+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Conizatie

teutz is offline Junior Member

Default Conizatie

Buna fetelor,
    apelez la voi pentru ca sper ca aici voi gasi un raspuns.
    Saptamana trecuta am aflat ca minunatul meu col nu se prezinta tocmai bine si va trebui sa fac o conizatie. Am facut testul papanicolau si maine aflu rezultatul, dar medicul meu mi-a spus sa ma pregatesc pentru internare. Specific ca este al doilea test in termen de o luna. La primul test rezultatul a fost urmatorul: cl II PAP - numeroase grupuri de celule metaplaziate cu modificari reactiv-reparative.
    A mai avut cineva asa ceva? Cum decurge operatia? Cat timp trebuie sa stau in spital? La cat timp dupa aceasta interventie pot ramane insarcinata?
    Va multumesc ca existati.

romanitza_old's Avatar
    romanitza_old is offline Senior Member Topmodel

operatia e usoara si dureaza putin ,maxim o ora.In general se face in anestezie spinala...Nu presupune precautii speciale,raporturile se reiau dupa 45-60 zile .La clinica la noi se sta in spital o zi ,acum depinde tu unde o faci ,dar nu mai mult de trei zile.In prima saptamina se fac antibiotice,preventiv,medicul iti poate da si ovule pentreu o perioada,care sa favorizeze cicatrizarea.

Operatia consta in a taia din colul uterin un con in jurul orificiului cervical care sa asporteze partea in care s-au dezvoltat celulele metaplazice.

insarcinata poti ramine cam dupa un an,timp in care se fac din nou colposcopie si paptest,pentru a vedea evolutia epiteliului pericervical.
    Diet weight loss

vanda_belle is offline Senior Member Model

La ce clinica lucrezi romanitza? Mi-ai putea recomanda si mie un medic ginecolog bun(femeie!)? Multumesc!

romanitza_old's Avatar
    romanitza_old is offline Senior Member Topmodel

eu stau in Italia,Vanda,tu unde stai?
    eu in Ascoli Piceno...
    Diet weight loss

vanda_belle is offline Senior Member Model

No need, than!
    Eu stau in buc si am o frica de medici ca de dracu'. Am fost la f putine controale in viata mea, in general ma refer, inclusiv stomatolog. Dar la capitolul asta cred ca ar fi bine sa fac o vizita, ca am 24 de ani...

Didiutza's Avatar
    Didiutza is offline Cat Woman Topmodel

CL.II la testul Babes-Papanicolau nu este periculos.

“Celule cu modificari atipice benigne” (clasa II) – Testul a evidentiat prezenta unor celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, limfocite, etc. In aceasta situatie nu trebuie sa iti faci griji pentru ca nu este ceva neobisnuit. Celulele de la acest nivel sufera permanent modificari.
    mai multe informatii gasesti aici:
    http://healthy.kudika.ro/articol/Pap...html#art_login
    What doesn't kill you makes you stronger!

Myhaelang is offline Junior Member

si eu am facut o astfel de operatie : conizatie intrucat in urma unui control de rutina la papanicolau au iesit celule cu modificari celulare benigne mixte binucleate celule metaplazice etc etc.
    Dr meu ginecolog (barbat Stefan badea de la Spitakl Caritas ) mi-a recomandat o biopsie inainte de eventuala operatie dar si acolo rezultatu a fost acelasi. A urmat un nou papanicolau intrucat se presupune ca atunci cand iti colecteaza proba pt biopsie se poate sa fi indepartat tot tesutu "rau". in realitate la mine a fost ca am ajuns la conizatie, a fost cu internare, inainte cu o zi de operatie am fost internata ambulatoriu si mi s-au facut analize: de sange, radiografie plamani si electrocardiograma. Operatia a fost cu anestezie generala, cred ca a durat 45 minute - 60 minute si a doua zi am fost externata (la cerere ca am copil mic acasa) dar nu am avut nici un fel de probleme. am fost la control la 5-6 saptamani si tot a fost ok. de atunci repet papanicolau la fiecare 6 luni (penttru linistea mea, intrucat asa cum am spus problema s-a detectat in urma unui control de rutina, nu aveam nici un simptom care sa imi dea de banuit).
    Am o prietena care a trecut prin aceeasi experienta ( la ea a fost mai bine ca a dat mai multi bani...) si la 6 luni a ramas gravida (dr i-a dat voie, i-a spus ca nu e nici o problema).
    Pe de alta parte eu care am deja un an de la operatie imi aduc aminte cat de speriata am fost rezultatu analizelor si inainte de a accepta operatie am mers cu toate analizele (papanicolau si biopsie ) la un al 2lea medic. cand si acela mi-azis maine mergi si te internezi pt operatie nu am mai stat pe ganduri.
    Ideea este rezultatu respectiv nu arata ca ai cancer arata posibilitatea ca in timp sa se transforme in cancer.
    Si decat sa stai cu sabia deasupra capului mai bine rezolva problema acum.
    Succes.

Va multumesc pentru raspunsuri si scuze pentru intarziere, dar am umblat pe la doctori.
    Ce sa va zic, sunt putin mai linistita acum, insa as fi vrut sa nu mi se intample si mie. Oricum, bine ca merg des la control, bine ca s-a descoperit totul acum si nu intr-o stare mai avansata... bine ca nu e mai grav. In seara asta merg sa imi iau analizele si sa vad cand ma opereaza. Abia astept sa scap si de acesta operatie, sa ma fac bine si sa fac si eu un bebe.
    Multumesc pentru info.

raluk16 is offline Senior Member Manechin

Sanatate multa! Si succes la bebe peste cateva luni-un an!!!

Sa vii cu noutati, cum a fost operatia si cum te simti!

Fetelor, fug la doctor sa aflu cand ma opereaza. Whish me luck.
    Garantat revin cu informatii.
    pupici

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks