+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: aparat aerosoli

carmy's Avatar
    carmy is offline Senior Member Topmodel

Default aparat aerosoli

Buna, fetelor!

Vroiam sa intreb daca are careva aparat de aerosoli si daca e eficient? Daca s-au ameliorat simptomele sau chiar vindecat? Eu am o alergie cu rinita (cronica cred) nu stiu de la ce, dar tot tp. imi curge nasul si ochii uneori afara, in plus am dificultati la respirare, nasul infundat aproape tot timpul (cred ca am si deviatie de sept, ar trebui sa ma operez dar mi-e frica ), folosesc seara creioane de nas, mai rar sprayuri, in plus nici cu plamanii nu stau prea grozav de la o pneumonie netratata la timp, la ultima radiografie pe care a vazut-o un medic acum cativa ani mi-a zis sa o las mai moale cu fumatul , eu, care nu am fumat o tigara in viata mea!
    Am vazut acum o oferta la aparatul asta,un inhalator cu aerosoli, dar nu stiu cat de eficient e, nu as da totusi banii degeaba.....daca ati folosit sau aveti alte idei cum as putea sa respir si eu normal....va multumesc anticipat pentru sfaturi!

kady is offline Senior Member Gold Member

eu am rinita alergica...
    mi se intampla la fel ca si tie...tot timpul imi curgeau ochii, nasul,stranutam pana ma durea stomacul

am facut test alergic si mi-a iesit ca sunt alergica la polen, praf, faina, mucegai, caini, pisici...mai multe...
    mi-a recomandar flonidan si un spry de nas rhinocort aqua..
    sa stii ca nu am mai avut nimic imediat dupa ce am inceput tratamentul
    tratamentul il fac de juma de luna si trebuie sa-l fac o luna...apoi la control...sunt curioasa daca va trebui sa-l fac in continuare

despre aerosoli nu stiu nimic

carmy's Avatar

merci cipi012, poate ar trebui sa fac si eu niste teste de alergie, eu spuneam ca e de la poluare sau praf ,cel mai rau imi curg ochii si nasul dimineata cand ies, dar de obicei cam tot tp cand sunt afara, iar in interior mi se infunda de multe ori, si mai ales seara de nu pot dormi
    de starnutat nu stranut decat ocazional...
    alergie la animale nu am ca am avut caine in casa si nu am avut probleme, si plante cu polen pot mirosi fara sa stranut sau mai stiu eu ce....

carmy's Avatar

as putea sa pun un link sa vedeti cum arata aparatul, dar nu vreau sa fac reclama, ca nu am gasit imagini decat pe site-urile care vand (eu oricum nu imi iau din tara), dar arata la fel

simocioi is offline Senior Member Topmodel

aparatul e bun... daca ai indicatie de la medic pentru asa ceva. cu alte cuvinte, aerosoli faci cu o anumita substanta, de obicei un medicament (spre exemplu, copilul meu facea aerosoli cu ventolin, flixotide sau dexametazona, in functie de probleme - adica de sursa lor).
    as vrea sa vad despre ce aparat vorbesti pentru ca exista tot soiul de aparate, de la aparate de aerosoli, la umidifcatoare, purificatoare sau cum este aparatul produs in Romania, si care cred ca te-ar ajuta cel mai tare, denumit salin:
    www.salin.ro

diarom is offline Senior Member Manechin

sti cineva cum se numeste in engleza aparatul pt aerosoli?

"You cannot control what happens to you, but you can control your attitude toward what happens to you,and in that, you will be mastering change rather than allowing it to master you." Brian Tracy

simocioi is offline Senior Member Topmodel

nebulizer

carmy's Avatar

Quote Originally Posted by simocioi
    aparatul e bun... daca ai indicatie de la medic pentru asa ceva. cu alte cuvinte, aerosoli faci cu o anumita substanta, de obicei un medicament (spre exemplu, copilul meu facea aerosoli cu ventolin, flixotide sau dexametazona, in functie de probleme - adica de sursa lor).
    as vrea sa vad despre ce aparat vorbesti pentru ca exista tot soiul de aparate, de la aparate de aerosoli, la umidifcatoare, purificatoare sau cum este aparatul produs in Romania, si care cred ca te-ar ajuta cel mai tare, denumit salin:
    www.salin.ro
    merci de raspuns, aparatul arata asa, nu vreau sa fac reclama, doar ca nu am gasit poze altundeva, eu imi iau altul oricum, dar e dintr-acesta cu masca:

http://www.promed.ro/index.php?pid=1123

Eu nu as vrae sa fac cu medicamente pt. ca asm nu am iar cele pt. nas craeza dependenta, paote cu un ulei mentolat pentru aspiratii, voi merge si la medic, dar nu stiu daca mai gasesc la oferta asta, e in jur de 40E si as vrea sa-l iau daca se merita.

carmy's Avatar

Am incercat as ma documentez pe net, dar nua m gasit foarte multe despre efectele aerosolilor decat la recomandari pt. boli cu substante active, dar am gasit un art. care m-a intrigat:

"Tratamentul ridurilor cu aerosoli de cafea

Cafeaua nu este doar licoarea care ne trezeste dimineata si ne da vigoare. Ultimele studii efectuate asupra bobului de cafea au aratat ca acesta contine si o serie de alcaloizi si eteri cu efect asupra proceselor de iimbatrānire si de ridare a pielii.

Atat frunzele, cat si boabele arborelui de cafea au fost folosite ca leacuri iin antichitate, iinca de acum 4.500 de ani. In epoca moderna a medicinei, cafeaua a fost considerata mai ales un medicament hipertensiv diuretic, tonic nervos si, recent, un eficace profilactic anticancerigen.

Cum actioneaza
    Cercetarile efectuate de re dr. Bethen V. Lettes, de la Universitatea Toronto M.C., au scos iin evidenta ca iin aerosolii de cafea sunt prezente 14 tipuri de substante cu actiune antirid. Asa cum arata biochimistii canadieni, 9 dintre aceste substante, care au structuri chiar asemanatoare cofeinei, cresc tonusul si vitalitatea pielii prin actiuni hormonale, iar 5 substante (de tip eteri) maresc elasticitatea pielii.
    Studiile finalizate abia iin mai anul aceasta au aratat ca substantele pseudo-cofeinice prezente iin aerosolii de cafea declanseaza secretia unor hormoni denumiti epifizine. Acesti hormoni sunt secretati de glanda pineala din zona fetei si gatului, iintinerindu-le. Procesul consta iin stimularea cresterii capacitatii de regenerare a celulelor pielii aflate iin curs de iimbatranire. Simularile pe calculator efectuate de catre dermatologi arata ca o cura de 150-160 de zile de aerosoli de cafea poate reduce viteza de ridare cu 25-45%.

Efectul nervos si cel local
    Eterii prezenti iin aerosolii de cafea actioneaza direct atat asupra ridarii pielii, cat si prin actiunea asupra sistemului nervos. Totodata, aceiasi eteri creeaza conditia producerii altor fluxuri de curenti electrici din creier, favorabili producerii de fibre elastice iin tot organismul. Este cunoscut faptul ca ridarea este si o consecinta directa a elasticitatii pielii.

Terapia antirid
    1. Este foarte bine ca durata curei de aerosoli de cafea sa fie de minimum 40 de zile la rand iintr-un an. Durata optima a unei cure este de 80 de zile
    2. Inhalarea aerosolilor se va face 5-6 minute si iin niciun caz mai mult de 10 minute
    3. Se recomanda inhalarea aerosolilor dimineata, la 10-15 minute dupa trezire, iinainte de micul dejun. Nu se inhaleaza aerosoli seara sau dupa masa de pranz
    4. Este de preferat sa se utilizeze cafea foarte proaspata, macinata fin, care nu a stat foarte mult timp expusa la aer cald.

Articol scris de Marius Radu"

adica pui cafea in aparatul de aerosoli ?

diarom is offline Senior Member Manechin

Quote Originally Posted by simocioi
    nebulizer
    multumesc

"You cannot control what happens to you, but you can control your attitude toward what happens to you,and in that, you will be mastering change rather than allowing it to master you." Brian Tracy

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast