasa pe sfenoid, provenita dintr-o fractura de sfenoid - astea toate ca urmare a unei caderi din copilarie, cand aveam 5 ani. M-am operat cu bisturiul, am avut fire in nas, vanatai pe la ochi, dar... a meritat!

Cauze de obstructie nazala si respiratie dificila pot fi multe, printre care polipii nazali, hipertrofie de cornete, deviatie de sept, aderente, sinuzita, rinita hipertrofica, sau cel mai nasol... tumori. Trebuie mers la un ORL-ist pentru evaluare deoarece si tratamentele difera de la caz la caz. Se poate face operatie clasica cu bisturiul, cu electrocauterul sau chirurgie endoscopica. Insa in orice caz, va mai spun inca o data: nu cu laserul, nu are ce cauta laserul la nas. In ORL este bun doar pe corzile vocale, pe mucoasa nazala faca atrofie si scleroza. Adica o face praf. Laserul are utilizari largi in dermatologie si ceva in oftalmologie. Laserul este o chestie cu care doctorii iau ochii pacientilor, are un impact psihologic extraordinar asupra pacientului cand ii spui ca-l operezi cu laserul, se uita la doctor ca la Dumnezeu si e multumit ca-i face un super tratament de ultima generatie. De cele mai multe ori ii face o banala cauterizare cu electrocauterul, il pacaleste ca e laser, ii ia banii, si toata lumea e multumita...

Care e celalalt subiect despre care vorbiti, cu fata care s-a operat si nu i-a iesit bine?

carmy's Avatar

merci mult de raspuns, adybubu, se vede ca esti in tema. Eu mi-am spart nasul cand eram mica,inca de 2 ori, ca vroiam sa zbor ma aruncam de pe inaltimi, tin minte ca pe la 5 ani am cazut asa de tare in nas ca n-am putut vorbi 2 saptamani...
    Dar nu am facut un control strict, ca mi-e frica de doctori si spitale ca de

num ai ca s-a agravat in timp, chiar trebuie sa fac ceva. O alta problema a mea ar fi ca nu stau in tara,unde ar fi ami bine sa m aoperez? Daca o fac in tara, trebuie sa vin la controale, pot exista complicatii dupa?

Sunt destul de in tema pt ca am avut si eu astfel de probleme, si pt ca am terminat fac de medicina, oi sti si eu ceva mai mult decat altii Eu atunci cand am cazut, la 5 ani, am avut 2 fracturi pe care nu le-a vazut nimeni la momentul respectiv: de piramida nazala si sfenoid.

Chiar nu stiu unde sa-ti zic sa te operezi... tu stii mai bine care e sistemul de sanatate din tara in care esti si ce costuri iti sunt acoperite de asigurare. Daca erai in Romania puteam sa te indrum undeva. Oriunde te-ai opera va trebui sa mergi la cateva controale, sau chiar sa stai internata un timp. Eu am stat 8 zile in spital in decembrie. E greu de spus acum pt ca trebuie mai intai sa te duci la un control sa ti se stabileasca diagnosticul si conduita terapeutica.

Complicatii nu prea au ce sa apara daca doctorul te opereaza cum trebuie. Eventual niste sangerari postoperatorii, care sunt firesti; o diminuare a mirosului un timp, pana isi revine mucoasa; in caz de polipi e posibil sa apara recidive dupa cativa ani; eventual atrofia mucoasei cu fibroza daca te opereaza cu laserul Mai multe complicatii sau nereusite pot sa apara in cazul rinoplastiilor decat in cazul problemelor strict ORL. Sanatate iti doresc!

carmy's Avatar

merci mult adybubu, am voi interesa si aici.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast