+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Regimul Montignac, nelamuriri

Cata is offline Junior Member

Default Regimul Montignac, nelamuriri

Am citit despre regimul acesta al lui Montignac si as vrea sa stiu daca de exemplu la micul dejun proteino-lipidic pot consuma oua cu mezeluri sau se consuma separate adica intr-o zi oua in alta zi peste,etc.

Cat timp dureaza faza 1?

Ma poate cineva lamuri?

lungulucian is offline Junior Member

faza intai tine pana ajungi la o greutate cat mai apropiata de cea ideala, dupa care in faza a doua iti conservi acea greutate iar daca greutatea creste revii la prima faza. Asta-i particularitatea curei respective...odata ce incepi regimul trebuie sa-l tii permanent

GabrielaZZ is offline Senior Member Manechin

Default Re: Regimul Montignac, nelamuriri

Quote Originally Posted by bombonica
    Am citit despre regimul acesta al lui Montignac si as vrea sa stiu daca de exemplu la micul dejun proteino-lipidic pot consuma oua cu mezeluri sau se consuma separate adica intr-o zi oua in alta zi peste,etc.

Cat timp dureaza faza 1?

Ma poate cineva lamuri?
    Ar trebui in primul rand sa citesti cartea lui Montignac "Mananc deci slabesc" si apoi vei fi lamurita pe deplin. El da exemple de meniuri din care poti obtine raspuns la prima intrebare.
    Pe scurt: poti manca orice alimente din categoria proteine si lipide si chiar din categoria fibre cu IG scazut.
    Despre cat timp dureaza faza I are un capitol separat in care iti recomanda perioada optima pentru echilibrarea metabolismului. Dar ea variaza pentru fiecare din noi.
    lungulucian ti-a raspuns corect.

ligiamaria is offline Junior Member

Default dieta montignac

proteine si lipide se consuma si la dieta dr. Atkinson,deci fara hidrati de carbon in primele doua saptamani,dupa care doua saptamani 6gr/zi,urmatoarele12gr/zi,pana la maxim 40gr/zi.Eu folosesc de 10ani aceasta metoda care e foarte usor de tinut,mananc si slabesc: carne ,branza si oua.

gabriellac is offline Senior Member VIP

Ligiamaria, eu am tinut Atkins...pana azi! treci te rog pe la mine prin jurnal si spune-mi ce parere ai! Intr-o luna de mancat zilnic 6-7g/zi nu am slabit decat 4,5 kg si am facut si sport in perioada asta.

seba is offline Junior Member

Salutam
    Am tinut anul trecut cura disociata 3+3+3 si pot sa spun ca nu este atat de usor pe cat parea la inceput.
    Costa mult si esti complet separata de membri familiei. Asa ca spre bucuria mea am descoperit cura s-au mai bine zis stilul de viata dupa Michel Montignac. Este mult mai usor de tinut, nu trebuie sa te separi de familie, ba mai mult poti manca impreuna cu iei la masa daca respecti cateva reguli de baza .Dieta Montignac o tin din 1 feb 2006, zi in care am cantarit 92 km [img][/img]

haritina is offline Junior Member

Si eu am inceput monti la 1 ianuarie. Nu mi se pare greu pana acum dar e placut sa stii ca mai ai colege de "suferinta". Mai ales am nevoie de cineva care sa-mi dea peste mana cand o sa incerc sa trisez. Pana acum n-am facut-o.
    Daca stie cineva, as vrea sa stiu daca sunt permisi crenvurstii. Ar trebui sa fie, dar cumva am impresia ca ar putea contine si ceva faina.

seba is offline Junior Member

Ai voie crenvusti, dar ar fi bine ca acestia sa fie din carne de pasare (piept) si sa nu-i combini cu glucidele (paine), fie ele si cu IG mic.
    Eu pot sa spun ca am simtit pe pielea mea ce inseamna sa nu fi corecta cu tine. La ziua sotului meu am mancat paine facuta de bunica mea (un deliciu) si nu numai ca ma sinmteam imediat dupa ce am mancat, umflata ca un balon, dar a doua zi am avut si probleme cu constipatia .
    Mentionez ca nu mancasem paine de 3 saptamani.
    Asa ca dragele mele, haideti sa nu ne mai mintim singure, pentru ca nu este nevoie sa culegem sfaturi din toate partile ci doar sa ne analizam pe noi insine, sa fim atente la modul cum reactioneaza organismul nostru la diferite alimente, pentru a vedea ce este cu adevarat sanatos pentru noi.

ramonicaaaaaa is offline Senior Member Pufulet

oof al 3lea forum pe care-mi postez intrebarile..chiar nu mi-e dat sa fiu lamurita?

sunt inca in faza de documentare si ceva nu mi-e clar..am citit cartea,tot exceptand informatiile legate de a2a parte..din cate am inteles,prima faza trebuie sa tina pana atingi greutatea dorita sau chiar mai mult..pe de alta parte..monti spune ca in nici un caz mai putin de cateva saptamani..acuma eu sunt in ceata ptr ca data trecuta cand am avut tentativa de a tine monti,am slabit aproape 5 kilograme intr-o saptamana.Acuma sa sper ca dupa prima saptamana nu voi mai slabi(nu vreau sa ajung ca un batz)si sa tina cat aceasta prima faza?Ptr ca daca tin doar o saptamana chiar monti spune..tin dieta degeaba ptr ca vor veni kgle la loc peste mine si posibil in numar mai mare

sincer pe mine ma intereseaza mai mult scaderea procentajului de grasime corporala..vreo 2-3 procente,acum ce fac dupa fiecare saptamana ma apuc sa fac iar masuratorile?e muult prea aiurea..

deci ca sa va spun ceva concret..as dori sa scap de grasime in mod principal..aceea in exces evident,si sa-mi creez un stil alimentar de durata-unul mai sanatos,de asta vreau sa adopt monti.Am 48 kg si 1.57 si nu m-ar deranja sa ajung pe la 45kg..insa scopul principal..este grasimea sub diverse forme..celulita colacei samd..da va avea si sportul un loc important..
    tot in cartea lui monti spune ca chiar daca nu ai ca scop slabirea,este interesul tau ca faza1 sa dureze cat mai mult...
    deci in cazul meu..cum imi dau seama cat trebuie sa tina faza1?

roxa.r is offline Junior Member

Default cura Montignac

Buna!
    sunt o proaspata mamica si binenteles am ramas cu cateva kg in plus dupa nastere
    am citit cartea lui Montiniac si m-a convins, dar intrand pe forum am vazut cateva citate din ea si cred ca ceea ce am eu nu e varianta ce se discuta.
    Poate cineva sa imi trimita pe mail cartea sau sa-mi spuna de unde pot sa fac rost de ea (sa o comand eventual)
    multumesc mult

+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast